Windows XP'de bilgiler CD'ye nasıl kopyalanır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 306524 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bilgisayarınız CD kaydediciyle donatılmışsa, dosya veya klasörlerinizi kayıt yapılabilen CD'ye (CD-R) veya yeniden yazılabilir CD'ye (CD-RW) yedekleyebilirsiniz. Bu makale, dosya veya klasörleri CD-R veya CD-RW üzerine yedeklemeyi açıklamaktadır.


Dosya ve klasörleri CD'ye kopyalama

Dosya ve klasörleri CD'ye kopyalamak için:
 1. CD kaydedicisine boş bir yazılabilir CD yerleştirin.
 2. Bilgisayarım'ı çift tıklatın ve ardından CD'ye kopyalamak istediğiniz dosya veya klasörleri tıklatın. Birden çok dosya seçmek için, istediğiniz dosyaları tıklatırken CTRL tuşunu basılı tutun.
 3. Aşağıdaki seçeneklerden birini tıklatın:
  • Bu dosyayı kopyala
  • Bu klasörü kopyala
  • Seçili öğeleri kopyala
 4. Öğeleri Kopyala iletişim kutusunda, CD kaydedici sürücüsünü tıklatın ve ardından Kopyala'yı tıklatın.
 5. Bilgisayarım'da, CD kaydedici sürücüsünü çift tıklatın.

  Windows, dosyaların CD'ye kopyalanmadan önce tutuldukları geçici bir alan görüntüler. CD'ye kopyalamayı düşündüğünüz dosya ve klasörlerin CD'ye Yazılmaya Hazır Dosyalar altında görüntülendiğinden emin olun.
 6. CD Yazma Görevleri altında, CD'ye Yaz'ı tıklatın.
 7. CD'ye Kaydetme Sihirbazı başladıktan sonra, sihirbazın yönergelerini izleyin.
 8. İşlem tamamlandığında, sihirbaz, yeni yazdırdığınız CD'ye benzer başka bir CD oluşturmayı seçmeniz için bir onay kutusu görüntüler. Aynı CD'nin birden çok kopyasını oluşturmak istiyorsanız, Evet, bu dosyaları bir başka CD'ye yaz'ı tıklatın ve CD kaydedicisine başka bir boş, yazılabilir CD yerleştirin. Sihirbazdaki yönergeleri izleyin. NOT: CD'ye dosya veya klasörleri kopyaladıktan sonra, dosyaların kopyalandığını doğrulamak için CD'yi görüntülemek yararlıdır.

CD kaydedici geçici dosyalarını silme

CD kaydedicinin geçici depolama alanından dosya ve klasörleri silmek için:
 1. Bilgisayarım'ı çift tıklatın ve ardından CD kaydedici sürücüsünü çift tıklatın.

  Windows, dosyaların CD'ye kopyalanmadan önce tutuldukları geçici depolama alanını görüntüler. Geçici depolama alanında bulunan dosya veya klasörler CD'ye Yazılmaya Hazır Dosyalar altında listelenir.
 2. CD Yazma Görevleri altında, Geçici dosyaları sil'i tıklatın.

  Windows dosya ve klasörleri geçici depolama alanından siler ve Geri Dönüşüm Kutusu'na taşır. NOT: Geçici depolama alanının içeriğini sildiğinizde, bu alanı CD'ye kopyalamak istediğiniz başka bir dosya ve klasör kümesi için kullanılabilir duruma getirmiş olursunuz. Dosyalar bilgisayarınızdaki özgün konumlarından veya CD'den silinmez.

Sorun giderme

 • Eski CD kaydedicileri CD-RW diskler oluşturamayabilir (veya "yakamayabilir"). Bu sorunu çözmek için, bilgileri CD-R disklere yedeklemek üzere CD kaydedicisini kullanın.
 • CD-RW disklerini silip yeniden kullanabilirsiniz, ancak bu diskler başka aygıtlarda (ses CD'si çalan aygıtlar gibi) yürütülmeyebilir. Bu sorunu çözmek için, bilgileri CD-R disklere yedeklemek üzere CD kaydedicisini kullanın. Bu disklere yalnızca bir kez yazılabilir, ancak çoğu CD çalarda ve CD-ROM sürücüsünde yürütülürler.
 • CD kaydedici zaman zaman başarısız olabilir. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  • Sabit diskinizi düzenli olarak birleştirin. Disk Birleştiricisi'ni başlatmak için, Başlat'ı tıklatıp, sırasıyla Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları'nın üzerine gelip ardından Disk Birleştiricisi'ni tıklatın.
  • Düzenli olarak sabit diskinizdeki hataları denetleyin. Sabit diskinizdeki dosya sistemi hatalarını ve bozuk kesimleri denetlemek için Hata Denetimi aracını kullanın:
   1. Bilgisayarım'ı çift tıklatın ve ardından denetlemek istediğiniz yerel diski tıklatın.
   2. Dosya menüsünde, Özellikler'i tıklatın.
   3. Araçlar sekmesini tıklatın ve ardından Hata denetimi alanında Şimdi Denetle'yi tıklatın.
   4. Disk denetimi seçenekleri alanında, Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış onay kutusunu tıklatarak seçin.
  • CD'ye yakmak istediğiniz dosyalar için yeterli sabit disk alanı boşalttığınızdan emin olun. Sabit diskinizde boş alan kazanmak için Disk Temizleme aracını kullanabilirsiniz. Disk Temizleme'yi açmak için, Başlat'ı tıklatıp, sırasıyla Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları'nın üzerine gelip ardından Disk Temizleme'yi tıklatın.
  • Kaydetme işlemine başlamadan önce, diğer tüm programları kapatın (ekran koruyucuları ve virüsten koruma yazılımları gibi) ve kayıt işlemini kesintiye uğratabilecek programları başlatmaktan kaçının.
Özellikler

Makale numarası: 306524 - Last Review: 15 Mayıs 2011 Pazar - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowtomaster kbhowto kbtshoot kbbackup KB306524

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com