Nasıl yapılır: MS-DOS'A tabanlı programlar için geleneksel bellek Artır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 134399 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, nasıl yapılır: Windows'ta MS-DOS--tabanlı programlar için geleneksel bellek miktarını artırın. Aşağıdaki konular ele alınmaktadır:
 • Geçerli bellek koşullar belirleniyor.
 • Daha fazla geleneksel bellek kullanılabilir hale getirme.

Daha fazla bilgi

MS-DOS--tabanlı programlar belirli bir miktarda, bunları Windows çalıştırdığınızda bile çalıştırmak için geleneksel bellek gerektirir. Bilgisayarınızda kullanılabilir olandan daha fazla geleneksel bellek gerektiren bir MS-DOS--tabanlı program çalıştırmayı denerseniz, program, doğru veya hiç çalışmayabilir ve bu programı çalıştırmak için bellek yetersiz olduğunu bildiren bir hata iletisi görüntülenebilir. Bu durumda, bilgisayarınız daha fazla geleneksel bellek kullanılabilir olacak biçimde yeniden yapılandırmanız gerekir.

Geçerli bellek koşullar belirleme

Kullanılabilir MS-DOS--tabanlı programlar için geleneksel bellek miktarını belirlemek için <a0></a0>, bir komut isteminde aşağıdaki komutu yazın, ENTER tuşuna basın ve sonra da değer en büyük çalıştırılabilir program boyutu satıra bakın:
mem /c
En büyük çalıştırılabilir program boyutu satırındaki değer, çalıştırmayı denediğiniz MS-DOS--tabanlı program tarafından gereken geleneksel bellek miktarını küçükse, bilgisayarınızı yeniden kadar program doğru veya hiç çalışmayabilir. Belirli bir MS-DOS--tabanlı programın gerektirdiği geleneksel bellek miktarını belirlemek için <a0></a0>, programla birlikte gelen belgelere bakın veya programın üreticisine başvurun.

Daha fazla geleneksel bellek kullanılabilir hale getirme

Aygıt sürücüleri ve bellekte yerleşik kalan programlar, Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarından yüklenemedi, MS-DOS'A tabanlı programlar için geleneksel bellek miktarını azaltabilirsiniz. Geleneksel bellek miktarını artırmayı MS-DOS--tabanlı programlar için genelde gereksiz sürücüleri ve programları Config.sys veya Autoexec.bat dosyalarını kaldırma, korumalı mod sürümleriyle gerçek kipte sürücüler Config.sys dosyasında değiştirme veya geleneksel bellek yerine üst belleğe, sürücü ve programları yüklemeden içerir.

Gereksiz sürücüleri ve programları kaldırılıyor:

Belirli bir sürücü ya da adlandırılan bellekte yerleşik programı Config.sys veya Autoexec.bat dosyasındaki bilgisayarınızın düzgün çalışması için gerekli olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>, program veya aygıt sürücüsü veya bellekte yerleşik programı yüklü'ile birlikte gelen belgelere bakın veya program ya da aygıt üreticisiyle temasa geçin.

Belirli bir sürücü ya da adlandırılan bellekte yerleşik programı, hangi program veya aygıt yüklü olmadığından emin değilseniz, sürücüyü veya programı karşılık gelen satır Config.sys veya Autoexec.bat dosyasındaki geçici olarak devre dışı bırakmak yoluyla gerekli olup olmadığını belirlemek deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı, bilgisayarınız ve tüm sonra düzgün gibi bilgisayarınızda çalıştırdığınız programların yüklü aygıtların bir satırı devre dışı bırakırsanız, sürücüyü veya bellekte yerleşik programı gerekli olmayabilir.

Not: Config.sys veya Autoexec.bat dosyalarını değiştirmek için önce dosyaların yedek kopyaları olmanız gerekir. Sürücüleri ve programları Config.sys veya Autoexec.bat dosyalarında gerekli olup olmadığını belirlemek, çalıştığınız sırada, herhangi bir sabit disk sürücüleri, disk bölümlendirme sürücüleri veya disk sıkıştırma sürücüleri kaldırmayın. Değil kaldırılmalıdır belirli sürücüleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen Windows 95 Resource Kit, bölüm: 35 bakın.

Gerçek kip sürücüleri, korumalı mod sürümleri ile değiştiriliyor:

Windows, birçok aygıtlar için korunmuş kipte sürücüler içerir. Buna ek olarak, çoğu donanım üreticisi, kendi aygıtlar için korunmuş kipte sürücüler sağlar. Bilgisayarınızda yüklü bir aygıt için bir Windows korumalı mod sürücüsü yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Denetim Masası ' ndaki Yeni Donanım Ekle'yi çift tıklatın.
 2. Ileri ' yi tıklatın, Evet (önerilen) seçili olduğunu doğrulayın, ileri ' yi tıklatın ve sonra yeniden ileri ' yi tıklatın.
Yeni Donanım Ekle sihirbazını olmayan aygıtı algılar ve korumalı mod bir sürücü yüklemek için aygıt için bir Windows korumalı mod sürücüsü el ile yüklemek deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Denetim Masası ' ndaki Yeni Donanım Ekle'yi çift tıklatın.
 2. Ileri ' yi tıklatın, Hayır ' ı tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 3. Bir korumalı mod sürücüsünün Donanım türleri kutusundan yüklemeye çalıştığınız aygıt türünü tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 4. <a0>Üreticiler</a0> kutusunda aygıtın üreticisini tıklatın. Belirli bir aygıtı modeller kutusunda görünüyorsa, aygıtı tıklatın ve korumalı mod sürücüsü yüklemek için Tamam ' ı tıklatın. Windows, aygıtın üreticisini Üreticiler kutusunda görünmüyor veya belirli bir aygıtı modeller kutusunda görünmez, aygıtı için korumalı mod bir sürücü içermez.
Aygıt için donanım üreticinize bir korumalı mod sürücüsü sağlayıp sağlamadığını belirlemek için <a0></a0>, aygıtın üreticisine başvurun.

Üst bellek, sürücüleri ve programları yükleniyor:

Bir veya daha fazla sürücü veya bellek yerleşik programlar, Config.sys veya Autoexec.bat dosyalarını üst belleğe yüklemek için Config.sys dosyasını, aşağıdaki satırları (aşağıdaki sırayla) benzer satırları içeren dikkat edin:
  device=c:\windows\himem.sys
  device=c:\windows\emm386.exe noems
  dos=high,umb
  devicehigh=c:\windows\command\drvspace.sys /move
				

DEVICEHIGH komutu yerine <a2>DEVICE</a2> komutunu kullanarak Config.sys dosyasında aygıt sürücülerini yükleme daha sonra deneyin. Buna ek olarak, bellekte yerleşik kalan programlar LOADHIGH komutunu kullanarak Autoexec.bat dosyasında yükleniyor deneyin.

Not: genişletilmiş bellek kullanılabilir ve mscdex.exe dosya Autoexec.bat dosyasından yüklenirken bilgisayarınıza yapılandırıldığında, genişletilmiş bellek mscdex.exe komut satırında /E anahtarını kullanarak mscdex.exe dosyanın bir bölümünü yüklemek deneyebilirsiniz.

Referanslar

Windows'ta MS-DOS--tabanlı programlar için geleneksel belleği miktarını artırma hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri bakın:
37242 MAKALEYI KIMLIĞI:
BAŞLıK: Bellek çeşitli formlarının üzerinde genel öğreticisi A

77083 MAKALEYI KIMLIĞI:
BAŞLıK: Üst bellek blok bilgisayarınızı kullanımını en iyi duruma getirme

87165 MAKALEYI KIMLIĞI:
BAŞLıK: MSCDEX.EXE için komut satırı anahtarları

Özellikler

Makale numarası: 134399 - Last Review: 19 Ocak 2007 Cuma - Gözden geçirme: 2.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbenv kbfaq kbhowto KB134399 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:134399

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com