Nasıl yapılır: ODBC veri kaynakları üzerinde hızlı yapılandırma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 110507 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Özet

ODBC (Open Database Connectivity) veri kaynağı adlarını programsal olarak yapılandırabilirsiniz. Bu veri kaynağı adlarını belirtmek için ODBC Yöneticisi'ni veya başka programlar açıkça kullanmak için kullanıcı zorlamadan veri vermek için esneklik sağlar. Bu, örneğin, programınızı bir .XLS dosyasına vermek için ODBC API (uygulama programlama arabirimi) kullanmak etkinleştir. Bunu yapmak için <a0></a0>, SQLConfigDataSource() işlevini kullanın.

Aşağıdaki örnek, "Yeni Excel Data Source" adlı yeni bir Excel veri kaynağı oluşturmak için SQLConfigDataSource kullanır:
  SQLConfigDataSource(NULL,ODBC_ADD_DSN,
   (LPSTR) "Excel Files (*.xls)",
   (LPSTR) "DSN=New Excel Data Source\0"
   "Description=New Excel Data Source\0"
   "FileType=Excel\0"
   "DataDirectory=C:\\EXCELDIR\0"
   "MaxScanRows=20\0");
veri kaynağının gerçekte bir dizin (C:\EXCELDIR) olduğunu unutmayın. Excel sürücüsü, bir veri kaynağı olarak dizinleri ve dosyaları tek tek tabloların (bir tablo başına .XLS dosyası) olarak vardır.

Tablo oluşturma hakkında ek bilgi için lütfen aşağıdaki article(s) olarak Microsoft Knowledge Base'de bakın:
110508Tablo yapısı ile veritabanı sınıf oluşturma
Aşağıdaki bilgiler SQLConfigDataSource() ODBC API işlevi için geçirilmesi gereken Parametreler açıklanır. SQLConfigDataSource() işlevini kullanmak için <a0></a0>, ODBCINST.H üstbilgi dosyası eklemek ve ODBCINST.LIB alma Kitaplığı'nı kullanmalısınız.

Not: şimdi ODBCCP32.lib ile bağlanmanız gerekir, ancak 32 bitlik uygulamalar için hala ODBCINST.H üstbilgi dosyasına eklemeniz gerekir

Not: 'Visual C++ 4.0 ile birlikte gelen programlama ile MFC Encyclopedia' de bu makale, içinde yer alan bilgileri yineleniyor. Makaleyi bulunabilir, "Sözcüğünü için" arama ve başlıklı makaleyi seçme ' hakkında SSS: programlama yoluyla bir ODBC veri kaynağı yapılandırma '.

Daha fazla bilgi

Not: Bu makalede, özgün olarak 16-bit ODBC bileşenleri için yalnızca yazıldı. 16-Bit ODBC bileşenleri <a1>sürücüleri</a1> (ODBCINST.INI) yüklü ve yapılandırılmış datasources (ODBC.INI) bilgilerini depolamak için INI dosyaları'ni kullanın. 32-Bit ODBC bileşenleri artık INI dosyaları kullanır ancak, bunun yerine, bu bilgileri kayıt defterine yazma. Sistem veri kaynağı bilgilerini ve yüklü olan sürücü bilgileri HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ ODBC\ ODBC.INI ve ODBCINST.INI, sırasıyla depolanır. Non-sistem datasources HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\ODBC\ODBC.INI içinde depolanır. 32-Bit ODBC bileşenleri kullanıyorsanız, uygun kayıt defteri bölümü için başvuru olarak, bu makalenin kalan ODBC.INI başvurular yorumlanmalıdır.

Bir ODBC veri kaynağı adı ODBC Yöneticisi programı veya benzer yardımcı programı kullanılarak da oluşturulabilir. Ancak, bazen bu kullanıcının ayrı bir hizmet programını çalıştırmak gerek kalmadan erişim elde edilebilir doğrudan uygulamanızdan bir veri kaynağı adı oluşturmak için tercih edilir.

ODBC Yöneticisi (genelde Windows Denetim masasında yüklü) ODBC.INI dosyasındaki girişler yerleştirerek, yeni bir veri kaynağı oluşturur. Bu dosya veri kaynağı hakkında gerekli bilgileri edinmek için ODBC Sürücü Yöneticisi tarafından sorgulanır. Hangi bilgilerin SQLConfigDataSource() çağrısı sağlamanız gerekir, çünkü ODBC.INI içinde yerleştirilmesi gereken bilmek önemlidir.

Bu bilgiler [SQLConfigDataSource() kullanmadan] ODBC.INI dosyaya yazılabilir, ancak bunu yapan tüm uygulama verilerini korumak için Sürücü Yöneticisi'ni kullanan geçerli tekniği güvenmek zorunda. Daha sonra gözden geçirme için ODBC Sürücü Yöneticisi'ni uygular, bu tekniği kullanan herhangi bir uygulama bozuk olması veri kaynakları hakkında farklı bir biçimde tutma kaydedin. Aşağıdakilerden biri sağlandığında bir API işlevi kullanmak için genellikle önerilir.

Aşağıdaki parametreler SQLConfigDataSource() işlevinin açıklamasını bulabilirsiniz. Bilgileri, Visual C++ sürüm 1.5 sağlanan ODBC API Programmer's Reference'ndan alınır. Işlev prototip:
  BOOL SQLConfigDataSource(HWND hwndParent,UINT fRequest,
              LPCSTR lpszDriver,
              LPCSTR lpszAttributes);
hwndParent - bu kullanıcı yeni veri kaynağı hakkında ek bilgi edinmek için sürücü yöneticisi veya belirli bir ODBC sürücüsü tarafından oluşturulan herhangi bir iletişim kutusu sahibi olarak kullanılacak penceresidir. LpszAttributes parametresinde sağlanan yeterli bilgi yoksa, bir iletişim kutusu görüntülenir. Bu parametre NULL, başvuru ayrıntıları için bkz:.

fRequest - gerçekleştirilecek işlemi. Olası değerler şunlardır:
           ODBC_ADD_DSN: Add new user data
            source.
           ODBC_CONFIG_DSN: Modify an
            existing data source.
           ODBC_REMOVE_DSN: Remove an
            existing data source.
aşağıdaki yalnızca <a1>ODBC</a1> 2.53.0 bulunan ya da daha sonra 32 bit değerlerdir:
           ODBC_ADD_SYS_DSN: Add a new
            system data source.
           ODBC_CONFIG_SYS_DSN: Modify
            an existing system data
            source.
           ODBC_REMOVE_SYS_DSN: Remove
            an existing system data
            source.
lpszDriver - sürücü açıklaması. Belgelere söz edilen gibi bu kullanıcıların fiziksel sürücü (DLL) yerine sunulan addır. ODBC Yöneticisi programı gibi kullanarak bir sürücü için bir açıklama belirleyebilirsiniz:

 1. ODBC Yöneticisi programını çalıştırın.
 2. Seçim Ekle. Bu, yüklü sürücülerin bir listesi verilmektedir.
Liste sürücüsü içerir. LpszDriver parametre olarak kullanacağı bu açıklamasıdır. Not TÜMÜ açıklama [örneğin, "Excel dosyaları (*.xls)"] kullan?l?r tanımı varsa, dosya uzantısını ve parantez gibi.

Isteğe bağlı olarak, tüm sürücü girişlerini ve açıklamaları [ODBC sürücüleri] bölümündeki bir listesini içeren ODBCINST.INI dosyasını inceleyebilirsiniz.

lpszAttributes - formunda öznitelik listesi "anahtar adı = değer". Bu dizelerin null sonlandırıcılar art arda iki boş sonlandırıcılar listesinin sonunda'ile [NULL]'ile ayrılır. Bu öznitelikler, öncelikle yeni veri kaynağı için ODBC.INI dosyasına gidin varsayılan sürücüye özgü girdilerini olacaktır. Bu işlev için ODBC API Başvurusu'nda belirtilen değil, tek önemli anahtarının, "yeni veri kaynağının adını belirten DSN" dir. Kalan Girişleri yeni veri kaynağının sürücüye özel. Genellikle bir kez sürücü (hwndParent BOş değilse) için yeni değerler, iletişim kutuları kullanıcıdan, çünkü girişleri ALL sağlamak gerekli değildir. Böylece bu kullanıcıya sorulur açıkça tedarik varsayılan değerleri olmasını isteyebilirsiniz.

The keynames ve değerleri bulmak için tek bir önceden yapılandırılmış bir veri kaynağı (belki bir ODBC Yöneticisi program tarafından yapılandırılmış) için kayıt defteri girdilerini incelemeniz yoludur:

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl söyleyin adımları içerir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756Windows'da kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme

 1. Regedit kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ODBC\ODBC.INI\ için Git...
 2. Veri kaynağı adınıza karşılık gelen yığını bulun. Varsa, anahtar çiftleri bulacaksınız. Uyarı, el ile kayıt defteri değerlerini düzenlemek sistemin kararsız hale geçmesine ve belki de kurtarılamaz bir hata neden olabilir.
Ayrıca, kullanacağınız belirli sürücü belgelerine incelemek isteyebilirsiniz. ODBC Yöneticisi'ni çalıştırarak erişilebilen sürücüsü için çevrimiçi yardımda yararlı bilgiler bulunabilir: Ekle'yi tıklatın, sürücü adını seçin ve Tamam'ı tıklatın. Yeni bir veri kaynağı oluşturma hakkında bilgi için belirli sürücü geldiğinde Yardım'ı seçin. Bu, genellikle sürücünün kullanımı ile ilgili önemli bilgiler içerir, belirli sürücü için Yardım dosyasını açar.

Referanslar

ODBC Programmer's Reference ve SDK Kılavuzu (Çevrimiçi Kitapları ' kullanılabilir).

Özellikler

Makale numarası: 110507 - Last Review: 29 Haziran 2004 Salı - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Data Access Components 1.5
 • Microsoft Data Access Components 2.0
 • Microsoft Data Access Components 2.1
 • Microsoft Data Access Components 2.5
 • Microsoft Data Access Components 2.6
 • Microsoft Data Access Components 2.7
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbdatabase kbhowto KB110507 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:110507

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com