Windows XP tabanlı bir bilgisayar kullanarak Windows 2000 tabanlı bir uzak bilgisayarda yansıtılmış birim nasıl oluşturulur (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 307880 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu adım adım makalede, Microsoft Windows XP'DEKI Disk Yönetimi ek bileşenini kullanarak uzak bir Windows 2000 Server tabanlı bilgisayarda, yansıtılmış birim oluşturma anlatılmaktadır. Yansıtılmış bir birim bir dinamik diskteki ayrılmamış disk alanı oluşturmak için Disk Yönetimi ek bileşenini kullanın veya varolan bir basit birimi dinamik bir diske yansıtabilirsiniz.

Yansıtılmış BIR birim, RAID-1 birim olarak da bilinen iki farklı fiziksel disk üzerindeki verileri çoğaltan hataya dayanıklı bir birim olur. Yansıtılmış birimler, dinamik diskler desteklenir ve iki özdeş kopyasını (yansıtmalar) birimi kullanarak veri fazlalığı sağlar.

Windows XP Home Edition, Windows XP Professional veya Windows XP 64-Bit Edition çalıştıran bilgisayarlarda, yansıtılmış birimler oluşturamazsınız. Ancak, Windows 2000 Server, Windows 2000 Advanced Server veya Windows 2000 Datacenter Server çalıştıran uzak bilgisayarlarda yansıtılmış birimler oluşturmak için Windows XP Professional çalıştıran bir bilgisayarı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, uzak bilgisayarda yönetimsel ayrıcalıklarınız olmalıdır.

Yansıtılmış birim oluşturma

Uzak bilgisayarda Windows 2000 Server tabanlı Windows XP Professional tabanlı bir bilgisayarda yansıtılmış birim oluşturmak için <a0></a0>:

Uzak bilgisayara bağlanma

 1. Administrator olarak veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açın.
 2. Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. Performans ve Bakım'ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar ' ı tıklatın ve sonra Bilgisayar Yönetimi ' ni çift tıklatın.
 3. Bilgisayar Yönetimi (yerel) sağ tıklatın ve başka bir bilgisayara bağlan</a1>'ı tıklatın.
 4. Başka bilgisayar ' ı tıklatın, bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adını yazın ve Tamam ' ı tıklatın. Veya, bilgisayarı bulmak için Gözat ' ı tıklatın ve sonra da iki kez Tamam ' ı tıklatın.

  Uzak bilgisayarın Bilgisayar Yönetimi penceresi görüntülenir. (Zaten genişletilmiş durumda değilse) Depolama ' yı genişletin ve sonra Disk Yönetimi ' ni tıklatın.

Uzak bilgisayarda yansıtılmış birim oluşturma

 1. Disk Yönetimi penceresinde, yansıtılmış birim oluşturmak istediğiniz dinamik disklerden birinde ayrılmamış alanı sağ tıklatın ve sonra Yeni birim ' i tıklatın.
 2. Yeni Birim Sihirbazı'nda, ileri ' yi tıklatın.
 3. Yansıtmalı birimi tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 4. Tüm kullanılabilir dinamik diskler altında yansıtmayı barındırmak istediğiniz diski tıklatın ve sonra Ekle ' yi tıklatın. Yansıtılmış bir birim oluşturmak istediğiniz disklerin Seçilen dinamik diskler kutusunda listelendiğini doğrulayın.
 5. Boyutu kutusunda, birim için kullanılacak ayrılmamış disk alanı miktarını belirtin ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 6. Bir sürücü harfi veya yolu atayın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 7. Kullanmak istediğiniz biçimlendirme seçeneklerini belirtin ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 8. Seçtiğiniz seçeneklerin doğru olduğunu onaylayın ve sonra da <a2>son</a2>'u tıklatın. Yansıtılmış birim oluşturulur ve Disk Yönetimi penceresinde uygun dinamik diskleri görüntülenir.
 9. Uzak bilgisayardaki Disk Yönetimi'nden çıkın.

Için varolan bir basit birim bir yansıtma ekleme

Yansıtmayı, varolan bir basit birimi için uzaktaki bir Windows 2000 Server tabanlı bilgisayara Windows XP Professional tabanlı bir bilgisayardan eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Uzak bilgisayara bağlanma

 1. Administrator olarak veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açın.
 2. Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın. Performans ve Bakım'ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar ' ı tıklatın ve sonra Bilgisayar Yönetimi ' ni çift tıklatın.
 3. Bilgisayar Yönetimi (yerel) sağ tıklatın ve başka bir bilgisayara bağlan</a1>'ı tıklatın.
 4. Bir başka bilgisayar ' ı tıklatın ve sonra bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adını yazın ve Tamam ' ı tıklatın. Veya, bilgisayarı bulmak için Gözat ' ı tıklatın ve sonra iki kez disk yönetimi penceresine dönmek için Tamam ' ı tıklatın. Uzak bilgisayarın Bilgisayar Yönetimi penceresi görüntülenir. (Zaten genişletilmiş durumda değilse) Depolama ' yı genişletin ve sonra Disk Yönetimi ' ni tıklatın.

Uzak bilgisayarda varolan bir basit birim bir yansıtma ekleme

Varolan basit bir birimi yansıtmak için <a0></a0>:
 1. Disk Yönetimi penceresinde, yansıtmak istediğiniz Basit birimin'ı sağ tıklatın ve sonra da Yansıtma Ekle'yi tıklatın.
 2. Yansıtmayı barındırmak istediğiniz diski tıklatın ve sonra da Yansıtma Ekle'yi tıklatın.
Yansıtılmış birim, varolan birimi olarak aynı dosya sistemiyle biçimlendirilmiş oluşturulur ve Disk Yönetimi penceresinde uygun dinamik diskleri görüntülenir.

SORUN GİDERME

Disk Yönetimi, durum açıklamalarını grafik görünümde ve liste görünümü disk veya birimin geçerli durumunu bildirmek için <a1>Durum</a1> sütununda altında görüntüler. Bu durum açıklamalarını, disk ve birim hatalarını algılama ve sorun giderme amacıyla kullanabilirsiniz. Disk ve birim durumu açıklamalarının kısmi bir listesi aşağıda verilmektedir:
 • Çevrimiçi
  Bu, disk erişilebilir olduğunda ve düzgün çalıştığında görüntülenen normal disk durumudur.
 • Sağlıklı
  Bu, birim erişilebilir olduğunda ve düzgün çalıştığında görüntülenen normal birim durumudur.
 • Sağlıklı (Riskli)
  Ancak birim erişilebilir değil, temel g/Ç hataları diskte algılanır. Disk durumu, Çevrimiçi (hatalar) görüntülenebilir.

  Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, diski sağ tıklatın ve sonra diski çevrimiçi durumuna geri döndürmek için Diski tıklatın. Bu eylem, ayrıca birim Sağlıklı durumuna döndürmelidir.
 • Artıklık Başarısız
  Yansıtılmış birimin bir veya iki üye başarısız oldu. Artık hataya dayanıklı birimdir. Disk durumu Çevrimdışı veya eksik ya da Çevrimiçi (hatalar) görüntülenebilir.

  Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, disk, denetleyici veya bağlantı hataları onarmak ve fiziksel diskin açık ve bilgisayarınıza doğru olarak bağlı olduğunu doğrulayın. Başarısız bir diski sağ tıklatın ve sonra diski çevrimiçi durumuna geri döndürmek için Diski tıklatın. Bu da birim Sağlıklı durumuna dönmesi gerekir.
Disk ve birim durumu açıklamalarının ve sorun giderme yordamlarına tam listesi için Disk Yönetimi Yardımı'na bakın (Disk Yönetimi ek bileşenini veya Bilgisayar Yönetimi penceresinde, YardımEylem menüsünde tıklatın).
Referanslar

Bir temel diski dinamik diske ve dinamik diski yeniden temel diske dönüştürme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
309044Nasıl yapılır: Dönüştür'Ü temel ve dinamik diskler
Dinamik diskleri yapılandırma hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
308424Windows XP'de Disk Yönetimi'ni Kullanarak Dinamik Diskleri Yapılandırma
RAID-5 birimi oluşturma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
309043RAID-5 birimi oluşturma
DiskPart komut satırı yardımcı programını kullanarak disklerinizi yönetme için nasıl kullanılacağı hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
300415Diskpart Komut Satırı Yardımcı Programının Açıklaması
Dinamik disklerle çalışma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
175761Windows 2000'de Dinamik veya Temel Depolama
222189Windows 2000 Disk Yönetimi'nde Disk Gruplarının Açıklaması
254105Dinamik Disk Donanım KısıtlamalarıÖzellikler

Makale numarası: 307880 - Last Review: 14 Temmuz 2004 Çarşamba - Gözden geçirme: 1.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP 64-Bit Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowto kbhowtomaster KB307880 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:307880

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com