Bilinen Bir MIME Türü için "Dosya Yükleme" İletişim Kutusu Nasıl Açılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 260519 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

™zet

Bir belgeye Web sunucusundan hizmet verdiğinizde, kullanıcının dosyayı tarayıcıda açmadan doğrudan diske kaydetmesini isteyebilirsiniz. Ancak, Microsoft Word ("application/ms-word") gibi bilinen MIME (Çok Amaçlı Internet Posta Uzantıları) türleri için varsayılan davranış belgeyi Internet Explorer'da açmaktır.

Content-disposition üstbilgisini kullanarak bu varsayılan davranışı geçersiz kılabilirsiniz. Şu biçimdedir:
Content-disposition: attachment; filename=fname.ext
				

Daha fazla bilgi

Content-disposition, bir MIME kullanıcı aracısına ekli dosyada nasıl görüntülenmesi gerektiğini bildiren bir MIME protokolü uzantısıdır. Content-disposition için geçerli değer aralığı Açıklama İsteği (RFC) 1806'da açıklanmaktadır (bu makalenin "Başvurular" bölümüne bakın). Bu makalede, bir kullanıcı aracısına (bu örnekte, Internet Explorer'a) dosyayı satır içine kaydetmek yerine diske kaydetmesini bildiren "attachment" bağımsız değişkenine odaklanılır.

Internet Explorer üstbilgiyi aldığında, dosya adı kutusu üstbilgideki dosya adıyla otomatik olarak doldurulan bir Dosya Yükleme iletişim kutusu görüntüler. (Bunun tasarım gereği olduğunu unutmayın; bu özellik, kullanıcıdan kayıt konumu sorulmadan kullanıcı bilgisayarına bir belge kaydetmek amacıyla kullanılamaz.)

Internet Explorer'ı bir dosyanın content-disposition üstbilgisini belirtmek için kullanmanın iki yolu bulunmaktadır: dinamik ve statik olarak.

Üstbilgiyi dinamik olarak uygulamak için, belgeyi tarayıcı dışında bir yere yazan bir Active Server Pages (ASP) dosyası oluşturun. Response.AddHeader yöntemini kullanarak content-disposition üstbilgisini ekleyin. Örneğin:
Response.AddHeader "content-disposition","attachment; filename=fname.ext"
				
Metin dışındaki belgeler için bir ikili dosya yazma işlemi gerçekleştirmeyle ilgili yönergeler aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesinde bulunmaktadır:
193998 ASP'de ikili dosya verileri nasıl okunur ve görüntülenir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Bu teknik, sunucunuzda özellikle de Web kökünün dışında bulunan bir belge deposunu korumak istediğinizde uygundur.

Üstbilgiyi statik olarak uygulamak için, belgeyi Internet Hizmet Yöneticisi'nde sağ tıklatın ve sonra da Özellikler'i seçin. HTTP Üstbilgileri sekmesini seçin ve content-disposition üstbilgisini buraya girin. Bu işlem, content-disposition üstbilgisini yalnızca sisteminizdeki birkaç dosyaya uygulamak ve ASP yükü oluşmamasını sağlamak istediğinizde oldukça kullanışlıdır.

Bu çözümün bir hata nedeniyle Internet Explorer 4.01'de çalışmayacağını unutmayın. Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
182315 DÜZELTME: Content-Disposition: Dosya Yükleme iletişim kutusunun görüntülenmesini zorlamıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Referanslar

Content-disposition hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Internet Engineering Task Force (IETF) Web sitesinde Açıklama İsteği (RFC) 1806'ya bakın:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1806.txt
Microsoft Internet Explorer için Web tabanlı çözümler geliştirme hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitelerini ziyaret edin:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/ie/default.aspx

http://support.microsoft.com/iep

Özellikler

Makale numarası: 260519 - Last Review: 25 Aralık 2006 Pazartesi - Gözden geçirme: 4.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Internet Explorer 5.0
  • Microsoft Internet Explorer 5.01
  • Microsoft Internet Explorer 5.5
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbnavigation KB260519
Kullanım Dışı Bilgi Bankası İçeriği Yasal Uyarı
Bu makale, Microsoft'un artık destek sağlamadığı ürünler ile ilgili olarak yazılmıştır. Bu nedenle, bu makale "olduğu gibi" sağlanmıştır ve bundan sonra güncelleştirilmeyecektir.

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com