Windows XP'de Bir Diski Çözümleme ve Birleştirme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 305781 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Bu adım adım kılavuzda, Windows XP tabanlı bilgisayarlardaki disk birimlerinde bakım işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği açıklanır. Diskleri çözümlemek ve birleştirmek, sistem performansının ve genel çalışmasının korunmasına yardımcı olur.

Disk Birimini Çözümleme

Disk birimini birleştirmek (birimin boyutuna, dosya sayısına, parçalanma oranına ve sistem kaynaklarının kullanılabilirliğine bağlı olarak) uzun zaman alabileceğinden, birimleri birleştirmeden önce çözümleyerek, birleştirme işlemini çalıştırmak için geçecek zamanın gerekli olup olmadığına karar verin.

Bir birimdeki parçalanmış dosya ve klasörleri denetlemek için:
  1. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin, Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Disk Birleştiricisi'ni tıklatın.
  2. Çözümlemek istediğiniz birimi tıklatın.
  3. Çözümleme işlemine başlamak üzere Çözümle'yi tıklatın.
  4. Çözümleme işlemi tamamlandıktan sonra sonuçları görüntülemek üzere Raporu Görüntüle'yi tıklatın. Çözümleme aracı birimin birleştirilmesi öneriyorsa, sonraki bölümde yer alan adımları uygulayın.

Disk Birimini Birleştirme

  1. Disk Birleştiricisi aracı çalışmıyorsa, Başlat'ı tıklatıp sırasıyla Tüm Programlar'ın, Donatılar'ın ve Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve ardından Disk Birleştiricisi'ni tıklatın.
  2. Birleştirmek istediğiniz birimi tıklatın.
  3. Birleştirme işlemine başlamak üzere Birleştir'i tıklatın.
  4. Disk Birleştirme görüntü penceresinde işlemin ilerleme durumunu görebilirsiniz. Diskteki parçalanmış dosyalar kırmızı, bitişik dosyalar mavi ve sistem dosyaları yeşil renklidir. Amaç, penceredeki kırmızı dosyaları olabildiğince gidermektir.

Sorun Giderme

Disk Birleştiricisi aracına tüm kullanıcılar erişim sağlayabilir, ancak bir birimi çözümlemek veya birleştirmek için yönetici ayrıcalıkları gerekir. Disk birleştirme işlemini çalıştırmak için, yönetici olarak veya yerel Administrators grubunun üyesi olarak oturum açmış olmalısınız.Özellikler

Makale numarası: 305781 - Last Review: 29 Nisan 2008 Salı - Gözden geçirme: 1.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
  • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbhowtomaster KB305781

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com