Makale numarası: 181050 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Internet Explorer'a bilgi döndürmeden önce bir süre çalışan bir Web sitesine bağlandığınızda aşağıdaki hata iletilerinden birini alabilirsiniz.

Hata iletisi 1
Microsoft Internet Explorer hata 10060 bağlantı zaman aşımına uğradı.
Hata iletisi 2
Internet Explorer <Web adresi> Internet sitesini açamıyor. İşlem zaman aşımına uğradı.
Hata iletisi 3
Sayfa görüntülenemiyor. Sunucu bulunamadı ya da DNS hatası.

Neden

Internet Explorer, sunucunun veri döndürmesine bir zaman aşımı sınırı getirir. Varsayılan olarak, zaman aşımı sınırı aşağıdaki gibidir:
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Internet Explorer 4.0 ve Internet Explorer 4.015 dakika
Internet Explorer 5.x ve Internet Explorer 6.x60 dakika
Internet Explorer 7 ve Internet Explorer 860 dakika

Sunucu bir sorunla karşılaştığında, Internet Explorer sunucunun veri döndürmesini yalnızca belli bir süre bekleyebilir.Doğrudan WinINet API kullanan uygulamalar aşağıdaki ReceiveTimeout değerleriyle karşılaşırlar:

Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
WinINet.dll sürüm 4.x5 dakika
WinINet.dll sürüm 5.x ve 6.x60 dakika
WinINet.dll sürüm 7.x ve 8.x30 saniye

WinINet.dll sürümünü %windir%\system32 dizininde bulabilirsiniz.
Çözüm

Sayfa birkaç dakika içinde döndürülmezse, çoğu kullanıcı bir sorun oluştuğunu fark eder ve işlemi durdurur. Bu nedenle, kullanıcıların uzun bir süre beklemek zorunda kalmaması için, sunucu işlemlerini veriyi yaklaşık beş dakika içinde döndürecek şekilde tasarlamalısınız.

Çoğu zaman uzun işlemleri daha küçük parçalara ayırabilirsiniz. Ya da sunucu, kullanıcılara işlem hakkında bilgi vermek için durum verisini döndürebilir. Ek olarak, iş gönderildikten sonra kullanıcıya hemen dönmesi ve ardından kullanıcıyı uzun işlem bittikten sonra bilgilendirmesi için ileti tabanlı ya da zaman uyumsuz yaklaşımına sahip uzun bir sunucu işlemi oluşturabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev, kayıt defterini nasıl değiştireceğinizin anlatıldığı adımları içermektedir. Ancak kayıt defterini hatalı biçimde değiştirirseniz, önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756 Windows'da kayıt defteri nasıl yedeklenir ve geri yüklenir
Microsoft bu yaklaşımı önermese de, Internet Explorer için varsayılan zaman aşımı ayarını değiştirebilirsiniz.

Varsayılan zaman aşımı ayarını, Internet Explorer için 5 dakika olarak sizin adınıza değiştirmemizi isterseniz, "Benim adıma düzelt" bölümüne gidin. Sorunu kendiniz gidermeyi tercih ediyorsanız, "Kendim düzeltmek istiyorum" bölümüne gidin.

Benim adıma düzeltBu sorunu otomatik olarak düzeltmek için Düzelt düğmesini veya bağlantısını tıklatın. Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır'ı tıklatın ve Düzelt sihirbazındaki adımları izleyin.


Bu sorunu düzelt
Microsoft Fix it 50600

Notlar
 • Bu otomatik düzeltme, varsayılan zaman aşımı ayarını Internet Explorer için 5 dakika olarak değiştirir.
 • Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir. Ancak otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de çalışmaktadır. 
 • Sorun olan bilgisayarda değilseniz, Fix it çözümünü bir flash sürücüye veya CD'ye kaydedin ve sonra sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırın.

Ardından "Bu işlem sorunu düzeltti mi?" bölümüne geçin.Kendim düzeltmek istiyorum

Internet Explorer 4.0 Service Pack 1 (SP1) veya daha sonraki bir sürümde Internet Explorer için varsayılan zaman aşımı ayarını değiştirmek için şu adımları uygulayın:
 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatın.
 2. Şu alt anahtarı bulun:
  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings
 3. Bu alt anahtarda, (<saniye sayısı>)*1000 değerine sahip bir ReceiveTimeout DWORD girdisi ekleyin. Örneğin, zaman aşımı süresinin 8 dakika olmasını isterseniz ReceiveTimeout girdisinin değerini 480000 (<480>*1000) olarak belirleyin.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın.
Not Bu ayar, hem Internet Explorer hem de herhangi bir WinINet uygulaması için geçerli olan yeni genel zaman aşımı olur.

Bu işlem sorunu düzeltti mi?

 • Sorunun giderilip giderilmediğini denetleyin. Sorun düzeltilmişse bu bölümle işiniz bitti demektir. Sorun düzeltilmemişse, destek hizmetlerine başvurabilirsiniz.
 • Görüşleriniz bizim için önemlidir. Görüşünüzü veya bu çözümle ilgili sorunları bildirmek için, "Benim adıma düzelt" web günlüğüne bir yorum yazın veya bize bir e-posta gönderin.

Referanslar

Internet Explorer için web tabanlı çözümler geliştirme hakkında daha fazla bilgi için, şu Microsoft web sitelerini ziyaret edin:
http://msdn.microsoft.com/ie/

http://support.microsoft.com/iep

Özellikler

Makale numarası: 181050 - Last Review: 27 Şubat 2012 Pazartesi - Gözden geçirme: 4.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Internet Explorer 6.0
 • Windows Internet Explorer 7
 • Windows Internet Explorer 8
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kberrmsg kbnavigation kbprb kbmsifixme kbfixme KB181050

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com