Program Outlook nieustannie na monitowanie o poświadczenia po zmiany hasła domeny

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 2762344 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Po zmianie hasła dla konta użytkownika domeny, program Microsoft Outlook 2010 i Microsoft Outlook 2013 może wyświetlić monit o podanie hasła. Po wprowadź nowe hasło, a następnie kliknij, aby włączyć Zapamiętaj moje poświadczenia opcja, nie zostanie wyświetlony monit podczas bieżącej sesji systemu Windows. Jednakże jeśli wylogowania z systemu Windows, zalogować i uruchomić program Outlook ponownie monituje o podanie poświadczeń.

Przyczyna

Przed zmianą hasła, poświadczenia zostały zapisane. Przechowywane poświadczenia nie są zastępowane, gdy program Outlook monit uwierzytelniania, nawet jeśli zostanie włączone w Zapamiętaj moje poświadczenia Opcja.

Rozwiązanie

Aby zmusić program Outlook do używania poświadczeń pulpitu systemu Windows, należy usunąć wszystkie wcześniej zapisane poświadczenia. Aby usunąć przechowywane poświadczenia, wykonaj następujące kroki.
  1. Kliknij przycisk Start, kliknij przycisk Panel sterowania, a następnie kliknij przycisk Menedżer poświadczeń.

    Uwaga Jeśli Zobacz jest ustawiona na Kategoria, kliknij przycisk Konta użytkowników pierwszy, a następnie kliknij przycisk Menedżer poświadczeń.
  2. Zlokalizuj zestaw poświadczeń, który ma Program Outlook w polu Nazwa.
  3. Kliknij nazwę, aby rozwinąć zestaw poświadczeń, a następnie kliknij przycisk Usuń z magazynu.
  4. Powtórz krok 3 dla wszelkich dodatkowych zestawów poświadczeń, które zawierają to słowo Program Outlook w polu Nazwa.

Właściwości

Numer ID artykułu: 2762344 - Ostatnia weryfikacja: 27 września 2012 - Weryfikacja: 1.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Outlook 2010
Słowa kluczowe: 
kbmt KB2762344 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to: 2762344

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com