Program Outlook nie może łączyć się z folderu publicznego programu Exchange 2013 lub automatycznie mapowane skrzynki pocztowej

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 2839517 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Podczas korzystania z Microsoft Office Outlook 2007, Microsoft Outlook 2010 lub Microsoft Outlook 2013 do połączenia w folderze publicznym programu Microsoft Exchange Server 2013 lub automatycznie mapowane skrzynki pocztowej, wyświetlany jest następujący błąd:
Nie można rozwinąć folderu. Program Microsoft Exchange nie jest dostępna. Występują problemy z siecią albo serwer Exchange jest nieczynny.
Dodatkowo możesz zobaczyć poświadczenia prompt ustawienie Exchange Server administrator ExternalAuthentication Basic.

Przyczyna

Exchange Server 2013 wprowadzone ustawienia oddzielnych wewnętrznych i zewnętrznych klienta Outlook Anywhere łączności. Program Outlook używa zewnętrznego obszaru nazw nawiązać alternatywne skrzynek pocztowych, nawet jeśli program Outlook znajduje się w sieci wewnętrznej. Alternatywne skrzynek pocztowych obejmują automatycznie mapowane skrzynek pocztowych i folderów publicznych.

Rozwiązanie

Program Outlook 2010
Aktualizacja przejściowej (JM) jest udostępniana przez firmę Microsoft. Jednak ta IU jest przeznaczona do usunięcia tylko problemu opisanego w tym artykule. Zastosowanie tego IU tylko w systemach, w których występuje problem opisany w tym artykule. JM ten może być dodatkowo testowana. Jeśli dany system nie jest poważnie narażony na ten problem, firma Microsoft zaleca poczekanie na następną aktualizację oprogramowania zawierającą ten IU.

Aby uzyskać ten IU, skontaktuj się z obsługi klienta firmy Microsoft i obsługi technicznej.

Uwaga W przypadku wystąpienia dodatkowych błędów lub konieczności rozwiązania problemu może być wymagane utworzenie osobnego zlecenia usługi. Koszty obsługi zwykły zastosuje się do dodatkowych pytań i problemów, które nie kwalifikują się do tej określonej IU. Aby uzyskać pełną listę numerów telefonów działu obsługi klienta i pomocy technicznej firmy Microsoft lub utworzyć osobne zlecenie usługi, odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Program Outlook 2007 i Outlook 2013
Tymczasowe aktualizacje (IUs) nie są obecnie dostępne dla programu Outlook 2007 i Outlook 2013. Ten artykuł będzie aktualizowany w miarę dostępne będą nowe informacje.

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji o usłudze AutoDiscover wyświetlać w następującym artykule TechNet firmy Microsoft:
Usługi automatycznego wykrywania
Wewnętrzne części odpowiedzi AutoDiscover wygląda zazwyczaj następująco:

<Type>EXHTTP</Type>
<Server>exch1.contoso.com</Server>
<SSL>Off</SSL>
<AuthPackage>NTLM</AuthPackage>
<ASUrl>https://exch1.contoso.com/EWS/Exchange.asmx</ASUrl>
<EwsUrl>https://exch1.contoso.com/EWS/Exchange.asmx</EwsUrl>
<OOFUrl>https://exch1.contoso.com/EWS/Exchange.asmx</OOFUrl>
<OABUrl>https://exch1.contoso.com/OAB/9f2dd03f-064b-4356-b0d0-6789c44ebf29/</OABUrl>
</Protocol>
Części zewnętrznych odpowiedzi AutoDiscover wygląda zazwyczaj następująco:
<Protocol><Type>EXHTTP</Type>
<Server>mail.contoso.com</Server>
<SSL>On</SSL>
<AuthPackage>Ntlm</AuthPackage>
<ASUrl>https://mail.contoso.com/EWS/Exchange.asmx</ASUrl>
<EwsUrl>https://mail.contoso.com/EWS/Exchange.asmx</EwsUrl>
<OOFUrl>https://mail.contoso.com/EWS/Exchange.asmx</OOFUrl>
</Protocol>

W tym przykładzie pierwsza pozycja reprezentuje InternalHostname i jest ustawiona na exch1.contoso.com. Drugi wpis reprezentuje ExternalHostname i jest ustawiona na mail.agapol.com.

Zazwyczaj program Outlook próbuje połączyć się z pierwszego bloku EXHTTP. Jeśli to połączenie nie powiedzie się, program Outlook próbuje połączyć się przy użyciu drugiego bloku EXHTTP. Domyślnie program Outlook używa tej logiki dla podstawowej skrzynki pocztowej. Jednak nieprawidłowo nakłada się on do drugiego bloku EXHTTP dla pocztowej alternatywnego połączenia.

Właściwości

Numer ID artykułu: 2839517 - Ostatnia weryfikacja: 15 kwietnia 2013 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Office Outlook 2007
  • Microsoft Outlook 2010
  • Microsoft Outlook 2013
Słowa kluczowe: 
kbmt KB2839517 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to: 2839517

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com