Bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden açıklaması

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 138996 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, "bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden başlatın Windows'u Kapat iletişim kutusunda" seçerek veya bir program veya MS-DOS modunda çalışacak şekilde yapılandırılmadığında kısayolu çift tıklatarak bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda oluşan işlemini açıklar. Bu makale ayrıca "bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden" seçeneğini kullanarak, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, işlenecek özel Config.sys ve Autoexec.bat dosyaları tanımlamak açıklamaktadır.

Daha fazla bilgi

Bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden başlatılıyor.

"Bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden Başlat" seçeneği Windows'u Kapat iletişim kutusunda seçim yaparak bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows çalışmakta olan tüm programları kapatır, kendisini bellekten kaldırır ve gerçek kip komut istemi'ı başlatır. Geçerli MS-DOS yapılandırma kullan</a0> seçeneği, bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden başlatmak için kullanılan "Exit DOS.pif" dosya seçili ise, Windows klasöründe Dosstart.bat dosyası işlenir. A New MS-DOS yapılandırma belirle</a0> seçeneği seçili ise, "Exit DOS.pif" dosyasında listelenen Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarını Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarında kök klasörü yerine kullanılır.

Bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden başlattıktan sonra Windows'u normal olarak yeniden başlatmak için exit, komut istemine yazın ve ENTER tuşuna basın.

Program MS-DOS modunda başlatma...

Bir program veya MS-DOS modunda çalışacak şekilde yapılandırılmadığında kısayolu çift tıklattığınızda aşağıdaki öğeler gerçekleştirilir. Aşağıda listelenen öğeleri yeni bir MS-DOS yapılandırmasını belirtilen varsayalım.
 1. Config.sys ve Autoexec.bat dosyaları önyükleme sürücüsünün kök klasöründe Config.wos ve Autoexec.wos yeniden adlandırılır. Sıfır bayt Config.wos veya Autoexec.wos dosyası, Config.sys veya Autoexec.bat dosyası kök klasöründe yoksa, oluşturulur.
 2. Çalıştırmakta olduğunuz MS-DOS--tabanlı program özelliklerinde belirtilen özel Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarını önyükleme sürücüsünün kök klasöre kopyalanır. Config.sys dosyasını ilk satırı her zaman şöyledir:
  DOS tek =
  Son satır Autoexec.bat dosyasında aşağıdaki satırı her zaman olur.
  c:\<windows>\win.com /wx
  Burada <windows>, Windows klasörünün adıdır. MS-DOS--tabanlı program dosyalarını içeren klasöre değiştiren bir CD deyimi ve MS-DOS'A tabanlı programı başlatan bir CALL deyimi dosyasını da içeren Autoexec.bat.
 3. Windows, bilgisayarı yeniden başlatır.
 4. Bilgisayar önyükleme sırasında Io.sys önyükleme sürücüsünün kök klasöründe Config.wos ve Autoexec.wos dosyalarının varlığını algılar ve aşağıdaki iletiyi görüntüler:
  Windows 95, MS-DOS'A-göre-programı şimdi başlatılıyor.

  ESC, şimdi iptal MS-DOS kipi için basın ve Windows 95'i yeniden başlatın.
  Yaklaşık üç saniye için yukarıdaki ileti görüntülenir. Bu süre boyunca ESC tuşuna basarsanız, mu değil çalıştırın ve Windows 95 çalıştırıyorsanız MS-DOS'A tabanlı programı normalde yerine yeniden. Yukarıdaki ileti görüntülendiğinde "Windows 95 Başlatılıyor" iletisi görüntülenir unutmayın.
 5. Yukarıdaki iletinin görüntülendiği sırada ESC tuşuna basın, Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarının işlenmesi. CALL deyimi Autoexec.bat dosyasında, MS-DOS--tabanlı program başlar.
 6. MS-DOS--tabanlı program çıktığınızda, Autoexec.bat dosyasına geri kalanı CALL deyimi hemen satırla başlayan işlenir. ÇAĞRı hemen satırı genellikle Win.com başlayan satırı ifadesidir.

  /WX anahtarı Config.app ve Autoexec.app, geçerli Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarını yeniden adlandırın, özgün Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarını Config.wos ve Autoexec.wos dosyalarından geri yükleme, Config.wos ve Autoexec.wos dosyaları silin ve Windows 95 için sistemi yeniden Win.com neden olur. /WX kullanarak yerine /W geçiş anahtarını Not, bu adımlar gerçekleştirilir sonra görünmesini aşağıdaki iletiyi engeller:
  Devam etmek için bir tuşa basın...
  Win.com satır Autoexec.bat dosyasından, MS-DOS'A tabanlı programdan çıkın veya, denemeden önce kaldırılması, Windows, Autoexec.bat dosyasındaki Win.com satırdan önce komut isteminden başlatmak için işlenir, aşağıdaki ileti görüntülenir:
  MS-DOS kipinde çalıştırmakta olduğunuz. Windows uygulamaları'nı yeniden çalıştırmayı normal moda dönmek istiyor musunuz?
  Not: the Autoexec.bat ÇAĞıR</a1> deyiminde başlatır dosyası, MS-DOS komut yorumlayıcısı (Command.com) için exit, komut istemine yazın ve sonra bu örnek komut yorumlayıcısı çıkın ve işlenmesi için Autoexec.bat dosyasına geri kalanı izin vermek için ENTER tuşuna basın. CALL deyimi, bir üçüncü taraf komut yorumlayıcı başlatılırsa, bu üçüncü taraf komut yorumlayıcısı örneği çıkmak için uygun komutu yazmanız gerekir.
 7. Windows, bilgisayarı yeniden başlatır.
 8. Windows başlatılırken, MS-DOS kipinde çalıştırmakta olduğunuz MS-DOS--tabanlı program için Özellikler'i veya MS-DOS başlatan bir kısayol özelliklerini Config.app ve Autoexec.app dosyalar kopyalanır - tabanlı programın MS-DOS modunda çalıştırıyorsunuz. Config.app ve Autoexec.app dosyaları bu gerçekleştirilmeden önce yanlışlıkla silinirse, özel Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarını el ile yeniden oluşturulmalıdır.

Özel Config.sys ve Autoexec.bat dosyaları tanımlama

"Bilgisayarı MS-DOS modunda yeniden" seçeneğini kullanarak, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, işlenecek özel Config.sys ve Autoexec.bat dosyaları tanımlamak için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Değil yeniden, bilgisayarı MS-DOS modunda, önce Başlat'ı tıklatın, Kapat'ı tıklatın, yeniden bilgisayarı MS-DOS modunda tıklatın ve sonra Evet'i tıklatın. Komut isteminde görüntülenen, exit yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Başlat düğmesini tıklatın, Programlar'a [NULL]'i Windows Explorer.
 3. "Exit DOS.pif" dosyası Windows klasöründe bulun, dosyayı sağ fare düğmesiyle komutunu ve beliren menüden Özellikler'i tıklatın.
 4. Program sekmesini tıklatın ve sonra da Gelişmiş'i tıklatın.
 5. A Specify yeni MS-DOS yapılandırma'yı tıklatın, MS-DOS modu için CONFIG.SYS ve MS-DOS modu için AUTOEXEC.BAT kutularına özel Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarını tanımlayın ve Tamam'ı tıklatın.

Referanslar

MS-DOS'A tabanlı programları çalıştırmak için Windows 95'te MS-DOS modunu kullanma konusunda ek bilgi için lütfen Microsoft Knowledge Base'de aşağıdaki makaleye bakın:
134400MS-DOS modu kullanmak için genel ipuçları

Özellikler

Makale numarası: 138996 - Last Review: 19 Ocak 2007 Cuma - Gözden geçirme: 1.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbenv kbinfo KB138996 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:138996

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com