Word Yardımı'ndaki "Lorem ipsum dolor sit amet" metninin açıklaması

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 114222 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

™zet

"Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer" ifadesi gerçekte Microsoft Word çevrimiçi Yardımı'nda görüntülenir. Bu ifade anlamlı bir Latince deyim gibi görünür. Gerçekte hiçbir anlamı yoktur.

Daha fazla bilgi

Anlamlı bir metin gibi görünen bu ifade, yazı tiplerini göstermek amacıyla matbaacılar tarafından birkaç yüzyıldır kullanılmaktadır. İçerdiği harfler ve bu birleşimlerin harf aralıkları, yazı tipinin ağırlığını, tasarımını ve diğer önemli özelliklerini açıkça gösterdiği için tercih edilmektedir.

"Before & After" dergisinin 1997'te yayımlanan bir sayısında "Lorem ipsum ..." ifadesinin, İ.Ö. 45 yılında Cicero tarafından yazılan etik teorisi ile ilgili bilimsel bir inceleme olan de Finibus Bonorum et Malorum metninde geçen bir bölümün uyarlanmasıyla elde edilen Latince bir ifade olduğu belirlenmiştir. "Lorem ipsum ..." bölümü, "Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit ..." şeklindeki metinden uyarlanmıştır ve "Acıyı seven veya onun peşinden koşan ya da arzulayan kimse yoktur, çünkü o acıdır..." olarak çevrilebilir.

1500'lü yıllarda, bir matbaacı Cicero'nun bu metnini alarak baskı örneklerinin yer aldığı bir sayfa yaptı. O günden beri, Latince'ye benzeyen bu metin matbaacılıkta sahte bir standart metin olarak kullanılmaktadır. Elektronik yayımcılıktan önce, grafik tasarımcıların metni gösteren kıvrımlı çizgilerle desenler oluşturmaları gerekiyordu. "Lorem ipsum" metni basılan yapışkan sayfalarda, metnin nereye gireceği açıkça görülüyordu.

Referanslar

"Before & After," Cilt 4, sayı 1.
"MicroNews," Cilt 13, sayı 19.

Özellikler

Makale numarası: 114222 - Last Review: 29 Ocak 2008 Salı - Gözden geçirme: 4.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Office Word 2007
  • Microsoft Office Word 2003
  • Microsoft Word 2002 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbinfo kbhelp kbinterop KB114222

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com