SQL Server'ın "maksimum paralellik derecesi" yapılandırma seçeneği için öneriler ve yönergeler

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 2806535 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Microsoft SQL Server maksimum paralellik derecesi (MAXDOP) yapılandırma seçeneğini paralel bir planı için bir sorgu yürütme kullanılan işlemci sayısını denetler. Bu seçenek, iş paralel olarak gerçekleştirmek sorgu planı işleçleri için kullanılan bilgi işlem ve iş parçacığı kaynakları belirler. Yapılandırmak zorunda olup olmadığını SQL Server simetrik çoklu işlem (SMP) bilgisayar, olmayan tekdüze bellek erişimi (NUMA) bilgisayar veya hiper iş parçacığı etkin işlemci ayarlandığına bağlı olarak, maksimum paralellik derecesi uygun seçeneği. Bu makalede açıklanan yapılandırmak için kullanabileceğiniz genel kuralları maksimum paralellik derecesi saklı yordam sp_configure sistem kullandığınızda SQL Server seçeneği.

Seçenek (MAXDOP) Transact-SQL sorgu ipuçları geçersiz kılabilirsiniz maksimum paralellik derecesiBu seçenek, sorgu belirtir sp_configure değerini seçeneği. İpucu belirtilen değer sp_configure değerine eşit veya daha az ise, SQL Server 2000'de, geçersiz kılma etkili olur. SQL Server 2005 ve sonraki sürümlerinde, geçersiz kılma her zaman etkili olur. Kaynak Yöneticisi kullanarak yapılandırılmış bir değeri MAXDOP değeri aşarsa veritabanı altyapısı SQL Server 2008 ve sonraki sürümleri, Kaynak Yöneticisi MAXDOP değeri kullanır. İle kullanılan tüm anlambilim kuralları maksimum paralellik derecesiseçenek uygun MAXDOP sorgu ipucu kullandığınızda. Geçersiz kılabilir veya MAXDOP ayarını etkileyen diğer iki seçenekleri aşağıdaki gibidir:
 • Yumuşak NUMA
 • Paralel dizin

Daha fazla bilgi

Not , maksimum paralellik derecesi yapılandırma seçeneği vermez değil SQL Server kullanan işlemci sayısını sınırlayın. SQL Server kullanan işlemci sayısını yapılandırmak için kullanın. benzeşme maskesi yapılandırma seçeneği.

MAXDOP değeri yapılandırırken aşağıdaki yönergeleri kullanın.

SQL Server 2005 ve sonraki sürümleri

 • Sekizden fazla işlemci kullanan sunucular için aşağıdaki yapılandırma kullanın:
  MAXDOP = 8
 • Sekiz veya daha az işlemci kullanan sunucular için aşağıdaki yapılandırma kullanın:
  MAXDOP = 0 içinN

  Not Bu yapılandırmada,N İşlemci sayısını temsil eder.
 • NUMA yapılandırılmış olan sunucular için MAXDOP her NUMA düğümü için atanmış olan CPU sayısını aşmamalıdır.
 • Hiper iş parçacığı etkin olan sunucular için fiziksel işlemci MAXDOP değeri aşmamalıdır.
 • NUMA yapılandırılmış ve hiper iş parçacığı etkin olan sunucular için MAXDOP değeri değil sınırı her NUMA düğüm fiziksel işlemci sayısı.
Not Ayarladığınız zaman bu aynı yönergeleri kullanın maksimum paralellik derecesiKaynak Yöneticisi iş yükünü grupları için seçeneği.

Ayrıca, bu yönergeleri sözü edilen maksimum değer 8 genel SQL Server etkinliği ve paralel sorgu planlardaki kullanılır exchange işleçleri yükü için geçerlidir. Bu en büyük değer, belirli bir uygulama desenleri ve SQL Server örneği aynı anda faaliyete bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin, aşağıdaki durumlar göz önünde bulundurun:
 • Çok az sayıda işlemci sayısına göre aynı anda yürütülen sorgu varsa, MAXDOP değeri daha büyük bir değere ayarlayın. Örneğin, 16 MAXDOP değeri ayarlayabilirsiniz.
 • Varsa, bir çok sayıda işlemci sayısına göre aynı anda yürütülen sorgular varsa, MAXDOP değeri daha küçük bir değere ayarlayabilirsiniz. Örneğin, MAXDOP değeri 4'e ayarlayabilirsiniz.
Not Bu değer üretim sunucusundaki uygulamadan önce kullanmayı düşündüğünüz herhangi bir değer iyice belirli uygulama etkinlik veya sorgu deseni karşı test.

SQL Server 2000 ve sonraki sürümleri

SQL Server bir seri planı kullanıyorsa, yalnızca tek işlemci kullanır. Ancak, SQL Server paralellik kullanıyorsa, onu (MAXDOP sorgu ipucu yapılandırma tarafından belirtildiği şekilde) yapılandırılmış tüm işlemcilerin bir paralel planı yürütme için kullanmanız gerekir. MAXDOP kullanıyorsanız, örneğin, = 0 7 işlemci verimli bir şekilde tek bir işlemci kullanan bir seri planı ile karşılaştırıldığında daha fazla işi gerçekleştirebileceğiniz bile tüm 32 işlemcileri kullanmak için SQL Server çalışır 32 yol sunucuda. Ya hep ya hiç bu davranış nedeniyle, SQL Server Paralel planı kullanıyorsa ve MAXDOP sorgu ipucu 8, en yüksek değerine kısıtlamayın paralel bir planı kullanmanın yararları SQL Server tarafından yüksek kaliteli bir sunucudaki tüm işlemcilerin koordine etmek için gerekli zamanı teknolojisini.

MAXDOP ayar her adım planı uygulanır. Her adım bir CPU veya MAXDOP ve hiçbir şey arasındaki tarafından belirtilen CPU sayısını kullanır. Adımlar yürütme, sorgu tarafından kullanılan iş parçacığı sayısını MAXDOP ayarı aşabilir.

MAXDOP tanımı için "En büyük ölçüde paralellik seçeneği" konu veya SQL Server "Paralellik derecesini" konusuna bakın.

Paralellik nasıl çalıştığını anlamak için SQL Server Books Online'da "Sorgu işlemci mimarisi" konu "Paralel sorgu işleme" bölümüne bakın.

Ek bilgi

Paralel sorgular hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Developer Network (MSDN) Web sitesine gidin:
Paralellik derecesi
SQL Server örneğine 64'ten fazla CPU bulunan bilgisayarlarda çalıştırdığınızda, SQL Server Books Online'da aşağıdaki konuları en iyi yöntemler bilgi için bakın:
SQL Server 64'ten fazla CPU bulunan bilgisayarlarda çalıştırmak için en iyi yöntemler
İzleyin hiper iş parçacığı etkin işlemcilerde çalışan SQL Server örneği için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki aşağıdaki makalede öneriler:
322385 Hiper iş parçacıklı ortamda SQL Server desteği
Not Bu örneğin Intel Nehalem ailesi yeni işlemci yongaları için geçerli olmayabilir.

SQL Server tarafından kullanılan işlemci sayısı ve SQL Server tarafından tanınan NUMA düğüm sayısı hakkında daha fazla bilgi için dinamik Yönetimi görünümleri sys.dm_os_sys_info ve sys.dm_os_nodes kullanın. Kaynak Yöneticisi kullanarak zorlanan MAXDOP ayarı hakkında daha fazla bilgi için Dinamik yönetim görünümü sys.dm_resource_governor_workload_groups bilgileri gözden geçirin.

Ürün veya bu koşul, örnek SQL Server ve SQL Server ürün sürümleri için otomatik olarak denetleme araçları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki tabloya bakın:
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Kural yazılımKuralı başlıkKural açıklamasıÜrün sürümleri karşı kuralın değerlendirilmesi
SQL Server 2008 R2 en iyi yöntem Çözümleyicisi (SQL Server 2008 R2 BPA)Paralellik derecesi için önerilen değer ayarlanmamışSQL Server 2008 R2 en iyi yöntem Çözümleyicisi (SQL Server 2008 R2 BPA) bu algılamak için bir kural koşulları nerede sağlar için uygun değer maksimum paralellik derecesiseçenek NUMA düğümü ve ayrıca Kaynak Yöneticisi iş yükünü yapılandırma MAXDOP için CPU sayısı ile yapılandırılmamış. SQL Server 2008 R2 BPA hem SQL Server 2008 ve SQL Server 2008 R2 destekler.

BPA aracını çalıştırın ve bir "Database Engine - paralellik derecesi için önerilen değer ayarlanmamış" uyarı karşılaşırsanız Karşılaştırmaksimum paralellik derecesiseçenek değeri ve Kaynak Yöneticisi iş yükünü MAXDOP değeri "Özet" ve "Ek bilgi" bölümünde belirtilen önerilen değerler ile.
SQL Server 2008, SQL Server 2008 R2
SQL Server 2012 en iyi yöntem Çözümleyicisi (SQL Server 2012 BPA)Paralellik derecesi için önerilen değer ayarlanmamışSQL Server 2012 en iyi yöntem Çözümleyicisi (SQL Server 2012 BPA) bu algılamak için bir kural koşulları nerede sağlar için uygun değer maksimum paralellik derecesiseçenek NUMA düğümü ve ayrıca Kaynak Yöneticisi iş yükünü yapılandırma MAXDOP için CPU sayısı ile yapılandırılmamış.

BPA aracını çalıştırın ve bir "Database Engine - paralellik derecesi için önerilen değer ayarlanmamış" uyarı karşılaşırsanız Karşılaştırmaksimum paralellik derecesiseçenek değeri ve Kaynak Yöneticisi iş yükünü MAXDOP değeri "Özet" ve "Ek bilgi" bölümünde belirtilen önerilen değerler ile.
SQL Server 2012

Özellikler

Makale numarası: 2806535 - Last Review: 6 Şubat 2013 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft SQL Server 2012 Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2012 Standard
 • Microsoft SQL Server 2012 Developer
 • Microsoft SQL Server 2012 Express
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Standard
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Developer
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Datacenter
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Express
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Express with Advanced Services
 • Microsoft SQL Server 2008 Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2008 Enterprise Evaluation
 • Microsoft SQL Server 2008 Developer
 • Microsoft SQL Server 2008 Express
 • Microsoft SQL Server 2008 Express with Advanced Services
 • Microsoft SQL 2005 Server Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2005 Developer Edition
 • Microsoft SQL Server 2005 Express Edition
 • Microsoft SQL Server 2005 Express Edition with Advanced Services
 • Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition
 • Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Evaluation Edition
 • Microsoft SQL Server 2000 Standard Edition
 • Microsoft SQL Server 2000 Developer Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbinfo kbmt KB2806535 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 2806535

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com