Windows 2000 veya Windows NT'de TCP/IP bağlantı sorunları nasıl giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 102908 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin Microsoft Windows XP sürümü için bkz: 314067.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Özet

ARP, PING, FTP, NETSTAT ve NBTSTAT yardımcı programlar, Windows TCP/IP ağ sorunlarını nedenini belirlemeye çalışırken yararlı bilgiler sağlayabilir. Aşağıdaki öneriler, sorunları tanılamak için bu hizmet programlarını kullanma ile olası TCP/IP belirtilerin bir listesi. Bu tam bir listesi olmasa da, bu ağ üzerinde sorunlarını izlemek için bu yardımcı programların nasıl kullanabilir örnekler verilmiştir.

Daha fazla bilgi

Q: TCP/ıp'yi doğru bir Windows sisteminde yüklü olup olmadığını nasıl belirleyebilirim?

A: Komut satırında 127.0.0.1 geridöngü IP adresini yazarak, yerel sistemde PING kullanarak çalışıyor:
ping 127.0.0.1


Sistem, hemen yanıt. PING bulunamazsa veya komut başarısız olur, olay günlüğünü Olay Görüntüleyicisi ile denetleyin ve kurulum veya TCP/IP hizmeti tarafından raporlanan sorunları arayın. IP düzgün yapılandırılmış olup olmadığını belirlemek için yerel arabirimlere IP adresleriyle PING kullanılacak denemeniz gerekir. PING başarılı kullanımı, hedef sistemde IP Katmanı'nın büyük bir olasılıkla çalışır durumda olduğunu gösterir.

Q: FTP sunucu hizmeti bir Windows sisteminde doğru şekilde yüklü olup olmadığını nasıl belirleyebilirim?

A: Komut satırında geridöngü adresi yazarak, yerel sistemde FTP kullanmayı deneyin:
<a1>FTP</a1> 127.0.0.1


Sunucu yerel olarak etkileşim olan diğer Windows (ve çoğu UNIX) için beklenen etkileşim aynı istemcileri. Bu komut, dizinler, vb. FTP sunucu hizmeti, izinleri doğru olarak yapılandırılmış olup olmadığını belirlemek için de kullanılabilir.

Q: BANA bir Windows NT, Windows for Workgroups, bağlanılırken hata 53 neden veya Microsoft LAN Manager sunucusu?

A: Belirtilen bilgisayaradı çözümlenemeyen çağrıldığında 53 hata döndürüldü. Bilgisayar yerel alt ağda ise, adın doğru yazıldığından ve hedef sistemin TCP/IP de çalıştığından emin olun. Bilgisayar yerel alt ağda değil, adını ve IP adresine eşleştirme LMHOSTS dosyasında bulunduğundan emin olun. Her şey düzgün yüklenmemiş görünüyor, emin olmak için uzak sisteme PING kullanmayı deneyin, TCP/ıp'yi işlevsel yazılımdır.

Q: LMHOSTS dosyası için yeni bir eşleme ekledim sonra sunucuya bir lamak i ç in genellikle uzun zaman alıyorsa ne yapabilirim?

A: Büyük olasılıkla bazı #INCLUDEs, aşağıdaki dosyanın sonunda bir girişle büyük bir LMHOSTS dosyası, bu davranışa neden olabilir. Bağlantı süresini hızlı gereken iki şey yapabilirsiniz: giriş, # Pre etiketle eşleştirme izleyerek önceden bir girişi işaretlemek ve yerel ad önbelleğini hemen güncelleştirmek için NBTSTAT -R komutunu kullanın veya daha yüksek eşleştirme LMHOSTS dosyasında yerleştirin.

LMHOSTS dosyası olmayan #PREloaded girdileri bulmak üzere sırayla ayrıştırılır. Bu nedenle, sık kullanılan girdileri dosyanın üstüne yakın ve # PRE girdilerini en altına yakın görüntülenen koymanız gerekir.

Q: Kullanıcılar da aynı adı belirtirken belirli bir sunucuya bağlanırken zorlukla karşılaşıyorsanız ne yapmam gerekir?

A: Hangi adı sunucunun ağda kayıtlı (yetkili olarak) belirlemek için NBTSTAT -N komutunu kullanın. Bu komutun çıktısını, TCP/IP üzerinden Netbıos kullanarak sistemde kayıtlı olan birkaç adı listeler. Bir sistemin bilgisayaradı benzeyen bulunması. Değilse, görüntülenen diğer benzersiz adlardan birini deneyin. NBTSTAT komutunu uzak sistemleri için önbelleğe alınan girdileri de #PREloaded LMHOSTS arasında veya son çözümlenen adları yüzünden, geçerli ağ etkinliğini görüntüleyebilirsiniz. Uzak kullanıcı adı aynı olan ve başka bir uzak alt ağda altýndadýr, bunlar sistemin eşleme kendi LMHOSTS emin dosya.

Q: ı yabancı sistemlere ile TELNET, FTP vb.) kullanarak ana bağlanamıyor, ancak yalnızca IP adreslerini kullanarak bağlanabilir ne yapmam gerekir?

A: Denetim Masası'ndaki Ağ simgesini kullanarak ana makine adı çözünürlüğü yapılandırmasını denetleyin (altında <a2>TCP/IP</a2> bağlantısı bulunan seçeneği) uygun HOSTS ve DNS Kur sistem için yapılandırılmış olduğundan emin olmak için. HOSTS dosyası kullanıyorsanız, uzak sistem, uygulama tarafından kullanılıyor gibi dosyayı aynı şekilde yazıldığından emin olun. DNS kullanıyorsanız, DNS sunucularının IP adresleri doğru ve doğru sırada olduğundan emin olun. Ana bilgisayar adının doğru çözülmüş olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>, ana bilgisayar adı ve IP adresini yazarak, uzak sisteme PING kullanarak) deneyin.

Q: TELNET ile belirli bir bilgisayar kullanıyorum, görüntülenen başlık, hatta ne zaman ı doğru IP adresini belirtme için bağlantı amacı dışındaki bir bilgisayarı tanımlar. Nasıl bu olabilir?

A: Bu gibi durumlarda, genellikle iki sistem aynı ağ üzerinde aynı IP adresiyle (yanlışlıkla) yapılandırıldığında ortaya çıkan. Ethernet ve IP adres eşleştirmesi, aldığı ilk yanıt inanmaktadır adres çözümleme iletişim kuralı (ARP) modülü tarafından yapılır. Bu nedenle impostor bilgisayarın yanıt bazen hedef bilgisayarın yanıt önce gelir. Bu sorunları gidermek ve izlemek zordur. ARP -g komutu, ARP önbelleğinde eşlemeleri görüntüler. Hedeflenen uzak sistem Ethernet adresini biliyorsanız, iki uyuyorsa kolayca belirleyebilirsiniz. Yoksa, girdiyi, sonra silmek için ARP-D'ni kullanarak deneyin aynı adresine ping işlemi YAPMAK (yeni bir ARP zorlama eşleme) ve kullanarak yeniden ARP önbelleğindeki Ethernet adresi denetleyin,-g. şansını her iki sistem aynı ağ üzerinde ise, sonunda farklı bir yanıt alırsınız emin olur. Tersi durumda, sahibini veya sistem konumunu belirlemek için impostor ana bilgisayardan trafiğe filtre gerekebilir.

Q: Uzaktaki bir sisteme bir TCP/IP bağlantısı askıya alındı olarak görüntülendiğinde ne yapmam gerekir?

A: NETSTAT - a komutu tüm etkinliklerin durumunu TCP ve UDP bağlantı noktaları yerel sistemde gösterir. Iyi bir TCP bağlantısının durumunu, genellikle, gönderme 0 bayt ile kurulur ve kuyruklar alırsınız. Veri, herhangi bir sırada engellenirse veya durumu düzensiz ise, büyük olasılıkla bağlantıyla ilgili bir sorun vardır. Değilse, büyük olasılıkla ağ veya uygulama gecikmesi karşıyasınız demektir.

Q: TCP/ıp'yi yapılandırma iletişim kutusu raporladığında ne yapmam gerekir: "kendi varsayılan ağ geçidinin yapılandırılmış arabirimlerden birine ait değil. Siz değiştirmek istiyor musunuz?"

A: Bu hata, varsayılan ağ geçidinin, sistemde yüklü olan arabirimlere olarak aynı mantıksal ağda bulunmayan gösterir. Bu, varsayılan ağ geçidinin (tarafından bir bitwise AND işlemi arasında alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidinin bilgisayar) ağ KIMLIĞI bölümü ve yüklü arabirimlerden herhangi bir ağ KIMLIğI karşılaştırarak belirlenir. Örneğin, varsayılan ağ geçidinin IP arabiriminin ağ KIMLIĞI bölümü 102.54 olduğundan form 102.54.a.b olmasını 102.54.0.1 IP adresi ve 255.255.0.0 alt ağ maskesi ile yapılandırılmış tek bir arabirime sahip bir sistem gerektirecektir.

Özellikler

Makale numarası: 102908 - Last Review: 20 Şubat 2007 Salı - Gözden geçirme: 2.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows 2000 Server
  • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
  • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
  • Microsoft Windows 2000 Datacenter Server
  • Microsoft Windows NT Advanced Server 3.1
  • Microsoft Windows NT Server 4.0 Standard Edition
  • Microsoft Windows NT Workstation 3.1
  • Microsoft Windows NT Workstation 4.0 Developer Edition
  • Microsoft Windows NT Advanced Server 3.1
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbnetwork KB102908 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:102908

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com