SORUN: Yapılandırılan kimlik IWAM hesabı için yanlış

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 297989 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Varolan Active Server Sayfaları (ASP) için göz atma zamanı sayfasında "HTTP 500 - iç sunucu hatası" Tarayıcı döndürebilir veya "Sunucu uygulama hatası" hata iletisi. Hata iletisini aldıktan sonra sunucunun sistem olay günlüğünü gözden geçirin, iki giriş görünür:
Kaynak: W3SVC
Hata: Yapılandırılan kimlik yanlış
-ve-
Kaynak: DCOM
Hata: IWAM_ComputerName oturum açılamıyor
Yalnızca temel kimlik doğrulaması için uygulamayı etkinleştirmek ve uygulama kümesi yeniden beklendiği gibi çalışmamasına, düşük koruması, uygulamayı başlatır. Buna ek olarak, bu hata aldıktan sonra yeni bir ASP uygulaması oluşturmak, için herhangi bir hatasız gözatabilirsiniz.

Ilgili hata iletileri

Ayrıca, aşağıdaki hata iletilerini alabilirsiniz:

Tarayıcınızda:
HTTP 500 - iç sunucu hatası
-VEYA-
Sunucu Uygulama Hatası
Sunucu isteğinizi işlediği sırada bir uygulamayı yüklerken bir hatayla karşılaştı. Daha ayrıntılı bilgi için olay günlüğüne başvurun. Yardım için sunucu yöneticisine başvurun.
Sistem olay günlüğüne:
Kaynak: DCOM
Hata: DCOM hata aldım. "oturum açma başarısızlığı: Bilinmeyen kullanıcı adı veya hatalı parola" oturum açma yapılamıyor. sunucu için \IWAM_SERVERNAME.
-ve-
Kaynak: W3SVC
Hata: "hata başarısız uygulamayı yüklemek için '/ LM/W3SVC/1/ROOT/op.' sunucu ' yapılandırılan kimlik yanlış olduğundan sunucu işlemi başlatılamadı. Kullanıcı adını ve parolasını denetleyin.
-VEYA-
Kaynak: W3SVC hatası: "sunucu uygulaması '/ LM/W3SVC/4/root' yüklenemedi. "C000003b' hata."
-ve-
Kaynak: W3SVC hatası: "COM uygulaması '{3D14228D-FBE1-11 d 0-995 D-00C04FD919C1}' konumundaki '/ LM/W3SVC/4/root' işlem dışı'nı etkinleştirmek başarısız oldu."
NotIIS 5.0 yalıtım modunda çalıştır WWW hizmeti onay kutusu seçiliyse, Microsoft ınternet ınformation Services 6.0 (IIS 6.0) hata iletisi görünür. IIS 5.0 yalıtım modunda çalıştır WWW hizmeti</a1> onay kutusunu seçmek için adımları için bu makalenin "Daha fazla bilgi" bölümüne bakın.

Neden

Kullanıcı adları ve parolalar için ıusr_ BilgisayarAdı ve ıwam_ BilgisayarAdı hesaplarını üç konumlarda saklanır:

 • Internet ınformation Server (IIS) metatabanı
 • (Windows NT) etki alanları için Kullanıcı Yöneticisi veya yerel kullanıcılar ve Gruplar'ı (Windows 2000)
 • Microsoft Transaction Server (Windows NT) ya da Bileşen Hizmetleri (Windows 2000)
Bu üç konumları arasında eşitlenmez kullanıcı adları ve parolaları, yukarıda belirtilen hata iletilerini alırsınız.

Çözüm

Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, IUSR ve IWAM hesaplarının parolalarını yukarıda belirtilen konumların tüm üç eşitlendiğini emin olmanız gerekir. Bunun için iki yol vardır: IWAM ve IUSR hesaplarını parolasını, Kullanıcı Yöneticisi'ni (Windows NT) veya kullanıcılar ve Gruplar'ı (Windows 2000) ayarlayabilir ve IIS metatabanı, aynı parolayı yansıtması için parolaları değiştirme veya tam tersi. Parolaları eşitlemek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.

Not Yönetim komut dosyası yardımcı programı (adsutil.vbs) kullanmayı ve Microsoft Transaction Server (MTS) veya Bileşen Hizmetleri parola değiştirme konusunda yönergeler için "Daha fazla bilgi" bölümüne bakın.

Yöntem 1: IIS metatabanı parola aynı için Kullanıcı Yöneticisi veya kullanıcılar ve Gruplar'da Parolaları Değiştir

 1. Komut penceresinde, adsutil.vbs dosyasını içeren klasörü bulun. IWAM ve IUSR hesaplarını parolaları, IIS metabase ' elde etmek için adsutil.vbs aracını kullanın.
 2. Windows NT'de IUSR ve/veya IWAM parolalarını değiştirmek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlat menüsünde, Yönetimsel AraçlarProgram noktasına üzerine gelin ve Etki alanları için Kullanıcı Yöneticisi</a1>'ı tıklatın. Etki alanları için Kullanıcı Yöneticisi ' nde, tüm Windows NT kullanıcı hesaplarını ve grupları için hesap bilgilerini değiştirebilirsiniz.
  2. Kullanıcıların ıusr_ BilgisayarAdı ve/veya ıwam_ BilgisayarAdı ' nı çift tıklatın ve parolaları, 1. adımda elde ettiğiniz IIS metatabanı parola yansıtacak şekilde değiştirin.
  Windows 2000'de IUSR ve/veya IWAM parolalarını değiştirmek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Başlat menüsünden Programlar ' ın üzerine gelin, Yönetimsel Araçlar ' ın üzerine gelin ve sonra Bilgisayar Yönetimi ' ni tıklatın.
  2. Sistem Araçları</a0> düğümünde, Yerel Kullanıcılar ve gruplar ve kullanıcılar düğümlerini genişletmek için tıklatın. Kullanıcı düğümünde, tüm Windows 2000 kullanıcı hesaplarını ve grupları için hesap bilgilerini değiştirebilirsiniz.
  3. ıusr_ BilgisayarAdı ve/veya ıwam_ BilgisayarAdı hesapları'nı sağ tıklatın ve sonra Parolayı ayarla'yı tıklatın.
  4. Parolaları, IIS yansıtacak şekilde değiştirin 1. adımda elde ettiğiniz metatabanı parola.
 3. Hata iletisini, sorunun çözümlenmiş olup olmadığını denetlemek için ASP sayfasına gözatın.

Yöntem 2: IIS metatabanını IUSR ve/veya IWAM parolaları Eşleştir Değiştir

 1. Windows NT'de IUSR ve/veya IWAM parolayı değiştirmek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlat menüsünden Programlar ' ın üzerine gelin, Yönetimsel Araçlar ' ın üzerine gelin ve Etki alanları için Kullanıcı Yöneticisi</a1>'ı tıklatın. Etki alanları için Kullanıcı Yöneticisi ' nde, tüm Windows NT kullanıcı hesaplarını ve grupları için hesap bilgilerini değiştirebilirsiniz.
  2. ıusr_ BilgisayarAdı ve/veya ıwam_ BilgisayarAdı hesapları'nı çift tıklatın ve yeni bir parola yazın.
  Windows 2000'de IUSR ve/veya IWAM parolayı değiştirmek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Başlat menüsünden Programlar ' ın üzerine gelin, Yönetimsel Araçlar ' ın üzerine gelin ve sonra Bilgisayar Yönetimi ' ni tıklatın.
  2. Sistem Araçları</a0> düğümünde, Yerel Kullanıcılar ve gruplar ve kullanıcılar düğümlerini genişletmek için tıklatın. Kullanıcı düğümünde, tüm Windows 2000 kullanıcı hesaplarını ve grupları için hesap bilgilerini değiştirebilirsiniz.
  3. ıusr_ BilgisayarAdı ve/veya ıwam_ BilgisayarAdı hesapları'nı sağ tıklatın ve sonra Parolayı ayarla'yı tıklatın. Yeni bir parola yazın.
 2. Komut penceresinde, adsutil.vbs dosyasını içeren klasörü bulun. Adsutil.vbs yardımcı programı, IIS metatabanında parolaları IWAM ve IUSR hesaplarını ayarlamak için kullanın.
 3. Hata iletisini, sorunun çözümlenmiş olup olmadığını denetlemek için ASP sayfasına gözatın.
Not Sorun oluşmaya devam ediyorsa, Microsoft Transaction Server (Windows NT) ve Bileşen Hizmetleri (Windows 2000) parolalarda genellikle, IIS metatabanı eşleşen rağmen Microsoft Transaction Server (MTS) veya Bileşen Hizmetleri IWAM parola güncelleştirin. Daha fazla bilgi için "Daha fazla bilgi" bölümündeki "Nasıl için Change parola, MTS veya Component Services" bölümüne bakın.

Durum

Bu davranış tasarım yüzündendir.

Daha fazla bilgi

Adsutil.vbs nasıl kullanılır?

IIS, almak veya IUSR ve IWAM hesapların parolalarını veya IIS ayarlamak için kullanabileceğiniz adsutil.vbs adlı bir komut dosyası sağlar metatabanı. Windows NT 4. 0'da, adsutil.vbs genellikle bulunan <Sürücü > \WINNT\System32\Inetsrv\Adminsamples klasör. Windows 2000'de, adsutil.vbs bulunan <Sürücü > \ınetpub\adminscripts klasörüne.

Aşağıdaki tabloda, farklı işlevler adsutil.vbs yardımcı programının sözdizimi listelenmiştir:

Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
FunctionSözdizimi
IUSR hesap parolasının edinin.cscript.exe adsutil.vbs SET w3svc/anonymoususerpass alın
IWAM hesap parolasının edinin.cscript.exe adsutil.vbs SET w3svc/wamuserpass alın
IUSR hesabı parolasını ayarlamacscript.exe adsutil.vbs set w3svc/anonymoususerpass "Parola"
IUSR hesabını değiştirme cscript.exe adsutil.vbs set w3svc/anonymoususername "kullanıcıadı"
IWAM hesabı parolasını ayarlamacscript.exe adsutil.vbs set w3svc/wamuserpass "Parola"
IWAM hesabını değiştirme cscript.exe adsutil.vbs set w3svc/WAMusername "kullanıcıadı"

Not Windows NT 4. 0'daki parola edinmeye parolayı şifresiz metin olarak görünür; ancak, parolayı Windows 2000'de yıldız işareti olarak görünür. Windows 2000'de düz metin parola almak için <a0></a0>, böylece maskelenmemiş parola görüntülediği adsutil.vbs değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Not Defteri'nde, adsutil.vbs açın.
 2. Edit (Düzen) menüsünde, Bul'u tıklatın türü IsSecureProperty = true ve <a0>Sonrakini Bul'u tıklatın.
 3. Değişiklik "IsSecureProperty = true"için"IsSecureProperty = false".
 4. Adsutil.vbs için değişiklikleri kaydedin ve Not Defteri'ni kapatın.

MTS veya Bileşen Hizmetleri parolayı değiştirmek için

WINDOWS 2000

IIS 5.0, işlem dışı çalışan tüm IIS COM + uygulama paketleri başlangıç Kimliği'ni güncelleştirmek için Synciwam.vbs dosyası sağlar. Synciwam.vbs komut bulunan <Sürücü > \Inetpub\AdminScripts klasör. CScript veya WScript, Synciwam.vbs çalıştırmak için kullanabilirsiniz.

Synciwam.vbs kullanmak için <a0></a0>, komut isteminde aşağıdaki komutu yazın:
cscript.exe synciwam.vbs - v
Tüm değişikliklerin etkili olması için ııS'ı yeniden başlatmanız gerekebilir. IIS, Başlat menüsünden yeniden başlatmak için Çalıştır ' ı tıklatın, sonra da iisreset yazın ve Tamam ' ı tıklatın.

Not Synciwam.vbs kullanarak ıwam_ BilgisayarAdı tüm işlem dışı uygulamaları (Orta ve yüksek yalıtım) sıfırlar.

Windows NT 4.0

IIS 4.0 Synciwam.vbs komut dosyası gibi herhangi bir aracı sağlamaz. El ile her biri ayrı bir bellek işleminde çalışan uygulamaları IWAM parolayı değiştirmek için MTS Explorer kullanmanız gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Windows Başlat menüsünden Programlar ' ın üzerine gelin, sonra da Windows NT Option Pack 4 ' e işaret, Microsoft Transaction Server ' ı tıklatın ve Transaction Server Explorer ' ı tıklatın.
 2. Transaction Server Gezgini'nde Microsoft Transaction Server, bilgisayarları, Bilgisayarım ve Paketleri yüklü olan düğümlerin genişletmek için tıklatın.
 3. Yüklü paketler birini sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 4. ıdentity (kimlik) sekmesinde, paket ıwam_ BilgisayarAdı kullanıcı kimliği altında çalışıyorsa, IIS metatabanı eşleştirmek için parolayı yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 5. Adım 3 ve 4, her yüklü paketler için yineleyin.
 6. Değişikliklerin geçerlilik kazanması için ııS'NIN yeniden başlatın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Windows Başlat menüsünden Çalıştır ' ı tıklatın, cmd yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
  2. Bir komut isteminde, aşağıdaki komutları sırayla yazın:
   • net stop iisadmin/y
   • net start w3svc
   • net start msftpsvc (FTP sunucusu çalıştırıyorsanız, bu komutu kullanın)
   • net start smtpsvc (SMTP sunucusu çalıştırıyorsanız, bu komutu kullanın)
   • net start cisvc (ındex Server çalıştırıyorsanız, bu komutu kullanın)

IIS 6.0, WWW hizmetini IIS 5.0 çalışan yalıtım modu

 1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra da <a2>Çalıştır</a2>'ı tıklatın.
 2. Çalıştır iletişim kutusuna inetmgr yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 3. Internet ınformation Services (IIS) Yöneticisi penceresinde, Web siteleri klasörünü sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 4. Çalıştır WWW hizmetini IIS 5.0 yalıtım modunda seçmek için <a0>Web sitesi özellikleri</a0> iletişim kutusunun <a1>hizmet</a1> sekmesinde tıklatın.
 5. Kapatmak için Tamam ' ı tıklatın Web siteleri özellikleri iletişim kutusu.
 6. ınternet ınformation Services (IIS) Yöneticisi'ni kapatın pencere.

Referanslar

Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
255770SORUN: Oturum açma başarısızlığı: Bilinmeyen kullanıcı adı veya out-of-process web'ler yeniden çalıştırdığınızda hatalı parola
240225Adsutil ve metatabanı değişiklik yapmak için kullanılan MetaEdit hizmet programları'nın açıklaması
240941IIS metatabanını Giriº

Özellikler

Makale numarası: 297989 - Last Review: 3 Aralık 2007 Pazartesi - Gözden geçirme: 5.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Internet Information Server 4.0
 • Microsoft Internet Information Services 5.0
 • Microsoft Internet Information Services 6.0
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbprb kbsecurity kbserver kbsysadmin kbwebserver KB297989 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:297989

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com