Windows XP'de program uyumluluğu sorunları nasıl giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 285909 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Windows XP tabanlı bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz yaygın program uyumluluğu sorunlarının nasıl giderileceği açıklanır. Program uyumluluğu sorunları genellikle uyumluluk sorunları "uygulaması" olarak da adlandırılır.

Daha fazla bilgi

Program uyumluluk sorunlarını gidermek için aşağıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını deneyin:

Güncelleştirmelerin veya düzeltmelerin ınternet denetleyin.

Bir güncelleştirmenin veya düzeltmenin bulunup bulunmadığını görmek için programın üreticisinin Web sitesini denetleyin. Program için bir düzeltme olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki Microsoft Windows Update Web sitesini ziyaret edin:
http://windowsupdate.microsoft.com

Programı yüklemek için yönetici hesabı kullanma

Birçok program, bir yönetici hesabı kullanarak yeniden yüklenmelidir. Birçok program, Microsoft Windows 95, Microsoft Windows 98, Microsoft Windows 98 Second Edition veya Microsoft Windows Millennium Edition ile kullanmak için yazılmış olmasıdır. Bu işletim sistemleri, bir yönetici veya sınırlı kullanıcı hesabı yok.

Program yükler hesabın dışındaki tüm kullanıcıların oturumlarını kapatın

Windows XP'de Hızlı Kullanıcı Değiştirme özelliği yenidir ve çoğu eski programlar, bu özelliği destekleyecek biçimde tasarlanmamıştır. Bilgisayarınıza birden çok kullanıcı oturum açarsanız, programın yükleyecektir hesabın dışında oturumlarını kapatın.

Program Uyumluluk Sihirbazı'nı kullanın.

Programınızı farklı modlarda (ortamlarda) ve farklı ayarlarla sınamak için Program Uyumluluk Sihirbazı'nı kullanabilirsiniz. Örneğin, program aslında Windows 95'te çalıştırılmak üzere almışsa, uyumluluk modunu Windows 95'e ayarlayın ve sonra programınızı yeniden çalıştırmayı deneyin. Program başarıyla bu modda çalışırsa, program her defasında bu modda başlatın. Sihirbaz, ekranı 256 renge ve ekran çözünürlüğünü 640 x 480 piksel geçmek gibi farklı ayarlar deneyin ister. Program Uyumluluk Sihirbazı'nı kullanma hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
301911Windows XP'de Program Uyumluluk Sihirbazı nasıl kullanılır

Java için Microsoft sanal makinesi (VM) en geçerli sürümünü kullan

Program, Java için Microsoft sanal makinesi (VM) kullanıyorsa, VM en son sürümünü karşıdan yüklemek zorunda kalabilirsiniz.

Windows XP ile uyumlu olacak şekilde listelenen bir yazılım ile ilgili sorunlar

Windows 95, Windows 98, Windows 98 ikinci sürüm, Windows Millennium Edition Windows XP'ye yükselttiyseniz, Microsoft Windows NT veya Microsoft Windows 2000 ve Windows XP ile uyumlu olacak şekilde listelenmiş olan yazılım sorunlarınız için şu adımları izleyin:
 1. Yazılımı kaldırın.
 2. Yazılımı yeniden yükleyin.
 3. Sorun giderilmemişse, el ile program nasıl kaldırılacağı hakkında sorgulamak için yazılım üreticisine başvurun. Örneğin, klasör için program ve program tarafından yapılan kayıt defteri girdilerini silme hakkında bilmeniz gerekir. Ayrıca, yazılımı üreticiniz bu soruna yönelik bir düzeltme kullanılabilirliği hakkında sorun ve sonra programı yeniden yükleyin.

Application Compatibility Toolkit sürüm 2.6 kullanın.

Uygulama Uyumluluğu Araç Takımı 2.6 belgeleri içerir ve size yardımcı olacak araçları Windows XP'de program uyumluluğu sorunları tanılamaya ve. Uygulama Uyumluluğu Araç Takımı ile sınadıktan sonra doğru çalışmıyorsa, programınızın yükseltme kullanılabilirliği hakkında sorgulamak için yazılım satıcınıza başvurun. Uygulama Uyumluluğu Araç Paketi hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
294895Windows Uygulama Uyumluluğu Araç Takımı Nasıl Edinilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.).

Oyun ile ilgili sorunlar nasıl giderilir

Oyun sorunlarını giderme hakkında bilgi için aşağıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını kullanın:
 • Oyun, bir yönetici hesabı kullanarak yüklediyseniz, oyun oynayabilirsiniz önce bir yönetici hesabıyla oturum olabilir.
 • Bazı oyunlar çalışmaz veya sabit diskinizdeki tüm oyun de yüklemediğiniz sürece çalıştırmayın. Sorun çözülebilir veya sabit diskinizdeki tüm oyun yüklerseniz, oyun performansı artırabilir.
 • DVD yürütücüler ve oyunlar gibi bazı programlar, OpenGL standart üç boyutlu grafikleri görüntülemek için destek gerekir. Windows XP tabanlı bilgisayarınızda bu programlar'ı çalıştırmayı denediğinizde, bazıları veya tümü aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşabilirsiniz:
  • Program çalışmaz.
  • Görüntü çentikli görünür.
  • Saf bir renk eksik.
  • Üç boyutlu görünüm vermek için farklı renk tonları görüntülenir.
  • Bazı veya tüm renklerin yanlış görüntülenir.
  Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, video bağdaştırıcı sürücünüzü güncelleştirin.

 • Program DirectX kullanan bir oyunsa, en son DirectX sürümünü kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, video bağdaştırıcınızın veya ses kartınızın daha yeni sürücüleri için kullanılabilir olup olmadığını görmek için üreticinin Web sitesini denetleyin. Genellikle, aygıtlarınız için daha yeni sürücüleri edinmek olduğunda, bunu yapmak isteyebilirsiniz.
İlgili konular hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
292533Windows XP'de Windows Program uyumluluğu modu nasıl kullanılır
285912OpenGL desteği gerektiren programlar, Windows XP'de çalışmayabilir
286575Uygulama sınama Framework "Microsoft Windows XP için tasarlanmıştır"
283576Yükleme veya kaldırma ya da oyunu oyna çalıştığınızda bir hata iletisi görüntülenir
294895Windows Uygulama Uyumluluğu Araç Takımı Nasıl Edinilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
301455Web sitesinde oturum açmanız veya bazı Web sitesi hizmetlerine erişim açılamıyor
301494Bazı programların tüm kullanıcılar Hızlı kullanıcı değiştirme için kısayollar oluşturma
290249Hızlı Kullanıcı Değiştirme'nı kullandıktan sonra yanlış programları görüntüler...
298336Program ya da oyun, ses, diğer kullanıcılara aktarabilirsiniz
300820Birden çok kullanıcı hesaplarına belirli programların aynı anda çalıştırmayın

Özellikler

Makale numarası: 285909 - Last Review: 27 Temmuz 2007 Cuma - Gözden geçirme: 7.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kburl kbregistry kbenv kberrmsg kbhowto kbsetup kbsound kbtshoot KB285909 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:285909

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com