Hata iletisi: Windows çalıştırmak için gerekli bir aygıt dosyasını bulamıyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 132008 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.


ÖNEMLI: Bu makale kayıt defterinin düzenlenmesi hakkında bilgi içermektedir. Kayıt defterini düzenlemeden önce, sorun oluşması durumunda nasıl geri yükleyeceğinizi bildiğinizden emin olun. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için "Kayıt geri yüklemek" Yardım konusu Regedit.exe veya Regedt32.exe, "Kayıt defteri anahtarı geri yüklemek" Yardım konusu görüntüleyin.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Windows'u başlattığınızda, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:

Windows veya bir Windows uygulaması'nı çalıştırmak için gerekli bir aygıt dosyası bulunamıyor.

Windows kayıt defterinin veya System.ini dosyası, bu aygıt dosyaya başvuruyor, ancak bu aygıt dosyası artık yok.

Bu dosya üzerinde purpose sildiyseniz, kendi kaldırma programını veya Kur programını kullanarak ilişkili uygulamanın kaldırmayı deneyin.

Bu aygıt bir dosya ile ilişkilendirilmiş uygulama kullanmak istiyorsanız, eksik dosyayı değiştirmek için bu uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyin.

<filename>.vxd

Not: Belirli dosya adlandırıldığı değil.

Neden

Bu hata iletisini aşağıdaki nedenlerden biriyle oluşabilir:
 • Başvurulan BIR Windows sanal aygıt sürücüsü (VxD) System.ini dosya veya kayıt defteri eksik veya zarar görmüş.
 • Kayıt defterindeki StaticVxD değerlerden biri geçersiz veri içeriyor. Örneğin, değer boş veya yalnızca boşluk içeriyor. Bu durumda, eksik aygıt sürücüsü hata iletisinde adlı değil.

Çözüm

UYARı: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni yanlış kullanmak, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilir. Microsoft, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin yanlış kullanılmasından kaynaklanan sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.

Kayıt defterini düzenlemekle ilgili bilgi için, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ndeki (Regedit.exe) "Anahtarları ve Değerleri Değiştirmek " veya Regedt32.exe dosyasındaki "Kayıt Defterine Bilgi Eklemek veya Bilgileri Silmek " ve "Kayıt Defteri verilerini Düzenlemek" adlı Yardım konularına bakın. Düzenlemeden önce kayıt defterini yedeklemeniz gerektiğiniz unutmayın.

Bu sorunu gidermek için hata artık kadar altındaki her adımı izleyin oluşur:
 1. Bir programın veya bileşenin son kaldırdıysanız, program veya bileşeni kaldırma aracı varsa çalıştırın, yeniden yükleyin. Program veya bileşeni için hiçbir kaldırma aracı varsa, kaldırma yönergeleri edinmek üzere üreticisine başvurun.
 2. Eksik aygıt sürücüsü.386 bir uzantısı varsa, bu aygıt sürücüsü System.ini dosyasında bir noktalı virgül (;) koyarak başvuran satırı devre dışı bırakmak satırın başındaki. Örneğin, eksik aygıt sürücüsü başvuran satırı yazıyorsa
     device=Example.386
   
  						
  Okuma için satırı değiştirme
     ;device=Example.386
   
  						
 3. Bir .vxd uzantısı eksik aygıt sürücüsü ise, Windows 95 veya Windows 98 ile kullanılmak üzere tasarlanmış bir sürücüsüdür ve kayıt defterindeki başvurulmaktadır. Çoğu durumda, bir program veya bileşeni Windows 95 veya Windows 98 ile kullanılmak üzere tasarlanmış sürücüleri de Denetim Masası'ndaki Program Ekle/Kaldır aracında listelenir. Adım 1'ndaki yönergeleri izleyerek sorunu düzeltmeniz.

  Windows 98 için

  Adım 1'veya [NULL]'ndaki yönergeleri uygulama aşağıdaki sonra bir hata iletisi oluşmaya devam ediyorsa, Windows 98 CD-ROM'undan, aşağıdaki gibi Kayıp dosyayı ayıklamak için Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni kullanın:

  1. Başlat'ı tıklatın, Programlar'a, Donatılar'ın üzerine gelin, Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra sistem bilgisi'ni tıklatın.
  2. Araçlar menüsünde, Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni tıklatın.
  3. "Dosya yükleme diskinden ayıklamak"'ı tıklatın "geri yüklemek istediğiniz sistem dosyasını belirtin" kutusunda ayıklamak istediğiniz dosyanın adını yazın ve sonra Başlat'ı tıklatın.
  4. Geri yükleme kaynağı kutusu, Windows 98 CD -ROM'u. kayıt dosya yeri hedef klasörde gerekirse kutusunu ve sonra Tamam'ı tıklatın türüne Win98 klasörün yolunu yazın.
  5. Tamam'ı tıklatın, Tamam'ı tıklatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde, Evet'i tıklatın.

  Windows 95 için

  Bir dosyayı bilinen bir dolap dosyasından ayıklamak için aşağıdaki sözdizimini kullanın:
  <cabinet><filename>/l <destination>ayıklayın.
  Örneğin, Windows 95 Unidrv.dll dosyasını A sürücüsündeki bir diskte Win95_10.cab dosyasından C sürücüsündeki Windows\System klasörüne ayıklamak için aşağıdaki komutu kullanın:
  a:\win95_10.cab unidrv.dll /l c:\windows\system ayıklayın.
  Bir dosyayı ayıklama hakkında daha fazla bilgi için lütfen Microsoft Bilgi Bankası'ndaki aşağıdaki makaleye bakın:
  129605 MAKALEYI KIMLIĞI:
  BAŞLıK: Nasıl özgün Sıkıştırılmış Windows dosyalarını ayıklamak
 4. Belirli bir aygıt sürücüsü hata iletisinde adlı, kayıt defterindeki StaticVxD değerlerden biri büyük olasılıkla boş veya yalnızca boşluk içeren. Aşağıdaki anahtarı altında kayıt defteri anahtarlarındaki StaticVxD değerler bulunur:

  HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\VxD


  Geçersiz veri içeren kayıt defterindeki tüm StaticVxD değeri silmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanma boş veya yalnızca boşluk içeren.

Daha fazla bilgi

Windows başladığında, aygıt sürücülerini yüklemek için bir listesini elde etmek için System.ini dosyasını ve kayıt defterinin okunur. Windows, bir sanal aygıt sürücüsü yüklemeye çalışmadan bulamadığında bu hata iletisi oluşturulur.

Sanal aygıt sürücüleri, çeşitli programların bilgisayarınızın donanımı ile iletişim kurmak için gereken dosyalardır.

Aşağıdaki örnek kayıt defteri anahtarının değeri StaticVxD içerir:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\VxD\COMBUFF


Veriler bu StaticVxD değeri "* COMBUFF" (; tırnak işaretleri olmadan tırnak işaretleri Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde görünür ancak VxD adının bir parçası değildir). VxD adının önünde yıldız işareti (*), VxD Vmm32.vxd dosyaya iç olduğunu gösterir. StaticVxD değeri tarafından başvurulan VxD Vmm32.vxd dosyaya iç değil, adını yıldız öncesinde ve .vxd dosyası genellikle uzantılıdır.

Özellikler

Makale numarası: 132008 - Last Review: 19 Ocak 2007 Cuma - Gözden geçirme: 1.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
 • Microsoft Windows 95
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbenv kberrmsg kbfaq kbprb KB132008 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:132008

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com