RAM, sanal bellek disk belleği dosyası ve bellek yönetimi, Windows

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 2160852 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede 32-bit sürümleri, Windows sanal bellek uygulamasında hakkındaki temel bilgileri içerir. Bu bilgiler, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista ve Windows Server 2008 ilgilidir. (Yalnızca 64-bit sürümü Windows Server 2008 R2 olduğu için bu bilgiler için geçerli değildir.)

Daha fazla bilgi

Windows uygulamaları ve pek çok sistem işlemleri gibi modern işletim sistemleriher zamanbellek, sanal bellek adresleri kullanarak ba?vurursunuz. Sanal bellek adresleri, donanım tarafından gerçek (RAM) adresleri için otomatik olarak çevrilir. İşletim sistemi çekirdeği, yalnızca temel bölümlerini bu adres çevirisi atla ve doğrudan gerçek bellek adresi kullanın.

Sanal bellek, her zaman bile çalışan tüm işlemler tarafından gerekli olan bellek birimi sistemde yüklü olan RAM geçmediği zaman kullanılıyor.

Bruce Sanderson'ın Windows blog bu makalenin genişletilmiş bir sürümü kullanılabilir. Bu makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki blog sitesini ziyaret edin:
Bruce Sanderson'ın genel Windows bilgileri: RAM, sanal bellek disk belleği dosyası ve bu öğe

İşlemleri ve adres alanları

Windows'un 32-bit sürümlerinde çalışan tüm işlemler (örneğin, uygulamanın yürütülebilir), sanal bellek adresleri (a atanır.sanal adres alanı), 0 ile 4.294.967.295 için arasında (2 * 32-1 = 4 GB), ne kadar RAM aslında bilgisayarda yüklü.

Varsayılan Windows yapılandırması, her işlem, özel kullanım için bu sanal adres alanı 2 gigabayt (GB) atanan ve diğer 2 GB, tüm işlemler ve işletim sistemi arasında paylaşılır. Genellikle, uygulamaların (örneğin, Not Defteri, Word, Excel ve Acrobat Reader) özel adres alanının 2 GB yalnızca bir bölümünü kullanır. İşletim sistemi, yalnızca kullanılmakta olan sanal bellek sayfalar için RAM sayfa çerçeveleri atar.

Fiziksel Adres Uzantısı (PAE) 36 bit fiziksel bellek (RAM) adres genişleten Intel 32-bit mimarisi özelliğidir. PAE, işlemci tarafından giderilen (, 4 GB olarak kalır) sanal adres alanı, ancak yalnızca birim gerçek RAM boyutunu değiştirmez. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın::
268363Windows 2000'de Intel Fiziksel Adresleme Uzantıları (PAE)
Bir işlemde çalışan kod tarafından kullanılan 32 bitlik sanal bellek adresi ve 36 bit RAM adresi arasında çeviri otomatik ve şeffaf bilgisayar donanımı göre yapılmaktadırçeviri tablolarıişletim sistemi tarafından sağlanır. Tüm sanal bellek sayfası (32-bit adres) tüm fiziksel RAM sayfa (36-bit adres) ile ilişkili olabilir.

(Mayıs 2010 olarak) çeşitli sürümleri ve Windows sürümleri desteği ne kadar RAM aşağıdaki listede açıklanmaktadır:
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Windows NT 4.0:4 GB
WINDOWS 2000 PROFESSIONAL4 GB
Windows 2000 Standard Server4 GB
Windows 2000 Advanced Server8 GB
Windows 2000 Datacenter Server32 GB
WINDOWS XP PROFESSIONAL4 GB
Windows Server 2003 Web Edition2 GB
Windows Server 2003 Standard Edition4 GB
Windows Server 2003 Enterprise Edition32 GB
Windows Server 2003 Datacenter Edition6 GB
Windows Vista:4 GB
Windows Server 2008, Standard4 GB
Windows Server 2008, Enterprise64 GB
Windows Server 2008, Datacenter64 GB
Windows 74 GB

Disk belleği

Sanal bellek en pratik amaçlar için sınırsız ise RAM sınırlı bir kaynak olur. Pek çok işlemi olabilir ve her işlem, kendi özel sanal adres alanı 2 GB vardır. When the memory being used by all the existing processes exceeds the available RAM, the operating system moves pages (4-KB pieces) of one or more virtual address spaces to the computer’s hard disk. This frees that RAM frame for other uses. In Windows systems, these “paged out” pages are stored in one or more files (Pagefile.sys files) in the root of a partition. There can be one such file in each disk partition. The location and size of the page file is configured inSystem Properties(clickGelişmiş:,'ı tıklatınPerformance[NULL]'isettingsbutton).

Users frequently ask "how big should I make the pagefile?" There is no single answer to this question because it depends on the amount of installed RAM and on how much virtual memory that workload requires. If there is no other information available, the typical recommendation of 1.5 times the installed RAM is a good starting point. On server systems, you typically want to have sufficient RAM so that there is never a shortage and so that the pagefile is basically not used. On these systems, it may serve no useful purpose to maintain a really large pagefile. On the other hand, if disk space is plentiful, maintaining a large pagefile (for example, 1.5 times the installed RAM) does not cause a problem, and this also eliminates the need to worry over how large to make it.

Performance, architectural limits, and RAM

On any computer system, as the load increases (the number of users, the volume of work), performance decreases, but in a nonlinear manner. Any increase in load or demand, beyond a certain point, causes a significant decrease in performance. This means that some resource is in critically short supply and has become a bottleneck.

At some point, the resource that is in short supply cannot be increased. This means that anarchitectural limithas been reached. Some frequently reported architectural limits in Windows include the following:
 • 2 GB of shared virtual address space for the system (kernel)
 • 2 GB of private virtual address space per process (user mode)
 • 660 MB of system PTE storage (Windows Server 2003 and earlier)
 • 470 MB of paged pool storage (Windows Server 2003 and earlier)
 • 256 MB of nonpaged pool storage (Windows Server 2003 and earlier)
This applies to Windows Server 2003 specifically, but this may also apply to Windows XP and to Windows 2000. However, Windows Vista, Windows Server 2008, and Windows 7 do not all share these architectural limits. The limits on user and kernel memory (numbers 1 and 2 here) are the same, but kernel resources such as PTEs and various memory pools are dynamic. This new functionality enables both paged and nonpaged memory. This also enables PTEs and session pool to grow beyond the limits that were discussed earlier, up to the point where the whole kernel is exhausted.

Frequently found and quoted statements such as the following:
With a Terminal Server, the 2 GB of shared address space will be completely used before 4 GB of RAM is used.”
This may be true in some cases. However, you have to monitor your system to know whether they apply to your particular system or not. In some cases, these statements are conclusions from specific Windows NT 4.0 or Windows 2000 environments and do not necessarily apply to Windows Server 2003. Significant changes were made to Windows Server 2003 to reduce the probability that these architectural limits will in fact be reached in practice. For example, some processes that were in the kernel were moved to non-kernel processes to reduce the memory used in the shared virtual address space.

Monitoring RAM and virtual memory usage

Performance Monitor is the principle tool for monitoring system performance and for identifying the location of the bottleneck. To start Performance Monitor, clickSTART ::,'ı tıklatıncontrol panel,'ı tıklatınYönetim Araçları, and then double-clickPerformance Monitor. Here is a summary of some important counters and what they tell you:
 • Memory, Committed Bytes: This counter is a measure of the demand for virtual memory.

  This shows how many bytes were allocated by processes and to which the operating system has committed a RAM page frame or a page slot in the pagefile (or perhaps both). AsCommitted Bytesgrows greater than the available RAM, paging will increase, and the pagefile size that is being used will also increase. At some point, paging activity starts to significantly affect performance.
 • Process, Working Set, _Total: This counter is a measure of the virtual memory in "active" use.

  This counter shows how much RAM is required so that the virtual memory being used for all processes is in RAM. This value is always a multiple of 4,096, which is the page size that is used in Windows. As demand for virtual memory increases beyond the available RAM, the operating system adjusts how much of a process's virtual memory is in its Working Set to optimize available RAM usage and minimize paging.
 • Paging File, %pagefile in use: This counter is a measure of how much of the pagefile is actually being used.
  Bu sayaç, uygun boyutta bir disk belleği dosyası olup olmadığını belirlemek için kullanın. Bu sayaç 100 ulaşırsa, disk belleği dosyası dolu ve işlemler, çalışmayı durdurur. Yeteri kadar yüzde 50-075'en çok kullanılan genel olması, iş yükünüzü volatility bağlı olarak, büyük olasılıkla disk belleği dosyası büyük istediğiniz. Daha fazla disk belleği dosyası kullanılıyorsa birden çok farklı fiziksel disklere sahip performansını artırabilir.
 • Bellek Sayfa/sn: Bu sayaç en misunderstood ölçüleri biridir.

  Bu sayaç için yüksek bir değer, performans engel teşkil eden RAM yetersizliğinden kaynaklandığını mutlaka göstermez. İşletim sistemi disk belleği sistem bellek over-commitment nedeniyle sayfaları değiştirme dışındaki amaçlarla kullanır.
 • Bellek sayfa çıktı/sn: Bu sayaç, saniyede başka amaçlar için RAM sayfa çerçeveleri boşaltmak için disk belleği dosyası için ne kadar sanal bellek sayfalarını yazılmış gösterir.

  Bu, disk belleği performans engel teşkil eden olduğundan kuşkulanıyorsanız, izlenecek en iyi sayacıdır. BileKaydedilmiş bayt sayısıÇıkarılan Sayfa/sn, düşük veya sıfır çoğu zaman, hiçbir önemli performans sorunu yeterli RAM varsa, yüklü RAM büyüktür.
 • Bellek önbellek baytı,
  Bellek, disk belleği olmayan havuz bayt havuzu
  Belleği havuzu bayt sayısı disk belleği,
  Bellek, sistem kodu toplam bayt sayısı,
  Bellek, sistem sürücüsü toplam bayt:
  Bu sayaçlar toplam 2 GB 4 GB sanal adres alanı paylaşılan kısmının ne kadarının gerçekten kullanılan bir ölçüsüdür. Bu sistem daha önce ele ele mimari sınırlardan biri ulaşmasını olup olmadığını belirlemek için kullanın.
 • Bellek kullanılabilir MBayt: Bu sayaç ne kadar RAM ölçer sanal bellek için taleplerini karşılamak kullanılabilir (ya da yeni ayırma veya disk belleği dosyası bir sayfa geri yükleme için).

  RAM olduğunda kısa kaynağı (örneğin, bayt sayısı yüklü RAM büyüktür), işletim sisteminin belirli bir bölümünü hemen kullanıma hazır yüklü RAM, disk belleği dosyası için etkin kullanımda olmayan sanal bellek sayfalarını kopyalayarak tutmak deneyin. Bu nedenle, bu sayaç sıfıra ulaşmasını ve her zaman sistem RAM yetersiz olup, iyi bir gösterge değildir.
Bu konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitelerine ve blog sitelerini ziyaret edin:

Özellikler

Makale numarası: 2160852 - Last Review: 21 Aralık 2010 Salı - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 R2 Datacenter Edition (32-Bit x86)
 • Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition (32-Bit x86)
 • Microsoft Windows Server 2003 R2 Standard Edition (32-bit x86)
 • Microsoft Windows Server 2003 Web Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Datacenter Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition
 • Windows Vista Business
 • Windows Vista Enterprise
 • Windows Vista Home Basic
 • Windows Vista Home Premium
 • Windows 7 Enterprise
 • Windows 7 Home Basic
 • Windows 7 Home Premium
 • Windows 7 Professional
 • Windows 7 Ultimate
Anahtar Kelimeler: 
kbsurveynew kbinfo kbhowto kbexpertiseadvanced kbmt KB2160852 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:2160852

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com