Nasıl yapılır: ıf sürücü yer paylaşımı programı haber ver Windows'ta yüklü

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 186057 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Donanımla ilişkili sorunlar bu makalede anlatılmamışsa, lütfen aşağıdaki Microsoft Web sitesinde donanım sorunlarıyla ilgili diğer makalelere bakın:
http://support.microsoft.com/default.aspx/w98?sid=460
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, bir sürücü yer paylaşımı programı, Windows tabanlı bir bilgisayarda çalışıp çalışmadığını belirleme.

Daha fazla bilgi

Bir sürücü yer paylaşımı programı, üçüncü taraf üreticiler tarafından sağlanan ve bilgisayarınızın başlatma sistem dosyalarının yüklenen önce belleğe yüklenir. Bir sürücü yer paylaşımı programı aşağıdaki nedenlerden biriyle yüklenmiş olabilir:
 • Bilgisayarınız (LBA) adresleme mantıksal blok desteklemiyor. Bu, çünkü anakartınızın temel giriş/çıkış sistemi (BIOS) 528 megabayttan (MB) daha büyük sabit diskleri desteklemiyor olabilir.

  LBA hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'de aşağıdaki makaleye bakın:
  122052 MAKALEYI KIMLIĞI:
  BAŞLıK: Tanımlı adresleme mantıksal blok (LBA)
 • Bilgisayarınızda, 1024 silindirlerin tam veya 4096 silindir büyük bir sabit disk vardır.
 • Uyumsuz sabit disk birlikte kullanılması gereken sürücüleri bilgisayarınızda var.
Aşağıdaki yöntemlerden olabilir veya bir sürücü yer paylaşımı programı, Windows tabanlı bilgisayarınızda varolduğunu algılamayabilir. Bir sürücü yer paylaşımı programı yüklüyse emin değilseniz, anakart üreticisine veya sabit disk üreticinizle bağlantı kurun. Bir sürücü yer paylaşımı programı yüklü olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>, aşağıdaki yöntemlerden herhangi kullanın:

Sürücü yer paylaşımı ileti

Bilgisayarınızı başlattığınızda, üreticinin adını görüntüler veya diskete önyüklemek için bir tuşa basmasını ister ekranda bir ileti görüntülenebilir. Geçerli bir sürücü yer paylaşımı programı sürümleri, bu iletinin varsayılan olarak görüntülenmeyebilir.

BIOS tarihi

Önce 1994 yapılan bilgisayarlar LBA desteği yoktur. Bilgisayarınızdaki BıOS'UN LBA destekleyip desteklemediğini doğrulamak için üreticinin belgelerine bakın veya bilgisayarınızın üreticisine başvurun.

Fdisk durum komutu

Bilgisayarınızı Windows 95/98 Başlangıç disketini ile komut isteminde "Fdisk /status" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve sonra varolan bölümleri Toplamı toplam sabit disk alanı büyük olduğunu doğrulayın.

Windows 95/98 başlangıç disketi

Bilgisayarınızı kapatmak, 10 saniye bekleyin, bilgisayarınızı, (Bu sürücü yer paylaşımı programı yüklenmesini engeller) Windows Başlangıç disketiyle başlatın ve sonra bir komut istemi için önyükleme. Tarih ve sistem dosyalarını <a0>Windows</a0> klasöründeki küçük tutarsızlıklar boyutunu karşılaştırın. Fiziksel disk boyutunu 528 çok büyükse, "c:" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ENTER tuşuna basın. Cd \windows\command erişilebilir olup olmadığını belirlemek için yazın.

Not: Bu yalnızca ilk 528 MB doldurulur sonra bu alt klasör oluşturulduysa geçerlidir.

Dosyaları doğrulama

Bazı sürücü dosyalarının yerpaylaşımı bir .ovl veya bir .bin uzantısını kullanın. Komut isteminde "Dir /a * .bin" veya "Dir /a *.ovl" (tırnak işaretleri olmadan) drvspace.bin dblspace.bin dışındaki dosyaları varlığını denetlemek için.

Config.sys denetleyin.

Birincil IDE denetleyicisindeki ana sürücünün etkin önyükleme bölümü dışında sürücülere erişmek için Config.sys dosyasından sürücü yer paylaşımı yazılımı yüklenmiş.

Bellek denetimi

Yalnızca komut istemini önyüklemek ve bilgisayarınızın belleğini sınayın. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları kullanın:
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve "Windows 95 Başlatılıyor" iletisini gördüğünüzde F8 tuşuna basın.
 2. Yalnızca komut istemi'ni seçin ve ENTER tuşuna basın.
 3. Komut isteminde, "Toplam geleneksel bellek miktarını belirlemek için /C MEM" yazın. Küçük bir sayı yerine, bir SCSI sürücüsüne veya ana önyükleme kaydı virüs var olup olmadığını gösterebilir ancak 655,360'den küçük BIR sayı, bir sürücü yer paylaşımı programının var olup olmadığını gösterebilir.

  Not: çoğu sürücü yer paylaşımı yazılımı güncel sürümlerini geleneksel bellek kullanmayın.

Özellikler

Makale numarası: 186057 - Last Review: 23 Ocak 2007 Salı - Gözden geçirme: 2.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows Millennium Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbenv kbfaq kbhowto KB186057 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:186057

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com