Klient połączeń pulpitu zdalnego nie uruchamia się poprawnie

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 302803 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Podczas uruchamiania klienta usługi Podłączanie pulpitu zdalnego może znaleźć, że rozmiar okna jest taki sam jak rozmiar pulpitu zdalnego nie pełny ekran, jak oczekiwano; Jednakże Zmaksymalizować przycisk wskazuje, że jest ono w stanie zmaksymalizowanym. Jeśli klikniesz Zmaksymalizować przycisk okna nie wprowadzać trybu pełnoekranowego zgodnie z oczekiwaniami; Zamiast tego okna zostanie przywrócona do rozmiaru nieco mniejszy niż rozmiar pulpitu zdalnego.

Przyczyna

Ten problem może wystąpić, jeśli plik Default.rdp brakuje lub usunięte z folderu Moje dokumenty.

Rozwiązanie

Aby obejść ten problem, uruchom ponownie komputer. Plik Default.rdp zastępuje ochrona plików systemu Windows, natychmiast po ponownym uruchomieniu klienta pulpitu zdalnego.

Stan

To zachowanie jest zgodne z projektem.

Więcej informacji

Gdy obecny jest plik Default.rdp, że Państwo początkowe okno nie jest zmaksymalizowane i że jeśli klikniesz może oczekiwać Zmaksymalizować przycisk, oknie wprowadź tryb pełnego ekranu.

Gdy rozmiar okna pulpitu zdalnego jest mniejsza niż pełny ekran, jeśli po kliknięciu Zmaksymalizować, okna zwraca zakresów rozmiar pulpitu zdalnego, ale nie większy. To zachowanie zapobiega czarne obramowanie, które będzie widoczne w związku z trybu pełnoekranowego podczas rozdzielczość jest ustawiona niższe niż pulpit komputera klienckiego. Funkcja, która włącza tryb pełnego ekranu po kliknięciu Zmaksymalizować przycisk jest zgodne z projektem, tylko wtedy, gdy rozmiar pulpitu zdalnego jest dokładnie równa rozmiar monitora klienta na bieżący monitor. W przeciwnym razie po kliknięciu Zmaksymalizować, okno zostanie przywrócona do wybranej rozdzielczości.

Właściwości

Numer ID artykułu: 302803 - Ostatnia weryfikacja: 23 czerwca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Professional
Słowa kluczowe: 
kbenv kbprb kbmt KB302803 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:302803

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com