Bellek sorun gidermek için bir RAM sürücü nasıl kullanılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 142546 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Özet

Windows 95 ve Windows 98 bellek önceki Windows sürümlerinden farklı biçimde kullanın. Windows'un önceki bir sürümünde karşılaşan Windows 95'te olağandışı rasgele sorunlarla karşılaşırsanız, bilgisayarınızda bozuk bellek olabilir.

Bu makalede, bir RAM sürücü bilgisayarınızda bellek sınamak için nasıl kullanılacağı ve karşılaştığınız sorunu çözmüyorsa, yapmanız gerekenler açıklanır.

Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
181862Windows MaxPhysPage kullanmak için kullanılabilir olan RAM miktarını belirleme

Daha fazla bilgi

Microsoft RAMDrive bilgisayarınızın RAM, disk sürücüsü gibi kullanmak, bellekte yerleşik kalan bir programdır. Çoğu, bilgisayarınızın fiziksel RAM'ı kullanan bir RAM sürücü oluşturarak, bir özel bir bellek yongasının bellek sorunu yalıtmak mümkün olabilir. Windows 95'i kullanarak bir RAM sürücü oluşturmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin:
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. "Windows iletisi F8 tuşuna basın ve sonra yalnızca komut istemi'ni başlangıç seçin 95 Başlatılıyor" gördüğünüzde menü.
 2. Aşağıdaki satırı Config.sys dosyasına eklemek için Edit.com gibi herhangi bir metin düzenleyicisi kullanın.
  Device=<path>\ramdrive.sys <x>/E
  <path>Ramdrive.sys konumunu belirtir ve <x>eşittir 4096 eksi toplam miktarına (megabayt için kilobayt dönüştürüldü) RAM (4 megabayt başlatmak Windows 95 için gereklidir). Örneğin, Windows adlı bir klasörde C sürücüsündeki Windows 95 yüklenmiş ve bilgisayarınızı 16 megabayt (MB) RAM varsa, aşağıdaki satırı ekleyin:
  Device=c:\windows\ramdrive.sys 12288 /E
  Yukarıdaki aşağıdaki formülden türetilen değer 12288:
  (16 * 1024) - 4096 = 12288 bayt
  Not: Ramdrive.sys satır gelmelidir, Himem.sys satır veya RAM sürücü değil çalışmayabilir.

  Not: Windows 95 16 MB RAM diske sınırlıdır. Ek bilgi için lütfen Microsoft Knowledge Base'de aşağıdaki makaleye bakın:
  126448Hata iletisi: Yeterli olmayan genişletilmiş bellek için Başlat kullanılabilir...
 3. Config.sys dosyasını kaydedin ve bilgisayarınızı normal şekilde yeniden başlatın.
 4. Artık sorun, Config.sys dosyasında <x>değeri halve ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorun dönünceye kadar bu adımları yineleyin. Bu işlevi, en son RAM sürücüsünden kaldırdığınız alanında bozuk RAM olacaktır. Bu bellek değiştirme için donanım üreticinize başvurun.
 5. Sorunlar devam ederse, olabilir sorun Ramdrive.sys değil kullanarak yüksek bellek alanına (HMA) üzerindeki bellek. Bellek (1088K başlayarak) HMA yukarıda sınamak için <a0></a0>, Ramdrive.sys Config.sys dosyasından kaldırın ve aşağıdaki satırı Config.sys dosyasına ekleyin...
  Device=<path>\himem.sys /int15 = <x>
  Burada <path>, Himem.sys ve <x>konumunu belirler, Windows 95'ın kullanımdan çıkarmak istediğiniz toplam miktarını değerine eşittir. Örneğin, satırı "device=c:\windows\himem.sys /int15 = 4096" Windows 95 için 5184K 1088K bellekten bölümünü (veya yaklaşık ilk 4 MB RAM'ın geleneksel bellek yukarıda + the UMA + HMA) kullanmalarını engeller. Artık sorun, bu bellek değiştirilmesi gerekiyor.
Sorunla karşılaşmaya devam ederseniz, aşağıdaki durumlardan herhangi biri olabilir:
 • Bellek 1088K RAMdrive ve HIMEM ifadeleri, Windows 95 için rezerve edilemez RAM içinde sorunlar neden olabilir. Bunu sınamak için <a0></a0>, yeni bir bellek modüllerini deneyin veya bilgisayarınızdaki RAM modüllerini sırasını geçin. Bu işlemle tanımıyorsanız, Microsoft Yardım almak için donanımınızın üreticisine başvurmanızı önerir.
 • CPU önbelleğinde (RAM) tarafından sorunlar neden olmuş olabilir. Çoğu yeni işlemci, en iyi duruma getirme anakart ve iç CPU önbelleğinin RAM kullanır ve performansı artırmak ve veri ve kod yürütülmesine neden olabilecek en iyi duruma getirmek için bir yöntem kullanır. Bu önbellek, sık kullanılan veri ve kod ana bellek karşı gerçekleştirilen doğrudan okuma sayısı kaydırmak için kullanılır.

  Bunu sınamak için <a0></a0>, iç ve dış CPU önbelleği devre dışı bırakın. Bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi için donanım belgelerine bakın veya donanım üreticinize başvurun.

Özellikler

Makale numarası: 142546 - Last Review: 19 Ocak 2007 Cuma - Gözden geçirme: 1.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbenv kbhowto KB142546 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:142546

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com