XADM: Blackberry Service, Exchange Server bilgisayarları çevrimdışı mu, yanıt vermiyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 263064 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makale arşivlenmiştir. "Olduğu gibi" sunulmaktadır ve bundan sonra güncelleştirilmeyecektir.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

BlackBerry çağrı hizmet birden fazla Exchange Server bilgisayarları için yeni bir e-posta aktivitesi olarak izleyebilirsiniz. Exchange Server bilgisayarının izlenen çevrimdışı olursa BlackBerry çağrı hizmetin yanıt vermiyor veya "askıda"

Neden

Bir iş parçacığı için bir uzaktan yordam çağrısı (RPC) sunucusu yanıt beklediği bu sorun oluşabilir. Ancak, Exchange Server bilgisayarı çevrimdışı olduğundan hiçbir zaman bir yanıt gelir. Bazı durumlarda, diğer iki iş parçacıklarının iş tamamlamak ilk parçacığı bekleyen ve diğer pek çok iş parçacığı engellenir, çünkü, iki iş parçacığı biri tarafından tutulan bir kritik bölüm için bekleyen engellendi.

Çözüm

Microsoft desteklenen bir düzeltme yayımlamıştır, ancak yalnızca bu makalede açıklanan sorunu gidermesi amaçlanmaktadır. Düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşmış olan bilgisayarlara uygulayın. Bu düzeltmeye ek sınama uygulanabilir. Bu nedenle, bu sorundan ciddi olarak, Microsoft, bu düzeltmeyi içeren sonraki Microsoft Exchange Server sürüm 5.5 hizmet paketini beklemenizi önerir.

Bu sorunun derhal çözülmesini sağlayacak düzeltmeyi edinmek için Microsoft Ürün Destek Hizmetleri'ne başvurun. Microsoft Ürün Destek Hizmetleri'nin telefon numaralarının tam listesi ve destek ücretleriyle ilgili bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=fh;EN-US;CNTACTMS
Not: Microsoft Destek Uzmanı özel bir güncelleştirmenin sorununuzu çözümleyeceğini belirlerse, destek aramaları için çözümleyeceğini giderler özel durumlarda, iptal edilebilir. Söz konusu güncelleştirme ile ilgili olmayan ek destek soruları ve sorunlar için normal destek ücretleri geçerlidir.

Bu düzeltmenin İngilizce sürümünde aşağıdaki dosya öznitelikleri veya üstü bulunur:

Bileşeni: Bilgi deposu

Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Dosya AdıSürüm
Emsmdb32.dll5.5.2652.61

Bu düzeltme, BlackBerry sunucuya yükleyin. Exchange Server bilgisayarına istemci BlackBerry sunucu görür. Bu sunucuda yüklü olan uygulamalar bağlı olarak, sunucudaki <a1>Emsmdb32.dll</a1> dosyasının birden çok örneği olabilir. Emsmdb32.dll dosyasının tüm örnekleri değiştirmek gerekir.

Durum

Microsoft, Microsoft Exchange Server 5.5 sürümünde bir sorun olduğunu onaylamıştır. Bu sorun, ilk Exchange Server 5.5 Service Pack 4'de giderilmiştir.

Özellikler

Makale numarası: 263064 - Last Review: 13 Şubat 2014 Perşembe - Gözden geçirme: 3.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Exchange Server 5.5 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbnosurvey kbarchive kbmt kbhotfixserver kbqfe kbbug kbfix kbqfe KB263064 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:263064

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com