Nasıl yapılır: dosya ve klasörleri (domain) Windows 2000'de ağ üzerinde güvenlik yapılandırma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 301195 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Duyuru
Bu makalede, Windows 2000 için geçerlidir. 13 Temmuz 2010 üzerinde Windows 2000 Destek sonlandırıyor.Windows 2000 End-of-Support Solution Center, Windows 2000'den geçiş stratejisini planlama bir başlangıç noktasıdır. Daha fazla bilgi için Microsoft Support Lifecycle Policy "konusuna bakın.
Duyuru
Bu makalede, Windows 2000 için geçerlidir. 13 Temmuz 2010 üzerinde Windows 2000 Destek sonlandırıyor.Windows 2000 End-of-Support Solution Center, Windows 2000'den geçiş stratejisini planlama bir başlangıç noktasıdır. Daha fazla bilgi için Microsoft Support Lifecycle Policy "konusuna bakın.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu adım adım kılavuzda, güvenliğinin dosya ve klasörler için verileri yetkisiz erişimden korumak için ağ üzerinde nasıl yapılandırılacağı açıklanır.

Örneğin, Alacak hesapları bölümünüzün Yöneticisi değerini çağrı almak varsayalım. Değerini etki alanınızdaki bir dosya sunucusunda depolanmış olan birçok elektronik tablo üzerinde çalışırken; kuşkunuz çalışanları, bu dosyalara erişim dosyaları açıp mümkün olabilir. Sunucuda C:\Accounts adlı bir klasördeki dosyalar ve klasör hesabı olarak paylaştırılır. Etki alanı üyeleri tam denetim olarak ayarlanmış olan kullanıcılar için paylaşım izinlerini hesapların paylaşır. Değerini, dosyaları düzenlemek ve yeni bir dosya eklemek için muhasebe grubunun üyeleri ve dosyaları okuyabilir, ancak bunları düzenleyemez yapabilmek için satış grubu üyeleri için izin ister. Değerini izinlerde değişiklik yapabilen tek kişi olmalıdır ve hiç kimsenin tüm dosyalara erişmesi gereken.

Bir klasör üzerinde güvenlik ayarlama

Klasör ve dosya güvenliği yapılandırmak için <a0></a0>:
 1. Etki alanı kullanıcı adınızı ve parolanızı kullanarak sunucuya oturum açın.
 2. Başlat ' ı tıklatın, Programlar ' ın üzerine gidin, Donatılar ' ın üzerine gelin ve sonra Windows Gezgini ' ni tıklatın.
 3. Bilgisayarım ' ı genişletin ve sonra yapılandırmak istediğiniz klasörü içeren sürücüyü tıklatın. Korumak istediğiniz klasörü sağ tıklatın (örneğin, hesap) ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 4. Güvenlik sekmesini tıklatın ve ardından <a0>Üst öğeden devralınabilen izinlerin bu nesneye geçirilmesine izin ver</a0> onay kutusunu temizleyin.
 5. Güvenlik iletişim kutusunda, Kopyala ' yı tıklatın.

  Not: devralınan izinler doğrudan bu klasöre kopyalanır.
 6. Özellikler iletişim kutusundaki Güvenlik sekmesinde, izin kümesi eklemek için Ekle ' yi tıklatın. Kullanıcı, bilgisayar veya Grup Seç iletişim kutusunda uygun kullanıcı hesaplarını veya grupları'nı çift tıklatın. Tüm kullanıcılar ve gruplara izin atamak istediğiniz seçtiğinizde, Tamam ' ı tıklatın. Gruplar ve kullanıcılar, Everyone birlikte eklediğiniz grup, Güvenlik sekmesi üst yarısında görüntülenir.
 7. Adı listesinde, bir anda, her kullanıcı veya grup seçin ve sonra <a0>izinler</a0> listesinde doğru izinleri uygulayın.

  Okuma, klasör içeriğini listeleme ve okuma ve yürütme izinleri varsayılan izin ver ayarı satış grubu için uygun düzeyde izinlere izin verir. Böylece, bu grubun üyeleri klasöre yeni dosya eklemek veya klasördeki dosyaları düzenlemek Değiştir izni, hesap grubu için izin ver,'ı tıklatın. Değerini'nın kullanıcı hesabının Tam Denetim izni, okumak, değiştirmek, silmek ve izinleri klasörünü ve içeriğini değiştirmek, değerini veren izin ver, Ek Yardım düğmesini tıklatın.
 8. Uygun izinleri ayarladıktan sonra Everyone grubu tıklatın ve sonra da <a2>Kaldır</a2>'ı tıklatın.

SORUN GİDERME

Kullanıcılar Yerel Olarak Oturum Açtıklarında Erişebilmeleri Gereken Dosyalara ve Klasörlere Erişemiyor

Erişim izinleri, kullanıcıya doğrudan atanan izinlerle kullanıcının üye olduğu gruplara atanan izinlerin birleşiminden oluşur.

Bu kuralın istisnası, klasör veya dizinde açıkça bir İzin Verme izninin olmasıdır. Bu durum Windows 2000, belirli bir kullanıcı belirli bir görevi gerçekleştirebilirsiniz olup olmadığını belirlemek için önce izin verme izinleri numaralandırılan kaynaklanır. Bu nedenle, (yani izin verme sütunundaki onay kutusunu tıklatarak) açıkça izin verme izinleri kullanmaktan kaçınmalısınız gereken izin karışımını elde etmenin başka hiçbir yolu olmadığı.

Kullanıcılar Yerel Olarak Oturum Açtıklarında Yanlış İzinlere Sahip Dosyalara ve Klasörlere Erişebiliyor

Örneğin, kullanıcılar yerel olarak oturum açtıklarında yalnızca okuma yerine yazma da yapabilir. İzinler varsayılan olarak nesneyi içeren klasörden devralınır. Uygun olmayan izin düzeyleriyle karşılaşıyorsanız, hem bu nesne için yanlış olabilecek devralınan izinleri hem de sizin vermek istediğinizden farklı izin düzeyleri verebilecek grup üyeliklerini denetleyin.

Kullanıcılar Ağ Üzerinden Erişebilmeleri Gereken Dosyalara ve Klasörlere Erişemiyor

Ağ üzerinden verilere eriştiğinizde, hem paylaşım izinleri hem de dosya ve klasör izinleri uygulanır. Paylaşım erişim izinleri, kullanıcıya doğrudan atanan izinlerle kullanıcının üye olduğu gruplara atanan izinlerin birleşiminden oluşur. Bunun istisnası, klasör veya dizinde açıkça bir İzin Verme izninin olmasıdır. Bu durum Windows 2000, belirli bir kullanıcı belirli bir görevi gerçekleştirebilirsiniz olup olmadığını belirlemek için önce izin verme izinleri numaralandırılan kaynaklanır. Filiz, örneğin Engelle onay kutusu içindeki <a2>Reddet</a2> sütun Okuma için seçili olan bir grubun üyesi ise, bile, diğer izinler bunu yapmak ona izin bu nedenle, kullanıcının dosya veya klasörün, okuma değiştiremiyor.

(Yani izin verme sütunundaki onay kutusunu tıklatarak) açıkça izin verme izinleri kullanmaktan kaçınmalısınız gereken izin karışımını elde etmenin başka hiçbir yolu olmadığı. Kullanıcının ve kullanıcının üyesi olduğu tüm grupların hem paylaşım izinlerini hem de dosya ve klasör izinlerini denetleyin.

Klasör Özellikleri İletişim Kutusunda Güvenlik Sekmesi Yok

Klasör özelliklerinde <a2>Güvenlik</a2> sekmesini görmüyorsanız, FAT veya FAT32 dosya sistemini kullanarak olasıdır. Windows 2000 güvenli sürücünüz, FAT veya FAT32 dosya sisteminden NTFS dosya sistemine dönüştürebilirsiniz bir yardımcı program içerir.

UYARı: sürücünüz (yani, çift önyüklemeli bir bilgisayarda ise), Windows 2000 hem de başka bir işletim sistemi bilgisayarda çalıştırıyorsanız ve işletim sisteminin diğer işletim sistemleri, NTFS sürücüleri okuyamıyor dönüştürmemeyi.

Bir bölümü NTFS'ye dönüştürmek için:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Programlar ' ın üzerine gidin, Donatılar ' ın üzerine gelin ve komut istemi ' ni tıklatın.
 2. Tür drive: / FS: NTFS, drive.

  Örneğin, D sürücüsünü NTFS'ye dönüştürmek için aşağıdaki komutu yazın:
  Convert D:/FS: NTFS
 3. Windows 2000, Windows 2000 tarafından erişilen sırasında bir sürücünün dönüştürmek çalışırsanız, bilgisayar yeniden başlatıldığında sürücüyü dönüştürmenizi isteyen bir ileti görüntüler. Evet ' i tıklatın, çalışan tüm programlardan çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Özellikler

Makale numarası: 301195 - Last Review: 1 Kasım 2006 Çarşamba - Gözden geçirme: 3.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowto kbhowtomaster KB301195 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:301195

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com