Basit dosya paylaşımı devre dışı bırakılır ve Windows XP'de paylaşılan bir klasör üzerinde izinler ayarlamak için

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 307874 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Giriş

Bu makalede bir ağın parçası olan bir bilgisayar kullananlar veya birden fazla kullanıcı hesabı olan tek bir bilgisayar olan kişiler için tasarlanmıştır.

Varsayılan olarak, çoğu Windows XP tabanlı bilgisayarlarda basit dosya paylaşımı etkindir. Basit dosya paylaşımı etkinleştirilmişse, çalışma grubunuzdaki herkes paylaşılan klasörlerinize erişebilir. Basit dosya paylaşımı devre dışıysa, belirli klasörleri veya sürücüleri bu kullanıcılara veya seçtiğiniz gruplar paylaşmayı seçmediğiniz sürece, çalışma grubunuzun üyeleri Paylaşılan klasörlerinize erişemez.

Basit dosya paylaşımı etkinleştirilmişse Güvenlik ve Paylaşım sekmeleri yerine basit dosya paylaşımı kullanıcı arabirimi görüntülenir. Bir çalışma grubunda çalışıyorsanız, bu yeni kullanıcı arabirimi Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional varsayılan olarak uygulanır. Basit dosya paylaşımı devre dışı bırakırsanız, Klasik Güvenlik ve Paylaşım sekmeleri görüntülenir ve bilgisayarınızdaki paylaşılan klasörlere hangi kullanıcıların ve grupların erişebileceğini belirleyebilirsiniz.

Not Basit dosya paylaşımı Windows XP Home Edition'da devre dışı bırakamazsınız.

Basit dosya paylaşımını devre dışı bırakma

Bize basit dosya paylaşımı için devre dışı bırakmak için gidin "Benim adıma düzelt" . Kendi başınıza yapmayı tercih ediyorsanız, Git "Kendim düzeltmek istiyorum" .

Benim adıma düzelt

Basit dosya paylaşımını devre dışı bırakmak için aşağıdaki Bu sorunu düzelt bağlantısını tıklatın. Görüntülenen Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır' ı tıklatın ve sonra sihirbazdaki adımları izleyin.

Bu sorunu düzelt
Microsoft Fix it 50053


Not Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir; Ancak, otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de kullanılabilir.

Not Sorun olan bilgisayarda değilseniz, otomatik düzeltmeyi bir flash sürücüye veya CD'ye kaydedin ve sonra sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.

Bu işlem sorunu düzeltti mi?

 • Sorunun giderilmiş olup olmadığını denetleyin. Düzeltilmemişse, destek hizmetlerine başvurabilirsiniz.
 • Görüşleriniz bizim için önemlidir. Görüşünüzü veya bu çözümle ilgili sorunları bildirmek için lütfen içinde yorum "Benim adıma düzelt" blog. Veya bize gönderin bir e-posta ileti.

Kendim düzeltmek istiyorum

Basit dosya paylaşımını kendiniz devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat' ı ve Bilgisayarım' ı tıklatın.
 2. Araçlar menüsünde, Klasör Seçenekleri' ni tıklatın.
 3. Görünüm sekmesini tıklatın.
 4. Gelişmiş ayarlar bölümünde, Basit Dosya Paylaşımı (önerilen) kullan onay kutusunu temizlemek için tıklatın.
 5. Tamam' ı tıklatın.

Bu işlem sorunu düzeltti mi?

Sorunun giderilmiş olup olmadığını denetleyin. Düzeltilmemişse, destek hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Paylaşılan klasörlerin izinlerini ayarlama

Bir klasörü veya sürücüyü belirli kullanıcılar ya da gruplarla paylaşmak için

Not Klasörleri ve sürücüleri paylaştırmak için aşağıdaki gruplardan birinin üyesi oturum açmanız gerekir:
 • Yöneticiler
 • Sunucu İşletmenleri
 • İleri düzeydeki kullanıcılar
Bir klasörü veya sürücüyü belirli kullanıcılar ya da gruplarla paylaşmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat' ı sağ tıklatın ve sonra da Araştır' ı tıklatın, klasör veya paylaşmak istediğiniz sürücüyü bulun.
 2. Klasörü veya sürücüyü sağ tıklatın ve sonra Paylaşım ve güvenlik'itıklatın.
 3. Paylaşım sekmesinde Bu klasörü paylaştır' ı tıklatın.

  Notlar
  • Klasör zaten paylaşılıyorsa, Yeni paylaşım' ı tıklatın ve sonra yeni paylaşım adını yazın.
  • Paylaşım sekmesi görünür değilse "Sorun giderme" bölümüne bakın.
 4. Paylaşılan klasörün veya sürücünün paylaşım adını değiştirmek için Paylaşım adı kutusuna yeni bir ad yazın. Diğer kullanıcılar, bu paylaşılan klasör veya sürücüye bağlandıklarında yeni paylaşım adını bakın. Klasör veya sürücünün gerçek adı değişmez.

  Not Paylaşılan klasörü gizlemek için yazın $ Paylaşım adının son karakteri olarak. Bunu yaptığınızda, diğer kullanıcılar Bilgisayarım veya Windows Gezgini'ni kullanarak arama yaptığınızda bu paylaşılan klasörü göremiyorum. Ancak, bunlar hala paylaşılan klasöre gidebilirsiniz.
 5. Paylaştırılmış klasör veya sürücü hakkında bir açıklama eklemek için Açıklama kutusuna metni yazın.
 6. Paylaşılan klasöre veya sürücüye aynı anda erişebilen kişi sayısını kısıtlamak için Kullanıcı sınırıaltında izin verilen kullanıcı sayısı'nı tıklatın ve sonra seçin veya kullanıcı sayısını yazın.

  Not Windows XP Professional'da, 10 veya daha az kullanıcı sayısı sınırlıdır.
 7. Paylaşılan klasörün veya sürücünün paylaşım izinlerini ayarlamak için izinler' i tıklatın. Grupları veya kullanıcıları eklemek veya kaldırmak için Ekle veya Kaldır ' ı tıklatın ve sonra kullanıcılar veya gruplar için izinleri atamak için onay kutularını seçin.
 8. Çevrimdışı erişim ayarlarını yapılandırmak için önbelleğe alma' yı tıklatın.
 9. Tamam' ı tıklatın.
Not Basit dosya paylaşımı devre dışı bırakıldıktan sonra paylaşılan klasöre erişmek belirli kullanıcılara izin vermek için Güvenlik sekmesini ve paylaşılan klasörün paylaşım izinlerini Paylaşım sekmesinde NTFS izinleri yapılandırmanız gerekir. Bir bölüm NTFS izinleri yalnızca NTFS dosya sistemi kullanılarak ayarlanabilir. Her grubunu NTFS izinlerinden kaldırırsanız, paylaşılan klasöre ağ üzerinden erişemezsiniz.

Tüm paylaşılan klasörleri tek bir konumdan yönetmek için

Bu yöntem deneyimli bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Gelişmiş sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz, tanıdığınız Yardım veya destek ilgili kişi için bir başkasına danışabilir isteyebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus
Paylaşılan klasörlerle çalışmak için Paylaşılan Klasörler ek bileşenini kullanabilirsiniz. Bu ek bileşen, oluşturmak ve paylaşılan klasörleri yönetme, bir ağ üzerindeki bir paylaşılan klasöre bağlı olan tüm kullanıcıların listesini görüntüleyebilir, birini kesmek sağlar veya tüm kullanıcıların, uzak kullanıcılar tarafından açılan dosyaların listesini görüntülemek ve aşağıdakilerden birini veya tüm açık dosyaları kapatın. Paylaşılan Klasörler ek bileşenini başlatmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat' ı tıklatın ve sonra Bilgisayarım' ı sağ.
 2. Yönet' i tıklatın ve sonra Sistem Araçlarıaltında Paylaşılan klasörler ' i tıklatın.

Sorun giderme

Paylaşım sekmesi görünür değilse

Sunucu hizmetini başlatmak için Hizmetler ek bileşenini kullanın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası' nı tıklatın.
 2. Performans ve Bakım'ıtıklatın, Yönetimsel Araçlar' ı ve Hizmetler'içift tıklatın.

  NotDenetim Masası Klasik Görünüm'de açar, Yönetimsel Araçlar' ı ve Hizmetler'içift tıklatın.
 3. Sunucu hizmetini sağ tıklatın ve sonra Başlat' ı tıklatın.

Sonraki adımlar

Bu yöntemlerden hiçbiri işinize yaramadıysa, size birisi kim yardım isteyebilir veya Yardım için Internet servis sağlayıcınıza (ISS) veya ağ yöneticinize başvurun isteyebilirsiniz. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesini, sorununuza başka çözümler bulmak için de kullanabilirsiniz. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesinin sağladığı bazı hizmetler şunlardır:
 • Aranabilir Bilgi Bankası:: Microsoft ürünleri hakkında teknik destek bilgileri ve kendi başınıza yardım alabileceğiniz araçları arayın.
 • Çözüm Merkezleri: Görüntüleme Ürünlere özgü sık sorulan soruları (SSS) ve önemli destek.
 • Diğer Destek Seçenekleri: Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'ne başvurun veya görüş bildirmek için bir soru sormak için Web kullanın.
Bu Microsoft Web sitelerini kullandıktan sonra sorunları yaşamaya devam ediyorsanız veya sorunun Microsoft Destek Hizmetleri Web sitesinde bir çözüm bulamazsanız, Destek Hizmetleri'ne başvurmak üzere aşağıdaki bağlantıyı tıklatın.
http://support.microsoft.com/contactus

Özellikler

Makale numarası: 307874 - Last Review: 28 Ağustos 2013 Çarşamba - Gözden geçirme: 12.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmsifixme kbfixme kbacwsurvey kbhowtomaster kbmt KB307874 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 307874

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com