Jet 4.0 metin IISAM kullanıcıların sistem dosyalarına satır eklemesine izin veriyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 239471 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makale arşivlenmiştir. "Olduğu gibi" sunulmaktadır ve bundan sonra güncelleştirilmeyecektir.
Acemi kullanıcı: tek kullanıcılı bilgisayarlarda kullanıcı arabirimi hakkında bilgi gerektirir.

Bu makale yalnızca Microsoft Access veritabanı (.mdb) için geçerlidir.

Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Metin IISAM metin dosyalarının dosya adı uzantısını denetlemeden yönetmenize olanak verir. Okunamıyor veya sistem metin dosyasına yazılamıyor kullanılabilir olduğundan, bu olası güvenlik riski oluşturur.

Neden

Metin IISAM, veri tabloları biçimlenmiş metin dosyalarının içeriğini değiştirme olanağınız olur. Bu özellik, verileri farklı sistemlerde exchange kolaylaştırır.

Çözüm

Bu sorun, Jet hizmet paketinin en son sürümünde giderilmiştir. Bir programı metin IISAM yüklediğinde aşağıdaki kayıt defteri anahtarının dinamik olarak eklenir. Bu kayıt defteri anahtarı, bu tür bir güvenlik riski engeller:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Jet\4.0\Engines\Text\DisabledExtensions
Jet 4.0 veritabanı altyapısının en son sürümünü edinme hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
239114Nasıl yapılır:'ı Microsoft Jet 4.0 veritabanı altyapısı için en son hizmet paketini elde

Durum

Microsoft, bu makalenin başında listelenen Microsoft ürünlerinde bir sorun olduğunu onaylamıştır.

Daha fazla bilgi

Not: Jet40SP3.exe 11 Ekim 1999 güncelleştirildi. Daha önce bu güncelleştirmenin yüklediği ve güncelleştirilmiş olan mstext40.dll sağlanan daha sıkı güvenlik denetimi kullanmak istiyorsunuz, yüklü Mstext40.reg dosya çalıştırın. Mstext40.reg dosyasını çalıştırmak için <a0></a0>, sisteminizde dosyasını bulun ve çift tıklatın.

Birisinin sistem dosyalarının metin, Autoexec.bat, Config.sys, System.ini ve benzeri gibi herhangi bir değişiklik yapmak için metin IISAM kullandığında olası bir güvenlik riski olabilir.

Jet güncelleştirilmiş sürümünü yükledikten sonra yalnızca metin IISAM, metin dosyaları aşağıdaki uzantılardan ile güncelleştirmek için kullanmak üzere görebilirsiniz:
 • txt
 • CSV
 • SEKME
 • ASC
 • htm
 • html
"Çözüm" bölümünde listelenen kayıt defteri anahtarına eklenen bir varsayılan Uzantıları şunlardır. Kayıt defteri anahtarının değer verisi:
! txt, csv, sekme, asc'dir htm, html
Jet 4.0 SP3'ün ilk sürümde, metin IISAM, metin dosyaları aşağıdaki uzantılardan ile güncelleştirmek için kullanmak üzere yerleştirilmediğini olan:
 • bat
 • komut
 • ıni
 • sys
 • BİLGİ
 • vbs
 • js
Ilk sürüm olan Jet 4.0 SP3 ile "Çözüm" bölümünde listelenen kayıt defteri anahtarına eklenen bir varsayılan Uzantıları şunlardır. Kayıt defteri anahtarının değer verisi şuydu:
bat, cmd, ıni, sys, inf, vbs, js
Not: ilk sürüm olan Jet 4.0 SP3'te bir ünlem işaretinin (!) kullanımını sağlar. Değer verisini başında ünlem işareti koyduğunuzda, listelenen uzantılı dosyalar yalnızca değişiklik yapabilirsiniz. Değer verisi başında ünlem işareti koyun, listelenen bir uzantısı olan dosyaları değişiklik yapamazsınız. Jet 4.0 metin IISAM ile kayıt defteri anahtarının boş bir dizeye ayarlanamaz. Bu nedenle, sistem metin dosyalarını erişimi engellemek istiyorsanız, bir ikili dosya adı uzantısı için kayıt defteri anahtarını ayarlamanız gerekir. Örneğin, .exe kullanabilirsiniz.

Not: etkin uzantılardan biriyle yer almayan bir metin dosyası almaya çalışırken Microsoft Access kullanıcıları aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Güncelleştirme yapamazsınız. Veritabanı salt okunur özelliklidir.
Hatayı gidermek için <a0></a0>, dosya uzantısının etkin uzantısı türlerinden birini yeniden adlandırın veya DisabledExtensions, bu makaledeki yöntemleri kullanarak kayıt defteri anahtarını değiştirin.

Özellikler

Makale numarası: 239471 - Last Review: 23 Şubat 2014 Pazar - Gözden geçirme: 3.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Access 2000 Standard Edition
 • Access 4.0 için Microsoft Open Database Connectivity Sürücüsü
Anahtar Kelimeler: 
kbnosurvey kbarchive kbmt kbbug kbpending KB239471 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:239471

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com