Makale numarası: 287497 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Small Business müşterisiyseniz, ek sorun giderme ve öğrenme kaynaklarını Small Business Desteği sitesinde bulabilirsiniz.
Bu makalenin Microsoft Outlook 2000 sürümü için bkz: 197316.
Bu makalenin Microsoft Outlook 2000 (IMO) sürümü için bkz: 197315.
Bu makalenin Microsoft Outlook 98 sürümü için bkz: 181325.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Gelen Kutusu Onarım aracını (canpst .exe), Microsoft Outlook 2010, Outlook 2007, Outlook 2003 ve Outlook 2002'de bozulmuş Kişisel Klasörler dosyasından (.pst) ya da Çevrimdışı Klasör dosyasından klasör ve öğeleri kurtarmak için kullanabilirsiniz. Microsoft Office veya Microsoft Outlook'u yüklediğinizde Scanpst.exe otomatik olarak yüklenir. Scanpst.exe indirilebilir bir dosya değildir.

Bu makalede Gelen Kutusu Onarım aracının ne işe yaradığı ve .pst ve .ost dosyasındaki hataları nasıl doğruladığı ve düzelttiği açıklanır.

Gelen Kutusu Onarım aracını kullanma

Bozuk .pst veya .ost dosyanızdaki klasörleri ve öğeleri Gelen Kutusu Onarım aracını kullanarak kurtarmak için, aşağıdaki adımları kullanın.


Video: Outlook Kişisel Klasör (.pst) dosyalarınızı onarma

Bu resmi kapatBu resmi aç
assets video1
uuid=69d97423-c810-46d5-8e92-ea2ed5c708b6 VideoUrl=http://www.microsoft.com/tr-tr/showcase/details.aspx?uuid=864d6ddc-b810-4c61-9737-9c4a1d6ca023
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets video2


Not Aşağıdaki bölümlerdeki örnekler Gelen Kutusu Onarım aracını .pst dosyasında nasıl kullanacağınızı gösterir, ancak aynı yordamları çevrimdışı klasör (.ost) dosyasında da kullanabilirsiniz.

Bu resmi kapatBu resmi aç
2709618
Adım 1: Gelen Kutusu Onarım aracını çalıştırarak hataları tanılama ve onarma


Bu resmi kapatBu resmi aç
2709619
Adım 2: Onarılan öğeleri kurtarma


Bu resmi kapatBu resmi aç
2709620
Adım 3: Onarılan öğeleri yedekleme dosyasından kurtarma

Gelişmiş bilgiler

Bu bölümde ilginizi çekiyorsa Gelen Kutusu Onarım Aracı'nın ne işe yaradığı ve bu aracın .pst ya da .ost dosyasını nasıl doğruladığı ve bu dosyalardaki hataları nasıl düzelttiği açıklanır.

Gelen Kutusu Onarım aracı ne işe yarar

Gelen Kutusu Onarım aracını bir Kişisel Klasörler (.pst) dosyasında çalıştırdığınızda bu araç şunları yapar:
 • Gelen Kutusu Onarım aracı, Kişisel Klasörler (.pst) dosyasının dizin yapısını ve öğe üstbilgilerini çözümleyerek, tüm klasörleri ve öğeleri bulup kurtarmaya çalışır.
 • Gelen Kutusu Onarım aracı, Kişisel Klasörler (.pst) dosyasını kurtarırsa, onarım aracı sorunları belirlemiş ve giderebildiği sorunları onarmış demektir.
 • Gelen Kutusu Onarım aracı, tüm dosyaları Kişisel Klasörler (.pst) dosyasına dönüştürmeye çalışır. Örneğin, "Herhangibirad.pst" adlı (tırnak işaretleri olmadan) bir yürütülebilir dosyayı yeniden adlandırırsanız, araç bu dosyayı takılabilir bir .pst dosyasına dönüştürür.
 • Gelen Kutusu Onarım aracı bu dosyayı onarmaya çalışmadan önce tüm Kişisel Klasörler (.pst) dosyalarının yedek birer kopyasını oluşturur.

Gelen Kutusu Onarım aracı hataları nasıl doğrular ve düzeltir

ScanPST genellikle .pst dosyasının iç veri yapılarındaki hataları doğrular ve düzeltir. .pst dosyası bir veritabanı dosyasıdır. Bu nedenle, BTrees ve başvuru sayaçları gibi yapılar gerektiğinde denetlenir ve onarılır. Bu alt düzey nesneler, iletiler ya da takvim öğeleri gibi üzerine kurulu olan daha üst düzeydeki yapılar konusunda bilgi sahibi değildir.

ScanPST, yapının veya tablonun belirli bir bloğunun okunamadığını ya da bozuk olduğunu belirlerse bu bloğu kaldırır. Bu blok Outlook'taki belirli bir öğenin parçasıysa, bu öğe doğrulandığında kaldırılır.

Bu, beklenen bir davranış değildir, ancak belirtilen durumda öğenin kaldırılması uygundur. Ayrıca, bu durum nadiren oluşur ve her zaman ScanPST günlük dosyasına kaydedilir.

Daha üst düzeylerde, klasörlerle ve iletilerle ilgili değişikliklerle daha fazla karşılaşabilirsiniz.

Klasörler

ScanPST, .pst dosyasındaki her bir klasörü inceler ve aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir:
 1. ScanPST bu klasörle doğru tabloların ilişkilendirilmiş olduğunu doğrular.
 2. ScanPST her bir tablodaki her bir satırı denetler ve iletinin ya da alt klasörün sistemde bulunduğunu doğrular.
 3. ScanPST bir iletiyi veya alt klasörü bulamazsa, ilgili satırı tablodan kaldırır.
 4. ScanPST bir iletiyi veya alt klasörü bulursa bu öğeyi doğrular.
 5. Doğrulama işlemi başarısız olursa, ileti veya klasör bozuk olarak nitelendirilir ve tablodan kaldırılarak veritabanından silinir.
 6. Doğrulama başarılı olursa, ScanPST başka bir çözümleme gerçekleştirerek, yeni bulunan ileti değerlerinin tablodaki değerlerle tutarlı olduklarını doğrular. Bozuk klasörler gerekirse sıfırdan oluşturulur. Bu klasörler hiçbir kullanıcı verisi içermez.
İletiler

Birçok kullanıcı iletilere uygulanacak işlemler konusunda endişe duyar, çünkü bozuk bir öğe büyük bir olasılıkla .pst dosyasından silinecektir. ScanPST iletiler için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir:
 1. ScanPST, ek tablolarda ve alıcı tablolarında bazı temel doğrulama işlemleri gerçekleştirir. Bu işlem, bir klasörün içerdiği iletilerle çalışma biçimine benzer.
 2. Alıcı tablosu doğrulanıp alıcıların düzgün biçimlendirilmiş oldukları belirlendikten hemen sonra, ScanPST, bu geçerli alıcı tablosunu iletinin alıcı özellikleriyle eşzamanlamak için gerekli değişiklikleri yapar. ScanPST ayrıca iletinin üst klasörünün geçerli bir klasöre başvurmasını sağlar. Aşağıdaki ileti özellikleri denetlenerek, geçerli veri biçimlerine sahip oldukları doğrulanır:
  • PR_MESSAGE_CLASS

   ScanPST bu özelliğin bulunup bulunmadığını denetler. Özellik yoksa IPM.Note olarak ayarlanır.
  • PR_MESSAGE_FLAGS

   Her bayrak ayrı ayrı doğrulanır.
  • PR_SUBMIT_FLAGS

   Bu doğrulama, ileti bayrakları için gerçekleştirilen işleme benzer.
  • PR_CLIENT_SUBMIT_TIME

   Gönderme bayrakları iletinin gönderilmiş olarak işaretlendiğini gösteriyorsa, bu özelliğin bulunması gerekir. Gönderme bayrakları iletinin gönderilmiş olarak işaretlendiğini gösteriyorsa, zaman Şimdi olarak ayarlanır.
  • PR_SEARCH_KEY

   Bu özellik bulunmalıdır. Özellik yoksa, rastgele bir GUID oluşturulur.
  • PR_CREATION_TIME

   Bu özellik bulunmalıdır. Özellik yoksa, zaman Şimdi olarak ayarlanır.
  • PR_LAST_MODIFICATION_TIME

   Bu özellik bulunmalıdır. Özellik yoksa, zaman Şimdi olarak ayarlanır.
  • PR_MESSAGE_SIZE

   Boyutlar yeniden hesaplanır ve saklı değerlerle karşılaştırılır. Boyutlarda herhangi bir farklılık varsa, hesaplanmış değer yazılır.
  Gövdeyle veya konuyla ilgili özelliklerde, bu makalenin önceki bölümlerinde açıklanan alt düzey örtük doğrulama işlemleri dışında hiçbir doğrulama yapılmaz. Alıcı görüntüleme özellikleri, kurtarılan alıcı tablosuyla tutarlı olacak şekilde değiştirilir. Bu işlem tamamlandıktan hemen sonra diğer algoritmalar çalıştırılarak, tüm artık iletiler toplanır ve Artık Öğeler klasörüne yerleştirilir.

  İkili dosya ağaçları (btrees) hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki Microsoft Web sitesine gidin:
  Veri Yapılarının Kapsamlı bir İncelemesi

Özellikler

Makale numarası: 287497 - Last Review: 5 Nisan 2013 Cuma - Gözden geçirme: 6.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Outlook 2010
 • Microsoft Office Outlook 2007
 • Microsoft Office Outlook 2003
 • Microsoft Outlook 2002 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbrepair kbhowto kbvideocontent KB287497

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com