Word 2002'de konuşma tanıma ve elyazısı tanıma yöntemlerinin açıklaması (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 278927 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Microsoft Word 2002, iki yeni giriş yöntemleri içerir: konuşma tanıma ve el yazısı tanıma.

Konuşma tanıma özelliği bilgisayarınıza bir mikrofon aracılığıyla harfi harfine konuşmanıza olanak verir. Uygun sistem gereksinimleriyle Word'e metin dikte edebilirsiniz veya Menüler'i tıklatmadan, Word denetleyebilmek fare tıklatması veya konuşulan terimi ile giriş modu için insan sesi komutu, geçiş yapabilirsiniz.

El yazısı tanıma özelliği el yazınızı bir fare denetlemek veya bir üçüncü taraf çizim tableti, Wacom veya Calcomp tarafından oluşturulanlardan gibi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bu girişi otomatik olarak klavyeyle yazılmış metne dönüştürülebilir veya bir mürekkep içinde "nesne" kendi el yazınızla olarak bırakılabilir. Microsoft Word belgeniz çizilmiş sketches içerir böylece el yazısı tanıma özelliği, bir çizim işlevi de destekler.

Bu yeni özellikler, SAPI-5 motoru etkinleştirin ve ses komutu modu ve dikte etme modunu için kullanın. Bu modlar, Dil çubuğunu ile denetlenir.


KONULARI

Daha fazla bilgi

Dil çubuğu hakkında

Dil çubuğunu ile Microsoft Office'in yüklü olduğu bir sistem yükseltmedir XP. Dil çubuğunu farklı kullanıcı giriş aygıtları'nı ve erişilen ve merkezi bir konumda denetlenen özellikler ekler.

Dil çubuğunu Microsoft Office programlarında ekranın sağ üst köşesinde görüntülenir. Dil çubuğunu'nın özellikleri, yüklü olan seçenekleri tarafından belirlenir. Dil çubuğundan erişilen temel klavye dili, düzeltme, mikrofon, el yazısı ve ınput Method Editors denetimlerdir.

Dil çubuğunu geçici olarak gizleyerek dışına taşıyabilirsiniz. Ayrıca, böylece artık görünmez, Dil çubuğunu kapatabilirsiniz. Dil çubuğunu kapatırsanız, Dil çubuğunda Özellikleri'ni kullanamazsınız.

Not: ınput Method Editor (IME) yüklediyseniz Dil çubuğunu kapatamazsınız.

Dil çubuğunu kaldırma

Dil çubuğunu konuşma parçası tanıma veya elyazısı tanıma değil; Sistem Denetim Masası yükseltmedir. Dil çubuğunu yükledikten sonra bu nedenle, Kur, kapatmak veya onu en aza kullanarak kaldıramazsınız.

Nasıl yapılır: Dil çubuğunu kapatma

Dil çubuğunu sağ tıklatın ve sonra da <a2>Dil çubuğunu kapat</a2>'ı tıklatın. Aşağıdaki iletiyi aldığınızda, Tamam ' ı tıklatın:
Dil çubuğunu kapatmayı seçtiniz.

Dil çubuğunu, daha sonra select "Dil çubuğunu masaüstünde metin giriş ayarlar denetim masasında Dil çubuğu Ayarları iletişim kutusunda Göster" görüntülemek için <a0></a0>.
Not: Metin Hizmetleri Denetim Masası simgesi doğru adı olur.

Dil çubuğunu yeniden görüntüleme hakkında

Dil çubuğunu görüntülemek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. (Microsoft Windows XP kullanıyorsanız, Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın.)
 2. Bölge ve Dil Seçenekleri'ni çift tıklatın.
 3. Dil sekmesini tıklatın ve sonra Ayrıntılar ' ı tıklatın.
 4. Iletişim kutusunda, Tercihler bölümünde Dil çubuğu ' nu tıklatın ve sonra Dil çubuğunu masaüstünde göster onay kutusunu seçin.Konuşma tanımayı kullanmak için sistem gereksinimleri hakkında

Tanıma yanıt süresi, bilgisayarınızın CPU hızını ve kullanılabilir sistem belleği bağlıdır. Bir 400 megahertz üzerinde iyi yanıt bekler (MHz) Pentium ıı bilgisayar ile 128 megabayt (MB) veya daha fazla rasgele erişim belleği (RAM). Daha yavaş olan bir bilgisayar ya da daha az bellek yavaş yanıt süreleri oluşur.

Dikte etme için en az gereksinimleri şunlardır:
 • 400 MHz Pentium veya daha hızlı bir bilgisayar
 • 128 MB veya daha fazla RAM
 • Microsoft Windows 98 veya sonraki sürümünü ya da Microsoft Windows NT 4.0 veya sonraki sürümü
 • Microsoft ınternet Explorer 5 veya daha ilerisi
 • Kazanç ayarlama desteği olan yüksek kaliteli bir yakın konuşma mikrofonu (kulaklıklı) mikrofonu
Not: konuşma tanıma özelliği, bir Microsoft Windows 98 veya Microsoft Windows Millennium Edition (Me) yüklüyorsanız, Kur programı, minimum yüklü bellek için yalnızca denetler. Ancak, Microsoft Windows NT 4. 0'da yüklüyorsanız, Microsoft Windows 2000 veya Microsoft Windows XP, Kurulum programı, her ikisi de yüklü olan en az RAM yan? s?ra için en düşük işlemci denetler hızlandırın.
Konuşma Tanıma'yı yapılandırma ve yükleme hakkında

Konuşma tanıma özelliğinin Basitleştirilmiş Çince, ingilizce (ABD) ve Microsoft Office'in Japonca dil sürümlerinde kullanılabilir.

Konuşma tanıma özelliğini yükledikten sonra bilgisayarın söylediğiniz nasıl tanı eğitmek için birkaç dakika alarak konuşma tanıma özelliğinin doğruluğunu artırabilir. Eğitim gerçekleştirmek için <a0></a0>, yüksek sesle bir hazırlanmış eğitim metnini okuyun.

Konuşma tanımayı yükleme

Konuşma tanımayı yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. (Windows XP kullanıyorsanız, Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın.)
 2. Program Ekle/Kaldır ' ı çift tıklatın.
 3. Aşağıdakilerden birini gerçekleştirin:
  • Windows 98, Windows Millennium Edition (Me) veya Windows NT 4.0, Microsoft Office XPYükle/Kaldır sekmesinde tıklatın ve sonra Ekle/Kaldır ' ı tıklatın.

   -VEYA-
  • Windows XP ve Windows 2000'de, Program Değiştir veya Kaldır'ı tıklatın. Yüklü programlar listesinde, Microsoft Office XP ' yi tıklatın ve sonra Değiştir ' i tıklatın.
 4. Özellik Ekle veya Kaldır'ı tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 5. Office Paylaşılan Özellikler ' i genişletin Yüklenecek özellikler listesinde tıklatın.
 6. Farklı kullanıcı giriş ' i genişletmek için tıklatın.
 7. Konuşma simgesini tıklatın ve sonra da kısayol menüsünde Tümünü Bilgisayarımdan Çalıştır ' ı tıklatın.
 8. Konuşma bileşenleri yüklemek için Güncelleştir ' i tıklatın.

Nasıl yapılır: konuşma tanıma'yı Etkinleştir

Konuşma tanıma özelliğini yükledikten sonra Mikrofon Sihirbazı'nı çalıştırır. Bu sihirbaz, konuşma tanıma özelliğini yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda veya Konuşma (Araçlar menüsünde) ilk kez tıklattığınızda başlatır.

Not:, ayrıca Mikrofon Sihirbazı'nı Denetim Masası'ndaki yeni Konuşma simgesinden erişebilirsiniz. (Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. Windows XP kullanıyorsanız, Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın.)

Mikrofonunuzu ayarlamak için bu adımları tamamladıktan sonra konuşma tanıma teknik olarak yüklenir. Sonra (en az iki oturum önerilir) ses alıştırması tamamlamalısınız. Bilgisayarınızla etkileşim şeklini değiştirmek için konuşma tanımayı kullanmaya başlamak hazır sonra olmalıdır.

Konuşma tanıma özelliğini kapatmak için <a0></a0>, Dil çubuğunda Mikrofon ' ı tıklatın ve sonra Dikte veya Sesli komut ' ı tıklatın.

Konuşma tanımayı kaldırma

Konuşma tanımayı kaldırmak için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. (Windows XP kullanıyorsanız, Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın.)
 2. Program Ekle/Kaldır ' ı çift tıklatın.
 3. Aşağıdakilerden birini gerçekleştirin:
  • Windows 98, Windows Millennium Edition (Me) veya Windows NT 4.0, Microsoft Office XPYükle/Kaldır sekmesinde seçmek için tıklatın ve sonra Ekle/Kaldır ' ı tıklatın.

   -VEYA-
  • Windows XP veya Windows 2000'de, Program Değiştir veya Kaldır'ı seçmek için tıklatın. Yüklü programlar listesinde, Microsoft Office XP ' yi tıklatın ve sonra Değiştir ' i tıklatın.
 4. Özellik Ekle veya Kaldır'ı tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 5. Office Paylaşılan Özellikler ' i genişletin Yüklenecek özellikler listesinde tıklatın.
 6. Farklı kullanıcı giriş ' i genişletmek için tıklatın.
 7. Konuşma simgesini tıklatın ve sonra kısayol menüsünde tıklatın.
 8. Konuşma Bileşenleri'ni kaldırmak için Güncelleştir ' i tıklatın.
ÖNEMLI: konuşma tanımayı kaldırdığınızda, Dil çubuğunu kaldıramazsınız. Dil çubuğu hakkında daha fazla bilgi için lütfen bkz: About the Language BarBu makalede bölümü.

Yükleme ve konuşma tanıma özelliğini yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için Yardım menüsünden Microsoft Word Yardımı ' nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı ' Konuşma yükleme yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek için Ara ' yı tıklatın.
El yazısı tanıma yapılandırma ve yükleme hakkında

El yazısı tanıma özelliği, Microsoft Office'in yalnızca Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, ingilizce, Japonca ve Korece dil sürümlerinde kullanılabilir.

Yazmak yerine, herhangi bir Office programına metin girmek için el yazısı tanıma özelliğini kullanın.

(3-B çizim programlarıyla veya taslak Computer Aided oluşturma [CAD] yazılım veya tablet PC ile kullanılan bir grafik tableti gibi) bir el yazısı giriş aygıtı kullanarak yazabilir veya farenizi kullanarak yazabilirsiniz.

Doğal el yazınız Baskı karakterlerine dönüştürülür; varolan herhangi bir metni, metin ile aynı boyutta ile eklenen satır içi. Microsoft Word ve Microsoft Outlook, seçeneği, metni el yazısı şeklinde bırakmayı da seçebilirsiniz.

Microsoft Word'e bir cep içinde gerçekleştirilen bir el yazısı notlar dönüştürmek için <a0></a0>, taşınabilir aygıtınızla birlikte gelen yönergeleri izleyin.

Elyazısı Tanımayı Yükleme

El yazısı tanımayı yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. (Windows XP kullanıyorsanız, Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın.)
 2. Program Ekle/Kaldır ' ı çift tıklatın.
 3. Aşağıdakilerden birini gerçekleştirin:
  • Windows 98, Windows Millennium Edition (Me) veya Windows NT 4.0, Microsoft Office XPYükle/Kaldır sekmesinde tıklatın ve sonra Ekle/Kaldır ' ı tıklatın.

   -VEYA-
  • Windows XP veya Windows 2000'de, Program Değiştir veya Kaldır'ı tıklatın. Yüklü programlar listesinde, Microsoft Office XP ' yi tıklatın ve sonra Değiştir ' i tıklatın.
 4. Özellik Ekle veya Kaldır'ı tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 5. Office Paylaşılan Özellikler ' i genişletin Yüklenecek özellikler listesinde tıklatın.
 6. Farklı kullanıcı giriş ' i genişletmek için tıklatın.
 7. El yazısı</a0> simgesini tıklatın ve sonra da kısayol menüsünde Tümünü Bilgisayarımdan Çalıştır ' ı tıklatın.
 8. El yazısı bileşenleri yüklemek için Güncelleştir ' i tıklatın.

Nasıl yapılır: bir el yazısı tanımayı etkinleştir

Dil çubuğunu, el yazısı ' nı tıklatın ve sonra tercih ettiğiniz bir giriş yöntemini seçin. Örneğin, aşağıdaki el yazısı tanıma giriş yöntemleri seçim yapabilirsiniz:
 • Yazı defteri ' ni, çizim yapabilirsiniz çizgili bir giriş kutusu görüntülenir.

  -VEYA-
 • Her yerde Yaz'ı tıklatın, ekran üzerinde herhangi bir yere yazabilirsiniz. Yazınızı tanınır ve ekleme noktasına yerleştirilir.

  -VEYA-
 • Çizim Defteri ' ni, içinde çizilmiş resimler belgenize ekleyebileceğiniz bir taslak Giriş Düzenleyicisi görüntülenir.

Elyazısı tanımayı kaldırma

El yazısı tanımayı kaldırmak için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. (Windows XP kullanıyorsanız, Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın.)
 2. Program Ekle/Kaldır ' ı çift tıklatın.
 3. Aşağıdakilerden birini gerçekleştirin:
  • Windows 98, Windows Millennium Edition (Me) veya Windows NT 4.0, Microsoft Office XPYükle/Kaldır sekmesinde tıklatın ve sonra Ekle/Kaldır ' ı tıklatın.

   -VEYA-
  • Windows XP veya Windows 2000'de, Program Değiştir veya Kaldır'ı tıklatın. Yüklü programlar listesinde, Microsoft Office XP ' yi tıklatın ve sonra Değiştir ' i tıklatın.
 4. Özellik Ekle veya Kaldır'ı tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 5. Office Paylaşılan Özellikler ' i genişletin Yüklenecek özellikler listesinde tıklatın.
 6. Farklı kullanıcı giriş ' i genişletmek için tıklatın.
 7. El yazısı</a0> simgesini tıklatın ve sonra kısayol menüsünde tıklatın.
 8. El yazısı bileşenlerini kaldırmak için Güncelleştir ' i tıklatın.
ÖNEMLI: el yazısı tanımayı kaldırdığınızda, Dil çubuğunu kaldıramazsınız. Dil çubuğu hakkında daha fazla bilgi için lütfen bkz: About the Language BarBu makalede bölümü.

Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
283160El yazısı tanıma, sık sorulan sorular
Yükleme ve el yazısı tanıma özelliğini kullanma hakkında daha fazla bilgi için Yardım menüsünden Microsoft Word Yardımı ' nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı ' el yazısı yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek için Ara ' yı tıklatın.

Özellikler

Makale numarası: 278927 - Last Review: 14 Şubat 2007 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Word 2002 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbspeech kbhandwriting kbhowto KB278927 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:278927

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com