Program kräver manuell portkonfigurering för Brandvägg för Internet-anslutning

Artikelöversättning Artikelöversättning
Artikel-id: 307554 - Visa produkter som artikeln gäller.
Visa alla | Dölj alla

På den här sidan

Sammanfattning

I den här artikeln anges några program som kräver manuell öppning av portar för att fungera. För att fungera på rätt sätt kräver vissa program att vissa portar är öppna, så att trafik kan passera genom Brandvägg för Internet-anslutning.

Program som kräver manuell öppning av portar för att fungera

Dölj tabellenVisa tabellen
ProgramTCP-portarUDP-portar
AOL Instant Messenger443,563
Crimson Skies28805,28801,3040, 1121
Decent 319001900,2092
Diablo II40006112
Need for Speed94426112
Napster66996699
NetMeeting1731,1720,1503,522,389
Rainbow Six2346,2347,2348

Mer Information

Om du vill veta mer klickar du på följande artikelnummer och läser artiklarna i Microsoft Knowledge Base:
308127 Öppna portar manuellt i Brandvägg för Internet-anslutning i Windows XP
283673 Aktivera och inaktivera brandväggen i Windows XP
Mer information om andra program finns i följande närliggande information.

Med Internet-anslutningsdelning aktiverad

227148 Felmeddelandet Det gick inte att ansluta visas när MIRC och Internet-anslutningsdelning används i Windows Millennium Edition och Windows 98 (Länken kan leda till en webbplats som är helt eller delvis på engelska)
De produkter från andra tillverkare som diskuteras i denna artikel tillverkas oberoende av Microsoft. Produkternas funktion eller tillförlitlighet kan därför inte garanteras.

Egenskaper

Artikel-id: 307554 - Senaste granskning: den 3 juni 2008 - Revision: 1.5
Informationen i denna artikel gäller:
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
  • Microsoft Windows XP Home Edition
Nyckelord: 
kbfirewall kbinfo kbnetwork KB307554

Ge feedback

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com