Windows XP'de aygıtları Aygıt Yöneticisi kullanarak yapılandırma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 307970 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu adım adım makalede, Windows XP'de Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak aygıtları nasıl yapılandırabileceğinizi açıklar. Bir Tak ve Kullan aygıtını yüklediğinizde, bilgisayarınızda yüklü olan diğer aygıtlarla düzgün şekilde çalışacak biçimde Windows aygıtı otomatik olarak yapılandırır. Bu yapılandırma işleminin bir parçası olarak, Windows, yüklemekte olduğunuz aygıta benzersiz bir sistem kaynaklarının yetersizliğinden atar. Bu kaynaklar, aşağıdaki kaynaklardan birini veya birkaçını içerebilir:
 • Isteği (IRQ) satır numaralarını kesme.
 • Doğrudan bellek erişimi (DMA) kanalları.
 • Giriş/çıkış (g/Ç) bağlantı noktası adresi.
 • Bellek adresi aralıklarını.
Aygıtınıza atanan tüm kaynakların benzersiz olması gerekir; bu aygıt düzgün çalışmaz. Tak ve Kullan aygıtları için Windows bu kaynakların gerektiği biçimde yapılandırılmasını otomatik olarak sağlar.

Bazen, iki aygıt aynı kaynakları gerektirir ve bu, bir aygıt çakışması oluşturabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, her ayarın benzersiz olduğundan emin olmak için kaynak ayarlarını el ile değiştirebilirsiniz. Ancak, bazı kaynaklar (örneğin, PCI aygıtlarındaki kesmeler), sürücüleri ve bilgisayara bağlı olarak paylaşılabilir.

Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak aygıtları el ile yapılandırma

Bir Tak ve Kullan olmayan aygıtı yeniden yüklediğinizde, aygıtın kaynak ayarları otomatik olarak yapılandırılmaz. Yüklediğiniz aygıtın türüne bağlı olarak, bu ayarları elle yapılandırmanız gerekebilir. Aygıtınızla birlikte gelen el kitabındaki yönergeleri yapmak için bu nedenle sağlanan.

UYARı: değişen kaynak ayarları hatalı donanımınızı devre dışı ve bilgisayarınızın düzgün çalışmamasına veya çalışamaz duruma gelmesine neden olabilir. Yalnızca, yeni ayarların diğer donanımlarla çakışmayacağından eminseniz veya donanım üreticisi, aygıtın kaynak ayarları ile sağladıysa, kaynak ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Aşağıdaki yordamı kullanmadan önce dikkatli olun.

Aygıtları yapılandırmak için <a0></a0>:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Denetim Masası ' nı, Performans ve Bakım'ı tıklatın ve Sistem ' i tıklatın.
 2. Donanım</a0> sekmesinde, Aygıt Yöneticisi ' ni tıklatın. Değiştirmek istediğiniz aygıt türünü çift tıklatın.
 3. Değiştirmek istediğiniz aygıtı çift tıklatın. Aygıtın değiştirebileceğiniz kaynak ayarları varsa, kaynak sekmesinde görülebilir.
 4. Kaynaklar sekmesini tıklatın ve sonra <a0>Otomatik ayarları kullan</a0> onay kutusunu temizlemek için tıklatın. Bir Tak ve Kullan olmayan aygıtı seçtiyseniz, bu onay kutusu kullanılamayabilir.
 5. Ayar yapılandırması içinde değiştirmek istediğiniz donanım yapılandırmasını tıklatın.
 6. Kaynak ayarları</a0> kutusunda kaynak türü sütununda değiştirmek istediğiniz kaynak türünü tıklatın.
 7. Ayar'Değiştir [NULL]'i tıklatın ve sonra kaynak türü için yeni bir değer yazın.

  Not: gerekirse önceki adımları yineleyin.

Özellikler

Makale numarası: 307970 - Last Review: 7 Mayıs 2007 Pazartesi - Gözden geçirme: 1.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowto kbhowtomaster KB307970 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:307970

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com