Při inovaci nebo instalaci systému Windows 2000 přes systém Windows 95, Windows 98 či Windows ME dochází k chybě "NTLDR nenalezen"

Překlady článku Překlady článku
ID článku: 255220 - Produkty, které se vztahují k tomuto článku.
Tento článek byl dříve publikován CZ255220
Tento článek určený pro systém Microsoft Windows XP naleznete pod číslem 314057.
Rozbalit všechny záložky | Minimalizovat všechny záložky

Příznaky

Při pokusu o instalaci systému Windows 2000 nebo inovaci systému Windows 95, Windows 98 či Microsoft Windows Millennium Edition (ME) na systém Windows 2000 dochází po prvním restartování k následující chybě:
NTLDR nenalezen
Restartujte libovolnou klávesou
K tomuto chování dochází pouze tehdy, pokud je systém Windows 95, Windows 98 či Windows ME nainstalovaný na velkokapacitní disk se systémem souborů FAT32.

Příčina

K tomuto chování dochází proto, že instalace systému Windows 95, Windows 98 či Windows ME byla nesprávně klonována na jednotku s jinou geometrií a zároveň jsou splněny následující podmínky:
 • Systémový/spouštěcí oddíl je naformátovaný se systémem souborů FAT32.
 • Počítač se spouští pomocí rozšíření přerušení INT-13 (oddíl větší než 7,8 gigabajtů a hodnota identifikátoru System ID v tabulce oddílů je 0C).
 • Hodnota Hlavičky (strany) v záznamu FAT32 BIOS Parameter Block (BPB) je nepřesná, protože se neshoduje s geometrií fyzického disku.
Spouštěcí kód systému Windows 95, Windows 98 a Windows ME ignoruje hodnotu počtu hlaviček v záznamu BPB a umožní spuštění počítače i v případě, že je neplatná. Spouštěcí kód systému Windows 2000 tuto hodnotu používá a pokud není správná, spuštění systému se nezdaří.

Řešení

Tyto potíže odstraníte nastavením správné hodnoty Hlavičky (strany) v záznamu FAT32 BPB. Nejjednodušším způsobem je aktualizovat obsah tohoto pole přepsáním spouštěcího kódu systému Windows 95, Windows 98 či Windows ME pomocí následujících pokynů:
 1. Restartujte počítač ze spouštěcí diskety systému Windows 95, Windows 98 či Windows ME, která obsahuje soubor Sys.com.
 2. Na příkazovém řádku zadejte příkaz sys c: . Tento příkaz přepíše spouštěcí kód systému Windows 95, Windows 98 či Windows ME správným záznamem BPB. Pokud je tato operace úspěšná, přejděte ke kroku 3.

  Pokud používáte systém Windows ME a dojde k chybě "Nelze nalézt systémový soubor ve standardním umístění na jednotce C:", znamená to, že některé ze souborů instalace systému Windows ME byly odebrány. Pomocí následujících pokynů znovu zkopírujte správné soubory na jednotku tak, aby je příkaz sys mohl používat:
  1. Zadáním následujících příkazů přejděte na příkazovém řádku do složky c:\Windows:
   c:
   cd\windows
   Poznámka : Pokud je systém Windows nainstalovaný do jiného adresáře, musíte výše uvedený příkaz příslušně upravit.
  2. Zadáním následujícího příkazu se pokuste přejít do adresáře Command:
   cd command
   Pokud se zobrazí chyba, že zadaná cesta nebyla nalezena, zadáním následujícího příkazu ji vytvořte a poté opakujte výše uvedený příkaz:
   md command
  3. Zadáním následujícího příkazu přejděte do složky EBD:
   cd ebd
   Pokud se zobrazí chyba, že zadaná cesta nebyla nalezena, zadáním následujícího příkazu ji vytvořte a poté opakujte výše uvedený příkaz:
   md ebd
  4. Ve složce EBD zkopírujte zadáním následujících příkazů soubor io.sys z kořenového adresáře pevného disku a přejmenujte jej na winboot.sys. Tento soubor je požadovaný programem sys.com k přenesení systému:
   attrib -s -h -r c:\io.sys
   copy c:\io.sys winboot.sys
  5. Poté přejděte zpět na jednotku A: a zadáním následujících příkazů přeneste na jednotku C: systém:
   a:
   sys c:
 3. Restartujte počítač do systému Windows 95, Windows 98 či Windows ME a poté se znovu pokuste o instalaci či inovaci na systém Windows 2000.

  Poznámka : Případně můžete po zadání příkazu sys c: spustit Konzolu pro zotavení a poté pomocí příkazu fixboot přepsat spouštěcí kód systému Windows 2000. Tento krok obvykle umožní pokračovat v původní instalaci.

Prohlášení

Společnost Microsoft potvrzuje, že jde o chybu v produktu uvedeném na začátku tohoto článku.

Vlastnosti

ID článku: 255220 - Poslední aktualizace: 31. března 2006 - Revize: 3.1
Informace v tomto článku jsou určeny pro produkt:
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
Klíčová slova: 
kbqfe kbhotfixserver kbenv kberrmsg kbprb kbsetup KB255220

Dejte nám zpětnou vazbu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com