Yazıcı Sürücüsünü El ile Kaldırma ve Yeniden Yükleme Adımları

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 135406 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
ÖNEMLİ: Bu makale, kayıt defterini değiştirmeyle ilgili bilgiler içermektedir. Kayıt defterini değiştirmeden önce, yedeklediğinizden ve bir sorun çıkması durumunda kayıt defterini nasıl geri yükleyeceğinizi anladığınızdan emin olun. Kayıt defterini yedekleme, geri yükleme ve düzenleme ile ilgili bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
256986 Microsoft Windows Kayıt Defteri'nin Açıklaması
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Yazıcılar klasöründen veya Yazdırma Yöneticisi'nden bir yazıcıyı kaldırdığınızda, yazıcı sürücüsü dosyası sabit disk sürücüsünden kaldırılmaz. Bu makalede, bir yazıcı sürücüsü dosyasının bozuk olduğundan şüpheleniyorsanız kullanabileceğiniz bir yordam açıklanır. Aşağıdaki yordam, bir yazıcıyı kaldırıp yeniden yükleyerek sürücü dosyasının yeniden yüklenebilmesini sağlar.

Daha fazla bilgi

Windows XP

Windows XP, sürücü dosyalarının silinebileceği bir kullanıcı arabirimi özelliği ekler; bu nedenle, Windows 2000 ve öncesine yönelik adımlar artık gerekli değildir. Windows XP'de yazıcı sürücüsü dosyalarını silmek için:
 1. Başlat'ı ve sonra Yazıcı ve Fakslar'ı tıklatın.
 2. Dosya menüsünde, Sunucu Özellikleri'ni tıklatın.
 3. Sürücüler sekmesinde, silmek istediğiniz yazıcı sürücüsünü ve sonra Kaldır'ı tıklatın.

Windows 2000 ve Öncesi

UYARI: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni yanlış kullanırsanız, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Microsoft, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkan sorunları çözebileceğiniz konusunda garanti vermez. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.

 1. Windows NT 4.0/Windows 2000'de Printers (Yazıcılar) klasörünü veya Windows NT 3.5x'te Print Manager'ı kullanarak yazıcıyı kaldırın.
 2. Windows NT 3.5x veya 4.0'da, Control Panel'de (Denetim Masası) Services'ı (Hizmetler) çift tıklatın ve sonra Spooler (Biriktirici) hizmetini durdurun. Windows 2000'de, Denetim Masası'nda Yönetimsel Araçlar'ı ve sonra Hizmetler'i çift tıklatın, ardından Biriktirici hizmetini durdurun.
 3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni (Regedt32.exe) çalıştırın ve aşağıdaki alt anahtara gidin (bunun tamamının bir yol olduğunu ve okunabilir olması için alt satıra kaydırıldığını unutmayın):
  HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Print\
  Environments\Windows NT x86\Drivers\Version-x\<yazıcı sürücüsü>
  NOT: Windows NT 3.51 için Version-1, Windows NT 4.0 için Version-2, Windows 2000 için Version-3 kullanılır ve <yazıcı sürücüsü> de kaldırdığınız yazıcının adıdır.

 4. Sağdaki değerleri ve dosya adlarını not alın.
 5. Yazıcı sürücüsü anahtarı seçili olarak, Düzen menüsünde Sil'i tıklatın.
 6. Aşağıdaki dizine gidin ve 4. adımda not aldığınız yazıcı sürücüsü dosyalarını silin:
  %SystemRoot%\System32\Spool\Drivers\<Platform>
  NOT: <Platform> olarak Intel, MIPS, Alpha veya PPC kullanılır. Yazıcı sürücüsünü yüklediğiniz Windows sürümüyle klasörü eşleştirmek için aşağıdaki tabloya bakın:
  w32x86\0 : Intel Windows NT 3.1 yazıcı sürücüleri
  w32x86\1 : Intel Windows NT 3.5x yazıcı sürücüleri
  w32x86\2 : Intel Windows NT 4.0 yazıcı sürücüleri
  w32x86\3 : Intel Windows 2000 yazıcı sürücüleri
  Win40\0 : Windows 95 yazıcı sürücüleri
  NOT: Biriktirici hizmetini durdurduktan sonra, dosyaların (Rasddui.dll gibi) kullanılmakta olduğunu bildiren bir hata iletisi nedeniyle yukarıdaki dizin yapısındaki dosya ve klasörleri silemezseniz, Biriktirici hizmetinin başlangıç türünü Devre Dışı olarak ayarlayın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra da dosya ve klasörleri yeniden silmeye çalışın. Dosyaları sildikten sonra, Biriktirici başlangıç ayarını Otomatik değerine geri ayarlayın.

 7. Windows NT 3.5x veya 4.0'da, Control Panel'de (Denetim Masası) Services'ı (Hizmetler) çift tıklatın ve sonra Spooler (Biriktirici) hizmetini başlatın. Windows 2000'de, Denetim Masası'nda Yönetimsel Araçlar'ı çift tıklatın, Hizmetler'i çift tıklatın ve sonra Biriktirici hizmetini başlatın.
 8. Windows NT'yi kapatıp yeniden başlatın. Biriktirici hizmetini durdurup yeniden başlatmak yeterli değildir.
 9. Windows NT 4.0/Windows 2000'de Printers (Yazıcılar) klasörünü veya Windows NT 3.5x'te Print Manager'ı (Yazdırma Yöneticisi) kullanarak yazıcıyı yeniden yükleyin.
 10. Kaldırılan yazıcı sürücüsüyle ilişkili %windir%\inf\oem?.inf dosyasını silin. Bu, yeni yazıcılar eklediğinizde yazıcıyı seçim listesinden kaldırır.
NOT: Yukarıda listelenen adımlara ek olarak, yazıcının ilişkili Unidriver modülünü (Rasdd.dll, Pscript.dll veya Plotter.dll) silmek de gerekebilir. Yazdırma işlemi başlatılmışsa veya bir işlem dosyayı kullanıyorsa, dosya açılmaya karşı kilitli olacağı için silinemez. Sürücünün bırakılması için dosya yeniden adlandırılabilir veya sistem yeniden başlatılabilir. Belirli bir yazıcı için hangi Unidriver modülünün kullanıldığını görmek üzere Printer.inf dosyasına başvurun.

NOT: Dec Alpha platformlarında Windows NT için, X86 platformuna yönelik adımları izleyin ve w32x86 dizininin tüm yinelemeleri yerine w32Alpha kullanın.

Özellikler

Makale numarası: 135406 - Last Review: 2 Aralık 2005 Cuma - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows NT Server 3.5
 • Microsoft Windows NT Server 3.51
 • Microsoft Windows NT Server 4.0 Standard Edition
 • Microsoft Windows NT Workstation 3.5
 • Microsoft Windows NT Workstation 3.51
 • Microsoft Windows NT Workstation 4.0 Developer Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbfaq kbinfo kbprint KB135406

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com