Windows 8 veya Windows Server 2012'de .NET Framework 3.5'i yüklemeye çalıştığınızda oluşan hata kodları

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 2734782 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Windows 8 veya Windows Server 2012 çalıştıran bir bilgisayarda Microsoft .NET Framework 3.5'i yüklemeyi denediğinizde aşağıdaki hata kodlarından birini alırsınız:

0x800F0906
0x800F081F
0x800F0907
Notlar
 • Bu sorun; .NET Framework 3.5'i etkinleştirmek için yükleme sihirbazı, Dağıtım Görüntüsü Bakımı ve Yönetimi (DSIM) aracı veya Windows PowerShell komutlarını kullandığınızda oluşabilir.
 • Bu hata kodlarıyla ilişkili hata iletilerinin tam listesi için "Daha fazla bilgi" bölümüne gidin.

Neden

.Net Framework 3.5, Windows 8 ve Windows Server 2012'de İsteğe Bağlı bir Özelliktir. İsteğe Bağlı Özelliklere yönelik meta veriler Windows 8 ve Windows Server 2012'e eklenmiştir. Ancak, özellikle ilişkili olan ikili dosyalar ve diğer dosyalar dahil değildir. Özelliği etkinleştirdiğinizde, Windows özelliği yüklemek için eksik bilgileri indirmek üzere Windows Update'e başvurmayı dener.

Ağ yapılandırması ve bilgisayarların ortamdaki güncelleştirmeleri yüklemek üzere nasıl yapılandırıldığı bu işlemi etkileyebilir. Bu nedenle, bu gibi özellikleri ilk yükleyişinizde hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm

Bu sorunu gidermek için, aşağıdaki yöntemlerden aldığınız hata koduna uygun olanını kullanın.

Hata kodu: 0x800F0906

Bu hata kodu, bilgisayar gerekli dosyaları Windows Update'ten indiremediği için oluşur.

Bu davranış; ağ, proxy veya güvenlik duvarı yapılandırmalarından ya da ağ, proxy veya güvenlik duvarı hatalarından kaynaklanabilir. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki Microsoft web sitesine bağlanmayı deneyin:

Microsoft Update
Bu web sitesine erişemezseniz, Internet bağlantınızı denetleyin veya web sitesine erişilmesini engelleyen bir yapılandırmanın olup olmadığını belirlemek için ağ yöneticisine başvurun.

Bu davranışın kaynağı; bilgisayarı Microsoft Windows Update sunucusu yerine Windows Server Update Services'ı (WSUS) kullanarak hizmet verecek şekilde yapılandıran sistem yöneticisi de olabilir. Bu durumda, sistem yöneticinize başvurun ve İsteğe bağlı bileşen yüklemesi ve bileşen onarımı için ayarları belirle Grup İlkesi ayarını etkinleştirmesini ve Alternatif kaynak dosyası yolu değerini yapılandırmasını ya da Onarım içeriğini indirmek için Windows Server Update Services (WSUS) yerine doğrudan Windows Update'e başvur seçeneğini belirlemesini isteyin.

Grup İlkesi ayarını yapılandırmak için şu adımları izleyin:
 1. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni veya Grup İlkesi Yönetim Konsolu'nu başlatın.
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2816723
 2. Bilgisayar Yapılandırması'nı ve Yönetim Şablonları'nı genişletin, ardından Sistem'i seçin.
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2816724
 3. İsteğe bağlı bileşen yüklemesi ve bileşen onarımı için ayarları belirle Grup İlkesi ayarını açın ve ardından Etkin'i seçin.
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2816725
 4. Alternatif kaynak dosyasını belirtmek istiyorsanız Alternatif kaynak dosyası yolu kutusunda, yükleme medyasından \sources\sxs klasörünün içeriğinin yer aldığı paylaşılan bir klasörün tam yolunu belirtin. Ya da bir WIM dosyası belirtin. Bir WIM dosyasını alternatif kaynak dosyası konumu olarak belirtmek için, WIM: önekini yola ekleyin ve WIM dosyasında sonek olarak kullanmak istediğiniz görüntünün dizinini ekleyin. Aşağıdakiler belirtebileceğiniz değerlerin örnekleridir:
  1. Paylaşılan klasör yolu: \\server_name\share\Win8sxs
  2. Özellik dosyalarının bulunduğu görüntü dizininin 3 ile temsil edildiği WIM dosyası yolu: WIM: \\server_name\share\install.wim:3
 5. Yapılabiliyorsa, Onarım içeriğini indirmek için Windows Server Update Services (WSUS) yerine doğrudan Windows Update'e başvur onay kutusunu seçin.
 6. Tamam'ı tıklatın veya dokunun.
 7. Yükseltilmiş bir komut istemine aşağıdaki komutu yazın ve ilkeyi hemen uygulamak için Enter tuşuna basın:
  gpupdate /force
Bunun dışında, .NET Framework 3.5 özelliğini etkinleştirdiğinizde dosya kaynağı olarak Windows yükleme medyasını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Windows 8 veya Windows Server 2012 yükleme medyasını yerleştirin.
 2. Yükseltilmiş bir komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın:
  Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:<drive>:\sources\sxs /LimitAccess
  Not Bu komutta <drive>, DVD sürücüsüne veya Windows 8 yükleme medyasına yönelik sürücü harfi için bir yer tutucudur. Örneğin, aşağıdaki komutu çalıştırırsınız:
  Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:D:\sources\sxs /LimitAccess
Windows Server 2012 için adımlar
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed


Windows Server 2012'de, Windows PowerShell cmdlet'lerini veya Rol ve Özellik Ekleme Sihirbazı'nı kullanarak da alternatif bir kaynak belirtebilirsiniz.

Windows PowerShell'i kullanmak için şu adımları izleyin:
 1. Windows Server 2012 yükleme medyasını yerleştirin.
 2. Yükseltilmiş bir Windows PowerShell komut penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırın:
  Install-WindowsFeature –name NET-Framework-Core –source <drive>:\sources\sxs
  Not Bu komutta <drive>, DVD sürücüsüne veya Windows Server 2012 yükleme medyasına yönelik sürücü harfi için bir yer tutucudur. Örneğin, aşağıdaki komutu çalıştırırsınız:
  Install-WindowsFeature –name NET-Framework-Core –source D:\sources\sxs
Rol ve Özellik Ekleme Sihirbazı'nı kullanmak için şu adımları izleyin:
 1. Windows Server 2012 yükleme medyasını yerleştirin.
 2. Rol ve Özellik Ekleme Sihirbazı'nı başlatın.
 3. Özellikleri seç sayfasında, .Net Framework 3.5 Özellikleri onay kutusunu seçin ve ardından İleri'yi tıklatın.
 4. Yükleme seçimlerini onaylayın sayfasında Alternatif bir kaynak yolu belirtin bağlantısını tıklatın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2816726
 5. Alternatif Kaynak Yolu Belirtin sayfasında, yerel yol veya ağ paylaşım yolu olarak SxS klasörünün yolunu yazın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2816727
 6. Tamam'ı tıklatın.
 7. Yükle'yi tıklatıp sihirbazı sonlandırın.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Error code: 0x800F081F

Bu hata kodu, alternatif bir yükleme kaynağı belirtildiğinde ve aşağıdaki koşullardan biri geçerli olduğunda oluşabilir:
 • Yol tarafından belirtilen konum, özelliği yüklemek için gerekli olan dosyaları içermez.
 • Özelliği yüklemeye çalışan kullanıcı konum ve dosyalar için en azından OKUMA erişimine sahip değil.
 • Yükleme dosyası kümesi çalıştırdığınız Windows sürümü için bozuk, eksik veya geçersiz.
Bu sorunu gidermek için, kaynağın tam yolunun doğru olduğundan (x:\sources\sxs) ve konum için en azından Okuma erişimine sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu yapmak için doğrudan etkilenen bilgisayardan kaynağa erişmeyi deneyin. Yükleme kaynağındaki dosya kümesinin geçerli ve eksiksiz olduğunu doğrulayın. Sorun devam ederse farklı bir yükleme kaynağı kullanmayı deneyin.

Hata kodu: 0x800F0907

Bu hata kodu, alternatif yükleme kaynağı belirtilmezse ya da geçersizse ve İsteğe bağlı bileşen yüklemesi ve bileşen onarımı için ayarları belirle Grup İlkesi ayarı "Hiçbir zaman Windows Update'ten yük indirmeye çalışma" olarak ayarlanırsa oluşur.

Bu sorunu gidermek için, ilke ayarını ortamınıza uygun olup olmadığını belirlemek için gözden geçirin. Özellik yüklerini Windows Update'ten indirmek istemiyorsanız, Grup ilkesi ayarında "Alternatif kaynak dosyası yolu" değerini yapılandırmayı deneyin.

Not Yerel bilgisayarda Grup İlkesi ayarlarını değiştirmek için Yöneticiler grubunun üyesi olmalısınız. Yönetmek istediğiniz bilgisayara yönelik Grup İlkesi ayarları etki alanı düzeyinde denetleniyorsa, sistem yöneticinize başvurun.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Ortamınıza uygun olarak Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni veya Grup İlkesi Yönetim Konsolu'nu başlatın.
 2. Bilgisayar Yapılandırması'nı ve Yönetim Şablonları'nı genişletin, ardından Sistem'i seçin.
 3. İsteğe bağlı bileşen yüklemesi ve bileşen onarımı için ayarları belirle Grup İlkesi ayarını açın ve ardından Etkin'i seçin.
 4. Hiçbir zaman Windows Update'ten yük indirmeye çalışma Grup İlkesi ayarının etkin olup olmadığını tanımlayın ve ardından ortamınız için istediğiniz ayarı belirleyin.
 5. Alternatif kaynak dosyasını belirtmek istiyorsanız Alternatif kaynak dosyası yolu kutusunda, yükleme medyasından \sources\sxs klasörünün içeriğinin yer aldığı paylaşılan bir klasörün tam yolunu belirtin. Ya da bir WIM dosyası belirtin. Bir WIM dosyasını alternatif kaynak dosyası konumu olarak belirtmek için, WIM: önekini yola ekleyin ve WIM dosyasında sonek olarak kullanmak istediğiniz görüntünün dizinini ekleyin. Aşağıdakiler belirtebileceğiniz değerlerin örnekleridir:
  • Paylaşılan klasör yolu: \\server_name\share\Win8sxs
  • Özellik dosyalarının bulunduğu görüntü dizininin 3 ile temsil edildiği WIM dosyası yolu: WIM: \\server_name\share\install.wim:3
 6. İsterseniz, Onarım içeriğini indirmek için Windows Server Update Services (WSUS) yerine doğrudan Windows Update'e başvur onay kutusunu seçin.
 7. Tamam'ı tıklatın veya dokunun.
 8. Yükseltilmiş bir komut istemine aşağıdaki komutu yazın ve ilkeyi hemen uygulamak için Enter tuşuna basın:
  gpupdate /force

Daha fazla bilgi

Bu hata kodları ile ilişkili olan hata iletileri

Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Hata koduHata iletileri
0x800F0906
Kaynak dosyaları indirilemedi.
Özelliği geri yüklemek için gerekli olan dosyaların konumunu belirtmek üzere "kaynak" seçeneğini kullanın. Kaynak konumunu belirtme hakkında daha fazla bilgi için, bkz. http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=243077.
DISM günlük dosyası C:\Windows\Logs\DISM\dism.log konumunda bulunabilir.
Windows istenen değişiklikleri tamamlayamadı.
Windows gereken dosyaları indirmek için Internet'e bağlanamadı. Internet'e bağlandığınızdan emin olun ve "Yeniden Dene"yi tıklatarak tekrar deneyin.
Bir veya daha fazla rol, rol hizmeti veya özellik yüklenemedi.
Kaynak dosyaları bulunamadı. Yenir bir Rol ve Özellik Ekleme Sihirbazı oturumunda rolleri, rol hizmetlerini ve özellikleri yeniden yüklemeyi deneyin ve sihirbazın Onay sayfasında "Alternatif bir kaynak yolu belirtin" seçeneğini tıklatarak yükleme için gerekli olan kaynak dosyalarının geçerli konumunu belirtin. Konum, hedef sunucunun bilgisayar hesabı tarafından erişilebilir olmalıdır.
0x800F0906 - CBS_E_DOWNLOAD_FAILURE
Hata kodu: 0x800F0906
Hata: 0x800f0906
0x800F081F
Kaynak dosyaları bulunamadı.
Özelliği geri yüklemek için gerekli olan dosyaların konumunu belirtmek üzere "Kaynak" seçeneğini kullanın. Kaynak konumunu belirtme hakkında daha fazla bilgi için, bkz. http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=243077.
DISM günlük dosyası C:\Windows\Logs\DISM\dism.log konumunda bulunabilir.
0x800F081F - CBS_E_SOURCE_MISSING
Hata kodu: 0x800F081F
Hata: 0x800F081F
0x800F0907
DISM başarısız oldu. Hiçbir işlem gerçekleştirilmedi.
Daha fazla bilgi için günlük dosyasını inceleyin.
DISM günlük dosyası C:\Windows\Logs\DISM\dism.log konumunda bulunabilir.
Windows, ağ ilkesi ayarları nedeniyle, istenen değişiklikleri tamamlamak için gerekli dosyaları indirmek üzere Internet'e bağlanamadı. Daha fazla bilgi için ağ yöneticinize başvurun.
0x800F0907 - CBS_E_GROUPPOLICY_DISALLOWED
Hata kodu: 0x800F0907
Hata: 0x800F0907

Referanslar

Net Framework 3.5'in ortamınızda dağıtılmasını planlama hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft .NET Framework 3.5 Dağıtım Konuları teknik incelemesini indirmek üzere aşağıdaki bağlantıyı tıklatın:
Microsoft .NET Framework 3.5 Dağıtım Konuları

Özellikler

Makale numarası: 2734782 - Last Review: 13 Şubat 2013 Çarşamba - Gözden geçirme: 6.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Windows 8
 • Windows 8 Enterprise
 • Windows Server 2012 Datacenter
 • Windows Server 2012 Essentials
 • Windows Server 2012 Foundation
 • Microsoft Hyper-V Server 2012
 • Windows Server 2012 Standard
Anahtar Kelimeler: 
kbprb kbsurveynew kbexpertiseinter kbgraphxlink kbcip KB2734782

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com