Użytkownicy federacyjni nie może uzyskać dostępu do zasobów usługi Office 365, Windows Intune lub Azure jako inny użytkownik

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 2643588 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

PROBLEM

Użytkownika federacyjnego dostępu usługi Office 365, Windows Intune lub Microsoft Azure jako inny użytkownik federacyjnych. Jeśli użytkownika federacyjnego loguje się do firmowej Usługi domenowe w usłudze Active Directory jako inny użytkownik federacyjnych, on lub ona jest automatycznie zarejestrowany w programie Office 365, Windows Intune lub Azure jako oryginalny użytkownika federacyjnego i nie jest wyświetlany monit o wprowadzenie poświadczeń innego użytkownika federacyjnego.

ROZWIĄZANIE

Użyj polecenia Uruchom jako w systemie Windows do uruchomienia programu, z którego będzie uzyskiwał zasobów usługi Office 365, Windows Intune lub Azure przy użyciu alternatywnych poświadczeń.

WIĘCEJ INFORMACJI

To zachowanie jest zgodne z projektem. Należy rozważyć przypadek, gdy rejestracja jednokrotna (SSO) używa zintegrowanego uwierzytelniania systemu Windows do uwierzytelniania za pośrednictwem programu Active Directory Federation Services (AD FS). W tym przypadku rejestracji Jednokrotnej zawsze używa kontekstu użytkownika domeny zamiast dowolnego tożsamości użytkownika alternatywny, dostarczanych do Azure Active Directory (Azure AD).

Nadal potrzebujesz pomocy? Przejdź do Społeczności użytkowników usługi Office 365witryny sieci Web lubFora Azure usługi Active Directory witryny sieci Web.

Właściwości

Numer ID artykułu: 2643588 - Ostatnia weryfikacja: 9 lipca 2014 - Weryfikacja: 24.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Azure
  • Microsoft Office 365
  • Windows Intune
  • CRM Online via Office 365 E Plans
  • Microsoft Azure Recovery Services
  • Office 365 Identity Management
Słowa kluczowe: 
o365 o365a o365022013 o365e o365m kbmt KB2643588 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł został przetłumaczony przy użyciu oprogramowania firmy Microsoft do tłumaczenia maszynowego i może być poprawiony przy użyciu technologii Community Translation Framework (CTF). Firma Microsoft udostępnia artykuły tłumaczone maszynowo, poprawione przez społeczność, a także tłumaczone przez tłumaczy profesjonalnych, aby zapewnić dostęp do wszystkich artykułów w bazie wiedzy w wielu językach. Artykuły tłumaczone maszynowo i poprawione mogą zawierać błędy pisowni, składniowe i gramatyczne. Firma Microsoft nie ponosi odpowiedzialności za żadne nieścisłości, błędy ani szkody spowodowane przez niepoprawne tłumaczenia zawartości ani przez korzystanie z niej przez klientów. Więcej o strukturze CTF: http://support.microsoft.com/gp/machine-translation-corrections/pl.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to: 2643588

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com