Yetersiz bellek hataları giderme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 112676 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Yetersiz bellek hataları Windows ya da Windows for Workgroups alırsınız ne zaman bir uygulama çalıştırdığınızda veya bir görevi gerçekleştirmek için deneyin. Özel hata iletileri değişir ancak aşağıdakine benzer:
Uygulama yürütme hatası
Bu uygulamayı çalıştırmak için bellek yetersiz. Bir veya daha fazla çıkın Windows uygulamaları ve yeniden deneyin.
- veya -
Yeterli bellek yok kullanılabilir.

Neden

Bu hatalar aşağıdakilerden biri neden olabilir:

 • Genel yığın bellek yetersiz
 • Windows Sistem kaynakları yetersiz
 • Dosya Bozulması, uygulama sorunları veya yapılandırma sorunları
 • 1 Megabayttan (mb) Düşük Bellek
 • Düşük Windows seçicileri
 • BIOS sisteminiz için yanlış yapılandırılmış
Bu sorun ve olası geçici çözümler, aşağıda açıklanmıştır. Bu sorunlar sırada listelenir, ancak bunlar büyük olasılıkla Windows'da yetersiz bellek hataları giderme her zaman değil, ortaya Basit adım adım işlem. Bilginizi artırmak için Ana sorunlar ve sorun giderme süresini azaltmak, okumak isteyebilirsiniz. Devam etmeden önce bu makalenin tamamını.

Çözüm

Genel yığın bellek yetersiz

Windows denetimleri tüm bellek alanı "Genel bellek" olarak adlandırılan veya "Genel yığın." Genel yığın konumda başlar nerede ms-dos ilk Windows belleğe yükler ve kullanılabilir bellek üstünde biter, genellikle fiziksel bellek üstünde olduğu. Windows tabanlı Uygulama miktarı serbest bir yetersiz bellek hatası döndürür çalıştırmak için yeterli bellek takası sonra genel yığın uygulama veya seçili görevi gerçekleştirin.

Genel bellek öbeğe boş bellek miktarını belirlemek için Windows Denetim Masası ndaki 386 geliştirilmiş sanal bellek yok takas dosyası iletişim kutusunu ve ardından Program Yöneticisi hakkında Yardım menüsünden seçin Program Yöneticisi. Bildirilen bellek değeri genel olarak boş bellek yok yığın. Uygulamanızın kullanılabilir olandan daha fazla bellek gerektirir, Genel yığın, bir "bellek yetersiz" hata iletisi alabilirsiniz. Artırma takas dosyası boyutu için yeterli bilgi takas etmek Windows izin verebilir Genel yığın bellek boşaltmak için disk.

Çözünürlük:

Uygulama, close bir veya daha fazla Windows tabanlı daha fazla bellek boşaltmak için uygulamalar veya kalıcı takas dosyanızın boyutunu artırın. Bunu yapar yetersiz bellek hataları düzeltmek değil, sisteminizi güncelleştirmeniz gerekebilir. Ek RAM'e.

Windows Sistem kaynakları yetersiz

Neden:

Yetersiz bellek hataları Windows hesaplarken de oluşur. İstenen işlemi gerçekleştirmek için yeterli sistem kaynağı yok.

Durum: Windows 3.1 ve Windows for Workgroups, sistem kaynaklarını belirlenir Aşağıdaki dört yığınların göre:
 • GDI.exe ([k] veri kesimi 64 KB)

  GDI.exe yığını gibi grafik nesneleri hakkında bilgi içerir Kalemler, Fırçalar, imleçler, yazı tipleri, simgeler, düğmeler, kaydırma çubukları ve benzeri. Windows 3.1 ve Windows for Workgroups, GDI'da öbek olma olasılığı yüksektir sıkışıklık; Bu nedenle, yoğun grafik yönelimli kapanış uygulamaları bırakılan GDI kaynaklarında sonuçlanır.
 • KULLANICI.exe (veri kesimi 64 k)

  Kullanıcı.exe yığın içinde şu anda windows hakkında bilgi içerir varlığı, iletişim kutuları, iletişim kutularına ve benzeri denetler.
 • Menü (veri kesimi 64 k)
 • Menü dizeleri (veri kesimi 64 k)

  Menü ve menü dize yığınlardaki Windows 3.1 yenidir. Bu yığınların Kullanıcı ilk olarak birleştirilir.Windows 3.0 altında exe boşaltmak için tasarlanmış Kullanıcı yığın içinde yer. Bu yığınların (yani, dinamik olarak oluşturulur Çalışma zamanında) kullanıcı yığını tarafından. Bunların birinde yer almayan.exe dosyaları ve her 64 k sınırlı.
Program Yöneticisi hakkında Yardım menüsünden Windows seçtiğinizde ve Windows for Workgroups en küçük boyutta olan yığın rapor Boş sistem kaynağı miktarı.

Geriye doğru Windows'un önceki sürümleriyle uyumluluğu korumak ve Windows tabanlı uygulamaları dört tüm yığınlardaki olan her 64 k ile tasarlanmış Veri kesimi sınırını.

Çözünürlük:

Bazı uygulamalar sonra kullandıkları sistem kaynaklarını serbest değil Bunlar kapatılır. Bir veya daha fazla chronic bir sorun olması durumunda uygulamalar, daha fazla bilgi için uygulamalar üreticisine başvurun bilgi.

(Örneğin, Microsoft Word for Windows, bazı 16-bit Windows uygulamaları Microsoft Access, Microsoft Visual Basic ve Microsoft Excel) gerektirir Her iki kullanıcı yeterli boş tutarlar.exe ve GDI.exe heaps nedeniyle Grafik kullanıcı arabirimi (GUI). Bu uygulamalar kullanılabilir bulamazsanız Bu Yığınlar kendi bilgilerini yüklemek için boşluk, bunların oluşturduğu bir yetersiz bellek hatası (veya benzer bir hata). Büyük bir Excel çalışma kitabı ve yüksek çözünürlüklü video sürücüleri çalışan makinelerde büyük grafik resimleri yoğun grafik olma niteliklerinden dolayı GDI kaynağı kullanır.

Genellikle, sistem kaynaklarının yetersiz olup, çalışan birkaç uygulamaları tutmak olur muhtemelen en iyi çözüm; Ancak, siz de denemek isteyebilirsiniz izleyen:

 • Ender kullanılan grupları, sistem kaynaklarını korumak için simge durumuna küçültün.
 • Değil duvar kağıdı kullanın ya da küçük bir bit eşlem kullanın ve döşeyebilirsiniz.
 • Birçok simgeleri olan grupları değil açmayı deneyin.
 • Bunu her çalıştığında sistem kaynaklarını kullanan bir uygulama çalıştırıyorsanız, birçok kez yeniden açmayı yerine açık tutmaya çalışın.
 • Gerekli olmayan yazı tiplerini yükleme değil deneyin.
 • Bunlar değil overusing emin olmak için ekran koruyucuları denetleyin kaynaklar.

Dosya Bozulması, uygulama sorunları veya yapılandırma sorunları

Neden:

Yetersiz bellek hataları oluşabilir iki veya daha fazla bellek yerleşik programları veya sürücüleri çakışması, bozuk dosyalar Windows eriştiğinde, veya yine de sıkıştırılmış biçimde veya olduğunda bir sorun olan dosyaları çalıştırdığınız uygulama.

Çözünürlük:

Sorun belirli bir uygulamaya belirmeye çalışın. Temiz önyükleme Bu nedenle, yalnızca bilgisayar gerekli Windows ve uygulamaya özgü aygıt içinde sonlandır-ve-bellekte kal (tsr) programları ve sürücüleri yükleme CONFIG.sys ve autoexec.bat dosyaları. Hakkında daha fazla bilgi için "temiz bir önyükleme"Windows ve Windows for Workgroups, sorgu aşağıdaki sözcükler Microsoft Bilgi Bankası'ndaki:
temiz önyükleme ve ekleme
Windows'u başlattığınızda otomatik olarak başlatılan tüm uygulamaları devre dışı bırakma (WIN denetleyin.INI dosyası ve başlangıç grubunda) Windows Kurulumu'nu çalıştırın ve Standart Windows sürücüleri (vga, Hayır fare Hayır ağ) olarak değiştirin ve kullanmak Program Yöneticisi'ni (programı.(exe), Windows Kabuğu olarak.

Yalnızca belirli bir uygulamada yetersiz bellek hataları oluşursa, deneyin Yeni bir dizin veya el ile uygulamayı yeniden yüklemeyi genişletin herhangi Dosya Bozulması kural için gereken dosyaları içerir.

Uygulama hiçbir zaman yaptıysa, mümkün olan dosyalar özgün yükleme diski bozuk. Soruna yol açan yüklemeyi deneyin başka bir bilgisayarda aynı diskleri kullanarak uygulama.

Bu yordamlar sorunu ortadan kaldırmak değil, üreticisine başvurun Uygulama, hatalara neden oluyor.

1 Megabayttan (mb) Düşük Bellek

Neden:

Ne zaman Windows yeni bir görev oluşturur (yani, yeni bir uygulama başlatır) Windows Yükleyici için bir görev veritabanı (tdb) oluşturur. tdb hayati önem taşıyan içerir kendi geçerli dizin, örnek gibi görevle ilgili bilgileri tanıtıcı ve böyle devam eder. 16-Bit Intel işlemciler ile uyumluluğu korumak için ve genel olarak aşağıda 1 mb belleğe ms-dos, Windows tdb oluşturur yığın. Genel Yığın yalnızca bellekte 1 mb altında geleneksel olduğu için bellek, tdb 640 k (geleneksel bellek) altında oluşturulması gerekir.

Durum:

Aşağıda 1 mb bellek sınırlıdır ve idareli kullanılmalıdır. TDBs değil yalnızca 1 MB'ın altında biten bellek bloğu. Gibi uygulamalar Microsoft Word for Windows, Microsoft Uzaktan Erişim Hizmetleri (ras) Microsoft Anti-Virus, Microsoft Mail, Microsoft Schedule+ ve çoklu ortam paketleri yükleyen uygulamalar olarak verilebilir.İlk olarak dll dosyaları megabayt belleğe yüklerken veya belirli işlemleri gerçekleştirme.

Windows genel yığın her kesiminde belirli öznitelikleri ile işaretlenmiş Windows, segment yönetme hakkında bildirin. İlk ve forumlardan parçalar sabit veya hareket ettirilebilir işaretlenir. Sabit bir kesim her zaman adresinde bulunan Burada onu ilk ayrılan aynı fiziksel bellek konumuna (rağmen "Sayfa-kilitli durumdaysa" belleğine alınabilen). Taşınabilir kod taşınabilir veya Discardable kodu olarak işaretlenmiş. Bu Windows hareket ettirilebilir taşıyabilirsiniz anlamına gelir bellekte yer açmak için diğer bellek ayırmalarını gerekirse parçaları veya kodunu Discardable işaretlenmişse, Windows kod tarafından atabilirsiniz. "en önce kullanılan" (lru) discardable segment belirleniyor. Windows discardable kod uygulamanın erişerek daha sonra yeniden yükleyebilirsiniz.EXE dosya.

Gelişmiş mod Genel Yığın boş ve kullanılan bir dizi oluşur. bitişik bellekte depolanan engeller. Windows ne zaman sorulan tarafından bir Uygulama KRNL386 bellek bloğu ayrılamıyor.exe başlatıldığında başında veya sonunda kodu türüne bağlı olarak genel yığın uygulama yükler ve onu bulana kadar her blok dolaşır bir yeterince boş blok boyutu.

KRNL386.exe başlatıldığında sabit parçaları aşağıdan yukarı yer ayırmak Genel yığın. Windows genel yığın üstünde discardable ayırır kesimi. Windows sabit ve discardable kesimleri arasında ayırır Taşınabilir kesimi. Ne zaman bir uygulamayı başlatır ve Windows ayarlanması gerekiyor Sabit parçalar, Windows başlatıldığında arama için aşağıdan bir Taşınabilir parçaların alanının altındaki yeterince büyük boş bloğu. Bu bellek parçalanmasını önlemek için. Büyük bir kesim bulamazsanız, onu yeterince bellekte yer açmak için taşınabilir parçaları yukarı taşınması başlar. Varsa yoksa Çalışma, Windows discardable parçalarını atmaya başlar.

TDBs gereken 1 MB'ın altında bulunan, ancak sabit ve taşınabilir bellek parçaları yapın değil. Başlatmaya çalıştığınızda, bir yetersiz bellek hatası bir uygulama başlatma yüklenen parçalar, sabit nedeniyle oluşabilir. Genel yığın bellek parçalanmasını önlemek için aşağıdan Yıldırım ilk megabayt yükleniyor. Bu sabit bellek kesimleri taşınamaz. "Sayfa kilitli" farklıysa, bu yüzden onların bellek alanı Windows tüketebilir Aksi halde TDBs. KRNL386 yüklemek için kullanabilirsiniz.EXE'in diyelim ki sabit tutmak için olası çakışmaları ile aşağıda 1 mb bellek tutmak için gereken en düşük bellek olarak mümkün olduğunca serbest.

Windows bellek ayırır yöntemi nedeniyle, aşağıda 1 mb bellek sınırlı olduğu hatta Windows tabanlı uygulamaları çalıştırırken kaynak. Program Geliştiriciler, programlarını sağlamak için kullanmaları ve.dll dosyaları yapmak Bu alanı gereksiz düzeyde değil kullanın. Sabit bellek parçaları kullanılmamalıdır sürece kesinlikle gerekli.

Çözünürlük:

Bu sorunu gidermek için geleneksel belleği en iyi duruma kadar olası. ms-dos sürüm 6.0 veya 6.2 varsa, en iyi duruma getirmek için MemMaker programını kullanın geleneksel bellek. Sırayı değiştirmek isteyebilirsiniz, programları veya sürücüleri yükleyin. Bu sabit kod yer alır burada değiştirebilir ve bellek parçalanması simge durumuna küçültün. Bir çoklu önyükleme geçici bir çözüm için oluşturma ne için geleneksel belleğe yükler en aza indirmek için yapılandırma belirli işlemleri. Böylece Windows yükleyebilir bu yeterli boş alan TDBs.

Windows'u başlattığınızda otomatik olarak başlatılan tüm uygulamaları devre dışı bırakma (WIN denetleyin.INI dosyası ve Başlangıç grubu), Windows Kurulumu'nu çalıştırın ve değiştirin Standart Windows sürücüleri (vga, Hayır fare hiçbir ağ) ve Program kullanımı Yöneticisi (programı.(exe), Windows Kabuğu olarak. Sorun giderme için Kaldır herhangi bir üçüncü taraf Windows sürücüleri veya tarafından sanal aygıt sürücüsü (VxD) WIN yeniden oluşturuluyor.INI ve sistem.INI dosyaları. Hakkında daha fazla bilgi için Bu yordam, aşağıdaki sözcükleri Microsoft Knowledge sorgu Base:
Win.ini ve win.sr_ ve oluşturma
- ve -
System.ini ve system.sr_ ve oluşturma

Düşük seçicileri

Neden:

Önemli bir özelliği olan Windows tabanlı bir uygulama bellek yönetimi Boş sistem kaynaklarının yüzde olarak yer ALMAYAN sayısıdır seçiciler. Bir seçici her bellek ile tüketilen bir bellek işaretçidir Windows tabanlı bir uygulama tarafından yapılan ayırma. Windows sabit bir numarası vardır seçicileri (içinde standart mod 4096, 8192, 386 Gelişmiş modu). Varsa bir Windows tabanlı bir uygulama çok sayıda küçük veri ayırır. nesneleri seçicileri dışında çalıştırmak mümkündür. Bu da üreten bir bellek yetersiz iletisi.

Çözünürlük:

Bu uygulamaya özel sorunlardır. Windows tabanlı yazma uygulama kendi veri nesneleri daha verimli bir şekilde işlemek için de yardımcı olabilir Bu durum. Chronic belirli bir sorun yaşıyorsanız uygulama çalışırken yok veya az sayıda uygulama yüklenir ve bilgisayarda temiz önyükleme yapılabilen, uygulamanın satıcısına başvurun. Önemlidir Böylece, düzeltilebilir satıcı sorunun farkında olur olası.

BIOS sisteminiz için yanlış yapılandırılmış

BIOS'UNUZUN yanlış disket sürücüsü için yapılandırılmışsa, olabilir. yüklemeye çalıştığınızda yukarıda sözü edilen hata iletilerini alırsınız. yazılım. Örneğin, bir 1,44 megabaytlık 3.5 - varsa, bir hata oluşabilir yüklü inç disket sürücü ve BIOS 1.2 megabayt için ayarlanır. 5,25 inç sürücü.

Daha fazla bilgi

Eğer denerseniz, "Bellek yetersiz" hata iletileri de alabilirsiniz Windows tabanlı bir bilgisayarda çalıştırmak için ağ üzerinden bir uygulama yükleme yoğun ağ yığılması olduğunda, bir ms-dos ağ istemcisi çalıştıran. Yanlış zaman aşımı uygulama yükleme sırasında yerel olarak yorumlayan iste bir yetersiz bellek durumu.

Ayrıca, Execute izni yüklenmişse bu hata iletisini alabilirsiniz uygulamayı içeren ağ paylaşımından kaldırıldı.

Referanslar

"Windows 3.1 Teknik Başvuru Kılavuzu"

"Microsoft Systems Journal," 69 75 Ekim 1993, sayfalar

"Windows 3.1 Charles Petzold'un tarafından sayfaları 271-303 programlama"

Özellikler

Makale numarası: 112676 - Last Review: 23 Aralık 2012 Pazar - Gözden geçirme: 6.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 3.0 Standard Edition
 • Microsoft Windows for Workgroups 3.1
 • Microsoft Windows for Workgroups 3.11
Anahtar Kelimeler: 
kbmt KB112676 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 112676

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com