Hibernacja nie działa na komputerze przenośnym po uaktualnieniu systemu Windows XP i zwiększyć ilość pamięci RAM

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 305905 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Po zainstalowaniu systemu Windows XP na komputerze przenośnym, którego partycja podstawowa jest sformatowany przy użyciu systemu plików FAT16, komputer może już Hibernacja po zwiększyć pamięć (RAM), a następnie ponownie uruchom komputer.

Przyczyna

To zachowanie występuje, jeśli zabraknie miejsca na dysku twardym pliku hibernacji na partycji podstawowej komputera.

Rozwiązanie

Aby rozwiązać ten problem, zwolnij dodatkowe miejsce na dysku twardym.

Stan

To zachowanie jest zgodne z projektem.

Więcej informacji

Przestrzeń, która wymaga pliku hibernacji bezpośrednio dotyczą ilości pamięci RAM w komputerze. Jeśli dodasz więcej pamięci RAM, plik Hiberfil.sys musi rosnąć odpowiadającą całkowitej pamięci RAM. Dodanie pamięci RAM również automatycznie zwiększa rozmiar pliku Pagefile.sys, który domyślnie jest 1,5 raza większy niż ilość pamięci RAM. Dodanie 256 megabajtów (MB) pamięci RAM zwiększa plik Pagefile.sys przez 384 MB.

Jeśli plik Hiberfil.sys powiększa się o 256 MB, zwiększa rozmiar pliku Pagefile.sys przez 384 MB wolnego miejsca na dysku twardym zmniejsza się o 640 MB. Nadal musi być co najmniej 740 MB wolnego miejsca umożliwia hibernację.

Właściwości

Numer ID artykułu: 305905 - Ostatnia weryfikacja: 23 czerwca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional
Słowa kluczowe: 
kbprb kbmt KB305905 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:305905

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com