Düzeltme: App-V 4.5 SP2 sunucusu üzerinden uygulama sanallaştırma veritabanı başarısız olduğunda kurtaramaz

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 2873468 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Microsoft Application Virtualization (App-V) 4.5 Uygulama Sanallaştırma veritabanında Service Pack 2 (SP2) Microsoft SQL Server Yük devretme kümesi örneğinde barındırılan. Üzerinden veritabanı başarısız olduğunda, App-V sunucusu kurtaramazsınız ve App-V kullanıcılar aşağıdaki hata iletisini alırsınız:

Uygulama Sanallaştırma sunucusu bir iç sistem hatası döndürdü. Sistem yöneticiniz şu hata kodunu bildirin:
0A-200001F4

Bu durumda, istemcilerin yayımlama bilgileri güncelleştiremez ve uygulama başarısız başlar. Ayrıca, olay kimliği 41543 App-V sunucusu üzerindeki uygulama günlüğüne kaydedilir.

Çözüm

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak, bu düzeltmeyi yalnızca bu makalede açıklanan sorunu gidermesi amaçlanmaktadır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu makalede açıklanan sorunun yaşandığı sistemlere uygulayın. Bu düzeltme ek sınama uygulanabilir. Bu nedenle, bu sorundan ciddi bir şekilde etkilemiyorsa, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Düzeltme karşıdan yüklenebilir durumdaysa, bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya sorun giderme gerekiyorsa, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Tam listesi Microsoft Müşteri Hizmetleri ve destek telefon numaralarını veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için aşağıdaki Microsoft Web sitesine bakın:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bu dil için kullanılabilir bir düzeltme değil demektir.

Önkoşullar

(App-V 4.5 SP2 HF03) Bu düzeltmeyi uygulamak için bilgisayarınızda yüklü olmalıdır Service Pack 2 Microsoft Uygulama Sanallaştırma 4.5 yüklü için.

Yeniden başlatma bilgileri

Bu düzeltmeyi uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

Değiştirme bilgileri

Bu düzeltme önceden yayımlanmış bir düzeltmenin yerini almaz.

Dosya bilgileri

Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
Bu düzeltmenin İngilizce sürümü dosya öznitelikleri (veya daha yeni dosya özniteliklerine) sahip aşağıdaki tabloda listelenir. Tarihleri ve saatleri bu dosyaların Koordinatlı Evrensel Saat'e (UTC) kullanılarak listelenmiştir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için Denetim Masası'ndaki tarih ve saat öğesinde saat dilimi sekmesini kullanın.

Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Dosya adıDosya sürümüDosya boyutuTarihSaat
AppV45SP2-Yönetimi-KB2873468-x86.mspGeçerli değil8,420,35231 Ağu 201310:45
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Pratik Çözüm

Bu soruna geçici bir çözüm için uygulama sanallaştırma Yönetimi Sunucusu hizmetini yeniden başlatın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Yönetimsel Araçlar'daki Hizmetler MMC ek bileşenini açın.
  2. Uygulama Sanallaştırma Yönetimi Sunucusu hizmetini bulun.
  3. Uygulama Sanallaştırma yönetimi sunucusunusağ tıklatın ve sonra Yeniden Başlat' ı tıklatın.

Durum

Microsoft bu sorunun, "Aşağıdakilere uygulanır" bölümünde listelenen Microsoft ürünlerinde bulunduğunu onaylamıştır.

Referanslar

Bkz. terminoloji Microsoft yazılım güncelleştirmelerini açıklamak için kullanır.

Özellikler

Makale numarası: 2873468 - Last Review: 19 Ekim 2013 Cumartesi - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Application Virtualization 4.5 for Terminal Services
  • Microsoft Application Virtualization 4.5 for Windows Desktops
Anahtar Kelimeler: 
kbautohotfix kbqfe kbhotfixserver kbfix kbexpertiseinter kbsurveynew kbbug kbmt KB2873468 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 2873468

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com