Grafik kullanıcı arabiriminde FSMO rolleri nasıl görüntülenir ve aktarılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 255690 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Bir Windows 2000 ormanında beş tane Esnek Tek Yönetici İşlemleri (FSMO) rolü vardır. Windows 2000'de bir FSMO rolünü aktarmanın iki yolu bulunur. Bu makalede beş FSMO rolünün tümünün Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileşenleri kullanılarak nasıl aktarılacağı anlatılmaktadır. Beş FSMO rolü şunlardır:
 • Şema Yöneticisi - Her orman için bir yönetici rol sahibi. Şema yöneticisi FSMO rolü sahibi, dizin şemasında güncelleştirme yapmaktan sorumlu etki alanı denetleyicisidir.
 • Etki Alanı Adlandırma Yöneticisi - Her orman için bir yönetici rol sahibi. Etki alanı adlandırma yöneticisi FSMO rolü sahibi, dizinin orman genelindeki etki alanı ad alanında değişik yapmaktan sorumlu DC'dir.
 • Altyapı Yöneticisi - Her etki alanı için bir yönetici rol sahibi. Altyapı FSMO rolü sahibi, bir nesnenin etki alanları arasındaki nesne başvurusunda kullanılan SID'sini ve ayırt edici adını güncelleştirmekten sorumlu olan DC'dir.
 • RID Yöneticisi - Her etki alanı için bir yönetici rol sahibi. RID yöneticisi FSMO rolü sahibi, belirli bir etki alanındaki tüm DC'lerden gelen RID Havuzu isteklerini işlemekten sorumlu tek DC'dir.
 • PDC Öykünücüsü - Her etki alanı için bir yönetici rol sahibi. PDC öykünücüsü FSMO rolü sahibi, kendini önceki sürüm iş istasyonlarına, üye sunuculara ve etki alanı denetleyicilerine birincil etki alanı denetleyicisi (PDC) olarak tanıtan bir Windows 2000 DC'sidir. Aynı zamanda Etki Alanı Tarayıcısı olup parola uyuşmazlıklarını da işler.
Windows 2000'deki FSMO rolleri hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
197132 Windows 2000 Active Directory FSMO rolleri
Not Bu makaledeki adımları başarıyla gerçekleştirmek için Enterprise Administrators (Kuruluş Yöneticileri) grubunun bir üyesi olmanız gerekir.

FSMO Rollerini MMC Araçlarıyla Aktarma

Windows 2000'de FSMO rollerinin beşini de MMC aracıyla aktarabilirsiniz. Aktarma işleminin başarılı olması için her iki bilgisayarın da çevrimiçi olması gerekir. Bir bilgisayar artık yoksa, rolün zaptedilmesi gerekir. Bir rolü zaptetmek için Ntdsutil adlı bir yardımcı program kullanmanız gerekir. Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
255504 FSMO rollerini bir etki alanı denetleyicisine aktarmak veya almak için Ntdsutil.exe'yi kullanma

Etki Alanına Özel Rolleri Aktarma: RID, PDC ve Altyapı Yöneticisi

 1. Başlat'ı tıklatın, Programlar'ın üzerine gidin, Yönetimsel Araçlar'ın üzerine gidin ve sonra Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları'nı tıklatın.
 2. Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları'nın yanındaki simgeyi sağ tıklatın ve sonra Etki Alanı Denetleyicisine Bağlan'ı tıklatın.NOT: Rolü aktarmak istediğiniz etki alanı denetleyicisinde değilseniz, bu adımı gerçekleştirmeniz gerekir Rolünü aktarmak istediğiniz etki alanı denetleyicisine bağlıysanız gerekli değildir.

 3. Yeni rol sahibi olacak etki alanı denetleyicisini tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 4. Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları'nı sağ tıklatın ve sonra İşlem Yöneticileri'ni tıklatın.
 5. İşlemler Yöneticisini Değiştir iletişim kutusunda, aktarmak istediğiniz role uygun sekmeyi (RID, PDC veya Altyapı) tıklatın.
 6. İşlemler Yöneticisini Değiştir iletişim kutusunda Değiştir'i tıklatın.
 7. Rolü aktarmak istediğinizi onaylamak için Tamam'ı tıklatın.
 8. Tamam'ı tıklatın.
 9. İletişim kutusunu kapatmak için İptal'i tıklatın.

Etki Alanı Adlandırma Yöneticisi Rolünü Aktarma

 1. Başlat'ı tıklatın, Programlar'ın üzerine gidin, Yönetimsel Araçlar'ın üzerine gidin ve sonra Active Directory Etki Alanları ve Güvenler'i tıklatın.
 2. Active Directory Etki Alanları ve Güvenler simgesini sağ tıklatın ve Etki Alanı Denetleyicisine Bağlan'ı tıklatın.NOT: Rolü aktarmak istediğiniz etki alanı denetleyicisinde değilseniz, bu adımı gerçekleştirmeniz gerekir Rolünü aktarmak istediğiniz etki alanı denetleyicisine bağlıysanız gerekli değildir.

 3. Yeni rol sahibi olacak etki alanı denetleyicisini tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 4. Active Directory Etki Alanları ve Güvenler'i sağ tıklatın ve sonra İşlem Yöneticileri'ni tıklatın.
 5. İşlem Yöneticisini Değiştir iletişim kutusunda Değiştir'i tıklatın.
 6. Rolü aktarmak istediğinizi onaylamak için Tamam'ı tıklatın.
 7. Tamam'ı tıklatın.
 8. İletişim kutusunu kapatmak için İptal'i tıklatın.

Şema Yöneticisi Rolünü Aktarma

Rolü aktarmak için Şema Yöneticisi aracını kullanabilirsiniz. Ancak, Şema aracının bir MMC ek bileşeni olarak kullanılabilmesi için Schmmgmt.dll dinamik bağlantı kitaplığının kaydettirilmesi gerekir.

Şema Aracını Kaydettirme

 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
 2. Regsvr32 schmmgmt.dll yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın. Kaydın başarılı olduğunu belirten bir ileti görüntülenmesi gerekir.

Şema Yöneticisi Rolünü Aktarma

 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, mmc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Konsol menüsünde, Ek Bileşen Ekle/Kaldır'ı tıklatın.
 3. Ekle'yi tıklatın.
 4. Active Directory Şeması'nı tıklatın.
 5. Ekle'yi tıklatın.
 6. Tek Başına Ek Bileşen Ekle iletişim kutusunu kapatmak için Kapat'ı tıklatın.
 7. Ek bileşeni konsola eklemek için Tamam'ı tıklatın.
 8. Active Directory Şeması simgesini sağ tıklatın ve sonra Etki Alanı Denetleyicisini Değiştir'ı tıklatın.NOT: Rolü aktarmak istediğiniz etki alanı denetleyicisinde değilseniz, bu adımı gerçekleştirmeniz gerekir Rolünü aktarmak istediğiniz etki alanı denetleyicisine bağlıysanız gerekli değildir.

 9. Etki Alanı Denetleyicisi Belirt'i tıklatın, yeni rol sahibi olacak etki alanı denetleyicisinin adını yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 10. Active Directory Şeması'nı sağ tıklatın ve sonra İşlem Yöneticileri'ni tıklatın.
 11. Şema Yöneticisini Değiştir iletişim kutusunda Değiştir'i tıklatın.
 12. Tamam'ı tıklatın.
 13. Tamam'ı tıklatın.
 14. İletişim kutusunu kapatmak için İptal'i tıklatın.

Referanslar

İlgili bir konu hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
324801 Windows Server 2003'te FSMO rolleri nasıl görüntülenir ve aktarılır

Özellikler

Makale numarası: 255690 - Last Review: 17 Mayıs 2006 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.1
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Datacenter Server
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbhowtomaster KB255690

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com