Ek bileşenini Microsoft Yönetim Konsolu'nu kullanarak özel MMC araçları oluşturma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 230263 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Duyuru
Bu makalede, Windows 2000 için geçerlidir. 13 Temmuz 2010 üzerinde Windows 2000 Destek sonlandırıyor.Windows 2000 End-of-Support Solution Center, Windows 2000'den geçiş stratejisini planlama bir başlangıç noktasıdır. Daha fazla bilgi için Microsoft Support Lifecycle Policy "konusuna bakın.
Duyuru
Bu makalede, Windows 2000 için geçerlidir. 13 Temmuz 2010 üzerinde Windows 2000 Destek sonlandırıyor.Windows 2000 End-of-Support Solution Center, Windows 2000'den geçiş stratejisini planlama bir başlangıç noktasıdır. Daha fazla bilgi için Microsoft Support Lifecycle Policy "konusuna bakın.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Yöneticiler, kullanıcılara veya gruplara belirli yönetimsel görevler için temsilci seçme için özel araçlar oluşturmak için Microsoft Management Console (MMC.exe) kullanabilirsiniz. MMC Konsolu (.msc) dosyaları olarak kaydedilir, bu özel araçlar e-posta ile gönderilen, bir ağ klasöründe paylaşılan veya Web'de deftere nakledilen. Kullanıcılar, gruplar veya bilgisayarlar ile Sistem ilkesi ayarları için de atanabilir. Bir aracı yukarı veya aşağı ölçeklenebilir, işletim sistemine sorunsuz olarak tümleşik, yeniden ve özelleştirilmiş. Bu makale, bu görevleri yerine getirmek açıklamaktadır.

Bir konsol dosyası oluşturuluyor

 1. Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, mmc yazın ve Tamam ' ı tıklatın. Microsoft Management Console'u, bir boş konsol (veya yönetimsel araç) başlatır. Ek bileşenler eklemediğiniz sürece boş konsol hiçbir yönetim işlevleri vardır.
 2. Konsol</a0> menüsünde ek bileşen Ekle/Kaldır'ı tıklatın.
 3. Ek bileşenlerin eklenme yeri) kutusunda, bu aşamada yalnızca konsol kökü listeler. Ekle ' yi tıklatın.
 4. Kullanılabilir tek başına ek bileşenler listesinde uygun ek bileşenleri'ni tıklatın ve sonra Ekle ' yi tıklatın.
 5. Ek bileşenleri eklemeyi tamamladığınızda, Kapat ' ı tıklatın.

  Katmanlı yapısındaki ek bileşenler "için ek bileşenlerin eklenme" kutusuna bir ek bileşeni, altında başka bir ek bileşenine ekleyerek iç içe yerleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda uzantılar sekmesini tıklatmanız gerekebilir. Bu sekme "Tüm uzantıları ekle" adlı bir onay kutusu içerir. Bu onay kutusu işaretlendiğinde, bu konsol dosyası açıldığında bilgisayarda yerel olarak yüklü olan tüm Uzantıları (varsayılan davranış) olan kullanılır. Bu onay kutusu temizlenirse, uzantı ek seçili bileşenleri listesinde farklı bir bilgisayarda bir konsol dosyası açıldığında açıkça yüklenir.
 6. "Ekle/Kaldır ek bileşenini" iletişim kutusunu kapatmak için Tamam ' ı tıklatın. Konsol kökü</a0> penceresinde, seçili ek bileşenler ile şimdi doldurulur Konsolu'nu kök klasöründe bulunur.
Not: ıt, işlevsel ve kullanımı kolay olacak şekilde, özel, ek - aracında yapısını planlamak önemlidir. Sonraki bölümde, bu daha ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Ek bileşen konsolunda düzenini özelleştirme

 1. Sol bölmede, ek simgesini sağ tıklatın ve Buradan yeni pencere ' ı tıklatın. Bu işlem seçtiğiniz eklentisinde sırasında oluşturulan yeni bir pencere açar.
 2. Pencere menüsünden, Yatay Döşe veya ardarda Wındows özelleştirmek için tıklatın.
 3. Bilgisayarınıza yeni bir MMC konsolu kaydetmek için <a0></a0>, Konsol menüsünde <a1>Kaydet</a1> seçeneğini tıklatın ve sonra da konsolunuza için bir ad yazın. Konsol, herkes araçla birlikte bir bilgisayarı yapılandırmak için gereksinim duyduğu dağıtan bir dosya olarak kaydedilir.

Konsol dosyası seçenekleri ayarlama

Başka bir kullanıcı için bir konsol oluştururken, bu kullanıcı, konsol dosyası ek özelleştirme engellemek yararlıdır. Dışladığını Seçenekler iletişim kutusunda bunu:
 1. Konsol menüsünde Seçenekler ' i tıklatın ve sonra Konsolu</a0> sekmesini tıklatın.
 2. Farklı bir simge seçmek isterseniz, Simge Değiştir, da ilgili simgeyi tıklatın ve sonra Tamam ' ı tıklatın.
 3. Dört konsolu modları birini seçin. Bu modlar şunlardır:

  • Yazar modu:, Ek bileşenleri kaldırmak veya eklemek, yeni pencereler oluşturma ve tüm konsol ağacında gezinmek gibi tüm MMC işlevlerine erişebilirsiniz.
  • Kullanıcı modu-tam erişim: kullanıcılar MMC tüm pencere yönetimi işlevine erişimi ve içerik ağacı için tam erişime sahip. Kullanıcılar eklenemiyor veya ek bileşenleri kaldırmak veya konsol dosyası seçeneklerini değiştirin. Ek ilişkiler etkileyen değişiklikler otomatik olarak kaydedilir, çünkü komutları kullanılamaz.
  • Kullanıcı modu-sınırlı erişim, birden çok pencere: kullanıcılar yeni pencereler açamaz ve kullanıcıların değil konsol dosyası kaydedildiğinde görünür alanları konsol ağacı için erişiminiz yok. Tüm kısıtlamalar tam erişimli kullanıcı modunda yerinde de geçerlidir. Birden çok alt pencere izin verilir, ancak kullanıcı bunları kapatılamıyor.
  • Kullanıcı modu-sınırlı erişim, tek pencere: yok dışında yalnızca tek bir pencere, birden çok windows ile çalışmak için bu denetim yok; böylece birden çok pencere sınırlı erişimli kullanıcı modunda bir yerde tüm kısıtlamalar uygulanır.
  Konsol modu</a0> kutusunda, yönetici ve güvenlik gereksinimlerinize uyan modunu tıklatın.
 4. Özel konsolda değişiklikler yapmasını sahip kullanıcıları kısıtlamak için <a0></a0>, Bu konsoldaki değişiklikleri kaydetme onay kutusunu seçmek için tıklatın.
 5. Tamam ' ı tıklatın.
 6. Bilgisayarınıza yeni bir MMC konsolu kaydetmek için <a0></a0>, Konsol menüsünde <a1>Kaydet</a1> seçeneğini tıklatın ve sonra da konsolunuza için bir ad yazın. Konsol, herkes araçla birlikte bir bilgisayarı yapılandırmak için gereksinim duyduğu dağıtan bir dosya olarak kaydedilir.

Özel bir MSC simgesi Programlar klasöründe yerleştirme

 1. Başlat ' ı sağ tıklatın ve Açık olan tüm kullanıcılar</a1>'ı tıklatın.
 2. Program simgesini çift tıklatın.
 3. Yeni ' nin üzerine gelin Programs klasöründe boş bir alanı sağ tıklatın ve sonra Klasör ' ü tıklatın.
 4. Konsol, araçları ' nı yazın ve ENTER tuşuna basın.
 5. Konsol, araçları klasörünü açmak için çift tıklatın.
 6. Konsol, araçları klasöründe boş bir alanı sağ tıklatın, Yeni ' nin üzerine gelin ve kısayol ' u tıklatın.
 7. Gözat ' ı tıklatın.
 8. Özel bir konsol aracı içeren klasörü bulun ve sonra Tamam ' ı tıklatın. Ileri ' yi tıklatın.
 9. Kısayol için bir ad yazın ve sonra da <a2>son</a2>'u tıklatın.

Özellikler

Makale numarası: 230263 - Last Review: 26 Ekim 2007 Cuma - Gözden geçirme: 3.5
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
 • Microsoft Windows 2000 Datacenter Server
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbproductlink kbfaq kbhowto kbhowtomaster KB230263 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:230263

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com