Mikrofon sorunları nasıl giderilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 266677 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Ses kartlarının çoğunda ses kartınız mikrofon bağlantı noktası üzerinden bir mikrofondan gelen ses giriş alma yeteneği sağlar. Bu ses veya sesler bilgisayarınıza kaydetmek için yararlı olabilir. Bu makalede, Windows 95, Windows 98 ve Windows 98 İkinci Sürüm'de mikrofon sorunlarının nasıl giderileceği açıklanır.

NOT: Microsoft Bilgi Bankası daha etkin biçimde arama yapmak için sorunla ilişkili anahtar sözcükler kullanın. Sorun giderme için bu makalede anlatılmayan bilgileri arıyorsanız, aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesinde listelenen anahtar sözcükleri kullanarak Microsoft Knowledge Base'de yeniden arama:
242450 Microsoft Knowledge Base anahtar sözcükler kullanılarak nasıl

Daha fazla bilgi

Ses kartınız çalıştığı için mikrofon değil Not tek tek Aygıt Yöneticisi'nde listelenen. Sırayla aşağıdaki bölümlerdeki adımları uygulayın ve her bölümün ardından, sorunun giderilmiş olup olmadığını sınayın.

Not: Mikrofon ses denetimi tool(sndvol32.exe) kayıt aygıtı olarak seçili olmalıdır.

Bunu doğrulamak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat'ı ve ardından Çalıştır'ı tıklatın.
 2. kutusuna yazın Sndvol32.exe, sonra da Tamam' ı tıklatın.
 3. Seçenekler menüsünden Özellikler ' i tıklatın.
 4. Ses ayarı iletişim kutusunda, kayıt' ı tıklatın.
 5. Tamam' ı tıklatın.
 6. Mikrofon kutusunda seçin onay kutusunun seçili olduğunu doğrulayın.
Ses denetimi kayıttan yürütme bölümünde listelenen tüm kayıt ayarlarını independet özelliklerdir. Bu nedenle kayıt bölümüne seçerek mikrofon kaydedebilir ve kayıttan yürütme bölümünde sessiz. Daha sonra ses kaydedebilirsiniz, ancak kayıt sırasında hoparlöründen duyarsınız mıydı.

Donanımınızı denetleyin

Öncelikle mikrofonunuzu hiçbir zaman çalışmıştır veya çalışmayı durdurdu, mikrofon fiziksel bağlantısını denetleyin. Onu sıkıca Mikrofon Kulaklık veya hoparlör bağlantı yerine bağlantı noktasına takılı olmasını sağlayın. Hangi bağlantı noktasının doğru olduğundan emin değilseniz, ses kartı (bazen bir resimle mikrofon) işaretli değilse, eleme, donanımınızla birlikte verilen belgelere bakın veya kullanabilirsiniz donanım üreticisiyle temasa görmek için kontrol edebilirsiniz.

Ses Kaydedicisi

 1. Ses Kaydedicisi aracını çalıştırın:

  Windows 95

  Başlat' ı tıklatın, Programlar, Donatılar' ın, multimedyaiçin gelin, Ses Kaydedicisi' ı tıklatın.

  Windows 98

  Başlat' ı tıklatın, Programlar' ın, Donatılar' ın, Eğlence' nin üzerine ve Ses Kaydedici' yi tıklatın.
 2. Ses Kaydedicisi çalışmaya başladıktan sonra kayıt (Daire sağ tarafında) tıklatarak ve ardından mikrofona doğru konuşun. Ekranda satır yukarı ve aşağı doğru prize takılıysa taşımanız gerekir. Hareket etmez, ses, mikrofon göstermiyor. Satırı taşırsanız, Durdurdüğmesine basın, Geri Sardüğmesine basın ve sonra kaydınızı dinlemek için Yürüt düğmesine basın. Bu çalışır, ancak programınızda çalışmaz, bu makaledeki "Kullanarak mikrofon içinde program" bölümüne bakın.
Not: Ses Kaydedicisi yüklü değilse:
 1. Başlat' ı tıklatın, Ayarlar' ı seçin, Denetim Masası' nı tıklatın ve sonra Program Ekle/Kaldır'ıçift tıklatın.
 2. Windows Kur sekmesini tıklatın, çoklu ortam' ı tıklatın ve ardından Ayrıntılar' ı tıklatın.
 3. Ses Kaydedicisi onay kutusunu seçin, Tamam' ı tıklatın ve Tamam' ı tıklatın.
 4. Ses Kaydedicisi çalışmaya başladıktan sonra test etmek için yukarıdaki adımları izleyin.

Yine de kayıt yapamaz

Önceki bölümdeki adımları izledikten sonra bir .wav dosyası kaydedemezse, mikrofon özelliği ayarlarınızda bir sorun olabilir. Bu ayarları denetlemek için:
 1. Görev çubuğundaki hoparlör simgesini çift tıklatın ve sonra mikrofon kaydırıcıyı en üstünde olduğunu ve Sessiz onay kutusu seçilmezse doğrulayın. Sessiz seçili ise, onay kutusunu tıklatıp temizleyin.
 2. Seçenekler menüsünden Özellikler'i seçin. Kaydı seçin ve Tamam' ı tıklatın. Mikrofon altında Seçili onay kutusunun seçili olduğundan ve mikrofon kaydırıcıyı en üstte olduğundan emin olun.
 3. .Wav dosyasını kaydetmeyi yeniden deneyin.

Görev çubuğunda hoparlör değil

Hoparlör çubuğunuzda yoksa:
 1. Başlat' ı tıklatın, Ayarlar' ı seçin, Denetim Masası' nı tıklatın ve çoklu ortam' ı çift tıklatın.
 2. Seçmek için tıklatın Ses denetimini görev çubuğunda göster onay kutusunu işaretleyin ve sonra Tamam' ı tıklatın.
Hala bir .wav dosyası kaydedemezse, büyük olasılıkla bir donanımla ilgili nedeni vardır ve başka bir mikrofon ile yukarıdaki adımları deneyin veya donanım üreticinize başvurun.

Mikrofon programlarda kullanma hakkında bilgi

Bir .wav Ses Kaydedicisi'nde kaydedebilirsiniz, ancak yine de belirli bir programda sorunlarınız varsa programda etkin ayarları olabilir. İlgili Ayrıntılar için programla birlikte gelen belgelere bakın.

Mikrofon ile ilgili genel sorunların

 • Ses kapalı veya çok düşük düzeyde

  Biriminizde kapalı veya çok düşük ayarlanmışsa, mikrofonunuzu kullandığınızda Duyulmak mümkün olmayabilir. .Wav dosyalarını duyabiliyorum doğrulayın Ses Kaydedicisi aracı kullanarak.
  • Dosya menüsünden ' ı tıklatın.
  • Bulun ve bir .wav dosyası'nı tıklatın ve ardından ' ı tıklatın.
  • Yürüt' ü tıklatın.
 • Hoparlör çalıştırılmadı veya birim azaldı

  Yükseltilmiş hoparlör kullanıyorsanız, bunların düzgün olduğunu doğrulayın. ses kartına bağlı ve bunlar etkin ve birim Denetim olduğunda.
 • Başka bir kişi ile aynı anda konuşmasına olamaz

  Tam çift yönlü iki katılımcılar tarafından kullanılmasını istemiyorsanız, bu durum oluşabilir. Tam çift yönlü ses ile siz ve diğer kişi konuşmak (duymak ve) aynı anda. Yarı çift yönlü ses ile siz ve diğer kişi konuşurken ne zaman kapatır gerçekleştirmeniz gerekir. Her iki katılımcıların her ikisi de aynı anda konuşmasına olanak için tam çift yönlü özellikleri destekleyen ses kartı olması gerekir. Her ses kartı özelliklerini denetleyin ve bu tam çift yönlü etkin emin olun.
 • Bir proxy sunucu üzerinden ses kullanma

  Bir ağ ortamında mikrofon kullanma ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, proxy sunucusunda ses çıkışları kapalı olabilir , ağ yöneticinize veya ISP'nize başvurun.

Özellikler

Makale numarası: 266677 - Last Review: 21 Nisan 2013 Pazar - Gözden geçirme: 7.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhardware kbhowto kbtshoot kbmt KB266677 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 266677

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com