Makale numarası: 267904 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Önemli Bu makale, metatabanını düzenlemeyle ilgili bilgiler içermektedir. Metatabanını düzenlemeden önce, bir sorun oluştuğunda geri yükleyebileceğiniz bir yedek kopyaya sahip olduğunuzu doğrulayın. Bunun nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi için, Microsoft Yönetim Konsolu'ndaki (MMC) “Yapılandırma Yedekleme/Geri Yükleme” Yardım konusuna bakın.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Özet

Bir Internet Information Services (IIS) metatabanında ayarlanmış varsayılan izinleri değiştirmek için MetaAcl.vbs aracını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki IIS hata iletisinden bu Microsoft Bilgi Bankası makalesine yeniden yönlendirilmiş olabilirsiniz:
System.Web.Hosting.HostingEnvironmentException: IIS metatabanına erişilemedi. ASP.NET çalıştırmak için kullanılan işlem hesabı, IIS metatabanına yönelik okuma erişimine sahip olmalıdır (örn, IIS://servername/W3SVC). Metatabanı izinlerini değiştirmeyle ilgili bilgiler için, lütfen http://support.microsoft.com/?kbid=267904 adresine bakın.
Metatabanına yönelik izinler yetersiz olduğundan veya izinler yanlış ayarlandığı için bu hata iletisini alırsınız.

Bu hatayı gidermek için, metatabanı izinlerini değiştirmek için MetaAcl aracını kullanın. MetaAcl aracı ve Erişim Denetim Listeleri'nin (ACL'ler) nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
326902 ACL'ler ve metatabanı ACL izin değişiklikleri için MetaAcl kullanma

Daha fazla bilgi

Aşağıdaki dosya Microsoft Yükleme Merkezi'nden indirilebilir:
Bu resmi kapatBu resmi aç
İndir
Metaacl.exe paketini şimdi indirin.
Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2003

Microsoft Destek dosyalarını indirme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
119591 Microsoft destek dosyaları çevrimiçi hizmetlerden nasıl alınır
Microsoft bu dosyada virüs taraması yapmıştır. Microsoft, dosyanın kullanıma sunulduğu tarihteki en güncel virüs tarama yazılımını kullanmıştır. Dosya, üzerinde herhangi bir yetkisiz değişiklik yapılmasını engellemeye yardım eden geliştirilmiş güvenliğe sahip sunucularda depolanır. 

Metaacl.exe dosyası aşağıdaki dosyaları içerir:
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
File nameSize
Metaacl.vbs7,380 bytes
EULA.txt1,652 bytes


MetaAcl.vbs aracını kullanmayla ilgili kapsamlı bir tartışma için Microsoft Bilgi Bankası'nda yer alan aşağıdaki makaleyi tıklatın:
326902 ACL'ler ve metatabanı ACL izin değişiklikleri için MetaAcl kullanma
Not ASP.Net 2.0 kullanıyorsanız ve bir Windows kullanıcı hesabına yönelik metatabanı izinleri vermeniz gerekiyorsa MetaAcl aracını kullanmayın. Bunun yerine, -ga seçeneği ile birlikte ASP.NET IIS Kayıt Aracı komutunu çalıştırın. Örneğin aşağıdaki komut, Windows kullanıcı hesabı <WindowsUserAccount> izinlerini IIS metatabanına verir:
aspnet_regiis -ga <WindowsUserAccount>
Uyarı Metatabanını yanlış düzenlerseniz, metatabanını kullanan tüm ürünleri yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Microsoft, metatabanının yanlış düzenlenmesinden kaynaklanan sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Metatabanını düzenlemek kendi sorumluluğunuzdadır.

Not Her zaman metatabanını düzenlemeden önce yedekleyin.

Referanslar

Daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın veya aşağıdaki Microsoft Web sitelerinden birini ziyaret edin:
326902 ACL'ler ve metatabanı ACL izin değişiklikleri için MetaAcl kullanma
IIS Metatabanı (IIS 6.0)
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/WindowsServer2003/Library/IIS/43a51d34-7c81-413b-9727-ec9a19d0b428.mspx?mfr=true
AdminACL Metatabanı Özelliği (IIS 6.0)
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/WindowsServer2003/Library/IIS/791d575e-5364-45a9-90ef-4dfd23f38d67.mspx?mfr=true
IIS Metatabanı (IIS 5.0)
http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/Bb727104.aspx
IIS'deki Yönetici Tabanlı Nesneler
http://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/ms525530.aspx
Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Özellikler

Makale numarası: 267904 - Last Review: 21 Mayıs 2012 Pazartesi - Gözden geçirme: 1.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Internet Information Services 6.0
Anahtar Kelimeler: 
kbproductlink kbresolve kbdownload kbfile kbgraphxlinkcritical kbinfo KB267904

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com