Sabit Diski Bölümlemek veya Yeniden Bölümlemek için Fdisk Aracını ve Format Aracını Kullanma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 255867 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Fdisk ve Format araçları ve bu araçların, bir sabit diski bölümlemek veya yeniden bölümlemek için nasıl kullanılacakları açıklanmaktadır.

Daha fazla bilgi

Fdisk ve Format Araçlarını Kullanma

İşletim sisteminizi yüklemeden önce, ilk olarak bilgisayarınızda sabit diskte (disk 1) birincil bölüm oluşturmalı ve sonra bu bölüm üzerinde bir dosya sistemi biçimlendirmelisiniz. Fdisk aracı bir sabit disk hazırlamak (bölümlemek) üzere kullanabileceğiniz MS-DOS-tabanlı bir araçtır. Fdisk aracını sabit diskte bölümler oluşturmak, bölümleri silmek, değiştirmek ya da mevcut bölümleri görüntülemek için kullanabilirsiniz ve sonra sabit diskte ayrılan her alana (birincil bölüm, uzatılmış bölüm ya da mantıksal sürücü) bir sürücü harfi atanır. Disk 1 bir uzatılmış bölüm içerebilir ve ikinci bir sabit disk birincil ya da uzatılmış bir bölüm içerebilir. Uzatılmış bir bölüm bir ya da daha fazla mantıksal MS-DOS sürücüsü içerebilir.

Fdisk aracını sabit diskinizi bölümlemek için kullandıktan sonra, bu bölümleri bir dosya sistemiyle biçimlendirmek için Format aracını kullanın. Dosya Ayırma Tablosu (FAT) dosya sistemi sabit diskin veri kabul etmesini, saklamasını ve almasını sağlar. Windows 95 OEM Service Release 2 (OSR2), Windows 98, Windows 98 İkinci Sürüm, Windows Millennium Edition (Me) ve Windows 2000, FAT16 ve FAT32 dosya sistemlerini destekler. Fdisk aracını 512 megabayttan (MB) büyük bir sabit disk üzerinde çalıştırırsanız, aşağıdaki dosya sistemlerinden birini seçmeniz istenir:
 • FAT16: Bu dosya sisteminde ayrılmış her alan ya da sürücü harfi için en fazla 2 gigabayt (GB) kullanılır. Örneğin, FAT16 dosya sistemini kullanırsanız ve 6 GB büyüklüğünde bir sabit diskiniz varsa, her biri 2 GB ayrılmış alana sahip üç sürücü harfiniz (C, D ve E) olabilir.FAT16 dosya sistemi hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
  118335 FAT16 Dosya Sistemi Kullanılarak Elde Edilebilecek En Fazla Bölüm Boyutu
 • FAT32: Bu dosya sistemi boyutu 2 terabayta kadar olan dürücüleri destekler ve dosyaları sabit diskte FAT16 dosya sisteminin sakladığından daha küçük bölümlerde saklar. Bu sabit diskte daha fazla boş alan oluşturur. FAT32 dosya sistemi, 512 MB'den küçük sürücüleri desteklemez.FAT32 dosya sistemi hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
  154997 FAT32 Dosya Sisteminin Açıklaması
Fdisk ve format komutlarını çalıştırdığınızda, Ana Önyükleme Kaydı (MBR) ve dosya ayırma tabloları oluşturulur. MBR ve dosya ayırma tabloları sabit diskin veri kabul etmesini, saklamasını ve almasını sağlayan gerekli disk geometrisini saklar. MS-DOS bölümleme ve sabit disk geometrisine genel bakış hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
69912 MS-DOS Bölümleme Özeti


Fdisk ve Format Araçlarını Kullanmadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Önemli Noktalar

Fdisk ve Format araçlarını kullanmadan önce aşağıdaki soruları göz önüne alın:
 • Sabit disk yeni mi? Değilse ikinci soruya bakın.
  • Sabit disk bilgisayarınızdaki tek sabit disk mi (ana) ya da bu sabit disk ikinci bir sabit disk mi (bağımlı)?
  • Sabit diski üreticinin yönergelerine uygun olarak hazırladınız mı? Anahtarları ve kablolamayı sabit diskin rolüne göre (ana veya bağımlı) ayarlamak önemlidir.
  • Temel giriş/çıkış sisteminizi, (BIOS) sabit diski ya da ikinci sabit diski desteklediğinden emin olmak için denetlediniz mi? Etmediyseniz, ana kartınızla birlikte gelen belgelere bakın veya üreticiyle bağlantı kurun. Genelde, BIOS'un sürücüyü otomatik olarak yapılandıran bir sabit diski otomatik algılama ayarı vardır, ancak devam etmeden önce bunu doğrulamanız gerekir.
  • Ne tür bir dosya sistemi kullanmak istiyorsunuz? FAT16 veya FAT32 dosya sistemlerinden birini kullanabilirsiniz. Hangi dosya sistemini kullanmak istediğinizden emin değilseniz, Microsoft Bilgi Bankası'nda bulunan aşağıdaki makalelere bakın:
   118335 FAT16 Dosya Sistemi Kullanılarak Elde Edilebilecek En Fazla Bölüm Boyutu
   154997 FAT32 Dosya Sisteminin Açıklaması
 • Sabit diskte veri bulunuyor mu?
  • Önemli verilerinizin tümünü yedeklediniz mi? Yedeklemediyseniz, ilerlemeden önce verilerinizi yedekleyin. Fdisk komutunu bir bölüm oluşturmak, silmek veya değiştirmek için çalıştırdığınızda, bu bölümdeki tüm veriler kalıcı olarak silinir. Geçerli bölüm bilgilerini, verilerinizi silmeden görüntüleyebileceğinizi unutmayın.

   MSBackup yardımcı programını yükleme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
   152561 Microsoft Backup'ı Yükleme
   Bu yardımcı programın kullanımıyla ilgili ek bilgi için, MSBackup yardımcı programındaki Yardım dosyasına bakın. MSBackup yardımcı programını çıkarılabilir bir ortam aygıtıyla kullanmak istiyorsanız, Microsoft Knowledge Base'de bulunan aşağıdaki makaleye bakın:
   188575 Microsoft Backup Kullanılarak Çıkarılabilir Ortam Cihazına Yedekleme Yapma
   Windows Me'nin bir yedekleme yardımcı programı içermediğini unutmayın.
  • Sabit diskte bir sürücü yer paylaşımı veya bir disk yönetimi programı var mı? Bilgisayarınız büyük sabit disk desteğini etkinleştirmek için sürücü yer paylaşımı yazılımı kullanıyorsa, Fdisk aracını yazılım üreticisine danışmadan kullanamayın. Emin değilseniz, ilerlemeden önce aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın veya yazılım üreticisiyle bağlantı kurun:
   186057 Sürücü Yer Paylaşımı Programının Windows'da Yüklü Olduğu Nasıl Belirlenir?
  • Yazılımınızı tekrar yüklemek için ihtiyacınız olan disketleriniz veya CD-ROM'larınız var mı? Yazılımınız olduğundan emin olun, böylece sürücünüzü bölümledikten ve biçimlendirdikten sonra programlarınızı yeniden yükleyebilirsiniz. Bir program için bir güncelleştirme satın aldıysanız, özgün programın tam sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Bir çok program güncelleştirmesi, güncelleştirilmiş ürünü yükleyebilmeniz için önce bir uyumluluk denetimi gerektirir. Özgün CD-ROM'ları veya disketleri bulamıyorsanız, devam etmeden önce yazılım üreticisiyle bağlantı kurun.
  • Güncel aygıt sürücülerinin biçimlendirmek ve bölümlemek istediğiniz sürücüden başka bir cihaz üzerinde yedeği var mı? Çevre birimi cihazlarınız (örneğin modemler, yazıcılar ve bunlar gibi) için güncelleştirilmiş cihaz sürücüsü yüklediyseniz, yeni sürücüyü biçimlendirmek ve bölümlemek üzere olduğunuz sürücüden başka bir cihaz üzerine yedeklediğinizden emin olun, böylece işletim sisteminizi yükledikten sonra sürücüyü tekrar yükleyebilirsiniz.
 • Birden çok uzatılmış bölümü tek bir uzatılmış bölümde birleştirmek istiyor musunuz? İstiyorsanız, bu makalede bulunan "Bir Sabit Diskteki Uzatılmış Bölümler ve Mantıksal Sürücüler Nasıl Yeniden Bölümlenir ve Biçimlendirilir" bölümüne bakın.
 • Başlangıç disketiniz var mı? Windows 95, Windows 98, Windows 98 İkinci Sürüm ve Windows Me kurulum sırasında bir Başlangıç disketi oluşturmanızı ister. Başlangıç disketiniz yoksa:
  1. Disket sürücüsüne (A sürücüsü) boş bir disket yerleştirin.
  2. Başlat'ı tıklatın, Ayarlar'ın üzerine gelin, Denetim Masası'nı tıklatın ve sonra Program Ekle/Kaldır'ı tıklatın..
  3. Başlangıç Disketi sekmesindeki Disket Oluştur'a tıklayın.
  4. Başlangıç disketini oluşturduktan sonra test etmeniz gerekir. Başlangıç disketini sınamak için disket sürücüye takın ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows 98 tabanlı bir bilgisayar kullanıyorsanız, Başlangıç menüsü görüntülenir. Windows 95 tabanlı bir bilgisayar kullanıyorsanız, bir komut istemi görüntülenir.
 • Gerçek mod CD-ROM desteğine ihtiyacınız var mı? Bazı CD-ROM sürücüleri Gerçek Mod aygıt sürücüleri gerektirir. Bilgisayarınızda Windows 98 kullanmayı planlıyorsanız, Başlangıç disketi Windows 98 Başlangıç disketinden önyükledikten sonra CD-ROM sürücülerini etkinleştirebilen genel, Gerçek mod ATAPI CD-ROM ve Küçük Bilgisayar Sistemi Arabirimi (SCSI) sürücüleri içerir. Bu CD-ROM sürücülerin tüm CD-ROM sürücüleri ile çalışmayabileceğini unutmayın, CD-ROM sürücünüzde bulunan Gerçek mod CD-ROM sürücüleri kullanılamadığında yedek olarak çalışabilirler.

  NOT: Windows 98 Başlangıç disketinizi takıp bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız, CD-ROM sürücünüzün sürücü harfini (Başlangıç disketi tarafından bir rastgele erişim belleği (RAM) sürücüsü oluşturulduğu için, çoğunlukla sürücü harfinin genelde varolduğundan bir sonraki sürücü harfi) değiştiremeyebilirsiniz, çünkü bu sürücüler CD-ROM sürücünüzle çalışmaz. Donanımınızla birlikte verilen belgelere bakın veya CD-ROM cihaz sürücülerini elde etmek için donanım üreticinizle bağlantı kurun.


Bir Ana Sabit Diski Bölümleme ve Biçimlendirme

ÖNEMLİ: Aşağıdaki adımları boş olmayan bir sabit disk üzerinde kullanırsanız, bu sabit diskteki tüm veriler kalıcı olarak silinir.

Bir Ana Sabit Disk Nasıl Bölümlenir

Bir ana sabit diski bölümlemek için, fdisk komutunu çalıştırın:
 1. Disket sürücüye Başlangıç disketini takın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra işletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın. Windows 98, Windows 98 İkinci Sürüm veya Windows Me Başlangıç disketi için:

  1. Microsoft Windows 98 Başlangıç menüsü görüntülendiğinde, Bilgisayarı CD-ROM desteği olmadan başlat menü seçeneğini belirleyin ve sonra ENTER'a basın.
  2. Komut isteminde fdisk yazın ve sonra ENTER'a basın.
  3. 2. adıma gidin.
  Windows 95 Başlangıç disketi için:

  1. Komut isteminde fdisk yazın ve sonra ENTER'a basın.
  2. 2. adıma gidin.
 2. Sabit diskiniz 512 MB'tan büyükse, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Bilgisayarınızın 512 MB'tan büyük bir diski var. Windows'un bu sürümü, büyük sürücülerde disk alanının daha verimli kullanılmasını sağlayan ve 2 GB'tan büyük disklerin tek bir sürücü gibi biçimlendirilmesini sağlayan büyük diskler için geliştirilmiş destek içerir.

  ÖNEMLİ: Büyük disk desteğini etkinleştirir ve bu diskte herhangi bir yeni sürücü oluşturursanız, çalışan diğer sistemleri, Windows 95 ve Windows NT sürümlerini ve Windows ile MS-DOS'un önceki sürümlerini kullanarak yeni sürücüye erişemezsiniz. Ek olarak, özel olarak FAT32 dosya sistemi için tasarlanmamış disk yardımcı programları bu diskle çalışamayacaktır. Bu diske diğer işletim sistemleri veya eski disk yardımcı programları ile erişmeniz gerekiyorsa, büyük sürücü desteğini etkinleştirmeyin.

  Büyük disk desteğini etkinleştirmek istiyor musunuz?
  FAT32 dosya sistemini kullanmak istiyorsanız, E'ye basın ve sonra ENTER'a basın. FAT16 dosya sistemini kullanmak istiyorsanız, H'ye ve sonra ENTER tuşuna basın.FAT32 ve FAT16 dosya sistemleri hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
  118335 FAT16 Dosya Sistemi Kullanılarak Elde Edilebilecek En Fazla Bölüm Boyutu
  154997 FAT32 Dosya Sisteminin Açıklaması
 3. ENTER tuşuna bastıktan sonra, Fdisk Seçenekler menüsü görüntülenir:
  1. DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur
  2. Etkin bölümü ayarla
  3. Bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsünü sil
  4. Bölüm bilgilerini göster
  5. Geçerli sabit disk sürücüsünü değiştir
  5. seçeneğin sadece bilgisayarınızda iki fiziksel sabit disk varsa kullanılabileceğini unutmayın.
 4. 1'e basarak DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur menü seçeneğini belirleyin ve sonra ENTER tuşuna basın.
 5. 1'e basıp Birincil DOS Bölümü oluştur menü seçeneğini belirleyin ve sonra ENTER tuşuna basın.
 6. ENTER tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Birincil DOS bölümü için kullanılabilecek en fazla alanı kullanmak istiyor musunuz?
  Bu iletiyi aldıktan sonra, seçtiğiniz dosya sistemine bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden birini seçin.

  FAT32 Dosya Sistemi için:

  1. FAT32 dosya sistemi için E'ye bastıysanız (2. adımda) ve sabit diskteki tüm alanın C sürücüsüne atanmasını istiyorsanız, E'ye ve ardından ENTER'a basın.
  2. ESC'ye basın ve sonra Fdisk aracından çıkmak ve komut istemine dönmek için ESC'ye basın.
  3. 7. adıma gidin.

  FAT16 Dosya Sistemi için:

  FAT16 dosya sistemi için H'ye bastıysanız (2. adımda), bölümleme boyutu için varsayılan 2 GB boyutunu seçebilirsiniz veya bölüm boyutunu özelleştirebilirsiniz.

  Varsayılan bölüm boyutunu kabul etmek için:

  1. Sabit diskteki ilk 2 GB'ın C sürücüsüne atanmasını istiyorsanız, E'ye ve ardından ENTER'a basın.
  2. Seçenekler menüsüne dönmek için ESC'ye basın ve sonra aşağıdaki "Bölüm boyutunu özelleştirmek için" bölümündeki d adımına bakın.
  Bölüm boyutunu özelleştirmek için:

  1. Sabit diskteki bölümlerin (sürücü harflerinin) boyutunu özelleştirmek istiyorsanız, H'ye ve ardından ENTER'a basın.
  2. Birincil bölüm için istediğiniz boyutu MB veya disk alanı yüzdesi olarak yazabileceğiniz bir iletişim kutusu görüntülenir. Microsoft'un, Windows 98 veya Windows Me çalışan bilgisayarlar için birincil bölümü en az 500 MB boyutunda yapmanızı önerdiğini unutmayın. Oluşturmak istediğiniz bölüm boyutunu yazın ve sonra ENTER'a basın.
  3. Seçenekler menüsüne dönmek için ESC'ye basın.
  4. Sabit diskteki ek alana sürücü harfleri atamak için, 1'e ve ardından ENTER'a basın.
  5. Uzatılmış DOS Bölümü Oluştur menü seçeneğini belirlemek için 2'ye basın ve ardından ENTER'a basın.
  6. Uzatılmış bölüm için kullanılabilen en büyük alanı görüntüleyen bir iletişim kutusu görürsünüz. Bölüm boyutunu ayarlayabilir veya varsayılan boyutu kullanabilirsiniz. Varsayılan en büyük alanın önerildiğini unutmayın, ancak alanı birden fazla sürücü harflerini arasında bölebilirsiniz. İstediğiniz alan miktarını yazın, ENTER'a ve ardından ESC'ye basın.
  7. Uzatılmış DOS Bölümü içinde Mantıksal DOS Sürücüsü Oluştur menüsü görüntülenir. Kalan sabit disk alanını ek sürücü harflerine atamak için kullanabileceğiniz menü budur. Mantıksal sürücü boyutunu MBayt veya disk alanının yüzdesi (%) olarak girin kutusuna sonraki sürücü harfine atamak istediğiniz alan miktarını yazın ve ENTER tuşuna basın.
  8. Oluşturduğunuz sürücü harfini ve bu sürücüdeki alan miktarını listeleyen bir tablo görüntülenir. Sabit diskte boş alan varsa, tablonun altına doğru görüntülenir. Aşağıdaki iletiyi alana kadar e'den g'ye kadar olan adımları yineleyin:
   Uzatılmış DOS Bölümündeki tüm kullanılabilir alan yerel sürücülere atandı.
  9. Bu iletiyi aldıktan sonra, Seçenekler menüsüne dönmek için ENTER'a basın.
  10. Önyükleme yapmak istediğiniz bölümü (çoğunlukla C) etkinleştirmek için, Etkin bölümü ayarla menü seçeneğini belirlemek üzere 2'ye basın ve sonra ENTER'a basın.
  11. Aşağıdaki iletiyi aldığınızda 1'e basın ve sonra ENTER'a basın:
   Etkinleştirmek istediğiniz bölüm numarasını girin.
  12. ESC'ye basın ve sonra Fdisk aracından çıkmak ve komut istemine dönmek için ESC'ye basın, sonra bu makalede aşağıdaki "Bir Sabit Diski Biçimlendirme" bölümüne bakın.

Bir Sabit Diski Biçimlendirme

Bölümleri oluşturduktan sonra biçimlendirmeniz gerekir:
 1. Bilgisayarınızı disket sürücüsündeki Başlangıç disketiyle yeniden başlatın.

  NOT: Windows 95 Başlangıç disketi kullanıyorsanız, bir komut istemi görüntülenir ve 2. adıma atlayabilirsiniz. Windows 98, Windows 98 İkinci Sürüm veya Windows Me Başlangıç disketi kullanıyorsanız, Windows 98 Başlangıç menüsü görüntülendiğinde Bilgisayarı CD-ROM desteği olmadan başlat menü seçeneğini seçin.
 2. Bir komut istemi görüntülendiğinde, format c: /s yazın ve ENTER tuşuna basın. Bu komut sistem dosyalarını aktarır ve sadece C sürücüsünü (veya "etkin" sürücünüzü) biçimlendirdiğinizde kullanılmalıdır. Tüm diğer bölümler için, format sürücü: yazın (burada sürücü, biçimlendirmek istediğiniz bölümün harfidir).

  NOT: "Hatalı komut" veya "Hatalı dosya adı" hata iletisi alırsanız, Format.com aracını önyükleme diskinize açmanız gerekebilir. Bunu yapmak için, aşağıdaki komutu komut isteminde yazın ve sonra ENTER'a basın:
  extract ebd.cab format.com
  Format.com aracını önyükleme diskinize ayıkladıktan sonra, etkin bölümünüzü biçimlendirmek için komut istemine format c: /s yazın veya etkin bölümünüz olmayan bir bölümü biçimlendirmek için format sürücü: yazın.
 3. Format.com aracını başarıyla çalıştırdığınızda, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  UYARI, TAŞINAMAZ C: DİSK SÜRÜCÜSÜ ÜSTÜNDEKİ TÜM VERİ KAYBOLACAK!
  Biçimlendirme devam etsin mi?
 4. C sürücüsünü biçimlendirmek için E'ye ve ardından ENTER'a basın.
 5. Biçimlendirme yordamı tamamlandığında, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Birim etiketi (11 karakter, boş bırakmak için ENTER)?
  NOT: Bu, sürücü için bir ad yazmak üzere kullanabileceğiniz isteğe bağlı bir özelliktir. Sürücü için 11 karakterlik bir ad yazabilir veya ENTER'a basarak boş bırakabilirsiniz.
Uzatılmış bölümü ve mantıksal sürücüleri yeniden bölümleme hakkında bilgi için, bu makalenin "Bir Sabit Diskin Uzatılmış Bölümü ve Mantıksal Sürücüleri Nasıl Yeniden Bölümlenir ve Biçimlendirilir" bölümüne bakın.

Bir Bağımlı Sabit Diski Yeniden Bölümleme ve Biçimlendirme

Bir Bağımlı Sabit Diski Yeniden Bölümleme

Bilgisayarınıza ikinci bir sabit disk (bağımlı sürücü) eklemek istiyorsanız, ilk önce hem ana (özgün) hem de bağımlı (yeni sürücü) üzerindeki anahtarların üreticinin yönergelerine göre ayarlandığından emin olun, böylece bilgisayarınız sabit diskleri algılayabilir. Donanımınızın doğru takıldığından emin olun ve sonra aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat'a tıklayın, Çalıştır'a gidin ve ardından command yazın (cmd komutunun sadece Windows 2000 tabanlı bilgisayarlarda çalıştığını unutmayın).
 2. Komut isteminde fdisk yazın ve sonra ENTER'a basın. Aşağıdaki menü görüntülenir:
  1. DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur
  2. Etkin bölümü ayarla
  3. Bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsünü sil
  4. Bölüm bilgilerini göster
  5. Geçerli sabit disk sürücüsünü değiştir
  Menü seçeneği 5'in sadece bilgisayarınızda iki fiziksel sabit disk varsa kullanılabileceğini unutmayın.
 3. 5'e basın ve sonra ENTER'a basın. Bunu yaptığınızda, seçim 1. fiziksel diskten (ana) 2. fiziksel diske (bağımlı) geçer.
 4. DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur menü seçeneğini belirlemek için 1'e basın, ENTER'a basın, Uzatılmış DOS Bölümü oluştur menü seçeneğini belirlemek için 2'ye basın ve sonra ENTER'a basın. Bağımlı sürücünüzü bir uzatılmış MS-DOS bölümü yaptığınızda, sürücü harfleriniz değişmez. Örneğin, ilk sürücü C ve D bölümlerini içeriyorsa, bağımlı sürücünüzü uzatılmış sürücü olarak ayarlamazsanız bağımlı sürücü D olur. Bu adımı atlar ve bağımlı sürücü için birincil bir MS-DOS bölümü oluşturursanız, yeni sürücü D sürücüsü olur ve önceden D olan sürücü E sürücüsü olur.
 5. Bağımlı sürücüyü, başka mantıksal sürücüler oluşturmak için, özgün ana sürücüde yaptığınız gibi bölümleyebilirsiniz. Bilgisayarınız yeni sürücüyü algılayamazsa, sürücü'nün bilgisayardaki son sürücü (CD-ROM sürücüsü dahil) harfinden sonra gelen bir harf olduğu aşağıdaki satırı Config.sys dosyanıza eklemeniz gerekebilir:
  lastdrive=sürücü
 6. Fdisk aracını kullanmayı bitirdikten sonra, yeni bölümleri kullanabilmek için bu bölümleri biçimlendirin. Fdisk aracından çıkmak için ESC'ye bastıktan sonra, Windows'u başlatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bir Bağımlı Sabit Diski Biçimlendirme

Yeni bölümünüzü veya bölümlerinizi biçimlendirmek için, dosya sisteminize göre aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın. FAT16 dosya sistemi için:
 1. Bilgisayarım'a çift tıklayın, yeni oluşturduğunuz bölüme sağ tıklayın, Biçimlendir'e tıklayın, Tam'a tıklayın ve ardından Başlat'a tıklayın.
 2. Biçimlendirme yordamı tamamlandıktan sonra, iletişim kutusunu kapatmak için Tamam'a tıklayın.
FAT32 dosya sistemi için:
 1. Başlat'a tıklayın, sırasıyla Programlar'ın, Donatılar'ın ve Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Sürücü Dönüştürücüsü (FAT32) öğesine ve ardından İleri'ye tıklayın.
 2. Sürücüler kutusunda, FAT32 dosya sistemine dönüştürmek istediğiniz sürücüye tıklayın.
 3. İleri'ye ve sonra Tamam'a tıklayın.
 4. İleri'ye tıklayın, İleri'ye tıklayın ve ardından yine İleri'ye tıklayın.
 5. Dönüştürme yordamı tamamlandığında, Son'a tıklayın.
NOT: C sürücüsünü kurarken kullandığınız /s anahtarını kullanmayın. Tüm yapmanız gereken sürücüyü veya sürücüleri kullanabilmek üzere biçimlendirmektir (örneğin iki yeni sürücü harfi oluşturduysanız, her iki sürücüyü de biçimlendirmeniz gerekir).

Uzatılmış bölümü ve mantıksal sürücüleri yeniden bölümleme hakkında bilgi için, bu makalede aşağıdaki "Bir Sabit Diskin Uzatılmış Bölümü ve Mantıksal Sürücüleri Nasıl Yeniden Bölümlenir ve Biçimlendirilir" bölümüne bakın.


Bir Sabit Diskin Uzatılmış Bölümünü ve Mantıksal Sürücülerini Yeniden Bölümleme ve Biçimlendirme

Uzatılmış bölümünüzü veya mantıksal sürücülerinizi yeniden boyutlandırmak ya da birleştirmek için bu bölümdeki adımları kullanın. Uzatılmış bölümünüzde veya mantıksal sürücülerinizde bulunan tüm önemli verilerin güvenilir bir yedeğine sahip olduğunuzdan emin olun. Tüm sabit diskinizi tek bir bölümde birleştirmek istiyorsanız, bu makaledeki "Bir Ana Sabit Disk Nasıl Bölümlenir ve Biçimlendirilir" bölümüne bakın.

Uzatılmış Bölüm ve Mantıksal Sürücüler Nasıl Yeniden Bölümlenir ve Biçimlendirilir

NOT: Bu yöntemi kullandığınızda, sabit diskinizde iki veya daha fazla bölüm kalır; bir birincil bölüm (çoğunlukla C sürücüsü) ve bir uzatılmış bölüm. FAT32 dosya sistemini kullansanız bile, kesme 13 uzantılarını tam olarak destekleyen bir BIOS güncelleştirmesi elde etmediğiniz sürece 8 GB bölümleme sınırlaması vardır. Neden bir 8 GB sınırlaması olduğu hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
153550 Sabit Disk 8 GB'lık Bölümle Sınırlı
8 GB'tan büyük bir sabit diskiniz varsa ve bir disk yer paylaşımı programı veya disk yönetimi yazılımı kullanmıyorsanız, her 8 GB'lık bölümü oluşturduktan sonra kalan alanı bölümleyip biçimlendirmeniz gerekir.
 1. Disket sürücüye Başlangıç disketini takın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra işletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın. Windows 98, Windows 98 İkinci Sürüm veya Windows Me Başlangıç disketi için:

  1. Microsoft Windows 98 Başlangıç menüsü görüntülendiğinde, Bilgisayarı CD-ROM desteği olmadan başlat menü seçeneğini belirleyin ve sonra ENTER'a basın.
  2. Komut isteminde fdisk yazın ve sonra ENTER'a basın.
  3. 2. adıma geçin.
  Windows 95 Başlangıç disketi için:

  1. Komut isteminde fdisk yazın ve sonra ENTER'a basın.
  2. 2. adıma geçin.
 2. Sabit diskiniz 512 MB'tan büyükse, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Bilgisayarınızın 512 MB'tan büyük bir diski var. Windows'un bu sürümü, büyük sürücülerde disk alanının daha verimli kullanılmasını sağlayan ve 2 GB'tan büyük disklerin tek bir sürücü gibi biçimlendirilmesini sağlayan büyük diskler için geliştirilmiş destek içerir.

  ÖNEMLİ: Büyük disk desteğini etkinleştirir ve bu diskte herhangi bir yeni sürücü oluşturursanız, çalışan diğer sistemleri, Windows 95 ve Windows NT sürümlerini ve Windows ile MS-DOS'un önceki sürümlerini kullanarak yeni sürücüye erişemezsiniz. Ek olarak, özel olarak FAT32 dosya sistemi için tasarlanmamış disk yardımcı programları bu diskle çalışamayacaktır. Bu diske diğer işletim sistemleri veya eski disk yardımcı programları ile erişmeniz gerekiyorsa, büyük sürücü desteğini etkinleştirmeyin.

  Büyük disk desteğini etkinleştirmek istiyor musunuz (E/H)?
  FAT32 dosya sistemini kullanmak istiyorsanız, E'ye basın ve sonra ENTER'a basın. FAT16 dosya sistemini kullanmak istiyorsanız, H'ye ve sonra ENTER tuşuna basın.FAT32 ve FAT16 dosya sistemleri hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
  118335 FAT16 Dosya Sistemi Kullanılarak Elde Edilebilecek En Fazla Bölüm Boyutu
  154997 FAT32 Dosya Sisteminin Açıklaması
 3. ENTER tuşuna bastıktan sonra, Fdisk Seçenekler menüsü görüntülenir:
  1. DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur
  2. Etkin bölümü ayarla
  3. Bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsünü sil
  4. Bölüm bilgilerini göster
  5. Geçerli sabit disk sürücüsünü değiştir 
   (bu seçenek sadece bilgisayarınızda 
    iki fiziksel sabit disk varsa kullanılabilir)
 4. 3'e basın ve sonra ENTER'a basın. Aşağıdaki menü görüntülenir:
  1. Birincil DOS Bölümünü sil
  2. Uzatılmış DOS Bölümünü sil
  3. Uzatılmış DOS Bölümündeki Mantıksal DOS Sürücülerini sil
  4. DOS Olmayan Bölümü sil
 5. 3'e basın ve sonra ENTER'a basın.
 6. Uzatılmış DOS Bölümündeki Mantıksal DOS Sürücülerini sil ekranı, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi sabit diskinizin özniteliklerini açıklayan bir grafikle görüntülenir.
  Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
  SRCBirim EtiketiMBSistemKullanım
  D:(Kullanıcı Tanımlı) 2047 FAT16 100%
  E:(Kullanıcı Tanımlı) 2047 FAT16 100%
  F:(Kullanıcı Tanımlı) 2047 FAT16 100%
  G:(Kullanıcı Tanımlı) 2047 FAT16 100%
  H:(Kullanıcı Tanımlı) 2047 FAT32 17%
  I(Kullanıcı Tanımlı) 1498 BİLİNMEYEN 13%


  Toplam Uzatılmış DOS Bölümü boyutu XXX MB'tır (1 MB = 1048576 bayt).

  UYARI Silinen bir Mantıksal DOS Sürücüsü'ndeki veriler kaybolur.

  Hangi sürücüyü silmek istiyorsunuz? Silmek istediğiniz sürücünün harfini yazın ve ENTER tuşuna basın.
 7. Sürücü için birim etiketini yazmanız istendiğinde, sürücünün bir birim etiketi varsa birim etiketini yazın.

  NOT: Etiketi aynı olarak yazmanız veya birim etiketi yoksa ENTER'a basmanız gerekir. Yanlış bir etiket adı yazarsanız, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Birim etiketi eşleşmiyor.
  Birim Etiketini girin?
  Doğru birim etiketini yazarsanız, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Emin misiniz (E/H)?
  Bu iletinin varsayılan yanıtı H'dir. Sürücüyü silmek için H'ye basmalı ve sonra ENTER'a basmalısınız. Grafikte, sildiğiniz sürücü harfinin yanında "Sürücü silindi" kelimeleri görüntülenir.
 8. İstediğiniz tüm sürücüleri silene kadar 3'den 7'ye kadar olan adımları yineleyin. Bitirdiğinizde ESC'ye basın. Tüm mantıksal sürücüleri kaldırırsanız, "Tanımlı mantıksal sürücü yok" iletisini ve değiştirdiğiniz ya da sildiğiniz sürücü harflerinin bir grafiğini alırsınız. Devam etmek için ESC'ye basın.

  NOT: Mantıksal sürücüyü veya sürücüleri büyüterek ya da küçülterek yeniden boyutlandırmak istiyorsanız, bunu şimdi yapın. Uzatılmış bölümü kaldırmak istiyorsanız, 11. adıma bakın.
 9. Fdisk Seçenekler menüsünden DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur menü seçeneğini belirlemek için 1'e basın, DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur menüsünden Uzatılmış DOS Bölümünde Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur menü seçeneğini belirlemek için 3' e basın ve sonra ENTER'a basın. Bunu yaptığınızda, tamamlanan yüzde sayacını içeren "Sürücü bütünlüğü doğrulanıyor" iletisini alırsınız.

  NOT: Bu adımı kullandığınızda, uzatılmış bölüm silinmez, sadece uzatılmış bölümdeki mantıksal sürücü veya sürücüler silinir. Mantıksal sürücüleri yeniden boyutlandırmak için uzatılmış bölümü kaldırmanız gerekmez. Örneğin, uzatılmış bölümde bir mantıksal sürücü varsa ve iki mantıksal sürücü yapmak istiyorsanız, mantıksal sürücüyü silin ve ilk olarak uzatılmış bölümde iki mantıksal sürücü oluşturun. Uzatılmış bölümde hala toplam alanla sınırlı olduğunuzu unutmayın.
 10. Sürücü doğrulama yordamı tamamlandığında, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Toplam Uzatılmış DOS Bölümü boyutu XXX MB'tır (1 MB = 1048576 bayt)

  Mantıksal sürücü için kullanılabilir en büyük alan XXX MB'tır (%X)

  Mantıksal sürücü boyutunu MB veya disk alanı yüzdesi (%) olarak yazın.
  "Kullanılabilir en fazla MB" varsayılan boyuttur, ancak oluşturmak istediğiniz bölüm boyutu için sayıyı yazıp ENTER'a basarak değiştirebilirsiniz. ESC'ye basın, Fdisk aracından çıkmak ve komut istemine dönmek için ESC'ye basın ve sonra 11. adıma bakın.
 11. Uzatılmış MS-DOS bölümünü kaldırmak istiyorsanız, Fdisk Seçenekle menüsüne dönmek için ESC'ye basın. Bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsünü sil menü seçeneğini seçmek için 3'e basın, ENTER'a basın, Uzatılmış DOS Bölümünü sil menü seçeneğini seçmek için 2'ye basın ve sonra ENTER'a basın.
 12. Ekran mevcut düzeltilmiş disk sürücüsünü ve diskle ilgili bilgileri görüntüler. Uzatılmış bölüm Tür sütununda listelenir. Örneğin:
  Bölüm   Durum  Tür  Volume Etiket    MB   Sistem  Kullanım
  C:     1 A   PRI  DOS   (etiketiniz) 1200  FAT16  %50
  2         EXT  DOS   (etiketiniz) 1200  UNKNOWN %50
  
  Toplam disk alanı 2400 MB'tır (1 MB = 1048576 bayt)
  Aynı zamanda aşağıdaki iletiyi de alırsınız:
  UYARI! Silinen Uzatılmış DOS Bölümündeki veriler kaybolacak.

  Devam etmek istiyor musunuz (E/H)?
 13. Bölümü silmek için E'ye basın ve sonra ENTER'a basın. Aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Uzatılmış DOS Bölümü silindi
  Devam etmek için ESC'ye basın
  NOT: Tüm mantıksal sürücüleri çıkarmadan önce MS-DOS bölümünüzü silmeye çalışırsanız, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
  Mantıksal sürücü varken Uzatılmış DOS Bölümü silinemez
  Bu hata iletisini alırsanız, 3'ten 6'ya kadar olan adımları yineleyin ve sonra uzatılmış MS-DOS bölümünü silmek için 9. ve 10. adımları izleyin.

  Fdisk Seçenekler menüsü görüntülenir. Sabit diskinizde disk alanını bölümlenmemiş olarak bırakırsanız, Windows sabit diskinizin tam boyutunu görüntülemeyebilir, yalnızca kullanılabilir alan miktarı görüntülenir.

  ÖNEMLİ: Fdisk seçeneklerini değiştirirseniz veya bölümleri silerseniz, bu bölümdeki veriler silinir ve alınamaz. İzlemeye çalışmadan önce bu yordamı anladığınızdan kesinlikle emin olun. Temiz bir yapılandırmayla başlamak veya mevcut yapılandırmayı yeniden yapmak isteseniz, Fdisk aracını kullanmadan önce sizin için önemli olan her şeyi yedekleyin.
 14. Sabit diskinizdeki bölümlenmemiş alanı kullanmak isterseniz, sürücüleri biçimlendirmeniz gerekir. Format.com yardımcı programını başarılı olarak çalıştırdığınızda, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  UYARI, TAŞINAMAZ DİSK SÜRÜCÜSÜ ÜSTÜNDEKİ TÜM VERİLER X: KAYBOLACAK!
  Biçimlendirme devam etsin mi (E/H)?
  Sürücüyü biçimlendirmek için E'ye ve ardından ENTER'a basın.
 15. Biçimlendirme yordamı tamamlandığında, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Birim etiketi (11 karakter, boş bırakmak için ENTER)?
  NOT: Bu, sabit disk için bir ad yazmak üzere kullanabileceğiniz isteğe bağlı bir özelliktir. Sürücü için 11 karakterlik bir ad yazabilir veya ENTER'a basarak boş bırakabilirsiniz.Sık Sorulan Sorular

 • Soru: Fdisk aracı neden bir kerede yalnızca 2 GB'lık alan bölümlüyor?

  Yanıt: Bir defada yalnızca 2 GB'lık alan bölümleyebiliyorsanız, büyük disk desteğini etkinleştirmeniz istendiğinde H'ye basmış olabilirsiniz veya Windows'un FAT32 desteklemeyen bir sürümünü çalıştırıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızda Windows 95 veya önceki sürümleri çalıştırıyorsanız, tam sürücü boyutunu kullanmak için bir çok bölüm oluşturmalısınız.

  NOT: Windows 95'in bir perakende sürümünü kullanıyorsanız, Windows 95 OSR2'ye yükseltemezsiniz.Windows 95 veya Windows 98 sürümünüz hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
  158238 Kullanımdaki Windows 95/98/Me Sürümünü Belirleme
 • Soru: 504 MB sınırından büyük bir yazılımım var. Onu kullanmalı mıyım?

  Yanıt: Uyumluluktan emin olmak için, herhangi bir disk yönetim yazılımı kullanmadan önce yazılım üreticisine danışın.
 • Soru: 504 MB sınırından büyük sürücüleri destekleyen yazılım veya hizmet programlarım var, onları kullanmalı mıyım?

  Yanıt: Evet, Windows 95 veya Windows 98 yüklemesini eski sabit diskinizden yeni bir sabit diske kopyalayabilirsiniz. Windows 95 ya da Windows 98 yüklemenizi yeni bir sabit diske çoğaltma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
  166172 Windows 95 veya Windows 98 Yüklemesini Yeni Bir Sabit Diske Çoğaltma
  Windows 95 veya Windows 98 yüklemelerini birden çok bilgisayara kopyalamak için bu makalede belirtilen yöntemleri kullanamayacağınızı unutmayın. Microsoft sadece Windows 95 ve Windows 98 belgelerinde belirtildiği şekilde standart Kurulum yordamını destekler.

Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Özellikler

Makale numarası: 255867 - Last Review: 29 Mart 2013 Cuma - Gözden geçirme: 1.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 95
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbhardware kbhowto kbsetup w2000setup KB255867

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com