XL: Arama Sihirbazı'nı, Microsoft Excel (Lookup.xla) kullanma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 147255 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Arama Sihirbazı, bir dizi ek sihirbazlar Microsoft, Microsoft Excel'in kullanımınız geliştirmek kullanılabilir yaptığı bir parçasıdır. Arama Sihirbazı, bir sütun ve satır dikdörtgen bir aralık içindeki bir hücre kesişimindeki değer bulma formüllerini yazmak için yardımcı olur.

Bu makalede eklentinin "olduğu gibi" sağlanan ve Microsoft tüm durumlarda kullanılabilir garanti etmez. Microsoft Teknik destek uzmanları yükleme ve varolan işlevselliğini bu eklenti ile yardımcı olsa da, bunlar yeni işlevsellik sağlamak için eklentiyi değiştirmez.

Not: Arama Sihirbazı, Microsoft Excel 97 veya Microsoft Excel 98 Macintosh Edition bulunur.

Daha fazla bilgi

Arama Sihirbazı, bir sütun ve satır kesişimi değeri bulmak arama formüller oluşturur. Sihirbazın oluşturduğu formüllerin, Microsoft Excel'de kullanılabilen arama işlevleri birleşimini kullanın. Aşağıdaki örnek [NULL]'ı ve ardından bu sihirbazın her adımının ayrıntılı bir açıklama var.

Sihirbazın Adım 1

Bu adımda, formülde kullanılan verileri içeren hücre aralığını belirtmeniz gerekir. Bu aralıktaki sütun etiketlerini ve satır etiketlerini içermelidir. Ço?unlukla, bu çalışma sayfasındaki tüm listeyi seçmek gereksinim duyduğunuz anlamına gelir.

Microsoft Excel eklentileri çoğu gibi doldurulur aralık düzenleme kutusu, iletişim kutusu açılır. Microsoft Excel (sürüm 5.0 ve sonraki sürümleri), listenizin bulunduğu belirlemek için tasarlanmıştır. Aralığı doğru doldurulmamışsa, fareyi kullanarak veya el ile yazarak içinde doğru aralığını seçmeniz gerekir.

Not: It sütun ve satır etiketleri belirtilen veri aralığında olması önemlidir. Sihirbaz, aşağıdaki adımlarda bu etiketleri kullanır.

Sihirbazın Adım 2

Bu sihirbazın oluşturduğu bir formülün sonucu, satır ve sütun var. Bu adımda, sihirbaz bulabilirsiniz kesişimi için karşılık gelen satır ve sütun etiketlerini belirtmeniz gerekir. Sütun ve satır etiketleri bir listede her olacaktır. Etiket her listeden seçin.

Her iki listelerinde, ilk seçenek ("tam olarak eşleşen hiçbir sütun etiketini" ve "tam olarak eşleşen etiket satırı yok") yeni bir değer oluşturmak için kullanılır. Microsoft Excel, en büyük sütun veya satır etiketi daha az veya ona eşit yeni değeri kullanır. Sütun bağımsız değişkeni için yeni bir değer varsa, varolan bir etiketi satır bağımsız değişkeni için seçilmelidir. Benzer şekilde, yeni bir değer satırı bağımsız değişkeni için oluşturulursa, varolan bir etiketi sütun bağımsız değişkeni için seçilmelidir. Sütun ve satır bağımsız değişkenler için yeni bir değer oluşturmaya çalışırsanız, aşağıdaki ileti görüntülenir:
Eşleşmesi için varolan en az bir değer seçmelisiniz. Varolan değerinizi satır etiket veya bir sütun etiketi olabilir. Yeniden deneyin.

Sihirbaz adım 3

Bu adımda, sihirbaz, formül çalışma sayfasına kopyalar. Vardır, formülün sihirbaz çalışma sayfasına kopyalayabilirsiniz iki farklı şekilde. Aşağıdaki seçeneklerden birini kullanın:

 • Yalnızca geçerli ayarlarından oluşturulan arama formülü kopyalayın. (Veya formülün yalnızca tek bir hücreye kopyalayın.)

  Bu seçenek, formül, çalışma sayfasına kopyalar ve bunu varsayılan olarak seçilidir.
 • Geçerli arama parametrelerini çalışma ekleyin; böylece kolayca değiştirilebilir. (Veya formül ve arama parametreleri olarak kopyalayın.)

  Bu seçenek, formül ve bunun yanı sıra arama parametrelerinin değerlerini çalışma sayfasına kopyalar. Bu seçeneği kullanırsanız, değerleri arama parametreleri, formülünü değiştirmek veya yeniden sihirbazla gitmek zorunda kalmadan değiştirebilirsiniz.

Sihirbazın Adım 4

Hangi seçeneği bağlı olarak sihirbazın bu adımı değişiklikleri gerekli bilgileri adım 3 seçti. Hangi seçeneği, seçtiğiniz bağlı olarak, aşağıdakilerden birini yapın:

 • 3. Adımda ilk seçeneği seçerseniz (diğer bir deyişle, yalnızca geçerli ayarlarından oluşturulan arama formülü kopyalamak), hücre başvurusunu, formülü yerleştirileceği yerde girmeniz gerekir. Hücre başvurusunu seçmek için fareyi kullanabilirsiniz veya içine yazabilirsiniz.
 • 3. Adımda ikinci seçeneği seçerseniz (diğer bir deyişle, geçerli arama parametrelerini çalışma sayfasında ekleyin), hücre başvurusu, formül ve arama parametresi değerleri yerleştirilmesi yaratılacağı girmeniz gerekir. Sihirbazın bir sonraki iki bu satırdaki hücreleri artı belirtilen hücre başvurusunu kullandığından, tek bir hücre başvurusu seçin gerekir. (Sihirbaz toplam 3 hücre kullanır.) Fareyi kullanarak hücre seçebilirsiniz veya hücre başvurusunu da yazabilirsiniz.

Arama Sihirbazı örneği

Not: Bu bir örnek kullanabilirsiniz, önce eklentiyi yüklemeniz gerekir. Lütfen, dosyayı karşıdan yüklemek ve yükleme yönergeleri için Benioku.txt dosyasına bakın. Microsoft Excel 97 ve Microsoft Excel 98 Macintosh Edition, eklentiler, Araçlar menüsünden Seçenekler'i tıklatın ve sonra da arama Sihirbazı'nı seçin.

Bu makalede açıklanan, Microsoft TechNet CD ve çevrimiçi hizmetler elde edilebilir.

Çevrimiçi Hizmetler'den dosya yükleme ile ilgili ek bilgi için lütfen Microsoft Knowledge Base'de aşağıdaki makaleye bakın:
119591Microsoft Destek Dosyaları Çevrimiçi Hizmetler'den Nasıl Alınır


Arama Sihirbazı'nı kullanmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Yeni bir elektronik tabloya şunları yazın:
      A1:      B1: Comp A  C1: Comp B  D1: Comp C  E1: Comp D
      A2: 8/1/95  B2: 99.45  C2: 70    D2: 43.5   E2: 92
      A3: 8/3/95  B3: 100   C3: 50.5   D3: 44    E3: 90.12
      A4: 8/5/95  B4: 103.5  C4: 53.25  D4: 43    E4: 91.5
      A5: 8/7/95  B5: 102.12  C5: 55    D5: 43.12  E5: 93.5
      A6: 8/9/95  B6: 101.5  C6: 53.25  D6: 43.75  E6: 95.75
      A7: 8/11/95  B7: 100.75  C7: 50.2   D7: 44.12  E7: 95.12
      A8: 8/13/95  B8: 101.25  C8: 48.75  D8: 44.5   E8: 93.25
      A9: 8/15/95  B9: 101.75  C9: 48    D9: 44.12  E9: 94
     A10: 8/17/95 B10: 100.25 C10: 50   D10: 43.75  E10: 94.5
 2. Araçlar menüsünde, Arama Sihirbazı'nı tıklatın. (Veya, Araçlar menüsünü tıklatın, Sihirbazı'nın üzerine gelin ve Ara'yı tıklatın.)
 3. Adım 1'ın sihirbazın aralığı $ A $ 1: $ E $ 10 doldurulmalıdır. Yüklü değilse, doğru aralığı yazın. Ileri'yi tıklatın.
 4. Adım sihirbazın 2, "C comp" sütun etiketini ve satır etiketi "8/11/95" listelerden seçin. Ileri'yi tıklatın.
 5. Sihirbazın 3. adımda "formülün yalnızca tek bir hücreye kopyalama" seçin. Ileri'yi tıklatın.
 6. Sihirbazın 4. adımda, formüle kopyalamak için çalışma sayfasındaki hücre başvurusunu $ F $ 1 ' dir. Son düğmesini tıklatın. F1 yanıtında 44.12 olacaktır ve formül şu olacak:
     =INDEX($A$1:$E$10,MATCH(DATEVALUE("8/11/95"),$A$1:$A$10,),
       MATCH("Comp C",$A$1:$E$1,))

Özellikler

Makale numarası: 147255 - Last Review: 17 Ağustos 2005 Çarşamba - Gözden geçirme: 1.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Excel 97 Standard Edition
 • Microsoft Excel 95 Standard Edition
 • Microsoft Excel 5.0 Standard Edition
 • Microsoft Excel 98 for Macintosh
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowto KB147255 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:147255
Kullanım Dışı Bilgi Bankası İçeriği Yasal Uyarı
Bu makale, Microsoft'un artık destek sağlamadığı ürünler ile ilgili olarak yazılmıştır. Bu nedenle, bu makale "olduğu gibi" sağlanmıştır ve bundan sonra güncelleştirilmeyecektir.

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com