Temel TCP/IP Sorunları Nasıl Giderilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 169790 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, TCP/IP ağ protokolü olarak kullanıldığında karşılaşılabilecek bazı genel ağ iletişimi sorunlarının nasıl giderileceği açıklanmaktadır. Bu sorunlar genellikle aşağıdaki iki kategoriden birine girerler:
 • Belirli bir IP adresine bağlanamıyorsunuz.

 • Belirli bir ana bilgisayara veya NetBIOS adına bağlanamıyorsunuz.
Belirli bir IP adresine bağlanamıyorsanız, sorun temel bağlantılarla ilişkilidir. Belirli bir IP adresine bağlanabiliyor, ancak o IP adresinin ana bilgisayar veya NetBIOS adını kullanarak bağlanamıyorsanız, sorun ad çözümlemesiyle ilişkilidir.

NOT: Aşağıdaki sorun giderme adımlarının tümü NT ve 2000 platformlarında çalışır, ancak Win9x (Win ME dışında) platformlarında çalışmayabilir. Ancak, temel tanılama ve sorun giderme yöntemleri, bu Windows işletim sistemlerinin tümü için aynıdır.

Daha fazla bilgi

Sorunun temel bağlantılarla mı, yoksa ad çözümlemesiyle mi ilişkili olduğunu belirlemek üzere belirli bir IP adresine bağlanıp bağlanamadığınızı saptamak için aşağıdaki yordamı kullanın.

IP Adresine Bağlanma

IP adresini ve TCP/IP programını veya seçtiğiniz bir yardımcı programı kullanarak ağınızdaki başka bir bilgisayara bağlanmayı deneyin . Web tarayıcıları, ftp ve Telnet diğer bilgisayarlara TCP/IP ile bağlanmak için yaygın olarak kullanılan bazı program ve yardımcı programlardır.

NOT: Bağlanmayı denediğiniz Windows NT veya 2000 bilgisayarınızın IP adresini bilmiyorsanız, başka bir bilgisayarın komut isteminde IPCONFIG /ALL komutunu çalıştırın.

IP adresini kullanarak diğer bilgisayara bağlanamıyorsanız, temel bir bağlantı sorunu vardır. Sorunu gidermek için, aşağıdaki "Belirli Bir IP Adresine Bağlanılamıyor" bölümündeki bilgileri kullanın. IP adresini kullanarak diğer bilgisayara bağlanabiliyor, ancak o bilgisayarın ana bilgisayar veya NetBIOS adını kullanarak bağlanamıyorsanız, ad çözümleme sorunu olabilir. Sorunu gidermek için, aşağıdaki "Belirli Bir Ana Bilgisayar veya NetBIOS Adına Bağlanılamıyor" bölümündeki bilgileri kullanın.

BELİRLİ BİR IP ADRESİNE BAĞLANILAMIYOR

Aşağıdaki bölümlerin her birindeki yordamları sırasıyla uygulayın. Her yordamı tamamladıktan sonra, IP adresini kullanarak diğer bilgisayara bağlanıp bağlanamadığınızı denetleyin.

TCP/IP Yapılandırmanızı Denetleme

Ağ protokolü olarak TCP/IP'yi kullandığınızda, hatalı bir TCP/IP ayarı (hatalı IP adresi veya hatalı alt ağ maskesi gibi) iletişim sorunlarına neden olabilir. Windows NT veya 2000'in hatalı TCP/IP ayarına bağlı olarak bir hata kaydedip kaydetmediğini belirlemek için, Olay Görüntüleyicisi sistem günlüğünü inceleyin ve kaynağı TCP/IP veya DHCP olan bir girdi arayın. Bir Olay Görüntüleyicisi girdisini okumak için, girdiyi çift tıklatın.

NOT: Olay Görüntüleyicisi bir DHCP hatası kaydederse, hatayı ağ yöneticinize bildirmeniz gerekir.

Olay Görüntüleyicisi sistem günlüğünde TCP/IP hataları alırsanız, alınan her hatayı hata iletisinde belirtildiği gibi çözümleyin. Örneğin, IP adresi parametresinin hatalı olduğunu belirten bir hata alırsanız, IP adresinizin geçerli olduğunu doğrulamanız gerekir.

Olay Görüntüleyicisi sistem günlüğünde bir hata yoksa, doğru TCP/IP yapılandırma bilgilerinin kullanıldığından emin olmak için şu adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızın temel TCP/IP ayarlarını belirlemek için IPCONFIG komutunu kullanın. Bunu yapmak için, komut isteminde ipconfig yazın.
 2. IPCONFIG komutunca görüntülenen IP adresinin ve alt ağ maskesinin bilgisayarınız için doğru değerler olduğunu doğrulayın. Doğru değerlerin ne olduğundan emin değilseniz, ağ yöneticinize danışın.

Geri Döngü Adresine Ping Komutu Gönderme

TCP/IP'nin düzgün çalıştığını doğrulamak için PING komutunu kullanın. Bunu yapmak için, komut isteminde aşağıdaki komutu yazarak geri döngü adresine (127.0.0.1) ping komutu gönderin:
ping 127.0.0.1
Aşağıdakine benzer bir yanıt almanız gerekir:
  32 bayt veri ile 127.0.0.1 'ping' ediliyor:

  127.0.0.1 cevabı: bayt=32 süre=<10ms TTL=128
  127.0.0.1 cevabı: bayt=32 süre=<10ms TTL=128
  127.0.0.1 cevabı: bayt=32 süre=<10ms TTL=128
  127.0.0.1 cevabı: bayt=32 süre=<10ms TTL=128
				
Bu aşamada bir hata iletisi alırsanız, TCP/IP düzgün yüklenmemiştir. TCP/IP'yi kaldırıp yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

NOT: Bu adımları tamamlamak için, Administrator hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açmış olmalısınız.
 1. Denetim Masası'nda Ağ'ı çift tıklatın ve ardından İletişim Kuralları sekmesini tıklatın.
 2. TCP/IP İletişim Kuralı'nı tıklatıp seçin, Kaldır'ı tıklatın ve Evet'i tıklatın.
 3. Kapat'ı ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak üzere Evet'i tıklatın.
 4. Administrator hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açın.
 5. Denetim Masası'nda Ağ'ı çift tıklatın ve ardından İletişim Kuralları sekmesini tıklatın.
 6. Ekle'yi tıklatın, TCP/IP İletişim Kuralı'nı tıklatıp seçin ve Tamam'ı tıklatın.
 7. DHCP'yi kullanmak istiyorsanız, sorulduğunda Evet'i tıklatın. DHCP'yi kullanmak istemiyorsanız, Hayır'ı tıklatın.
 8. Sorulduğunda, Windows NT kaynak dosyalarının yolunu yazın ve Devam'ı, sonra da Kapat'ı tıklatın.
 9. DHCP kullanmıyorsanız, TCP/IP yapılandırma bilgileriniz istenir. Uygun değerleri sağlayın ve sonra Tamam'ı tıklatın. Doğru değerlerin ne olduğundan emin değilseniz, ağ yöneticinize danışın.
 10. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde Hayır'ı tıklatın. Bir Windows NT Hizmet Paketi yüklediyseniz, bilgisayarınızı yeniden başlatmadan önce Hizmet Paketi'ni yeniden yüklemeniz gerekir.
 11. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
TCP/IP'yi kaldırır ve yeniden yüklerken bir hata iletisi alırsanız, TCP/IP'yi Windows NT kayıt defterinden el ile kaldırmanız gerekebilir. TCP/IP'yi Windows NT kayıt defterinden el ile kaldırma hakkında bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'nda aşağıdaki makaleye bakın:
151237 TCP/IP Yüklerken veya TCP/IP Hizmeti Eklerken Hata İletisi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Bilgisayarınızın IP Adresine Ping Komutu Gönderme

Geri döngü adresine başarıyla ping komutu gönderebiliyorsanız, komut isteminde ping <IP adresi> yazarak kendi IP adresinize ping komutu göndermeyi deneyin (burada <IP adresi>, bilgisayarınızın IP adresidir).

NOT: Bilgisayarınızın IP adresini bilmiyorsanız, komut isteminde ipconfig yazarak bu bilgiyi elde edebilirsiniz.

Aşağıdakine benzer bir yanıt almanız gerekir:
  32 bayt veri ile <###.###.###.###> 'ping' ediliyor:

  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=77ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=80ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=78ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=79ms TTL=28
				
Burada <###.###.###.###>, bilgisayarınızın IP adresidir.

Bu sırada bir hata iletisi alırsanız, Windows NT ile ağ bağdaştırıcınız arasında bir iletişim sorunu olabilir. Bu sorunu düzeltmek için, ağ bağdaştırıcısı sürücünüzü kaldırın ve yeniden yükleyin. Bunu yapmak için, aşağıdaki adımları izleyin:

NOT: Bu adımları tamamlamak için, Administrator hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açmış olmalısınız.
 1. Denetim Masası'nda Ağ'ı çift tıklatın ve ardından Bağdaştırıcılar sekmesini tıklatın.
 2. Ağ bağdaştırıcısı sürücünüzü tıklatıp seçin, Kaldır'ı tıklatın ve Evet'i tıklatın.
 3. Kapat'ı ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak üzere Evet'i tıklatın.
 4. Administrator hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açın.
 5. Denetim Masası'nda Ağ'ı çift tıklatın ve ardından Bağdaştırıcılar sekmesini tıklatın.
 6. Ekle'yi tıklatın, ağ bağdaştırıcısı sürücünüzü tıklatıp seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın.
 7. Ağ bağdaştırıcınızı yapılandırmak için sağlanan iletişim kutusunu/kutularını kullanın ve Tamam'ı tıklatın.
 8. Sorulduğunda, Windows NT kaynak dosyalarının yolunu yazın ve Devam'ı, sonra da Kapat'ı tıklatın.
 9. TCP/IP yapılandırma bilgileriniz istendiğinde, uygun değerleri sağlayın ve ardından Tamam'ı tıklatın. Doğru değerlerin ne olduğundan emin değilseniz, ağ yöneticinize danışın.
 10. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde Hayır'ı tıklatın. Bir Windows NT Hizmet Paketi yüklediyseniz, bilgisayarınızı yeniden başlatmadan önce Hizmet Paketi'ni yeniden yüklemeniz gerekir.
 11. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Ağ bağdaştırıcısı sürücünüzü kaldırıp yeniden yükledikten sonra bilgisayarınızın IP adresine ping komutu gönderemiyorsanız, ağ bağdaştırıcınız için doğru Windows NT sürücüsünü kullandığınızı doğrulamak için ağ bağdaştırıcınızın üreticisine başvurun.

Adres Çözümleme Protokolü (ARP) Önbelleğini Temizleme

Adres çözümleme protokolü (ARP) önbelleği, en son çözümlenen IP adresi - Ortam Erişim Denetimi (MAC) adresi eşleşmelerinin bir listesidir. MAC adresi, her ağ bağdaştırıcısına katıştırılmış benzersiz fiziksel adrestir.

ARP önbelleğindeki bir girdi hatalıysa, IP datagramları yanlış bilgisayara gönderilebilir. ARP önbelleğinde o an bulunan tüm eşleşmeleri görüntülemek için, komut isteminde arp -a yazarak ARP komutunu kullanın. "ARP Girdisi Bulunamadı" iletisi (ARP önbelleği boşsa) ya da aşağıdakine benzer bir yanıt almanız gerekir:
  Arabirim: 10.1.1.3, Arabirim 2 üzerinde
  Internet Adresi    Fiziksel Adres    Tür
  10.1.1.7       08-00-02-06-ed-20   dinamik
  10.1.1.254      08-00-02-0a-a3-10   dinamik
				
ARP önbelleğindeki hatalı girdileri kaldırmak için, aşağıdaki komutu kullanarak tüm girdileri temizleyin:
arp -d <IP adresi>
Burada <IP adresi>, ARP önbelleğinde depolanan bir Internet adresidir. Tüm girdiler silinene kadar ARP önbelleğindeki her girdi için bu komutu kullanın.

ARP komutunun sözdizimi, seçenekleri ve kullanımı hakkında bilgi için, komut isteminde arp -? yazın.

Varsayılan Ağ Geçidini Doğrulama

Bilgisayarınızın varsayılan ağ geçidinize erişmek için kullandığı IP adresini belirlemek için IPCONFIG komutunu kullanın. Bunu yapmak için, komut isteminde "ipconfig" yazın (tırnak işaretleri olmadan): Varsayılan ağ geçidiniz için görüntülenen IP adresinin doğru olduğunu onaylayın. Varsayılan ağ geçidinizin doğru IP adresini bilmiyorsanız, ağ yöneticinize başvurun.

Varsayılan ağ geçidiniz için doğru IP adresiniz olduğunu doğruladığınızda, varsayılan ağ geçidinizin IP adresine ping komutu gönderip gönderemediğinizi doğrulamak için PING komutunu kullanın. Aşağıdakine benzer bir yanıt almanız gerekir:
  32 bayt veri ile <###.###.###.###> 'ping' ediliyor:
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=77ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=80ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=78ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=79ms TTL=28
				
Burada <###.###.###.###>, varsayılan ağ geçidinizin IP adresidir.

Varsayılan ağ geçidiniz ağa bağlı değilse veya düzgün çalışmıyorsa, aşağıdakine benzer bir yanıt alabilirsiniz:
  32 bayt veri ile <###.###.###.###> 'ping' ediliyor:
  İstek zaman aşımına uğradı.
  İstek zaman aşımına uğradı.
  İstek zaman aşımına uğradı.
  İstek zaman aşımına uğradı.
				
Vasayılan ağ geçidinizin IP adresine ping komutunu başarıyla gönderemiyorsanız, varsayılan ağ geçidinizin ağa bağlı ve düzgün çalıştığını doğrulamak için ağ yöneticinize başvurun.

Diğer Bilgisayarın IP Adresine Ping Komutu Gönderme

Diğer bilgisayarın IP adresine ping komutu göndermeyi deneyin. Bunu yapmak için, ping <IP adresi> yazın (burada <IP adresi>, diğer bilgisayarın IP adresidir). Aşağıdakine benzer bir yanıt almanız gerekir:
  32 bayt veri ile <###.###.###.###> 'ping' ediliyor:
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=77ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=80ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=78ms TTL=28
  <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=79ms TTL=28
				
Burada <###.###.###.###>, diğer bilgisayarın IP adresidir.

Bilgisayarınızla diğer bilgisayar arasında yanlış yapılandırılmış bir yönlendirici varsa veya diğer bilgisayarda bir sorun varsa, aşağıdakine benzer bir yanıt alabilirsiniz:
  32 bayt veri ile <###.###.###.###> 'ping' ediliyor:
  İstek zaman aşımına uğradı.
  İstek zaman aşımına uğradı.
  İstek zaman aşımına uğradı.
  İstek zaman aşımına uğradı.
				
Birlgisayarınız diğer bilgisayardan farklı bir alt ağdaysa, diğer bilgisayara, o bilgisayarla aynı alt ağda olan bir bilgisayardan ping komutu göndermeyi deneyin. Diğer bilgisayara, aynı alt ağda olan bir bilgisayardan ping komutu gönderemiyorsanız, diğer bilgisayarın ağa bağlı olduğundan ve elinizde o bilgisayarın doğru IP adresi olduğundan emin olun. Diğer bilgisayara, aynı alt ağdaki bir bilgisayardan ping komutu gönderebiliyorsanız, ağınızdaki olası yönlendirme sorunlarını çözümlemek için ağ yöneticinize başvurun.

Kalıcı Yönlendirme Tablosu Girdilerini Doğrulama

Ağ protokolü olarak TCP/IP'yi kullanan her bilgisayarın bir yönlendirme tablosu vardır. Bir ağ paketinin TCP/IP kullanan bir bilgisayardan TCP/IP kullanan başka bir bilgisayara giderken izlediği yol, ağ paketini gönderen bilgisayarın yönlendirme tablosu tarafından belirlenir.

Bilgisayarınızın yönlendirme tablosu, bilgisayarı her yeniden başlattığınızda otomatik olarak yeniden oluşturulur. Siz veya ağ yöneticiniz, bilgisayarınızın yönlendirme tablosuna kalıcı (statik) girdiler ekleyebilirsiniz. Kalıcı girdiler, bilgisayarınızın yönlendirme tablosu yeniden oluşturulduğu her sefer yönlendirme tablonuza otomatik olarak yeniden eklenir.

Bilgisayarınızın yönlendirme tablosunu görüntülemek için, ROUTE komutunu kullanın. Bunu yapmak için, komut isteminde route print yazın. Aşağıdakine benzer bir yanıt almanız gerekir:
  Etkin Yollar:

  Ağ Adresi     Ağ Maskesi    Ağ Geçidi Adresi Arabirim   Ölçüt

  0.0.0.0      0.0.0.0      10.1.1.254    10.1.1.3    1
  10.1.0.0     255.255.0.0    10.1.1.3     10.1.1.3    1
  10.1.1.3     255.255.255.255  127.0.0.1    127.0.0.1   1
  10.255.255.255  255.255.255.255  10.1.1.3     10.1.1.3    1
  127.0.0.1     255.0.0.0     127.0.0.1    127.0.0.1   1
  224.0.0.0     224.0.0.0     10.1.1.3     10.1.1.3    1
  255.255.255.255  255.255.255.255  10.1.1.3     10.1.1.3    1
				
Bilgisayarınızın yönlendirme tablosundaki tüm kalıcı girdilerin geçerli olduğunu ağ yöneticinizden doğrulayın.

Yönlendirme, yönlendirme tabloları ve ROUTE komutu hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'nda aşağıdaki makaleye bakın:
140859 Windows NT için TCP/IP Yönlendirme Temelleri (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

TRACERT Komutunu Kullanma

TRACERT komutu, TCP/IP paketinin başka bir ana bilgisayara giderken geçtiği her yönlendiriciyi veya ağ geçidini bildirir. Bilgisayarınızla diğer bilgisayar arasındaki yolu izlemek üzere TRACERT komutunu kullanmak için, komut isteminde tracert <IP adresi> yazın (burada <IP adresi>, diğer bilgisayarın IP adresidir). Aşağıdakine benzer bir yanıt almanız gerekir:
  En fazla 30 atlamanın üstünde <IP adresi>'ye izleme yolu:

   1  <10 ms  <10 ms  <10 ms <###.###.###.###>
   2  50 ms  50 ms  51 ms <###.###.###.###>
   3  250 ms  80 ms  50 ms <###.###.###.###>

  İzleme tamamlandı.
				
Burada her <###.###.###.###>, farklı bir yönlendiricinin IP adresidir.

Ağ paketinin geçmeye çalıştığı yönlendiricilerin birinde bir sorun varsa, aşağıdakine benzer bir yanıt alabilirsiniz:
  En fazla 30 atlamanın üstünde <IP adresi>'ye izleme yolu:

   1  <10 ms  <10 ms  <10 ms <###.###.###.###>
   2   *    *    *   İstek zaman aşımına uğradı.
   3   *    *    *   İstek zaman aşımına uğradı.
   4   *    *    *   İstek zaman aşımına uğradı.
				
Bilgisayarınızla diğer bilgisayar arasındaki yönlendiricilerin birinde bir yapılandırma hatası varsa, aşağıdakine benzer bir yanıt alabilirsiniz:
  En fazla 30 atlamanın üstünde <IP adresi>'ye izleme yolu:

   1  <10 ms  <10 ms  <10 ms <###.###.###.###>
   2  50 ms  51 ms  50 ms <###.###.###.###>
   3 <###.###.###.###> raporlar: Hedef ağa ulaşılamıyor.
				
Bilgisayarınızla diğer bilgisayar arasında bir proxy veya güvenlik duvarı olduğunda da yukarıdakine benzer bir yanıt alabilirsiniz.

Bilgisayarınızla diğer bilgisayar arasındaki yolu izlemek için TRACERT komutunu kullanarak başarılı bir yanıt elde edemiyorsanız, bilgisayarınızla diğer bilgisayar arasında bir yönlendirme sorunu olup olmadığını belirlemek için ağ yöneticinize başvurun.

TRACERT komutu hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'nda aşağıdaki makaleye bakın:
162326 Windows NT'de TCP/IP Sorunlarını Gidermek İçin TRACERT Komutunu Kullanma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Diğer Bir Bilgisayardaki Sunucu Hizmetlerini Doğrulama

Diğer bilgisayarda, uygun sunucu hizmetlerinin çalıştığını doğrulayın. Örneğin, diğer bilgisayara bağlanmak için Telnet aracını kullanmayı deniyorsanız, diğer bilgisayarın bir Telnet sunucusu olarak yapılandırıldığından emin olun.

Diğer bilgisayarda uygun sunucu hizmetinin çalıştığını doğrulamak için, diğer bilgisayarla aynı alt ağda olan başka bir bilgisayardan diğer bilgisayara bağlanmayı deneyin. Aynı alt ağda olan bir bilgisayardan diğer bilgisayara bağlanamazsanız, diğer bilgisayarda sunucu hizmetinin yapılandırılmış ve düzgün çalıştığını doğrulamak için ağ yöneticinize başvurun. Diğer bilgisayara, aynı alt ağdaki bir bilgisayardan bağlanabiliyorsanız, ağınızdaki olası yönlendirme sorunlarını çözümlemek için ağ yöneticinize başvurun.

Sunucudaki IP Güvenliğini Denetleme

Diğer bilgisayardaki hizmetlerin bağlantı noktası ayarları, bağlanmak için sizin kullandığınız bağlantı noktası ayarlarından farklı olabilir. Aşağıdaki çizelge, çeşitli protokoller için bazı standart bağlantı noktası ayarlarını listeler:
Bağlantı Noktası:  Protokol:
-----------------  ---------
80         HTTP
21         FTP
23         Telnet
70         Gopher
				
Diğer bilgisayarın, bağlanmak için sizin kullandığınız bağlantı noktası üzerindeki bağlantılara izin verecek biçimde yapılandırıldığını doğrulamak için Telnet aracını kullanın. Bunu yapmak için, komut istemine aşağıdaki satırı yazın:
telnet <IP adresi> <bağlantı noktası>
Burada <IP adresi> diğer bilgisayarın IP adresi, <bağlantı noktası> ise bağlanmaya çalıştığınız bağlantı noktasıdır. Örneğin, diğer bilgisayara bağlantı noktası 21 üzerinde bir ftp bağlantısı kurmaya çalışıyorsanız, telnet <IP adresi> 21 yazın.

Hata iletisi almazsanız, diğer bilgisayar o bağlantı noktası üzerindeki bağlantılara izin verecek biçimde yapılandırılmıştır. O bağlantı noktası üzerinde uygun hizmeti kullanarak bir bağlantı kurabilmeniz gerekir.

Hata iletisi alırsanız, diğer bilgisayar o bağlantı noktası üzerindeki bağlantılara izin verecek biçimde yapılandırılmış olmayabilir. Diğer bilgisayardaki hizmet için geçerli bir bağlantı noktası numarası edinmek üzere ağ yöneticinize başvurun.

Belirli Bir Ana Bilgisayar veya NetBIOS Adına Bağlanılamıyor

IP adresini kullanarak diğer bilgisayara bağlanabiliyor, ancak ana bilgisayar veya NetBIOS adını kullanarak bağlanamıyorsanız, bir ad çözümleme sorunu olabilir. Ağ üzerinde ad çözümlemesi yapmak için kullanılabilecek, aşağıdakiler dahil pek çok yöntem vardır:
 • HOSTS dosyaları

 • Etki Alanı Adı Hizmeti (DNS)

 • LMHOSTS dosyaları

 • Windows Internet Ad Hizmeti (WINS)
Ağınızda ad çözümlemesi yapmak için hangi yöntemlerin kullanıldığından emin değilseniz, ağ yöneticinize başvurun. Aşağıdaki bölümlerin her birindeki yordamları sırasıyla izleyin. Her yordamı tamamladıktan sonra, ana bilgisayar adını veya NetBIOS adını kullanarak diğer bilgisayara bağlanıp bağlanamadığınızı denetleyin.

HOSTS Dosyasını Denetleme

HOSTS dosyası, herhangi bir metin düzenleyicisi ile (Not Defteri gibi) düzenleyebileceğiniz bir metin dosyasıdır. Ağınız ana bilgisayar adı çözümlemek için HOSTS dosyalarını kullanıyor ve siz diğer bilgisayara ana bilgisayar adını kullanarak bağlanamıyorsanız, HOSTS dosyanızda geçersiz bir girdi olabilir. Diğer bilgisayarın ana bilgisayar adını HOSTS dosyanızda arayın, ana bilgisayar adı başına yalnızca tek girdi olduğunu ve diğer bilgisayarın ana bilgisayar adının geçerli olduğunu doğrulayın.

HOSTS dosyası hakkında daha fazla bilgi için, %SystemRoot%\System32\Drivers\Etc klasöründeki örnek HOSTS dosyasına bakın.

Etki Alanı Adı Hizmeti (DNS) Yapılandırmanızı Denetleme

Etki Alanı Adı Hizmeti (DNS) sunucusu, ana bilgisayar adı çözümlemesi sağlar. Ağınız ana bilgisayar adı çözümlemek için DNS kullanıyor ve siz diğer bilgisayara ana bilgisayar adını kullanarak bağlanamıyorsanız, bilgisayarınızın DNS yapılandırmasında veya ağınızdaki DNS sunucusunda bir sorun olabilir.

Bilgisayarınızın DNS yapılandırmasında bir sorun olup olmadığını belirlemek için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. DNS sunucunuzun IP adresini görüntülemek için, komut isteminde ipconfig /all yazın. DNS sunucunuzun IP adresi görüntülenmezse, adresi edinmek için ağ yöneticinize başvurun.
 2. DNS sunucunusun IP adresine ping komutunu göndererek DNS sunucunuzla iletişim kurabildiğinizi doğrulayın. Aşağıdakine benzer bir yanıt görmeniz gerekir:
     32 bayt veri ile <###.###.###.###> 'ping' ediliyor:
  
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=77ms TTL=28
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=80ms TTL=28
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=78ms TTL=28
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=79ms TTL=28
  						
  Burada <###.###.###.###>, DNS sunucusunun IP adresidir.
DNS sunucunuzun IP adresine ping komutunu başarıyla gönderemezseniz, DNS sunucunuz için doğru IP adresine sahip olduğunuzu ve DNS sunucunuzun ağa bağlı ve düzgün çalıştığını doğrulamak için ağ yöneticinize başvurun.

DNS sunucunuzun IP adresine ping komutunu gönderebiliyor, ancak diğer bilgisayarın ana bilgisayar adını çözümleyemiyorsanız, DNS sunucunuz ana bilgisayar adlarını düzgün çözümlemiyor olabilir. Ağınızda birden fazla DNS sunucusu varsa, bilgisayarınızı farklı bir DNS sunucusunu kullanacak şekilde yapılandırın. Başka bir DNS sunucusu diğer bilgisayarın ana bilgisayar adını düzgün çözümlüyorsa veya kullanılacak başka bir DNS sunucusu yoksa, özgün DNS sunucusundaki sorunu düzeltmek için ağ yönetinize başvurun.

DNS sunucunuzun IP adresinin doğru olduğunu belirlediğinizde, bilgisayarınızın TCP/IP ayarlarını güncelleştirin. Ağınıza bağlanmak için çevirmeli ağ bağlantısı kullanıyorsanız, Çevirmeli Ağ Bağlantısı telefon rehberi girdinizdeki TCP/IP ayarlarını DNS sunucunuzun doğru IP adresiyle değiştirmeniz yeterlidir.

Bilgisayarınızın TCP/IP ayarlarına DNS sunucunuz için geçerli bir IP adresi eklemek veya varolanı değiştirmek üzere aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Denetim Masası'nda Ağ'ı çift tıklatın ve ardından İletişim Kuralları sekmesini tıklatın.
 2. TCP/IP İletişim Kuralı'nı tıklatıp seçin, Özellikler'i ve ardından DNS sekmesini tıklatın.
 3. DNS sunucusu ekliyorsanız, Ekle'yi tıklatın. Varolan sunucuyu düzenliyorsanız, ilgili DNS sunucusunun IP adresini tıklatın ve ardından Düzenle'yi tıklatın.
 4. DNS sunucusu için doğru IP adresini yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 5. Tamam'ı tıklattıktan sonra yine Tamam'ı tıklatın. Bu adımdan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.
Çevirmeli Ağ telefon rehberi girdisi olarak DNS sunucunuz için geçerli bir IP adresi eklemek veya varolanı değiştirmek üzere aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Çevirmeli Ağ'da, Çevrilecek Telefon Rehberi Girdisi kutusunda uygun girdiyi tıklatın.
 2. Diğer'i ve ardından Girdiyi Ve Modem Özelliklerini Düzenle'yi tıklatın.
 3. Sunucu sekmesini tıklatın ve sonra TCP/IP Ayarları düğmesini tıklatın.
 4. Ad Sunucusu Adreslerini Belirt'i tıklatın ve ardından doğru IP adresini Birincil DNS kutusuna yazın.

LMHOSTS Dosyasını Denetleme

LMHOSTS dosyası, herhangi bir metin düzenleyicisi ile (Not Defteri gibi) düzenleyebileceğiniz bir metin dosyasıdır. Ağınız NetBIOS adını çözümlemek için LMHOSTS dosyalarını kullanıyor ve siz diğer bilgisayara onun NetBIOS adını kullanarak bağlanamıyorsanız, LMHOSTS dosyanızda geçersiz bir girdi olabilir. Diğer bilgisayarın NetBIOS adını LMHOSTS dosyanızda arayın, NetBIOS adı başına yalnızca tek girdi olduğunu ve diğer bilgisayarın NetBIOS adı için olan girdinin doğru olduğunu doğrulayın.

LMHOSTS dosyanızda #INCLUDE girdileri veya #BEGIN_ALTERNATE ile başlayıp #END_ALTERNATE ile biten satır blokları varsa, devre dışı bırakılacak her satırın başına sayı işareti (#) ve bir boşluk koyarak bu gibi tüm satırları veya satır bloklarını devre dışı bırakın.

Bu satırları veya satır bloklarını devre dışı bırakmak sorunu çözerse, sorun yeniden oluşana kadar satırları veya satır bloklarını birer birer yeniden etkinleştirin. Belirli bir satırın veya satır bloğunun soruna neden olduğunu belirlediğinizde, satırların işaret ettiği LMHOSTS dosyalarını denetleyin.

LMHOSTS dosyası hakkında daha fazla bilgi için, %SystemRoot%\System32\Drivers\Etc klasöründe bulunan örnek Lmhosts.sam dosyasına bakın.

Windows Internet Ad Hizmeti (WINS) Yapılandırmanızı Denetleme

Windows Internet Ad Hizmeti (WINS) sunucusu, NetBIOS adı çözümlemesi sağlar. Ağınız NetBIOS ad çözümlemesi için WINS kullanıyor ve siz diğer bilgisayara NetBIOS adını kullanarak bağlanamıyorsanız, bilgisayarınızın WINS yapılandırmasında veya ağınızdaki WINS sunucusunda bir sorun olabilir.

Bilgisayarınızın WINS yapılandırmasında bir sorun olup olmadığını belirlemek için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. WINS sunucunuzun IP adresini görüntülemek için, komut isteminde ipconfig /all yazın. WINS sunucunuzun IP adresi görüntülenmezse, adresi edinmek için ağ yöneticinize başvurun.
 2. WINS sunucunusun IP adresine ping komutunu göndererek WINS sunucunuzla iletişim kurabildiğinizi doğrulayın. Aşağıdakine benzer bir yanıt görmeniz gerekir:
     32 bayt veri ile <###.###.###.###> 'ping' ediliyor:
  
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=77ms TTL=28
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=80ms TTL=28
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=78ms TTL=28
     <###.###.###.###> cevabı: bayt=32 süre=79ms TTL=28
  						
  Burada <###.###.###.###>, WINS sunucusunun IP adresidir.
WINS sunucunuzun IP adresine ping komutu gönderemezseniz, WINS sunucunuz için doğru IP adresine sahip olduğunuzu ve WINS sunucunuzun ağa bağlı ve düzgün çalıştığını doğrulamak için ağ yöneticinize başvurun.

WINS sunucunuzun IP adresine ping komutu gönderebiliyor, ancak diğer bilgisayarın NetBIOS adını çözümleyemiyorsanız, WINS sunucunuz NetBIOS adlarını düzgün çözümlemiyor olabilir. Ağınızda birden fazla WINS sunucusu varsa, bilgisayarınızı farklı bir WINS sunucusunu kullanacak şekilde yapılandırın. Başka bir WINS sunucusu diğer bilgisayarın NetBIOS adını düzgün çözümlüyorsa veya kullanılacak başka bir WINS sunucusu yoksa, özgün WINS sunucusundaki sorunu düzeltmek için ağ yönetinize başvurun.

WINS sunucunuzun IP adresinin doğru olduğunu belirlediğinizde, bilgisayarınızın TCP/IP ayarlarını güncelleştirin. Ağınıza bağlanmak için çevirmeli ağ bağlantısı kullanıyorsanız, Çevirmeli Ağ Bağlantısı telefon rehberi girdinizdeki TCP/IP ayarlarını WINS sunucunuzun doğru IP adresiyle değiştirmeniz yeterlidir.

Bilgisayarınızın TCP/IP ayarlarına WINS sunucunuz için geçerli bir IP adresi eklemek veya varolanı değiştirmek üzere aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Denetim Masası'nda Ağ'ı çift tıklatın ve ardından İletişim Kuralları sekmesini tıklatın.
 2. TCP/IP İletişim Kuralı'nı tıklatıp seçin, Özellikler'i ve ardından WINS Adresi sekmesini tıklatın.
 3. Birincil WINS Sunucusu kutusuna doğru WINS sunucusu için IP adresini yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 4. Kapat'ı ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak üzere Evet'i tıklatın.
Çevirmeli Ağ telefon rehberi girdisi olarak WINS sunucunuz için geçerli bir IP adresi eklemek veya varolanı değiştirmek üzere aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Çevirmeli Ağ'da, Çevrilecek Telefon Rehberi Girdisi kutusunda uygun girdiyi tıklatın.
 2. Diğer'i ve ardından Girdiyi Ve Modem Özelliklerini Düzenle'yi tıklatın.
 3. Sunucu sekmesini tıklatın ve sonra TCP/IP Ayarları düğmesini tıklatın.
 4. Ad Sunucusu Adreslerini Belirt'i tıklatın ve ardından doğru IP adresini Birincil WINS kutusuna yazın.

Özellikler

Makale numarası: 169790 - Last Review: 15 Mayıs 2011 Pazar - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
 • Microsoft Windows NT Workstation 4.0 Developer Edition
 • Microsoft Windows NT Server 4.0 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbnetwork KB169790

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com