Büyük Miktarda RAM Yüklüyken "Bellek Yetersiz" Hata İletileri

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 253912 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makale donanımla ilgili sorununuzu açıklamıyorsa, lütfen donanımla ilgili daha fazla makale görüntülemek üzere aşağıdaki Microsoft Web sitesine bakın:
http://support.microsoft.com/default.aspx/w98?sid=460
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Yukarıda listelenen Windows sürümlerinden birini çalıştıran bir bilgisayarda 512 megabayttan fazla (örneğin, 768 megabayt) fiziksel bellek (RAM) varsa, aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz:
 • Windows çalışırken bir MS-DOS oturumu (veya komut istemi ) açamayabilirsiniz. Bunu yapmaya çalıştığınızda aşağıdaki hata iletisi görüntülenebilir:
  Bu programı çalıştırmak için yeterli bellek yok.
  Bir veya daha fazla programdan çıkın ve yeniden deneyin.
 • Windows başlatılırken bilgisayar yanıt vermeyebilir (asılı kalabilir) veya durabilir ve aşağıdaki hata iletisi görüntülenebilir:
  Windows'un başlatmak için yeterli bellek yok. Bellekte çalışan programlardan bir veya daha fazlasından çıkıp ya da gereksiz yardımcı programları Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarınızdan kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Neden

Windows 32-bit korumalı mod önbellek sürücüsü (Vcache), Windows başlatıldığında bulunan RAM miktarına bağlı olarak en fazla önbellek boyutunu belirler. Ardından Vcache, gerektiğinde önbelleği istenilen boyuta artırabilmek amacıyla yeterli miktarda bellek adresini ayırır. Bu adresler, sistem alanı olarak bilinen 0xC0000000 - 0xFFFFFFFF (3 - 4 gigabayt) sanal adres aralığında ayrılır.

Çok miktarda RAM bulunan bilgisayarlarda, en büyük önbellek boyutu yeterince büyük olduğu için Vcache sistem alanındaki tüm adresleri kullanabilir ve dolayısıyla MS-DOS istemi açmak (yeni bir sanal makine oluşturmak) gibi diğer işlevler için sanal bellek adresi kalmayabilir.

ge‡ici ‡”zm

Bu soruna geçici bir çözüm için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
 • System.ini dosyasındaki MaxFileCache ayarını kullanarak, Vcache'in kullanabileceği en büyük bellek miktarını 512 megabayta (524.288 KB) veya daha küçük bir boyuta indirin. MaxFileCache ayarını kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  108079 32-Bit Dosya Erişiminde En Fazla Önbellek Boyutu (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Sistem Yapılandırması yardımcı programını kullanarak Windows'un kullandığı bellek miktarını 512 megabayt (MB) veya daha az bir boyutla sınırlayın.Sistem Yapılandırması yardımcı programını kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  181966 Sistem Yapılandırması Yardımcı Programı Gelişmiş Sorun Giderme Ayarları (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Bilgisayarınızda yüklü olan bellek miktarını 512 MB veya daha küçük bir boyuta indirin.

Durum

Microsoft bunun, bu makalenin başında listelenen Microsoft ürünlerinde bir sorun olduğunu onaylamıştır.

Daha fazla bilgi

Vcache dahili olarak en fazla 800 MB önbellek boyutu ile sınırlanmıştır.

Bu sorun, Gelişmiş Grafik Bağlantı Noktası (AGP) ekran bağdaştırıcıları ile daha sık oluşur; çünkü AGP aralığı da sistem alanındaki adreslerle eşleştirilir. Örneğin, Vcache en fazla önbellek boyutu olarak 800 MB kullanıyorsa ve bir AGP ekran bağdaştırıcısının eşlenmiş 128-MB aralığı varsa, bu sanal adres aralığını kullanması gereken diğer sistem kodu ve verileri için çok az adres alanı kalmaktadır.

Özellikler

Makale numarası: 253912 - Last Review: 9 Ağustos 2006 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Microsoft Windows Millennium Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
Anahtar Kelimeler: 
kbdiskmemory kberrmsg kbprb KB253912

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com