Makale numarası: 2768648 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Microsoft Office 2013 programlarını kullanırken görsel özelliklerin bir bilgisayardan diğerine farklılık gösterdiğiniz fark edebilirsiniz. Örneğin bir bilgisayarda, çalışma sayfasında kaydırma yaparken Excel'de animasyonlar görebilirsiniz. Ancak, başka bir bilgisayarda aynı animasyonları görmezsiniz.

Ek olarak, bir Office programının işlevselliğini azaltan aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz:
 • Office programı bulanık.
 • Ekranınız titriyor veya yanıp sönüyor.
 • Office programı çoğunlukla tamamen beyaz veya tamamen siyah.
 • Belgenizdeki metin düzgün görüntülenmiyor.
 • Office programınız kilitleniyor.
 • Office programının performansı (başlangıç veya kapanmanın dışında) düşüyor.
 • Microsoft Lync'te, görüntülü arama sırasında görüntü gecikmeleri veya yavaşlık oluşabiliyor.

Neden

Bilgisayarınızda, uygulamayı görüntüleme ve uygulamadaki animasyonlardan sorumlu Office 2013 özellik kümesi ile uyumlu olmayan bir görüntü yapılandırması varsa, bu belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Çözüm

Çözüm, Windows sürümünüze ve karşılaştığınız belirtiye bağlı olarak değişir.

Belirti: Office Belgelerinde Düşük Kalitede Görüntülenen Metin

Belirtiniz Office belgelerinde düşük kalitede görüntülenen metin ise, lütfen ilk önce aşağıdaki çözümleri deneyin. Değilse, Diğer Tüm Belirtiler başlıklı bir sonraki bölüme geçin.

Adım 1: "ClearType Metin Okunurluğu Aracı" Ayarını Kullanın
 1. ClearType'ı arayın

  Windows 8

  Başlangıç Ekranı'nda, ClearType'ı arayın ve ardından Ayarlar'ı seçin.

  Windows 7

  Başlat'ı tıklatın, ardından Programları ve Dosyaları Ara kutusuna ClearType yazın.
 2. ClearType Metnini Ayarla'yı seçin.
 3. ClearType Metin Okunurluğu Aracı'nda, ClearType'ı Aç seçeneğini etkinleştirin ve ardından İleri'yi tıklatın.
 4. ClearType Metin Okunurluğu Aracı'ndaki adımları ve yönergeleri izleyerek monitörünüzü ayarlayın ve ardından Son'u tıklatın.
ClearType ayarlarınızı yaptıktan sonra sorun yaşamaya devam ederseniz, lütfen Adım 2'ye geçin.
Adım 2: Piksel Altı Konumlandırma Özelliğini Devre Dışı Bırakın
Word 2013, varsayılan olarak alt piksel metin işleme kullanır. Bu, en uygun aralığı sağlar, ancak kontrastta küçük bir iyileşme için piksel yerleştirme uygulanmış metin görünümünü de tercih edebilirsiniz. Word 2013'te, piksel altı konumlandırma özelliğini devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin.
 1. Dosya sekmesinde Seçenekler'i tıklatın.
 2. Gelişmiş'i tıklatın.
 3. Ekran grubu altında, Ekrandaki yazı tiplerini düzeltmek için piksel altı konumlandırmayı kullan seçeneğini tıklatıp temizleyin.
 4. Tamam'ı tıklatın.

Alt piksel metin işleme ayarını kapattıktan sonra sorun yaşamaya devam ederseniz, lütfen Ekrandaki yazı tiplerini düzeltmek için piksel altı konumlandırmayı kullan ayarını yeniden etkinleştirin ve Adım 3'e geçin.
Adım 3: Windows 7 istemcilerinde, Windows 8 Birlikte çalışabilirlik Paketini yükleyin
Windows 8 kullanıyorsanız, lütfen bu bölümü atlayın ve bu makalenin Diğer Tüm Belirtiler bölümünün altındaki adımlara geçin.

Windows 7 kullanıyorsanız, lütfen ekranla ilgili bileşenleri iyileştirmek için aşağıdaki makalede yer alan güncelleştirmeyi yükleyin.

2670838 Windows 7 SP1 ve Windows Server 2008 R2 SP1 için bir platform güncelleştirmesi kullanılabilir
http://support.microsoft.com/kb/2670838/EN-US (Bu sayfa İngilizce olabilir)


Yukarıdaki adımlarla Office belgelerinde düşük kalitede görüntülenen metin belirtisini gideremezseniz, lütfen bu makalenin sonraki bölümünde sağlanan adımları kullanarak sorununuzu gidermeyi denemeye devam edin.

Diğer Tüm Belirtiler

Lütfen bu adımları sunuldukları sırayla uygulayın. Sıra önceden planlanmıştır ve Office 2013 programlarındaki ekranla ilgili sorunları gidermek için en başarılı yaklaşım olduğu kanıtlanmıştır.

Adım 1: Video sürücünüzü güncelleştirin


Video sürücünüzü güncelleştirmenin en iyi yolu, bilgisayarınız için daha yeni bir sürücünün kullanılabilir olup olmadığını görmek üzere Windows Update'i çalıştırmaktır. Windows sürümünüze uygun olan Windows Update'i çalıştırmak için şu adımları izleyin:

Windows 8
 1. Başlangıç Ekranı'nda, Düğmeler Çubuğu'ndaki Ayarlar'ı tıklatın.
 2. Bilgisayar Ayarlarını Değiştir'i tıklatın.
 3. Kişisel bilgisayar ayarları uygulamasında Windows Update'i tıklatın.
 4. Güncelleştirmeleri şimdi denetle'yi tıklatın.
 5. Kullanılabilir güncelleştirmeler varsa, yüklemek istediğiniz sürücüyü ve sonra Yükle'yi tıklatın.


Windows 7
 1. Başlat'ı tıklatın.
 2. Programları ve dosyaları ara kutusuna Windows Update yazın.
 3. Arama sonuçlarında Güncelleştirmeleri denetle'yi tıklatın.
 4. Kullanılabilir güncelleştirmeler varsa, yüklemek istediğiniz sürücüyü ve sonra Yükle'yi tıklatın.

Not Ekran kartı üreticileri, performansı artırmak veya yeni programlarla uyumluluk sorunlarını düzeltmek için sık sık sürücülerine yönelik güncelleştirmeler yayınlarlar. 
Windows Update aracılığıyla bilgisayarınız için güncelleştirilmiş bir video sürücüsü bulamazsanız ve ekran kartınız için en son sürücüyü edinmeniz gerekiyorsa, en yeni sürücüyü indirme ve yükleme hakkında bilgi edinmek için ekran kartı üreticisinin web sitesindeki destek veya indirme bölümüne gidin.

S1: Office 2013'te, video sürücümü güncelleştirdiğimde ekranla ilgili sorunlarım çözülürse ne yapmam gerekir?
Y1: Office'te, ekranla ilgili sorunlarınız video sürücünüzü güncelleştirdiğinizde çözülürse, diğer adımları uygulamanız gerekmez.

S2: Office 2013'te, video sürücümü güncelleştirdiğimde ekranla ilgili sorunlarım çözülmezse ne yapmam gerekir? Ya da, bilgisayarım için güncelleştirilmiş bir video sürücüsü bulamazsam ne yapmam gerekir?
Y2: Office 2013 programlarında, güncelleştirilmiş bir video sürücüsü bulamaz ve ekranla ilgili sorunlar yaşamaya devam ederseniz adım 2'ye gidin.

Adım 2: Office'te donanım ivmesini devre dışı bırakın
Video sürücünüzü güncelleştirdikten sonra Office programlarında ekranla ilgili sorunlar yaşamaya devam eder veya bilgisayarınız için güncelleştirilmiş bir video sürücüsü bulamazsanız, Office 2013'te donanım ivmesini devre dışı bırakmayı deneyin. Donanım ivmesini devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:
 1. Herhangi bir Office 2013 programı başlatın.
 2. Dosya sekmesinde Seçenekler'i tıklatın.
 3. Seçenekler iletişim kutusunda Gelişmiş'i tıklatın.
 4. Kullanılabilir seçenekler listesinde, Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak onay kutusunu tıklatıp işaretleyin.

  Örneğin, aşağıdaki şekilde bu seçenek Microsoft Excel'de gösterilir.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2815907


 5. Tamam'ı tıklatın.

S1: Office 2013'te, donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bıraktığımda ekranla ilgili sorunlarım çözülürse ne yapmam gerekir?

Y1: Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak seçeneğini belirledikten sonra ekranla ilgili sorunlarınız çözülürse, şu adımları izleyin:
 1. Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak seçeneğini şimdilik seçili olarak bırakın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2815908

 2. Otuz gün içinde (veya istediğiniz zaman), Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak onay kutusunu tıklatıp temizleyin.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2815909
 3. Bu makaledeki adımları yeniden uygulayın. "Adım 1: Video sürücünüzü güncelleştirin" bölümü ile başladığınızdan emin olun.
S2: Office 2013'te, donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bıraktığımda ekranla ilgili sorunlarım çözülmezse ne yapmam gerekir?

Y2: Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bıraktıktan sonra ekranla ilgili sorunlarınız çözülmezse, şu adımları izleyin:
 1. Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak onay kutusunu tıklatıp temizleyin.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2815910

 2. Otuz gün içinde (veya istediğiniz zaman) bu makaledeki adımları yeniden uygulayın. "Adım 1: Video sürücünüzü güncelleştirin" bölümü ile başladığınızdan emin olun.

Daha fazla bilgi

Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya başka bir yöntemi kullanarak kayıt defterini hatalı şekilde değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar, işletim sistemini yeniden yüklemenizi gerektirebilir. Microsoft bu sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt defterini değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.

"Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak" seçeneğinin yönetimi

Seçenekler iletişim kutusunun Gelişmiş bölümündeki Ekran altında yer alan Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak seçeneği, bilgisayarınızda aşağıdaki kayıt defteri verileri tarafından denetlenir:

Anahtar: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Common\Graphics
DWORD: DisableHardwareAcceleration
Değerler: 1 = seçeneği etkin, 0 = seçeneği etkin değil (varsayılan)


DisableHardwareAcceleration değeri tarafından kullanılan kayıt defteri anahtarı yolu nedeniyle, bu ayar için belirtilen değer tüm Office 2013 programları için geçerlidir.

Gerekirse, bu kayıt defteri değeri Grup İlkesi kullanılarak dağıtılabilir. Uygun Grup İlkesi ayarını yapılandırmak için şu adımları izleyin:
 1. Etki alanı denetleyicinize Office15.admx ve Office15.adml dosyalarını ekleyin ve ardından
 2. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'nde, Microsoft Office 2013 ağacının Çeşitli düğümünü seçin. Bu ayar aşağıdaki şekilde gösterilmektedir.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2770494
Not DisableHardwareAcceleration değerini Grup İlkesi kullanarak dağıtırsanız, şu kayıt defteri anahtarı kullanılır:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Office\15.0\Common\Graphics


Grup İlkesi yönetimi için .admx ve .adml dosyalarını kullanma hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft TechNet web sitesine gidin:
Grup İlkesi ADMX dosyalarını yönetme

Bazı ekran kartları için donanım ivmesinin otomatik olarak devre dışı bırakılması

Varsayılan olarak, bir Office 2013 programını başlattığınızda belirli ekran kartı ve ekran kartı sürücüsü bileşimleri algılanırsa, donanım ivmesi Office 2013 programlarında otomatik olarak devre dışı bırakılır. Donanım ivmesi program tarafından otomatik olarak devre dışı bırakılırsa, bu değişiklik hakkında herhangi bir gösterge oluşmaz. Örneğin, Seçenekler iletişim kutusunda Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak seçeneğine bakarsanız, daha önceden etkinleştirmediğiniz sürece seçeneğin devre dışı durumda olduğunu görürsünüz.

Bu resmi kapatBu resmi aç
2815911


Liste, Office 2013 programlarında sabit kodlandığından ve Office 2013 programlarında sorunlara neden olan ek ekran bileşimlerini bulmaya devam ettiğimiz sürece sürekli olarak değişeceği için, donanım grafik hızlandırmasının bu şekilde otomatik olarak devre dışı bırakılmasını tetikleyen ekran kartı/video sürücüsü bileşimlerinin listesi belgelenmez. Bu nedenle, bir bilgisayarda gördüğünüz animasyon işlevselliğinin aynısını başka bir bilgisayarda göremezseniz, "Adım 1: Video sürücünüzü güncelleştirin" bölümünde sağlanan yönergeleri kullanarak video sürücünüzü güncelleştirmenizi öneririz. Yine de, beklediğiniz animasyonu bilgisayarınızda göremezseniz, en kısa zamanda video sürücünüzü yeniden güncelleştirin. Microsoft, bu sorunla ilgili olarak önde gelen ekran kartı üreticileriyle birlikte çalışmaktadır ve bu ekran kartı üreticileri, bu gibi sürücüler geliştirildikçe yeni video sürücüleri yayınlamaya devam edecektir.

Not Bir bilgisayarda Windows 7 diğerinde Windows 8 çalıştırılıyorsa, iki bilgisayarda da aynı ekran kartı/video sürücüsü bileşimi olmasına rağmen iki bilgisayar arasındaki Office 2013 animasyon özelliklerinde fark görebilirsiniz. Ekran kartı/video sürücüsü bileşimi uyumsuzluk listesinde görünüyorsa, Windows 7 çalıştırılan bir bilgisayarda Office 2013'teki animasyonlar devre dışı bırakılır. Ancak, Windows 8'deki iyileştirilmiş görüntü özellikleri nedeniyle, Windows 8'de aynı ekran bileşimi için animasyonlar devre dışı bırakılmaz.


Özellikler

Makale numarası: 2768648 - Last Review: 13 Şubat 2013 Çarşamba - Gözden geçirme: 8.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Word 2013
 • Microsoft Excel 2013
 • Microsoft Lync 2013
 • Microsoft Outlook 2013
 • Microsoft PowerPoint 2013
 • Microsoft OneNote 2013
 • Microsoft Publisher 2013
 • Microsoft Visio Professional 2013
 • Microsoft Access 2013
 • Microsoft Project 2013 Professional
Anahtar Kelimeler: 
KB2768648

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com