Büyük IDE Sabit Diskleri İçin Windows Desteği

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 126855 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Donanımla ilişkili sorunlar bu makalede anlatılmamışsa, lütfen aşağıdaki Microsoft Web sitesinde donanım sorunlarıyla ilgili diğer makalelere bakın:
http://support.microsoft.com/default.aspx/w98?sid=460
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Windows 95 ve Windows 98, 504 MB'DEN büyük bir bütünleşik sürücü elektronik (IDE) sabit disk kullanımını destekler (1024 silindir) aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak:
 • ROM BIOS INT13h uzantılarını destekler (örneğin: Mantıksal Blok Adresleme veya LBA).
 • Sabit diskin veri yolu bağdaştırıcısı (sabit disk denetleyicisi) desteği INT13h uzantılarını (örneğin: LBA)
 • Yalnızca ilk 1024 silindirlerin tam sürücü kullanma
 • Geometrisi çeviri için gerçek kip sürücüsü desteği
Buna ek olarak, Windows 95 ve Windows 98 korumalı mod IDE disk sürücüsünü (Esdi_506.pdr) yukarıdaki listede ilk üç yöntemden birini kullandığınızda, 32 bit disk erişimi sağlamak için kullanılır. Gerçek mod Sürücü geometrisi çeviri sağlamak için kullandığınızda, yalnızca sürüm 6.03 (veya üstü) kullanıyorsanız 32 bit disk erişimi Esdi_506.pdr tarafından sağlanan sürücülerin OnTrack Disk Yöneticisi XBIOS. Daha fazla bilgi veya <a1>Yardım</a1> Disk Yöneticisi'yle, OnTrack Teknik Destek'le temasa geçin.

Not: Windows 95 ve Windows 98'de FAT32 dosya sistemi ile ilgili bilgiler için Microsoft Knowledge Base'de aşağıdaki makaleye bakın:
154997FAT32 Dosya Sisteminin Açıklaması

Daha fazla bilgi

AT Attachment (ATA) arabirimini kullanan bir IDE sabit diskleri sistem ROM BIOS INT13h AT Hizmetleri erişilebilir. IDE, CMOS bellekte silindir kafaları ve (CHS) iz başına kesim sayısını belirleyerek, bir sabit diskin kapasitesi sistem bıos'unda tanımlar.

Kesimler, bir IDE sabit diski aşağıdaki formülle kapasitesini belirleyebilirsiniz, böylece her zaman boyutu, 512 bayt şunlardır:
Silindir kafaları x x x 512 (kesim başına bayt) iz başına kesim kapasite =
En fazla 1024 silindir ve 255 kafaları 63 kesim iz başına, sistem BIOS INT13h arabirimi sağlar. En fazla 255 kesim iz başına 65.536 silindir ve 16 kafaları IDE arabirimi sağlar. Sistem BıOS'U IDE arabirimini, 1024 silindir, en yaygın denominators arasındaki uyumlu bir iletişim sağlamak için 16 kafaları ve 63 kesim iz başına kullanılması gerekir. Bir sabit diske erişmesi INT13h hizmetlerini kullanırken, bu nedenle, erişilebilen en büyük aşağıdaki gibi hesaplanan 504 MB'YE sürücüsüdür:
x 512 = 528,482,304 bayt veya 504 MB'YE iz başına 1024 x 16 olarak silindirlerin tam kafaları x 63 kesimleri
Not: Bazı sabit disk üreticilerine 1,000 bayt olarak 1 MB göz önünde bulundurun ve bu nedenle 528 MB 528,482,304 bayt düşünün. 528,482,304 Bayt; bu nedenle 504 MB'YE eşit standart bir programlama sözlük ve MS-DOS ve Windows 95/98'de, ancak 1 MB 1.048.576 bayt olarak eşittir.

504 MB 1024'ten fazla silindirlerin tam CMOS bellek gerektirir (veya iz başına en fazla 63 kesim yerine kullanabilirsiniz, ancak bu çok nadir dışında) daha büyük IDE sabit diskleri. Sonuç olarak, bu boyuttaki sürücüler sistem BIOS INT13h arabirimi ile uyumlu değildir ve tüm sürücü geometrisi çeviri sabit disk denetleyicisi tarafından kullanılan sürece kullanılamaz. Çoğu IDE denetleyicilerinin geometrisi çeviri kullanmadığından, IDE sabit diskleri AT ROM BIOS sistem tarafından belirlenen şekilde hemen hemen her zaman 1024 silindir sınırına tabi olur.

Not: bir aygıt sürücüsü veya BIOS ROM, bir SCSI sabit disk ile iletişim kurarken sistem ROM BIOS, AT Hizmetleri değiştirir ve bu nedenle, 1024 silindirlerin tam (504 MB) sınırlı olan küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) denetleyicileri genellikle içerir. Gelişmiş küçük aygıt arabirimi (ESDI), <a1>kullanım</a1> INT13h BIOS ROM tabanlı işlevsellik ATA arabirimi ile uyumlu bir sürücü geometrisi çeviri sağlamak için sürücü. Ayrıca, IDE sabit disk kullanıyorsanız, bir tam olarak silindirlerin tam sayısı görüntülemenize izin CMOS Kur'un daha olasıdır, ancak hala ROM BIOS için yalnızca 1024 silindir sınırlı unutmayın.

MS-DOS, Windows 95 ve Windows 98 geometrisi çeviri veya LBA 504 MB (1024 silindir) sınırını aşan bir IDE sürücüleri destekler. Geometrisi çeviri sistem BıOS'UNU INT13h sınırlamaları içinde uyan geometri içine IDE sabit disk gerçek geometri çevrilemiyor BIOS sürücüleri tarafından kullanılır. Sistem BıOS'UNU veya sabit disk için BIOS sürücü diskten veri almak için kullanılan bir 28 bit Mantıksal Blok adresi olarak geçirilir CHS bilgileri çevirir veri yolu bağdaştırıcısının LBA uygulanır.

504 MB'DEN büyük bir IDE sabit diski kullanmak için (1024 silindir) MS-DOS, Windows 95 veya Windows 98 ile aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.

ROM BIOS desteği INT13h uzantıları

Bilgisayarınızın ROM BIOS INT13h uzantılarını destekleyen bir sürüme güncelleştirin. LBA destekleyen BIR BIOS için 1024'ten fazla olarak silindirlerin tam olarak yapılandırılmış bir IDE sabit diskleri için otomatik çeviri sağlar. Böylece, MS-DOS, Windows 95 veya Windows 98 ile tüm sürücüyü biçimlendirmek ve Windows 95 korumalı mod disk sürücüsü (Esdi_506.pdr) 32 bit disk erişimi için kullanılacak.

Not: ROM BIOS veya CMOS bellekte etkinleştirme LBA desteği bilgisayarınız güncelleştirme konusunda bilgi için bilgisayar üreticinize başvurun. Sabit diskinizin CHS bilgi CMOS bellekte ayarlama hakkında daha fazla bilgi için sabit disk üreticinize başvurun.

INT13H EXTENSIONS hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri bakın:
122052Tanımlı adresleme mantıksal blok (LBA)
153550Sabit disk 8 GB bölümleme sınırlı

Sabit disk veri yolu bağdaştırıcısı INT13h Uzantıları desteği

INT13H uzantılarını destekler veya geometrisi çeviri yapar bir sabit disk denetleyicisi kartı satın almak isteyebilirsiniz. Böylece, MS-DOS, Windows 95 veya Windows 98 ile tüm diski biçimlendirmek ve Windows 95/Windows 98 korumalı mod disk sürücüsü (Esdi_506.pdr) 32 bit disk erişimi için kullanılacak.

Not: bir sabit disk denetleyicisi INT13h uzantılarını destekler veya geometrisi çeviri yapar nasıl edinileceğini hakkında daha fazla bilgi için sabit diskinizin veya sabit disk denetleyicinizin üreticisine başvurun.

Çevirisi için gerçek kip sürücüsü desteği

Geometrisi çeviri gerçekleştirmek için bir üçüncü taraf yazılım yardımcı programı'nı kullanabilirsiniz. Bu tür bir çeviri yazılımı gelen Storage Dimensions SpeedStor, EZ-Drive Micro House'den ve Disk Yöneticisi'nden OnTrack Computer Systems örnekler.

6.03 Veya (ana önyükleme kaydı ve Config.sys sürücüleri 6.03 veya sonraki sürümünü kullanıyor olmanız gerekir) Disk Yöneticisi OnTrack XBIOS sürücülerinin daha sonraki sürümünü kullanıyorsanız, Windows 95/Windows 98 korumalı mod sürücüsü (Esdi_506.pdr) ve fiili geometri kesimi eğriltme faktörü OnTrack sürücüsünden OnTrack Disk Yöneticisi XBIOS belirtiminde tanımlanmış bir API kullanarak alır. Bu durumda, 32 bit disk erişimi Windows 95 ve Windows 98'de kullanılabilir.

Önceki sürümüne 6.03 OnTrack Disk Yöneticisi XBIOS sürücüleri veya başka bir üçüncü taraf yardımcı programının bir sürümünü kullanıyorsanız, Esdi_506.pdr kaldırır ve sistem BIOS INT13h arabirimini kullanarak, disk erişimi gerçek kipte oluşur. Bu durumda, erişim sürücünüze Windows devam, ancak sürücünün MS-DOS uyumluluk modu kullanarak erişilecek.

Not: Disk Manager 6.03 korumalı modda birincil IDE kanalındaki ve DriveSpace disk sıkıştırması yüklü olmadığında sabit disklerde desteklenir. İkincil IDE kanalındaki sürücüler için Disk Manager 7.0 veya sonrası gereklidir. Microsoft Windows 95, Windows 98 ve Microsoft Plus bulunan DriveSpace sıkıştırma yazılımını kullanırken!, Disk Manager 7.04 veya üstü kullanılmalıdır. Disk Yöneticisi OnTrack XBIOS sürücü (xbios.ovl) önyükleme sürücüsünün kök klasöründe depolanır ve birincil bölüm (C sürücüsüdür) desteklemek için ana önyükleme kaydı yüklenir. Config.sys sürücü (dmdrvr.bin), genişletilmiş bölümler destekler ve genişletilmiş bölüm içinde herhangi bir sürücü erişmek için yüklü olması gerekir.

CMOS bellekte CHS bilgi sürücünüz için ayarlama hakkında daha fazla bilgi için sabit disk üreticinize başvurun. Buna ek olarak, bu programlar genellikle bölüme gerektirir ve üçüncü taraf yazılım ile sağlanan özel bir yardımcı programını kullanarak sürücüyü biçimlendirin. Bu yordam hakkında bilgi için yazılımı ile gelen belgelere bakın veya yazılım üreticisiyle bağlantı kurun.

Yalnızca ilk 1024 silindirlerin tam disk kullanın.

Böylece, en fazla 1024 silindir kullanılır CMOS ayarlarında CHS parametreleri belirtin. Böylece, MS-DOS, Windows 95 veya Windows 98 504 MB kapasitede için sürücüyü biçimlendirmeniz ve Windows 95/Windows 98 korumalı mod disk sürücüsü (Esdi_506.pdr) 32 bit disk erişimi için kullanılacak.

CMOS ayarlarında CHS bilgi sürücünüz için ayarlama hakkında daha fazla bilgi için sabit disk üreticinize başvurun.

Windows ve Windows for Workgroups büyük sabit diskleri kullanma

Önceki yöntemler, 504 MB'DEN büyük bir sürücüye kullanmak için kullanabilirsiniz (1024 silindir) Windows 3.0 veya sonraki bir sürüm veya Windows for Workgroups sürüm 3.1 veya 3.11. Buna ek olarak, aşağıdaki yöntemlerden birini kullandığınızda, Windows for Workgroups 3.11 32-bit dosya <a1>erişim</a1> (VFAT) özelliğini bilgisayarların çoğu için kullanabilirsiniz. Daha önce açıklandığı gibi INT13h uzantıları veya geometrisi çeviri kullanarak, Windows ya da Windows for Workgroups 32 bit disk erişimi özelliği için kullanılacak izin vermediğini unutmayın.

Windows ve Windows for Workgroups sürüm 3.1 ve daha sonra 32 bit disk erişimi WDCTRL adlı FastDisk sürücüsünü tarafından sağlanır. WDCTRL toplam sabit disk bir tanımla sürücü komutuna yanıt olarak bildirilen olarak silindirlerin tam sayısı ile belirtilen CMOS bellekte BIOS parametre bloğu (BPB) sabit disk olarak silindirlerin tam sayısı karşılaştırır. BıOS'UN 1024'ten fazla silindir bildiriyorsa, sistem BIOS veya veri yolu bağdaştırıcısının geometrisi çeviri veya INT13h uzantılarını destekleyip bakılmaksızın WDCTRL doğrulama çalışmıyor.

32 Bit disk erişimi için 1024'ten fazla olarak silindirlerin tam yapılandırılır (ve dolayısıyla WDCTRL ile uyumlu) bir sabit diskleri kullanmak için <a0></a0>, sabit disk veya sabit disk denetleyicinizin üreticisi tarafından sağlanan bir üçüncü taraf FastDisk sürücüsünü kullanmalısınız. Bu çoğu sabit diskler için gerekli olmamalıdır, ancak FastDisk sürücüsünü gibi Esdi_506.pdr dosyası yerine Windows 95 ve Windows 98'de, 32 bit disk erişimi sağlamak için de kullanılabilir.

Disk Manager, Microsoft'tan bağımsız bir satıcı olan OnTrack Computer Systems tarafından üretilmiştir; bu ürünün performansı veya güvenilirliği konusunda örtük veya başka bir biçimde garanti verilmez.

Bu makalede açıklanan üçüncü taraf ürünleri Microsoft'tan bağımsız şirketler tarafından üretilmektedir. Microsoft bu ürünlerin performans veya güvenilirliğiyle ilgili hiçbir garanti vermemektedir.

BIR sabit disk hazırlama

Bölümü birleştirmek veya sabit diskinize yükleme veya Windows 95 veya Windows 98'in yeniden yükleme için hazırlama hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri bakın:
255867Güvenlik açığının nasıl kullan Fdisk ve Format bölümlenir ya da bir sabit disk bölümlerini yeniden oluşturur.
221829İşletim sistemi bulunmayan bir bilgisayara Windows 98 nasıl yüklenir

Özellikler

Makale numarası: 126855 - Last Review: 19 Ocak 2007 Cuma - Gözden geçirme: 3.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows Millennium Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows 3.0 Standard Edition
 • Microsoft Windows 3.0a
 • Microsoft Windows 3.1 Standard Edition
 • Microsoft Windows 3.11 Standard Edition
 • Microsoft Windows for Workgroups 3.2
 • Microsoft MS-DOS 6.22 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbenv kbhardware kbinfo KB126855 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:126855

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com