Klasörün Salt Okunur özniteliği kaldırılamıyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 256614 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.

Duyuru
Bu makale Windows 2000 için geçerlidir. Windows 2000 desteği 13 Temmuz 2010'da sona ermektedir.Windows 2000 Destek Ömrü Sonu Çözüm Merkezi, Windows 2000'den geçiş stratejinizi planlamak için başlangıç noktanızdır. Daha fazla bilgi için bkz. Microsoft Destek Ömrü İlkesi.
Bu makalenin Microsoft Windows XP ve Microsoft Windows Server 2003 sürümü için bkz. 326549.
Duyuru
Bu makale Windows 2000 için geçerlidir. Windows 2000 desteği 13 Temmuz 2010'da sona ermektedir.Windows 2000 Destek Ömrü Sonu Çözüm Merkezi, Windows 2000'den geçiş stratejinizi planlamak için başlangıç noktanızdır. Daha fazla bilgi için bkz. Microsoft Destek Ömrü İlkesi.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Bir klasörün Salt Okunur özniteliğini Windows Gezgini kullanarak kaldıramayabilirsiniz. Ayrıca, klasöre dosya kaydetmeye çalıştığınızda bazı programlar hata iletileri görüntüleyebilir.

Neden

Bu davranış, klasör özelleştirilmiş olduğu için oluşur. Görünüm menüsünde Bu klasörü özelleştir'i tıklatarak bir klasörü özelleştirebilirsiniz. Birçok program da klasörleri özelleştirir (örneğin, Fonts klasörü standart sistem yapılandırmasının parçası olarak özelleştirilmiş biçimde gelir).

Durum

Bu davranış tasarım gereğidir.

Pratik Çözüm

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl değiştireceğinizin anlatıldığı adımlar içermektedir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756 Windows'da kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme

Windows Gezgini, klasörün özelleştirilmiş olup olmadığını belirlemek üzere Salt Okunur özniteliğini kullanır. Bu davranışa geçici bir çözüm için, Windows Gezgini'ni Salt Okunur bayrağı yerine Sistem bayrağını kullanacak biçimde yapılandırabilirsiniz. Bunu yapmak için, aşağıdaki adımları kullanın.

NOT: Bazı programlar Sistem özniteliği yapılandırılmış klasörlerle düzgün çalışmaz.
 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni (Regedit.exe) başlatın.
 2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Explorer
 3. Düzen menüsünde Yeni'nin üzerine gidin, DWORD Değeri'ni tıklatın ve sonra da aşağıdaki kayıt defteri değeri adını yazın:
  UseSystemForSystemFolders
 4. Yeni değeri sağ tıklatın ve ardından Değiştir'i tıklatın.
 5. 1 yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
 7. Kayıt defterinde bu değişikliği yaptıktan sonra, komut isteminde (Command.com veya Cmd.exe) attrib komutunu kullanarak tüm etkilenen klasörler için Salt Okunur özniteliğini değiştirmelisiniz. attrib komutunun sözdizimini görüntülemek için komut istemine attrib /? yazın. Örneğin, C:\Test klasörünün Salt Okunur özniteliğini Sistem olarak değiştirmek için şu komutu kullanın:
  attrib -r +s c:\test
Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Özellikler

Makale numarası: 256614 - Last Review: 30 Temmuz 2013 Salı - Gözden geçirme: 1.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
 • Microsoft Windows NT Workstation 4.0 Developer Edition
 • Microsoft Windows NT Server 4.0 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbprb KB256614

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com