Windows Script Host Windows genel bakış

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 232211 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Duyuru
Bu makalede, Windows 2000 için geçerlidir. Windows 2000 desteği 13 Temmuz 2010 tarihinde sona erer. , Windows 2000 Destek son Çözüm Merkezi Windows 2000'den yükseltme stratejinizi planlama için bir başlangıç noktasıdır. Daha fazla bilgi için bkz. Microsoft Destek Ömrü İlkesi.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Windows Script Host (WSH) doğrudan Windows komut dosyasını çift tıklatarak veya komut isteminde komut dosyasının adını yazarak çalıştırmak için komut dosyaları sağlar. Microsoft Internet Explorer gibi WSH komut dosyası altyapılarındaki bir ActiveX denetleyicisi olarak hizmet verir. WSH çok düşük bellek gereksinimlerine sahiptir ve hem etkileşimli hem de etkileşimli olmayan komut dosyası gereksinimleri (örneğin, oturum açma komut dosyası oluşturma ve yönetim komut dosyaları) için idealdir.

Daha fazla bilgi

WSH, Microsoft Visual Basic Scripting Edition (VBScript) veya JavaScript ile yazılmış komut dosyalarını destekler. Bir komut dosyası başlattığınızda, komut dosyası ana bilgisayar okur ve belirtilen komut dosyasının içeriğini kayıtlı komut dosyası alt yapısına geçirir. Komut dosyası altyapısı dosya uzantılarını (VBScript için .vbs; JavaScript için .js) komut dosyası etiketinin (HTML olarak kullanılır) kullanmak yerine komut dosyasını tanımlamak için kullanır. Bu nedenle, komut dosyasını yazan programlama Kimliğini çeşitli komut dosyası altyapılarının ile (ProgID) hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmez. Komut dosyası sistemi ProgID'lerin komut dosyası uzantılarına eşlemeyi tutar ve verilen bir komut dosyasına uygun altyapıyı başlatmak için Windows'un ilişkilendirme modelini kullanır.

WSH iki sürümü vardır: Windows tabanlı özellikleri sunan bir Windows tabanlı sürüm (Wscript.exe) ve komut dosyası özelliklerini ayarlamak için komut satırı anahtarları sağlayan bir komut satırı tabanlı sürüm (Cscript.exe). Bu sürümlerden birini "wscript.exe" veya "cscript.exe" komut istemine yazarak çalıştırabilirsiniz.

Windows'un önceki sürümlerinde desteklenen tek yerel komut dosyası dilini MS-DOS komut dili oldu. MS-DOS küçük ve hızlı olsa da, VBScript ve JavaScript oranla kısıtlı özelliklere sahiptir. ActiveX komut dosyası mimarisi kullanıcıların bu güçlü komut dosyası dilinden hala MS-DOS komut dosyaları için destek sağlarken yararlanmak izin verir.

Windows tabanlı komut dosyası yürütücüsünü (Wscript.exe) kullanarak komut dosyalarını çalıştırmak için

  1. Komut istemindeWScript.exe, ve sonra ENTER tuşuna basın.
  2. Komut dosyasını ve sonra da Tamam' ı tıklatın ana özelliklerini ayarlayın.
  3. Windows Gezgini'nde veya Bilgisayarım'da, çalıştırmak istediğiniz KomutDosyası çift tıklatın.
Not: uzantısı henüz gelmedi Wscript.exe ile ilişkili bir komut dosyasını çift tıklattığınızda, Birlikte Aç iletişim kutusunda, dosyayı açmak için kullanılacak program için görüntülenir. Her zaman bu dosyaları açmak için bu programı kullan onay kutusunu seçerseniz, Windows tabanlı komut dosyası yürütücüsünü (wscript.exe), seçtikten sonra Wscript.exe tıklattığınız bir aynı uzantıya sahip tüm dosyalar için varsayılan program olarak kaydedilir.

Her bir komut dosyasının özelliklerini Bilgisayarım veya Windows Gezgini'nde bir komut dosyasını sağ tıklatıp Özellikler' i tıklatarak ve sonra komut dosyası sekmesini tıklatarak da ayarlayabilirsiniz.

Tek tek komut dosyalarının özelliklerini ayarlamak için

  1. Windows Gezgini veya Bilgisayarım'da, özelliğini ayarlamak istediğiniz KomutDosyası sağ tıklatın ve sonra Özellikler' i tıklatın.
  2. Komut dosyası sekmesini tıklatın, komut dosyası Template'i işaret edip Tamamiçin kullanmak istediğiniz seçenekleri ayarlayın.
Not: özellik ayarları bir .wsh dosyası uzantılı bir dosya olarak kaydedilir. Örneğin, komut dosyasının dosya adı grafik.vbs ise, ayarlar grafik.wsh adlı bir metin dosyasına kaydedilir.

Bir .wsh dosyası, .ini dosyalarına benzer bir biçimde kullanan bir metin dosyasıdır. Bir .wsh dosyası, .wsh dosyasının ilişkili olduğu komut dosyasını tanımlayan bir [KomutDosyası] bölümü ve komut dosyası sekmesinde seçtiğiniz ayarlara karşılık gelen bir [Options] bölümüne içerir.

Bir .wsh dosyası eski 16-bit Windows ve MS-DOS tabanlı programları çalıştırmak için kullanılan .pif dosyalarıyla benzer. Bir çalıştırılabilir veya toplu iş dosyası gibi ele alınabilir. Örneğin, .wsh dosyasının dosyasını oluşturduğunuz Komutlarım.vbs'yi adlı bir komut dosyası varsa, Komutlarım.vbs'yi dosyasını Windows Gezgini'nde çift tıklatarak veya geçirerek dosyasını bir komut değişkeni olarak Cscript.exe veya Wscript.exe komut isteminde Komutlarım.wsh seçenekleri ile çalıştırabilirsiniz.


WSH hakkında ek bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/9bbdkx3k.aspx

Özellikler

Makale numarası: 232211 - Last Review: 19 Nisan 2014 Cumartesi - Gözden geçirme: 5.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows 2000 Server
  • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
  • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbmt KB232211 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 232211

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com