Przypomnienia programu Outlook i nie działa po zainstalowaniu dodatku SP1 dla programu Microsoft Office 2010 z Dynamics CRM 2011 flag

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 2586274 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Po zainstalowaniu dodatku SP1 dla programu Microsoft Office 2010 można zauważyć, że użytkownik nie otrzymuje monitów na terminy już. Aby oznaczyć swoje działania uzupełniającego, które elementy nie będą działać również przy użyciu flag. Podczas próby Flagowanie elementu monitującą element zostanie oznaczony jako ukończone i oflagowane elementy nie będzie widoczny na pasku zadań do wykonania.

Przyczyna

Przyczyną tego problemu był spowodowany poprawkę, która została uwzględniona w wersji pakietu Microsoft Office 2010 SP1.

Rozwiązanie

Bieżące obejście tego problemu jest aby odinstalować dodatek SP1 dla pakietu Microsoft Office 2010 lub un-Konfiguracja klienta Dynamics CRM 2011.

Poprawkę dotyczącą tego zostaną uwzględnione w aktualizacji pakietu Office 2010 sierpnia.

Więcej informacji

Aktualizacja sierpnia jest objęty zakresem był dostępny na koniec sierpnia lub początku września oczekujące opakowań/build/badania.
Uwaga: Niniejszy artykuł, przeznaczony do „SZYBKIEJ PUBLIKACJI”, został utworzony bezpośrednio przez organizację pomocy technicznej firmy Microsoft. Zawarte w nim informacje są udostępniane „w stanie takim, w jakim są” w odpowiedzi na pojawiające się problemy. W wyniku przyspieszonego trybu udostępniania materiały mogą zawierać błędy typograficzne i mogą zostać poprawione w dowolnym momencie bez uprzedzenia. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach użytkowania.

Właściwości

Numer ID artykułu: 2586274 - Ostatnia weryfikacja: 25 sierpnia 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Dynamics CRM 2011
  • Microsoft Office 2010 Service Pack 1
Słowa kluczowe: 
kbmbsmigrate kbsurveynew kbmt KB2586274 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:2586274

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com