Błąd podczas Office 365 kiosku użytkownicy próbują skonfigurować profil programu Outlook dla programu Exchange Online w usłudze Office 365: "szyfrowane połączenie z serwerem poczty jest niedostępne"

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 2826047 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.

Nie masz pewności co wersji Office 365 używasz? Przejdź do następującej witryny firmy Microsoft:
Czy używam usługi Office 365 po uaktualnieniu?
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

PROBLEM

Użytkownika w usłudze Office 365 kiosku próbuje skonfigurować konto e-mail dla programu Exchange Online w programie Microsoft Outlook 2010 lub Microsoft Outlook 2013. Jednak profil programu Outlook użytkownika nie jest automatycznie konfigurowane. Zamiast tego użytkownik otrzymuje następujący komunikat o błędzie w obszarze Trwa wyszukiwanie ustawień serwera poczty w programie Outlook:
Szyfrowane połączenie z serwerem poczty nie jest dostępny.
Kliknij przycisk Dalej, aby spróbować użyć połączenia nieszyfrowanego.
Ten komunikat o błędzie jest wyświetlany, mimo że użytkownik wprowadził jego lub jej adres e-mail i hasło poprawnie na stronie Automatyczne konfigurowanie konta Kreatora dodawania nowych kont w programie Outlook.

PRZYCZYNA

To zachowanie występuje, jeśli użytkownik próbuje nawiązać połączenie programu Outlook do programu Exchange w trybie Online przy użyciu automatycznego wykrywania programu Exchange. Plany kiosku 365 pakietu Office nie obsługują mieli dostęp do poczty w usłudze Exchange Online za pośrednictwem połączenia programu Exchange przy użyciu programu Outlook.

ROZWIĄZANIE

Aby obejść ten problem, wykonaj jedną z następujących czynności:

WIĘCEJ INFORMACJI

Aby uzyskać więcej informacji o planach kiosku 365 pakietu Office przejdź do następującej witryny firmy Microsoft:
Usługa Office 365 dla firm - plan kiosku
Jeśli usługi Office 365 użytkowników, którzy nie są użytkownikami kiosku ten komunikat o błędzie, zobacz następujący artykuł bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
2404385 Program Outlook nie można skonfigurować nowy profil za pomocą automatycznego wykrywania programu Exchange dla skrzynek pocztowych programu Exchange w trybie Online w usłudze Office 365
Nadal potrzebujesz pomocy? Przejdź do Office 365 Wspólnoty Witryna sieci Web.

Właściwości

Numer ID artykułu: 2826047 - Ostatnia weryfikacja: 1 czerwca 2013 - Weryfikacja: 4.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Office 365 for education  (pre-upgrade)
  • Microsoft Office 365 for small businesses  (pre-upgrade)
  • Microsoft Office 365 for enterprises (pre-upgrade)
  • Microsoft Exchange Online
Słowa kluczowe: 
o365 o365a o365e o365p o365m o365062011 o365022013 pre-upgrade after upgrade kbmt KB2826047 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to: 2826047

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com