Makale numarası: 307654 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Kurtarma Konsolu'nu, yalnızca Güvenli mod veya diğer başlatma seçenekleri çalışmadığında kullanmanızı öneririz. Yalnızca sorunlu sürücü ve dosyaları belirlemek ve bulmak amacıyla temel komutları kullanabilen deneyimli bir kullanıcıysanız Kurtarma Konsolu'nu kullanmanız önerilir. Ayrıca, Kurtarma Konsolu'nu kullanabilmeniz için bir yönetici olmanız gerekir.

Kurtarma Konsolu'nu başlatmanın iki yolu vardır:
 • Windows'u başlatamıyorsanız ve Kurtarma Konsolu önceden bilgisayarınıza yüklenmemişse, Kurtarma Konsolu'nu Kurulum CD'sinden çalıştırabilirsiniz.
  Ayrıntılı bilgi için "Kurtarma Konsolu nasıl kullanılır" bağlantısını tıklatın.
 • Alternatif olarak, Windows yeniden başlatılamadığında bilgisayarınızın kullanılabilmesi için Kurtarma Konsolu'nu bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu durumda, başlatma sırasında görüntülenen kullanılabilen işletim sistemleri listesinden Kurtarma Konsolu seçeneğini belirleyebilirsiniz.
  Ayrıntılı bilgi için "Kurtarma Konsolu nasıl yüklenir" bağlantısını tıklatın.


Daha fazla bilgi

Kurtarma Konsolu'nu yükleme

Windows yeniden başlatılamadığında bilgisayarınızın kullanılabilmesi için Kurtarma Konsolu'nu bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu durumda, başlatma sırasında görüntülenen kullanılabilen işletim sistemleri listesinden Kurtarma Konsolu seçeneğini belirleyebilirsiniz. Kurtarma Konsolu'nun önemli sunuculara ve BT personelinin iş istasyonlarında yüklenmesi önerilir. Bu makalede, Kurtarma Konsolu'nun Windows XP tabanlı bir bilgisayara nasıl yükleneceği anlatılmaktadır. Kurtarma Konsolu'nu yükleyebilmeniz için, bir yönetici olarak oturum açmış olmalısınız.

Kurtarma Konsolu'nu, doğrudan Windows XP CD'sinden başlatarak çalıştırabilirsiniz, ancak başlatma menünüzdeki bir seçenek olarak ayarlamak genellikle daha uygundur. Kurtarma Konsolu'nu doğrudan CD'den çalıştırmak için, "Kurtarma Konsolu nasıl kullanılır" bölümüne bakın.

Kurtarma Konsolu'nu yüklemek için şu adımları izleyin:
 1. Windows XP CD'sini CD sürücüsüne yerleştirin.
 2. Başlat'ı ve ardından Çalıştır'ı tıklatın.
 3. kutusuna d:\i386\winnt32.exe /cmdcons yazın; burada d, CD sürücüsünün sürücü harfidir. Microsoft Windows XP Professional x64 Edition için, d:\amd64\winnt32.exe /cmdcons yazın; burada d CD sürücüsünün harfidir.
 4. Windows Kurulumu İletişim Kutusu görüntülenir. Windows Kurulumu İletişim Kutusu, Kurtarma Konsolu seçeneğini anlatmaktadır. Yükleme işlemini onaylamak için Evet'i tıklatın. (Bu adım için ekran görüntüsü aşağıda listelenir).
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2906148
 5. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınızı bir sonraki başlatmanız sırasında, "Microsoft Windows Kurtarma Konsolu" başlatma menüsünde görüntülenir. (Bu adım için ekran görüntüsü aşağıda listelenir).
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2906149
Bir başka yol da, Evrensel Adlandırma Kuralları (UNC) tarafından oluşturulan bir bağlantıyı kullanarak Kurtarma Konsolu'nu bir ağ paylaşım noktasından yüklemektir.

Not Aşağıdakine benzer bir hata iletisi alabilirsiniz:
Bilgisayarınızdaki Windows sürümü CD'deki sürümden daha yeni olduğu için Kur devam edemiyor.
Bu sorun oluşursa, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
898594 Microsoft Windows XP Service Pack 2 tabanlı bir bilgisayara Kurtarma Konsolu'nu yüklemeye çalıştığınızda hata iletisi alıyorsunuz

Kurtarma Konsolu'nu kullanma

Hizmetleri etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilir, sürücüleri biçimlendirebilir, bir yerel sürücüdeki (NTFS dosya sistemini kullanacak biçimde yapılandırılmış sürücüler de dahil) verileri okuyabilir ve bu tür sürücülere veri yazabilir, diğer birçok yönetim görevini gerçekleştirebilirsiniz. Kurtarma Konsolu, bir dosyayı disketten veya CD-ROM'dan sabit diskinize kopyalamak yoluyla bilgisayarınızı onarmanız ya da bilgisayarınızın doğru biçimde başlatılmasını engelleyen bir hizmeti yeniden yapılandırmanız gerektiğinde özellikle kullanışlıdır.

Windows'u başlatamazsanız, Kurtarma Konsolu'nu Windows XP başlatma disketlerinden veya Windows XP CD-ROM'undan çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayarınızda Windows XP yüklendikten sonra, bilgisayarı başlatmak ve Kurtarma Konsolu'nu kullanabilmek için. Windows XP başlatma diskleri veya Windows XP CD'si gereklidir.

Windows XP için Başlatma disketleri oluşturma hakkında (Windows XP'de bulunmamaktadır) daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310994 Windows XP Kurulum önyükleme disketlerini elde etme
Not Bilgisayarı Windows XP CD-ROM'undan başlatabilmek için, bilgisayarın temel giriş/çıkış sistemini (BIOS) CD-ROM'dan başlatılacak biçimde yapılandırmış olmalısınız.

Kurtarma Konsolu'nu Windows XP başlatma disketlerinden veya Windows XP CD-ROM'undan çalıştırmak için şu adımları izleyin:
 1. Windows XP başlatma disketini disket sürücüsüne veya Windows XP CD-ROM'unu CD sürücüsüne yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

  İstendiğinde, bilgisayarı CD sürücüsünden başlatmak için gereken seçenekleri tıklatıp seçin.
 2. "Kur'a Hoş Geldiniz" ekranı görüntülendiğinde, R tuşuna basıp Kurtarma Konsolu'nu başlatın.
 3. Çift önyükleme veya çoklu önyükleme yapılabilen bir bilgisayarınız varsa, Kurtarma Konsolu'ndan erişmeniz gereken kurulumu seçin.
 4. İstendiğinde, Yönetici parolasını yazın. Yönetici parolası yoksa, yalnızca ENTER tuşuna basın.
 5. Komut satırında, Windows XP kurulumunuzda tanılama ve onarım işlemleri için uygun komutları yazın.

  Kurtarma Konsolu'nda kullanılabilen komutların listesi için, komut satırına recovery console commands veya help yazın ve ENTER tuşuna basın.

  Belirli bir komutla ilgili bilgi için, komut istemine help komutadı yazın ve ENTER tuşuna basın.
 6. Kurtarma Konsolu'ndan çıkmak ve bilgisayarı yeniden başlatmak için, komut istemine exit yazın ve ENTER tuşuna basın.

Kurtarma Konsolu komut istemini kullanma

Kurtarma Konsolu'nu kullanırken normal Windows komut istemi yerine özel bir komut isteminde çalışırsınız. Kurtarma Konsolu'nun kendi komut yorumlayıcısı vardır. Bu komut yorumlayıcısına girmek için, Kurtarma Konsolu tarafından yerel Yönetici parolasının girilmesi istenir.

Sabit diske erişmek için üçüncü tarafa ait bir SCSI veya RAID sürücüsüne gerek duyuyorsanız, Kurtarma Konsolu başlatıldığında F6 tuşuna basıp bu tür bir sürücü yükleyebilirsiniz. Bu istem, işletim sisteminin yüklenmesi sırasında çalıştığı gibi çalışır.

Kurtarma Konsolu'nun başlatılması birkaç saniye sürer. Kurtarma Konsolu menüsü görüntülendiğinde, bilgisayardaki Windows kurulumlarının numaralandırılmış bir listesi ekrana gelir. (Genelde, yalnızca c:\Windows bulunur.) Tek bir girdi bile görüntülense, bir sayıya basıp ENTER tuşuna basın. Bir sayı seçmeden ENTER tuşuna basarsanız, bilgisayar yeniden başlatılır ve işlem yeniden başlar. (Bu adım için ekran görüntüsü aşağıda listelenir).
Bu resmi kapatBu resmi aç
2906150

%SystemRoot% (genelde C:\Windows) için istem gördüğünüzde, Kurtarma Konsolu'na yönelik kullanılabilir komutları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Komut eylemleri

 
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
Aşağıdaki listede Kurtarma Konsolu için kullanılabilir komutlar açıklanmaktadır
 • Attrib, bir dosya veya alt dizinin özniteliklerini değiştirir.
 • Batch, GirdiDosyası adlı metin dosyasında belirlediğiniz komutları yürütür. ÇıktıDosyası, komutların çıktılarını saklar. ÇıktıDosyası parametresini kullanmazsanız, çıktı ekranda görüntülenir.
 • Bootcfg, önyükleme yapılandırma ve kurtarma işlemleri için Boot.ini dosyasını değiştirir.
 • CD (Chdir), yalnızca geçerli Windows kurulumunun sistem dizinlerinde, taşınabilir ortamda, herhangi bir sabit disk bölümünün kök dizininde veya yerel kurulum kaynaklarında çalışır.
 • Chkdsk Sürücüye kirli bayrağı atanmamış olsa bile, /p anahtarıyla Chkdsk çalıştırılabilir. /r anahtarı, bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Bu anahtar, /p anahtarını da uygular. Chkdsk için Autochk gerekir. Chkdsk, başlatma klasöründe Autochk.exe dosyasını otomatik olarak arar. Chkdsk bu dosyayı başlatma klasöründe bulamazsa, Windows 2000 Kurulum CD-ROM'unu arar. Chkdsk kurulum CD-ROM'unu bulamazsa, kullanıcıya Autochk.exe dosyasının konumunu sorar.
 • Cls, ekranı temizler.
 • Copy, bir dosyayı bir hedef konuma kopyalar. Varsayılan olarak, hedef taşınabilir bir ortam olamaz ve joker karakterler kullanamazsınız. Sıkıştırılmış bir dosyayı Windows 2000 Kurulum CD-ROM'undan kopyaladığınızda dosya sıkıştırması otomatik olarak açılır.
 • Del (Delete) bir dosyayı siler. Geçerli Windows kurulumunun sistem dizinleri, taşınabilir ortam, herhangi bir sabit disk bölümünün kök dizini veya yerel kurulum kaynaklarında çalışır. Varsayılan olarak, joker karakterler kullanamazsınız.
 • Dir, gizli dosyalar ve sistem dosyaları da içerecek şekilde tüm dosyaların listesini görüntüler.
 • Disable, bir Windows sistem hizmeti veya sürücüsünü devre dışı bırakır. Hizmet_veya_sürücü değişkeni, devre dışı bırakmak istediğiniz hizmet veya sürücünün adıdır. Bir hizmeti devre dışı bırakmak için bu komutu kullandığınızda, komut, hizmetin türünü SERVICE_DISABLED olarak değiştirmeden önce özgün başlatma türünü görüntüler. Hizmeti yeniden başlatmak için enable komutunu kullanabilmeniz için özgün başlatma türünü not alın.
 • Diskpart, sabit disk birimlerindeki disk bölümlerini yönetir. /add seçeneği, yeni bir disk bölümü oluşturur. /delete seçeneği, var olan bir disk bölümünü siler. Değişken aygıt, yeni bir disk bölümü için aygıt adıdır (\device\harddisk0 gibi). Değişken sürücü, sildiğiniz bir bölümün sürücü harfidir (örneğin, D). Bölüm, sildiğiniz bir bölümün bölüme dayalı adıdır (örneğin: \device\harddisk0\partition1) ve sürücü değişkeni yerine kullanılabilir. Değişken boyut, yeni bölümün megabayt olarak boyutudur.
 • Enable, bir Windows sistem hizmeti veya sürücüsünü etkinleştirir. Hizmet_veya_sürücü değişkeni, etkinleştirmek istediğiniz hizmet veya sürücünün adı ve başlangıç_türü de etkinleştirilmiş bir hizmetin başlatma türüdür. Başlatma türü, şu biçimlerden birini kullanır:
  SERVICE_BOOT_START
  SERVICE_SYSTEM_START
  SERVICE_AUTO_START
  SERVICE_DEMAND_START
 • Exit, Kurtarma Konsolu'ndan çıkar ve bilgisayarı yeniden başlatır.
 • Expand, sıkıştırılmış bir dosyayı ayıklar. Değişken kaynak, ayıklamak istediğiniz dosyadır. Varsayılan olarak, joker karakterler kullanamazsınız. Değişken hedefi, yeni dosyanın dizinidir. Varsayılan olarak, hedef bir taşınabilir ortam ve salt okunur olamaz. attrib komutunu kullanarak, salt okunur özniteliği hedef dizinden kaldırabilirsiniz. Kaynak birden fazla dosya içeriyorsa /f:dosyabelirtimi seçeneği gerekir. Bu seçenek, joker karakterlere izin vermektedir. /y anahtarı, üzerine yazma onay isteğini devre dışı bırakır. /d anahtarı, dosyaların ayıklanmayacağını belirler ve kaynaktaki dosyanın dizinini görüntüler.
 • Fixboot, sistem bölümüne yeni bir başlatma kesimi yazar.
 • Fixmbr, başlatma bölümünün ana önyükleme kodunu onarır. Değişken aygıtı, yeni bir Ana Önyükleme Kaydı gerektiren aygıtı belirleyen isteğe bağlı bir addır. Hedef olarak başlatma aygıtı kullanıldığında bu değişkeni yok sayın.
 • Format, bir diski biçimlendirir. /q anahtarı, hızlı biçimlendirme gerçekleştirir. /fs anahtarı, dosya sistemini belirtir.
 • Help Bir komutu belirlemek için komut değişkenini kullanmazsanız, help komutuyla, Kurtarma Konsolu'nun desteklediği tüm komutları listeleyebilirsiniz.
 • Listsvc, bilgisayardaki kullanılabilen tüm hizmet ve sürücüleri görüntüler.
 • Logon, algılanan Windows kurulumlarını görüntüler ve bu kurulumlar için Yönetici parolasını ister. Bu komutu, başka bir kuruluma veya alt dizine gitmek için kullanın.
 • Map, etkin olan geçerli aygıt eşleşmelerini görüntüler. Windows aygıt yolları yerine Advanced RISC Computing (ARC) yollarının kullanıldığını belirtmek için arc seçeneğini de ekleyin.
 • MD (Mkdir), yalnızca geçerli Windows kurulumunun sistem dizinleri kapsamında, taşınabilir ortamda, herhangi bir sabit disk bölümünün kök dizininde veya yerel kurulum kaynaklarında çalışır.
 • More/Type, belirtilen metin dosyasını ekranda görüntüler.
 • Rd (Rmdir), yalnızca geçerli Windows kurulumunun sistem dizinleri kapsamında, taşınabilir ortamda, herhangi bir sabit disk bölümünün kök dizininde veya yerel kurulum kaynaklarında çalışır.
 • Ren (Rename), yalnızca geçerli Windows kurulumunun sistem dizinleri kapsamında, taşınabilir ortamda, herhangi bir sabit disk bölümünün kök dizininde veya yerel kurulum kaynaklarında çalışır. Hedef olarak yeni bir sürücü veya yol belirleyemezsiniz.
 • Set, Kurtarma Konsolu ortam değişkenlerini görüntüler ve ayarlar.
 • Systemroot, geçerli dizini %SystemRoot% olarak ayarlar.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Kurtarma Konsolu kuralları

Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
Kurtarma Konsolu'yla çalışırken bazı ortam kuralları geçerlidir. Geçerli ortamı görmek için, set yazın. Varsayılan olarak, bu kurallar şunlardır:
 • AllowAllPaths = FALSE, Kurtarma Konsolu'na girdiğinizde seçtiğiniz sistem kurulumunun dışındaki dizin ve alt dizinlere erişimi engeller.
 • AllowRemovableMedia = FALSE, kopyalanan dosyalar için hedef olarak taşınabilir ortama erişimi engeller.
 • AllowWildCards = FALSE, copy ve del gibi komutlar için joker karakter desteğini engeller.
 • NoCopyPrompt = FALSE, var olan bir dosyanın üzerine yazarken Kurtarma Konsolu tarafından onay isteneceği anlamına gelir.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Kurtarma Konsolu nasıl silinir?

Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
Kurtarma Konsolu'nu silmek için:
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Başlat'ı ve sonra Bilgisayarım'ı tıklatın, ardından Kurtarma Konsolu'nu yüklediğiniz sabit diski çift tıklatın.
 2. Araçlar menüsünde, Klasör Seçenekleri'ni ve sonra Görünüm sekmesini tıklatın.
 3. Gizli dosya ve klasörleri göster'i tıklatın, Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle onay kutusunu tıklatıp temizleyin ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 4. Kök klasörde, Cmdcons klasörünü ve Cmldr dosyasını silin.
 5. Kök klasörde, Boot.ini dosyasını sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.
 6. Salt okunur onay kutusunu tıklatıp temizleyin ve Tamam'ı tıklatın.

  Uyarı: Boot.ini dosyasını hatalı biçimde değiştirmek bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını engelleyebilir. Yalnızca Kurtarma Konsolu'nun girdisini sildiğinizden emin olun. Ayrıca, bu yordamı tamamladıktan sonra Boot.ini dosyası özniteliğini yeniden salt okunur olarak ayarlayın. Boot.ini dosyasını Microsoft Windows Not Defteri'nde açın ve Kurtarma Konsolu girdisini kaldırın. Bu girdi aşağıdakine benzer:
  C:\cmdcons\bootsect.dat="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons
 7. Dosyayı kaydedin ve kapatın.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Katılımsız kurulum sırasında Kurtarma Konsolu'nu yükleme

Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
Windows'un katılımsız kurulumu sırasında Kurtarma Konsolu'nu yüklemek için, unattend.txt dosyasının [GuiRunOnce] bölümünü kullanmalısınız.
Command1="yol\winnt32 /cmdcons /unattend"
Unattend.txt dosyasını kullanma hakkında daha fazla bilgi için, Windows 2000 Server Kaynak Seti'nin Dağıtım Planlama Kılavuzu'na bakın.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Referanslar

Kuralları değiştirmek ve Kurtarma Konsolu'nda daha etkin olabilmek için Grup İlkesi'ni kullanabilirsiniz.

Bunu yapma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310497 Kurtarma Konsolu'nda daha etkin olabilmek için Grup İlkeleri'ni kullanma

Windows XP Kurtarma Konsolu hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
314058 İleri düzey kullanıcılar için Windows XP Kurtarma Konsolu'nun açıklaması

Özellikler

Makale numarası: 307654 - Last Review: 31 Ekim 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 11.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbcip KB307654

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com